Bambu Studio - en to ja translation catalogue (651 entries)

en:  (Repair)
ja:  (修復)

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
ja: 除外領域 に近すぎるので、衝突が発生する可能性があります

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
ja: 他のオブジェクト に近すぎるので、衝突が発生する可能性があります

en:  plate %1%:
ja: プレート%1%:

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
ja[0]: %1$dのオブジェクトは色が付いています

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
ja[0]: %1$dのオブジェクトはサポートが付いています

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
ja[0]: %1$dのエラーを修復しました

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
ja[0]: %1$dの非多様体エッジがあります

en: %1% Preset
ja: %1% プリセット

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
ja: %1% のインフィル パターンは 100%% の密度をサポートしません。

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
ja: %1% は他のオブジェクトと近すぎるため、衝突が発生する可能性があります。

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
ja: %1% は高すぎます、衝突する可能性があります。

en: %1% was replaced with %2%
ja: %1% は %2% に置き換えられました

en: %d triangles
ja: %d 個の三角形

en: %s
    Do you want to continue?
ja: %s
    続行しますか？

en: %s Update
ja: %s 更新

en: %s can't be percentage
ja: %s をパーセンテージにすることはできません

en: %s error
ja: %s エラー

en: %s has a warning
ja: %s 警告

en: %s has encountered an error
ja: %s エラー

en: %s info
ja: %s 情報

en: %s information
ja: %s 情報

en: %s warning
ja: %s 警告

en: &About %s
ja: %s について

en: &File
ja: ファイル

en: &Help
ja: ヘルプ

en: &Open G-code
ja: G-codeを開く

en: &Quit
ja: 終了

en: &View
ja: 表示

en: (Undefined)
ja: (未定義)

en: 100%
ja: 100％

en: 3D Mouse disconnected.
ja: 3D Mouseが切断されました。

en: 3Dconnexion settings
ja: 3Dconnexion設定

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
ja: G-codeはプレートの境界を超えています。

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
ja: エラーが発生しました。システムのメモリ不足か、不具合が発生した可能性があります。

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
ja: ブリムを取り外しやすくする為、一番内側のブリムラインをモデルと少し距離を設けます。

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
ja: 新しいコンフィギュレーションパッケージが利用できます。インストールしますか？

en: A new version is available
ja: 新しいバージョンが利用可能です

en: A problem occured during calibration. Click to view the solution.
ja: キャリブレーション中に問題が発生しました。クリックして解決策をご確認ください。

en: AMS Settings
ja: AMS 設定

en: AMS filaments
ja: AMSフィラメント

en: Abnormal print file data. Please slice again
ja: 造型ファイルに異常があります、もう一度スライスしてください

en: About %s
ja: %s について

en: Acceleration
ja: 加速度

en: Acceleration limitation
ja: 加速制限

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
ja: 1層目の印刷加速度です。遅くするとプレートとの接着を向上させることができます

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
ja: トップ面のインフィル加速度です。遅くすると表面の仕上がりが向上させることができます

en: Access violation
ja: アクセス違反

en: Accessory
ja: アクセサリー

en: Adaptive Cubic
ja: アダプティブ キュービック

en: Add
ja: 追加

en: Add Models
ja: モデルを追加

en: Add Modifier
ja: モディファイアの追加

en: Add Primitive
ja: プリミティブを追加

en: Add line number
ja: 行番号を追加

en: Add modifier
ja: モディファイアを追加

en: Add negative part
ja: マイナスパーツを追加

en: Add part
ja: パーツを追加

en: Add plate
ja: プレートを追加

en: Add settings
ja: 設定を追加

en: Add support blocker
ja: サポートを追加

en: Add support enforcer
ja: サポート補強を追加

en: Add/Remove presets
ja: プリセットの追加/削除

en: Additional process preset
ja: 他のプリセット

en: Advance
ja: 高度な設定

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Aligned
ja: 整列

en: All
ja: すべて

en: All changes will be discarded.
ja: 変更内容は保存されません

en: All changes will not be saved
ja: 変更は保存されません。

en: All objects will be removed, continue?
ja: すべてのオブジェクトが削除されます。続行しますか?

en: All solid layer
ja: 全てのソリッド積層

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
ja: 選択したオブジェクトはロックされたプレートにあるため、自動レイアウトできません

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
ja: 選択したオブジェクトはロックされたプレートにあるため、自動配置できません。

en: All walls
ja: すべての壁

en: Allow multiple materials on same plate
ja: 一つのプレートに複数の材料を使用可能

en: Along X axis
ja: X軸方向

en: Along Y axis
ja: Y軸方向

en: Along Z axis
ja: Z軸方向

en: Alt + Mouse wheel
ja: Alt + マウスホイール

en: An object is layed over the boundary of plate.
ja: プレートの境界を超えるオブジェクトがあります

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
ja: This is the angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of lines.

en: Application is closing
ja: アプリケーションを終了中…

en: Apply
ja: 適用

en: Arc fitting
ja: 曲線フィッティング

en: Are you sure to %1% the selected preset?
ja: Are you sure you want to %1% the selected preset?

en: Arrange
ja: レイアウト

en: Arrange Options
ja: レイアウト設定

en: Arrange all objects
ja: 全てのオブジェクトをレイアウト

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
ja: レイアウトは失敗しました、ジオメトリーを処理するのに異常がありました

en: Arrange objects on selected plates
ja: 選択したプレートにオブジェクトをレイアウト

en: Arrange options
ja: レイアウト設定

en: Arrange options: 0-disable, 1-enable, others-auto
ja: レイアウト設定: 0: 無効　1: 有効　その他: 自動

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
ja: 一つのベッドに収まらないため、下記のオブジェクトを外しました:
    %s

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
ja: レイアウトは完了しましたが、一部レイアウトできないオブジェクトがあります。スペースを調整してください。

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
ja: Assemble the selected objects into an object with multiple parts

en: Assemble the selected objects to an object with single part
ja: Assemble the selected objects into an object with single part

en: Assemble the selected parts to a single part
ja: Assemble the selected parts into a single part

en: Associate .3mf files to BambuStudio
ja: Associate .3mf files to Bambu Studio

en: Associate .step/.stp files to BambuStudio
ja: Associate .step/.stp files to Bambu Studio

en: Associate .stl files to BambuStudio
ja: Associate .stl files to Bambu Studio

en: Associate files to BambuStudio
ja: Associate files to Bambu Studio

en: Auto Orientation options
ja: Auto orientation options

en: Auto orient
ja: Auto Orient

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
ja: This auto orients selected objects or all objects. If there are selected objects, it just orients the selected ones. Otherwise, it will orient all objects in the current plate.

en: Auto orientation
ja: 自動向き

en: Auto rotate for arrangement
ja: 自動回転

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
ja: ユーザープリセットの自動同期 (プリンター/フィラメント/プロセス)

en: Auto-Calc
ja: 自動計算

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
ja: 複数層のスパース インフィルをまとめて造型し、時間短縮に効きます。壁面はこの設定に影響されません

en: Bamabu Engineering Plate
ja: Bambu Engineering Plate

en: Bamabu High Temperature Plate
ja: Bambu 高温プレート

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
ja: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is based on Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community

en: BambuStudio configuration file may be corrupted and is not abled to be parsed.Please delete the file and try again.
ja: Bambu Studio configuration file is not able to be parsed and may be corrupted. Please delete the file and try again.

en: BambuStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
ja: エラーが発生しました、Bambu Studioを再開してください。(Localization)

en: BambuStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
ja: Bambu Studio has run out of memory and will close. This may be a bug. Please report this error to Technical Support.

en: Bed Leveling
ja: Bed leveling

en: Bed adhension
ja: Bed adhesion

en: Bed exclude area
ja: Excluded bed area

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ja: This is the bed temperature for layers except for the first one. A value of 0 means the filament does not support printing on the Cool Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: This is the bed temperature for layers except for the first one. A value of 0 means the filament does not support printing on the Engineering Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ja: This is the bed temperature for layers except for the first one. A value of 0 means the filament does not support printing on the High Temp Plate.

en: Bed temperature of other layer is lower than bed temperature of initial layer for more than %d degree centigrade.
    This may cause model broken free from build plate during printing
ja: The bed temperature of other layers is lower than the bed temperature of the first layer by more than %d degrees centigrade.
    This may cause models to break free from the build plate during printing.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ja: This is the bed temperature of the first layer. A value of 0 means the filament does not support printing on the Cool Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: This is the bed temperature of the first layer. A value of 0 means the filament does not support printing on the Engineering Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ja: This is the bed temperature of the first layer. A value of 0 means the filament does not support printing on the High Temp Plate.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ja: This is the bed temperature when the cool plate is installed. A value of 0 means the filament does not support printing on the Cool Plate.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ja: This is the bed temperature when the engineering plate is installed. A value of 0 means the filament does not support printing on the Engineering Plate.

en: Bed temperature when high temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ja: This is the bed temperature when the high temperature plate is installed. A value of 0 means the filament does not support printing on the High Temp Plate.

en: Bed type
ja: プレート

en: Bottom Minimum Shell Thickness
ja: Bottom minimum shell thickness

en: Bottom Solid Layers
ja: Bottom solid layers

en: Bottom shell layers
ja: 底面層数

en: Bottom shell thickness
ja: 底面厚さ

en: Bottom surface pattern
ja: 底面パターン

en: Bridge
ja: ブリッジ

en: Bridge flow
ja: ブリッジ流量

en: By layer
ja: 積層順

en: By object
ja: オブジェクト順

en: Calibrating the micro lida
ja: Calibrating the micro lidar

en: Can not add models when in preview mode!
ja: Unable to add models in preview mode

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
ja: Unable to print multiple filaments which have large temperature differences together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing.

en: Can't apply when proccess preview.
ja: プレビュー処理中は適用できません

en: Cancel
ja: 取消し

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
ja: Cannot send print tasks when an update is in progress

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
ja: これらの設定を変更しますか？
    はい - 変更して、スパイラルモードを有効にします
    いいえ - 変更せず、スパイラルモードを有効しません

en: Change type
ja: Change Type

en: Changing the region will log out your account.
ja: Changing the region will log you out of your account.

en: Check for Update
ja: Check for Updates

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filiament.
ja: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" to automatically load or unload filament.

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
ja: Choose one file (.gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Click the icon to edit color painting of the object
ja: Click the icon to edit color painting for the object

en: Click the icon to toggle printable property of the object
ja: Click the icon to toggle printable properties of the object

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
ja: Click to drop current modifications and reset to saved value.

en: Click to pick filament color
ja: Click to select filament color

en: Clone selected
ja: Clone Selected

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
ja: Turn off all cooling fans for the first few layers. This can be used to improve bed adhesion.

en: Color Painting
ja: Color painting

en: Color Scheme
ja: Color scheme

en: Color painting
ja: Color Painting

en: Colour
ja: Color

en: Compatible process profiles
ja: 互換性のあるプロセスプロファイル

en: Compatible process profiles condition
ja: 互換性のあるプロセスプロファイル条件

en: Configuration can update now.
ja: 新しいコンフィギュレーションが利用できます。今すぐアップデートしますか？

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
ja: The configuration file “%1%” was loaded, but some values were not recognized.

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
ja: The configuration package was loaded, but some values were not recognized.

en: Confirm
ja: 確認

en: Connect failed [%d]!
ja: Connection failed [%d]!

en: ConnectPrinter(LAN)
ja: Connect Printer (LAN)

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ja: The contour of objects will be grown or shrunk in the XY plane by the set value. Positive values make contours bigger, and negative values make contours smaller. This function is used to adjust sizes slightly when objects have assembly issues.

en: Convert from inch
ja: Convert from Inches

en: Convert from meter
ja: Convert from Meters

en: Cool Plate
ja: 常温プレート

en: Cool plate
ja: 常温プレート

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
ja: This covers the top contact layer of the supports with loops. It is disabled by default.

en: Creating a new project
ja: 新規プロジェクトを作成

en: DEBUG settings have saved successfully!
ja: Debug settings have been saved successfully!

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
ja: Decrease this value slightly (for example 0.9) to reduce the amount of material extruded for bridges to avoid sagging.

en: Default
ja: デフォルト

en: Default filament profile when switch to this machine profile
ja: Default filament profile when switching to this machine profile

en: Default line width if some line width is set to be zero
ja: Default line width for line widths set to 0

en: Default process profile
ja: デフォルト プロセスプロファイル

en: Default process profile when switch to this machine profile
ja: Default process profile when switching to this machine profile

en: Delete all
ja: Delete All

en: Delete selected
ja: Delete Selected

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
ja: This is the density of internal sparse infill. 100% means that the object will be solid throughout.

en: Density of the first raft or support layer
ja: This is the density of the first raft or support layer.

en: Deretraction Speed
ja: Deretraction speed

en: Deselect all
ja: Deselect All

en: Detail.
ja: More

en: Detect narrow internal solid infill
ja: 薄いソリッド インフィル検出

en: Detect overhang wall
ja: Detect overhang walls

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
ja: This detects the overhang percentage relative to line width and uses a different speed to print. For 100%% overhang, bridging speed is used.

en: Detect thin wall
ja: 薄い壁を検出

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
ja: This detects thin walls which can’t contain two lines and uses a single line to print. It may not print as well because it’s not a closed loop.

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
ja: This detours to avoid traveling across walls, which may cause blobs on the surface

en: Develop mode
ja: Developer mode

en: Device
ja: デバイス

en: Diameter of nozzle
ja: The diameter of the nozzle

en: Discard or Keep changes
ja: Discard or keep changes

en: Discribe how long the nozzle will move along the last path when retracting
ja: This describes how long the nozzle will move along the last path while retracting.

en: Distance from model to the outermost brim line
ja: This is the distance from the model to the outermost brim line.

en: Distance from skirt to brim or object
ja: This is the distance from the skirt to the brim or the object.

en: Don't create support on model surface, only on build plate
ja: This setting only generates supports that begin on the build plate.

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
ja: This disables supporting bridges, which decreases the amount of support required. Bridges can usually be printed directly without support over a reasonable distance.

en: Drop project file
ja: プロジェクトをドロップ

en: Enable support generation.
ja: This enables support generation.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
ja: Enable this option if the machine has an auxiliary part cooling fan

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
ja: Enable this option to optimize the part cooling fan speed for overhangs and bridges to get better cooling

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
ja: Enable this option to slow down when printing overhangs. The speeds for different overhang percentages are set below.

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
ja: Enable this option to slow printing speed down to ensure that the final layer time is not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that the layer can be cooled for a longer time. This can improve the quality for small details.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
ja: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line.

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
ja: Enable this to allow the camera on the printer to check the quality of the first layer.

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is same with resolution
ja: Enable this to get a G-code file with G2 and G3 moves. The fitting tolerance is the same as the resolution.

en: End G-code when finish the printing of this filament
ja: Add end G-code when finishing the printing of this filament.

en: End G-code when finish the whole printing
ja: Add end G-Code when finishing the entire print.

en: Engineering Plate
ja: エンジニアリングプレート

en: Engineering plate
ja: エンジニアリングプレート

en: Error occurs while loading G-code file
ja: An Error has occurred while loading the G-code file.

en: Error! Invalid model
ja: Error: invalid model

en: Error! Unable to create thread!
ja: Error. Unable to create thread.

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
ja[0]: エラー: %1$d の非多様体エッジ

en: Expand all raft layers in XY plane
ja: This expands all raft layers in XY plane.

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
ja: This expands the first raft or support layer to improve bed adhesion.

en: Export 3MF
ja: Export 3mf

en: Export G-Code.
ja: Export to G-code

en: Export all objects as STL
ja: Export All Objects as STL

en: Export project as 3MF.
ja: プロジェクトを3MF式で出力

en: Export result
ja: Export Result

en: Export settings to a file.
ja: This exports settings to a file.

en: Export.
ja: Export

en: Exporting.
ja: Exporting

en: Extruders count
ja: Extruder count

en: Extrusion Width
ja: Extrusion width

en: Failed processing of the filename_format template.
ja: Processing of the filename_format template failed.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
ja: Failed to calculate line width of %1%. Cannot get value of “%2%”

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
ja: Failed to generate G-code for invalid custom G-code.

en: Failed to repair folowing model object | Failed to repair folowing model objects
ja[0]: 以下のオブジェクトを修復てきませんでした

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
ja: Failed to save G-code file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.

en: Failure of bind
ja: Binding failure

en: Failure of printer login
ja: Printer login failure

en: Fan Speed (%)
ja: Fan speed (%)

en: Fan speed for overhang
ja: Fan speed for overhangs

en: Fatal error, exception catched: %1%
ja: Fatal error, exception: %1%

en: Filament
ja: フィラメント

en: Filament Changes
ja: Filament changes

en: Filament Settings
ja: Filament settings

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
ja: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. Only the first %1% filaments will be available in painting tool.

en: Filament density. For statistics only
ja: Filament density, for statistical purposes only.

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
ja: Filament diameter is used to calculate extrusion variables in G-code, so it is important that this is accurate and precise.

en: Filament price. For statistics only
ja: Filament price, for statistical purposes only.

en: Filament to print internal sparse infill.
ja: This is the filament for printing internal sparse infill.

en: Fix model
ja: Fix Model

en: Flow Calibration
ja: Flow calibration

en: Flush multiplier
ja: フラッシュ倍率

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
ja: 各フィラメントペアのフラッシング量（mm³）

en: Flushing volumes
ja: フラッシング量

en: Flushing volumes for filament change
ja: フィラメントを入れ替える為にフラッシングの量

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
ja[0]: 以下のラインでは %s 予約語が入っていますのでG-codeがうまく表示できない可能性があります、削除してください

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
ja[0]: 以下のモデルオブジェクトが修復されました。

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
ja[0]: 以下のプリセットも削除されます:

en: Force a retraction when changes layer
ja: This forces a retraction on layer changes.

en: Force cooling for overhang and bridge
ja: Force cooling for overhangs and bridges

en: Force part cooling fan to be this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
ja: Force part cooling fan to be this speed when printing bridges or overhang walls which have a large overhang degree. Forcing cooling for overhangs and bridges can achieve better quality for these parts.

en: Fuzzy Skin
ja: Fuzzy skin

en: G-code files can not be loaded with models together!
ja: G-code files and models cannot be loaded together!

en: G-code path is genereated after simplifing the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
ja: The G-code path is generated after simplifying the contour of models to avoid too many points and G-code lines. Smaller values mean higher resolution and more time required to slice.

en: Gcode path overlap
ja: G-code path overlap

en: Generating walls
ja: 壁面を生成

en: Global
ja: 全般

en: Goto download page.
ja: Go to download page

en: Group Operations
ja: Group operations

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhension
ja: 1層目の高さです。高さを大きくすればプレートとの接着性が良くなります。

en: High Temp Plate
ja: 高温プレート

en: Highlight overhang areas
ja: Highlight overhangs

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ja: Holes in objects will be grown or shrunk in the XY plane by the set value. Positive values make holes bigger and negative values make holes smaller. This function is used to adjust size slightly when objects have assembly issues.

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stoped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stoping
ja: Enabling this setting means that part cooling fan will never stop entirely and will instead run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .3mf files
ja: If enabled, this sets Bambu Studio as the default application to open .3mf files.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .step files
ja: If enabled, this sets Bambu Studio as the default application to open .step files.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .stl files
ja: If enabled, this sets Bambu Studio as the default application to open .stl files.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
ja: If the first selected item is a part, the second one should be a part in the same object.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
ja: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.

en: Independent support layer height
ja: 独立サポート層ピッチ

en: Infill
ja: インフィル

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
ja: This allows the infill area to be enlarged slightly to overlap with walls for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill.

en: Infill combination
ja: インフィル マージ

en: Infill direction
ja: インフィル方向

en: Infill/Wall overlap
ja: インフィル/壁面 オーバーラップ

en: Initial layer
ja: 1層目

en: Initial layer bed temperature
ja: First layer bed temperature

en: Initial layer density
ja: First layer density

en: Initial layer expansion
ja: First layer expansion

en: Initial layer height
ja: 1層目の高さ

en: Initial layer infill
ja: First layer infill

en: Initial layer nozzle temperature
ja: First layer nozzle temperature

en: Initial layer speed
ja: First layer speed

en: Initialize failed (No Device)!
ja: Initialization failed (No Device)!

en: Inner wall
ja: 内壁

en: Interface use loop pattern
ja: Loop pattern interface

en: Internal solid infill
ja: 内部ソリッド インフィル

en: Ironing
ja: アイロン

en: Ironing Type
ja: アイロン タイプ

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
ja: Ironing uses a small flow to print at the same height of a surface to make flat surfaces smoother. This setting controls which layers are being ironed.

en: Last Step
ja: Back

en: Lay on face
ja: Lay on Face

en: Layer Height
ja: 積層ピッチ

en: Layer Height (mm)
ja: 積層ピッチ(mm)

en: Layer height
ja: 積層ピッチ

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
ja: 積層ピッチはノズルの直径を超える為設定できません

en: Layer height limits
ja: 積層ピッチの制限

en: Line Width
ja: 押出線幅

en: Line Width (mm)
ja: Line width (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
ja: This is the line pattern for internal sparse infill.

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
ja: This is the line pattern of bottom surface infill, not including bridge infill.

en: Line pattern of support
ja: This is the line pattern for support.

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
ja: This is the line pattern for support interfaces. The default pattern for non-soluble support interfaces is Rectilinear while the default pattern for soluble support interfaces is Concentric.

en: Line pattern of top surface infill
ja: This is the line pattern for top surface infill.

en: Line width of initial layer
ja: Line width of first layer

en: Line width of inner wall
ja: Line width of inner walls

en: Load Filament
ja: Load

en: Load failed [%d]!
ja: Loading failed [%d]!

en: Load process/machine settings from the specified file
ja: 指定ファイルから設定値をロード

en: Load project
ja: プロジェクトを読み込む

en: Loading G-codes
ja: Loading G-code

en: Loading user preset
ja: ユーザープリセットをロード中

en: Machine gcode
ja: Machine G-code

en: Material becomes soft at this temperature. Thus the heatbed cannot be hotter than this tempature
ja: Material becomes soft at this temperature. Thus, the heat bed cannot be hotter than this temperature.

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
ja: This is the maximum length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
ja: This is the maximum printable height which is limited by the height of the build area.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
ja: Parts of the object at these heights may be too thin or the object may have a faulty mesh.

en: Mirror Object
ja: Mirror object

en: Mirror along the X axis
ja: Mirror along the X Axis

en: Mirror along the Y axis
ja: Mirror along the Y Axis

en: Mirror along the Z axis
ja: Mirror along the Z Axis

en: Mouse wheel reverses when zooming
ja: Reverse scroll direction while zooming

en: Move Object
ja: Move object

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
ja: This moves the nozzle along the last extrusion path when retracting to clean any leaked material on the nozzle. This can minimize blobs when printing a new part after traveling.

en: Move of view
ja: Pan View

en: Move selection 10 mm in negative X direction
ja: Move selection 10mm in negative X direction

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
ja: Move selection 10mm in negative Y direction

en: Move selection 10 mm in positive X direction
ja: Move selection 10mm in positive X direction

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
ja: Move selection 10mm in positive Y direction

en: Movement step set to 1 mm
ja: Movement step set to 1mm

en: My Device
ja: 私のデバイス

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
ja: Component name(s) inside step file not in UTF8 format!

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
ja: Please check any unsaved changes before updating the configuration.

en: New Project
ja: 新規プロジェクト

en: No object can be printed. Maybe too small
ja: No object can be printed. It may be too small.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patiant.
ja: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.

en: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
ja: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing has finished.

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
ja: The nozzle may become clogged when the temperature is out of the recommended range.
    Please make sure whether to use this temperature to print.

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
ja: Nozzle temperature after the first layer

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
ja: Nozzle temperature for printing the first layer with this filament

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
ja: This is the number of loops for the skirt. 0 means the skirt is disabled.

en: Number of top interface layers
ja: This is the number of top interface layers.

en: Number of walls of every layer
ja: This is the number of walls per layer.

en: Object Operations
ja: Object operations

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
ja: The object has empty layers between %1% and %2% and can’t be printed.

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
ja: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when printing ABS.

en: Object with multiple parts was detected
ja: An object with multiple parts was detected

en: Object/Part Setting
ja: Object/part setting

en: Objects
ja: ｵﾌﾞｼﾞｪｸﾄ

en: Old Value
ja: Old value

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
ja: Only one G-code file can be opened at a time.

en: Only the object being edit is visible.
ja: Only the object being edited is visible.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
ja: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold.

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: Open a project file
ja: プロジェクトファイルを開く

en: Open as project
ja: プロジェクトとして開く

en: Order of inner wall/outer wall/infil
ja: 造型順番

en: Other
ja: その他

en: Other Device
ja: その他のデバイス

en: Others
ja: その他

en: Outer wall
ja: 外壁

en: Output directory for the exported files.
ja: This is the output directory for exported files.

en: Output the model's information.
ja: This outputs the model’s information.

en: Overwrite a system profile is not allowed
ja: Overwriting a system profile is not allowed.

en: Packing project data into 3mf file
ja: プロジェクトデータを3MFファイルに書き込む

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
ja: The part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed for the part cooling fan.

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
ja: The part cooling fan will run at maximum speed when the estimated layer time is shorter than the threshold value.

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
ja: The part cooling fan will run at the minimum fan speed when the estimated layer time is longer than the threshold value. When the layer time is shorter than the threshold, the fan speed will be interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time.

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
ja: The part cooling fan will be enabled for layers where the estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time.

en: Perform
ja: 適用

en: Please note that saving action will replace this preset
ja: Please note that saving will overwrite the current preset.

en: Please save project and restart the program.
ja: プロジェクトを保存して、アプリケーションを再起動してください。

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
ja: スパイラルモードでは、[オブジェクト順]で複数のオブジェクトを造型してください

en: Portions copyright
ja: License Info

en: Power on update
ja: Update on startup

en: Precision
ja: 精度

en: Prepare
ja: 準備

en: Prepare time
ja: 準備時間

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
ja: Preset "%1%" already exists and is incompatible with the current printer.

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
ja: 過去に保存されていない項目が検出されました。復元しますか？

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
ja: 「アダプティブ積層ピッチ」が有効の為、プライムタワーが使用できません。
    どちらの設定にしますか？
    はい - プライムタワーを有効にする
    いいえ - アダプティブ積層ピッチを有効にする

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
ja: オブジェクト順で造型：
    衝突を回避するため、自動レイアウトはお勧めです

en: Print a tower to prime material in nozzle after switching to a new material.
ja: This option enables printing a tower to prime material in the nozzle after switching to a new material.

en: Print sequence of inner wall, outer wall and infill.
ja: This is the print sequence of inner walls, outer walls, and infill.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
ja: 造型の順番を設定します、積層順かオブジェクト順にしてください

en: Print speed of ironing lines
ja: This is the print speed for ironing lines.

en: Printer
ja: プリンタ

en: Printing List
ja: Printing list

en: Printing Progress
ja: Printing progress

en: Process
ja: プロセス

en: Process Settings
ja: プロセス設定

en: Processing G-Code from Previous file...
ja: G-codeを処理中

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
ja: モデル %1% には百万以上の三角形が入るため、処理するのに時間がかかる場合があります。

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project Inside Preset
ja: プロジェクト プリセット

en: Project-inside presets
ja: プロジェクト プリセット

en: Pull back current filament
ja: Pull back the current filament

en: Quality
ja: 品質

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
ja: This setting makes the toolhead randomly jitter while printing walls so that the surface has a rough textured look. This setting controls the fuzzy position.

en: Recent projects
ja: 最近のプロジェクト

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
ja: The recommended nozzle temperature for this filament type is [%d, %d] degrees centigrade

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
ja: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means not set

en: Repaired 3mf file contains more than one object
ja: The repaired 3mf file contains more than one object.

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
ja: The repaired 3mf file contains more than one volume.

en: Repaired 3mf file does not contain any object
ja: The repaired 3mf file does not contain any objects.

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
ja: The repaired 3mf file does not contain any volume.

en: Reset Position
ja: Reset position

en: Reset Rotation
ja: Reset rotation

en: Resolution
ja: 分解能

en: Restore to inch
ja: Restore to Inch

en: Restore to meter
ja: Restore to Meter

en: Retract when change layer
ja: Retract on layer change

en: Retraction Speed
ja: Retraction speed

en: Right button click the icon to drop the object printable property
ja: Right click the icon to drop the object printable property

en: Right button click the icon to drop the object settings
ja: Right click the icon to drop the object settings

en: Rotate of view
ja: Rotate View

en: Save Project
ja: プロジェクトを保存

en: Save Project as
ja: プロジェクトを名前を付けて保存

en: Save current project as
ja: プロジェクトを名前を付けて保存

en: Save current project to file
ja: 現在のプロジェクトを保存

en: Save file as:
ja: Save file as

en: Seam
ja: 継ぎ目

en: Seam position
ja: 継ぎ目位置

en: Select all
ja: Select All

en: Set Orientation
ja: Set orientation

en: Set Position
ja: Set position

en: Set Scale
ja: Set scale

en: Set as an individual object
ja: Set as An Individual Object

en: Set as individual objects
ja: Set as Individual Objects

en: Show command help.
ja: This shows command help.

en: Show the list of the keyboard shortcuts
ja: Show the list of keyboard shortcuts

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
ja: This shrinks the first layer on the build plate to compensate for elephant foot effect.

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
ja: Slice all plates to obtain time and filament estimation

en: Slice ok.
ja: Slice complete

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
ja: This is the height for each layer. Smaller layer heights give greater accuracy but longer printing time.

en: Slow down for overhang
ja: Slow down for overhangs

en: Software has New version.
ja: An update is available!

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
ja: Soluble material is commonly used to print support and support interfaces

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
ja: This is the amount of filament in the extruder that is pulled back to avoid oozing during long travel distances. Set to 0 to disable retraction.

en: Spacing between support lines
ja: This determines the spacing between support lines.

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
ja: This is the spacing of bottom interface lines. 0 means solid interface.

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
ja: This is the spacing of interface lines. 0 means solid interface.

en: Sparse infill
ja: スパース インフィル

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
ja: Sparse infill areas which are smaller than this threshold value are replaced by internal solid infill.

en: Sparse infill density
ja: 充填密度

en: Sparse infill pattern
ja: 充填パターン

en: Speed
ja: 速度

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
ja: The speed for reloading filament into the extruder after a retraction; setting this to 0 means that it will be the same speed as the retraction.

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers
ja: This is the speed of auxiliary part cooling fan. The auxiliary fan will run at this speed during printing except for during the first several layers which may be set to have no part cooling.

en: Speed of bridge and completely overhang wall
ja: This is the speed for bridges and 100% overhang walls.

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
ja: This is the speed for gap infill. Gaps usually have irregular line width and should be printed more slowly.

en: Speed of initial layer except the solid infill part
ja: This is the speed for the first layer except for solid infill sections.

en: Speed of inner wall
ja: This is the speed for inner walls.

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
ja: This is the speed for internal solid infill, not including the top or bottom surface.

en: Speed of internal sparse infill
ja: This is the speed for internal sparse infill.

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
ja: This is the printing speed for the outer walls of parts. These are generally printed slower than inner walls for higher quality.

en: Speed of retractions
ja: This is the speed for retraction.

en: Speed of solid infill part of initial layer
ja: This is the speed for solid infill parts of the first layer.

en: Speed of support
ja: This is the speed for support.

en: Speed of support interface
ja: This is the speed for support interfaces.

en: Speed of top surface infill which is solid
ja: This is the speed for solid top surface infill.

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
ja: This is the speed at which traveling is done.

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
ja: スパイラルモードでは、輪郭面を一筆書きで造型します。Z方向の移動に段差がないので、シームはありません。

en: Split to objects
ja: Split to Objects

en: Split to parts
ja: Split to Parts

en: Start G-code when start the printing of this filament
ja: G-code added when the printer starts using this filament

en: Start G-code when start the whole printing
ja: G-code added when starting a print

en: Start a new project
ja: 新しいプロジェクトで始める

en: Start calibration
ja: Start

en: Strength
ja: 強度

en: Succeed to export G-code to %1%
ja: Success! G-code exported to %1%

en: Support
ja: サポート

en: Support Generated
ja: Support generated

en: Support filament
ja: Filament for Supports

en: Support material is commonly used to print support and support interface
ja: Support material is commonly used to print support and support interfaces.

en: Support painting
ja: Support Painting

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
ja: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below this threshold.

en: Supports Painting
ja: Support Painting

en: Supports silent mode
ja: Silent Mode

en: Switching the language requires application restart.
ja: Switching languages requires the application to restart.

en: Synchronizing device information time out
ja: Synchronizing device information timed out

en: Temperature of vitrificaiton
ja: Temperature of vitrification

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
ja: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament spool. This takes about 20 seconds.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
ja: 起動時、フィラメント情報を自動的に読込みます（60秒ほどかかります）　注意：読込み時に、スプールが回転します。

en: The Bambu Studio needs an upgrade
ja: Bambu Studio needs an update

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
ja: This is the amount of material to be extruded during ironing. It is relative to the flow of normal layer height. Too high a value will result in overextrusion on the surface.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
ja: The application cannot run normally because your OpenGL version is lower than 2.0.

en: The average diatance between the random points introducded on each line segment
ja: The average distance between the random points introduced on each line segment

en: The configuration may be generated by a newer version of BambuStudio.
ja: The configuration may have been generated by a newer version of Bambu Studio.

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
ja: The configuration package is incompatible with the current application.
    %s will update the configuration package to allow the application to start.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
ja: 現在のプロジェクトには未保存の変更があります。続行する前に保存しますか?

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
ja: This is the default acceleration for both normal printing and travel after the first layer.

en: The distance between the lines of ironing
ja: This is the distance between the lines used for ironing.

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
ja: The highest printable layer height for the extruder: this is used to limit the maximum layer height when adaptive layer height is enabled.

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
ja: This is the length of fast retraction before a wipe, relative to retraction length.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
ja: The lowest printable layer height for the extruder. This is used to limit the minimum layer height when adaptive layer height is enabled.

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
ja: The material may have volumetric change after switching between molten and crystalline states. This setting changes all extrusion flow of this filament in G-code proportionally. The recommended value range is between 0.95 and 1.05. You may be able to tune this value to get a nice flat surface if there is slight overflow or underflow.

en: The material type of filament
ja: Filament material type

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
ja: The metallic material of the nozzle: This determines the abrasive resistance of the nozzle and what kind of filament can be printed.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
ja: The minimum printing speed when slowing down for cooling.

en: The name is not allowed to be empty.
ja: The name field is not allowed to be empty.

en: The name is not allowed to end with space character.
ja: The name is not allowed to end with a space.

en: The name is not allowed to start with space character.
ja: The name is not allowed to start with a space.

en: The name may show garbage characters!
ja: Because of unsupported text encoding, garbage characters may appear!

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
ja: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin a shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and the thickness of the bottom shell is determined simply by the number of bottom shell layers.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
ja: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin a shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is determined simply by the number of top shell layers.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
ja: The object from file %s is too small, and may be in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
ja: オブジェクト順で造形する場合、プライムタワーを利用できません

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
ja: [アダプティブ積層ピッチ]を使用する時に、プライムタワーを利用できません

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
ja: A prime tower requires any “support gap” to be a multiple of layer height.

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
ja: A prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers.

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
ja: A prime tower requires that all objects are sliced with the same layer height.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
ja: A prime tower requires that all objects have the same layer height.

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
ja: A prime tower requires that support has the same layer height as the object.

en: The printer is busy on other print job
ja: The printer is busy with another print job.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
ja: The printing speed in exported G-code will be slowed down when the estimated layer time is shorter than this value in order to get better cooling for these layers.

en: The project is no longer available.
ja: プロジェクトは使用できなくなりました。

en: The region parameter is incorrrect
ja: The region parameter is incorrrect.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
ja: The selected file contains several disjointed areas. This is not supported.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
ja: 複数の素材の場合、スパイラルモードを使用できません

en: The start position to print each part of outer wall
ja: This is the starting position for each part of the outer wall.

en: The target object contains only one part and can not be splited.
ja: The target object contains only one part and cannot be split.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
ja: The type of the last solid object part cannot be changed.

en: The version of Bambu studio is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
ja: The version of Bambu Studio is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally

en: The volume of material to prime extruder on tower.
ja: This is the volume of material to prime the extruder with on the tower.

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
ja: The width of jittering: it’s recommended to keep this lower than the outer wall line width.

en: The z gap between the top support interface and object
ja: This determines the Z gap between top support interfaces and objects.

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
ja: This G-code is inserted at every layer change before lifting z.

en: This controls brim position including outer side of models, inner side of holes or both. Auto means both the brim position and brim width is analysed and calculated automatically
ja: This controls brim position including outer side of models, inner side of holes, or both. Auto means both the brim position and brim width are analyzed and calculated automatically.

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
ja: This G-code is inserted when filament is changed, including T commands to trigger tool change.

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
ja: This G-code is inserted at every layer change after the z lift.

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
ja: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than the top shell thickness, the top shell layers will be increased

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
ja: This option will auto-detect narrow internal solid infill areas. If enabled, the concentric pattern will be used for the area to speed up printing. Otherwise, the rectilinear pattern will be used by default.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
ja: 現在のプレートがロックされたため自動レイアウトできません

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
ja: This plate is locked.
    We cannot auto-orient this plate.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
ja: This setting determines the maximum overhang angle that the branches of tree support are allowed to make. If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
ja: This setting is only used for tuning model size by small amounts.
    For example, when the model size has small errors or when tolerances are incorrect. For large adjustments, please use the model scale function.
    
    The value will be reset to 0.

en: This setting specify the count of walls around tree support
ja: This setting specifies the wall count around tree support.

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
ja: Time to load new filament when switching filament, for statistical purposes only.

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
ja: Time to unload old filament when switching filament, for statistical purposes only.

en: To objects
ja: To Objects

en: To parts
ja: To Parts

en: Too large elefant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
ja: The elephant foot compensation value is too large.
    If there are significant elephant foot issues, please check other settings.
    The bed temperature may be too high, for example.
    
    The value will be reset to 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
ja: Layer height too large
    It has been reset to 0.2

en: Too large line width
ja: Line width too large

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
ja: Ironing spacing too small
    It has been reset to 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
ja: Layer height too small
    It has been reset to 0.2

en: Too small line width
ja: Line width too small

en: Tool Move
ja: Tool move

en: Top Minimum Shell Thickness
ja: Top minimum shell thickness

en: Top Solid Layers
ja: Top solid layers

en: Top shell layers
ja: トップ面層数

en: Top shell thickness
ja: トップ面の厚さ

en: Top surface
ja: トップ面

en: Top surface pattern
ja: トップ面パターン

en: Top surfaces
ja: All top surfaces

en: Top/bottom shells
ja: トップ面/底面

en: Topmost surface
ja: Topmost surface only

en: Total Estimation
ja: Total estimation

en: Undef
ja: Undefined

en: Unknown error when export G-code.
ja: Unknown error with G-code export

en: Unload Filament
ja: Unload

en: Unsaved Changes
ja: unsaved changes

en: Upload task timed out. Please check the network problem and try again
ja: Upload task timed out. Please check the network and try again

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
ja: Use only one wall on flat top surfaces, to give more space to the top infill pattern

en: User can self-define the project file name when export
ja: Users can decide project file names when exporting.

en: Video
ja: ビデオ

en: View
ja: ビュー

en: View all object's settings
ja: 全てのオブジェクトの設定

en: View control settings
ja: ビュー設定

en: Volume Operations
ja: 操作

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
ja: ノズル先端とフィラメントカッターの間の体積

en: Volume:
ja: ボリューム

en: Volume: %1% in³
ja: ボリューム: %1% in³

en: Volume: %1% mm³
ja: ボリューム: %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
ja: 体積流量 (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
ja: 体積な速度制限

en: WARNING:
ja: 警告

en: Wall loops
ja: 壁面層数

en: Walls
ja: 壁面

en: Warning
ja: 警告

en: Warning:
ja: 警告

en: What kind of gcode the printer is compatible with
ja: プリンターが対応するG-code

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
ja: フィラメント情報を自動更新しません、手動で入力できます。

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
ja: リトラクション時に、ノズルを少し上げてから移動します。この動作でモデルとの衝突を回避できます。

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
ja: サイレントモード有無

en: Width
ja: 幅

en: Width of prime tower
ja: This is the width of prime towers.

en: Wipe
ja: 拭き上げ

en: Wipe Distance
ja: 拭き上げ距離

en: Wipe options
ja: 拭き上げ設定

en: Wipe while retracting
ja: リトラクション時に拭き上げ

en: World coordinates
ja: 世界座標系

en: Would you like to log in this printer with current account?
ja: 現在のアカウントでプリンターをサインインしますか？

en: Would you like to log out the printer?
ja: プリンターをサインアウトしますか？

en: Wrong Access code
ja: アクセスコードが間違っています

en: X-Y contour compensation
ja: 輪郭補正 X-Y

en: X-Y hole compensation
ja: ホール補正 X-Y

en: XY separation between an object and its support
ja: This controls the XY separation between an object and its support.

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: Yes to All
ja: 全ては[はい]

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
ja: 下記の図面の様に、プリンターの設定→ネットワーク→アクセスコードで確認できます

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
ja: 変更したプリセットをプロジェクト内に保存するか、破棄もできます

en: You can keep the modifield presets to the new project, discard or save changes as new presets.
ja: 変更したプリセットをデフォルトとして保存できます

en: You'd better upgrade your software.
ja: ソフトウェアを更新する必要があります。

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
ja: このモデルを造型するにはサポートが必要です、サポートを有効にしてください

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
ja: This is the Z gap between an object and a raft. It is ignored for soluble interfaces.

en: Z hop when retract
ja: リトラクト時にZ方向調整

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
ja: 1層目の高さが無効です、0.2mmにリセットします

en: Zoom
ja: ズーム

en: Zoom of view
ja: ズーム ビュー

en: archive too large
ja: Archive too large

en: arrange current plate
ja: 現在のプレートをレイアウト

en: auto rotate current plate
ja: Auto rotate current plate

en: buffer too small
ja: Buffer too small

en: debug save button
ja: Debug save button

en: delete all objects on current plate
ja: Delete all objects on the current plate

en: does not contain valid gcode.
ja: Does not contain valid G-code.

en: file too large
ja: File too large

en: illegal characters:
ja: Illegal characters:

en: illegal suffix:
ja: Illegal suffix:

en: infill/inner/outer
ja: インフィル/内壁/外壁

en: infill/outer/inner
ja: インフィル/外壁/内壁

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
ja: Keyboard 1-9: set filament for object/part

en: multiple cells copy is not supported
ja: Copying multiple cells is not supported.

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
ja: One cell can only be copied to one or more cells in the same column.

en: select all objects on current plate
ja: Select all objects on the current plate

en: send completed
ja: Send complete

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
ja: The configuration package is incompatible with the current version of Bambu Studio.

en: the configuration package is incompatible with current application.
ja: the configuration package is incompatible with the current application.

en: travel
ja: Travel

en: uniform scale
ja: Uniform scale

en: unsupported multidisk
ja: Saving to RAID is not supported.

en: warning
ja: 警告

en: warnings
ja: 警告

en: write callback failed
ja: 書込みコールバック失敗
