Bambu Studio - en to it translation catalogue (871 entries)

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
it:  is too close to an exclusion area, and collisions will be caused.

en: %d triangles
it: %d triangoli

en: %s
    Do you want to continue?
it: %s
    Vuoi continuare?

en: %s can't be percentage
it: %s can’t be a percentage

en: %s error
it: errore %s

en: %s has a warning
it: %s ha un avviso

en: %s has encountered an error
it: %s ha riscontrato un errore

en: %s info
it: Informazioni %s

en: %s information
it: %s informazioni

en: %s warning
it: Avviso %s

en: &About %s
it: Inform&azioni su %s

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Open G-code
it: Apri G-code

en: &Quit
it: Es&ci

en: &View
it: &Vista

en: 3D Mouse disconnected.
it: Mouse 3D disconnesso.

en: 3Dconnexion settings
it: Impostazioni 3Dconnexion

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
it: A G-code path goes beyond plate boundaries.

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
it: An error occurred. The system may have run out of memory, or a bug may have occurred.

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
it: This creates a gap between the innermost brim line and the object and can make the brim easier to remove.

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
it: A new configuration package is available. Do you want to install it?

en: AMS filaments
it: AMS filament

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
it: This is the printing acceleration for the first layer. Using limited acceleration can improve build plate adhesion.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
it: This is the acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality.

en: Access violation
it: Violazione di accesso

en: Adaptive Cubic
it: Adattivo Cubico

en: Add
it: Aggiungi

en: Add modifier
it: Aggiungi modificatore

en: Add negative part
it: Add Negative Part

en: Add part
it: Aggiungi parte

en: Add plate
it: Add Plate

en: Add settings
it: Aggiungi impostazioni

en: Add support blocker
it: Aggiungi blocco supporto

en: Add support enforcer
it: Aggiungi rinforzo supporto

en: Add/Remove presets
it: Aggiungi/Rimuovi preset

en: Advance
it: Advanced

en: Advanced
it: Avanzate

en: Aligned
it: Allineato

en: All
it: Tutto

en: All changes will not be saved
it: No changes will be saved.

en: All objects will be removed, continue?
it: Saranno rimossi tutti gli oggetti, continuare?

en: All solid layer
it: All solid layers

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
it: All the selected objects are on a locked plate.
    Cannot auto-arrange these objects.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
it: All the selected objects are on a locked plate,
    We cannot auto-orient these objects.

en: All walls
it: Tutte le pareti

en: Along X axis
it: Lungo asse X

en: Along Y axis
it: Lungo asse Y

en: Along Z axis
it: Lungo l'asse Z

en: Alt + Mouse wheel
it: Alt + Rotella del mouse

en: An object is layed over the boundary of plate.
it: An object is laid over the boundary of the plate.

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
it: This is the angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of lines.

en: Application is closing
it: Closing application

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure to %1% the selected preset?
it: Are you sure you want to %1% the selected preset?

en: Arrange
it: Disponi

en: Arrange options
it: Opzioni di disposizione

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
it: La disposizione ha ignorato i seguenti oggetti che non possono entrare in un singolo piano:
    %s

en: Arranging canceled.
it: Disposizione annullata.

en: Arranging done.
it: Disposizione completata.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
it: Arranging complete, but some items were not able to be arranged. Reduce spacing and try again.

en: Arrow Down
it: Freccia Giù

en: Arrow Left
it: Freccia Sinistra

en: Arrow Right
it: Freccia Destra

en: Arrow Up
it: Freccia Su

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
it: Assemble the selected objects into an object with multiple parts

en: Assemble the selected objects to an object with single part
it: Assemble the selected objects into an object with single part

en: Assemble the selected parts to a single part
it: Assemble the selected parts into a single part

en: Associate .3mf files to BambuStudio
it: Associate .3mf files to Bambu Studio

en: Associate .step/.stp files to BambuStudio
it: Associate .step/.stp files to Bambu Studio

en: Associate .stl files to BambuStudio
it: Associate .stl files to Bambu Studio

en: Associate files to BambuStudio
it: Associate files to Bambu Studio

en: Attention!
it: Attenzione!

en: Auto Orientation options
it: Auto orientation options

en: Auto orient
it: Auto Orient

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
it: This auto orients selected objects or all objects. If there are selected objects, it just orients the selected ones. Otherwise, it will orient all objects in the current plate.

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
it: Auto sync user presets (Printer/Filament/Process)

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
it: Automatically combine sparse infill of several layers to print together in order to reduce time. Walls are still printed with original layer height.

en: Bamabu Engineering Plate
it: Bambu Engineering Plate

en: Bamabu High Temperature Plate
it: Bambu High Temperature Plate

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
it: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is based on Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community

en: BambuStudio configuration file may be corrupted and is not abled to be parsed.Please delete the file and try again.
it: Bambu Studio configuration file is not able to be parsed and may be corrupted. Please delete the file and try again.

en: BambuStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
it: A localization error has occurred, and Bambu Studio will close.

en: BambuStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
it: Bambu Studio has run out of memory and will close. This may be a bug. Please report this error to Technical Support.

en: Bed
it: Piano

en: Bed Leveling
it: Bed leveling

en: Bed Shape
it: Forma Piano

en: Bed adhension
it: Bed adhesion

en: Bed exclude area
it: Excluded bed area

en: Bed temperature
it: Temperatura piano

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: This is the bed temperature for layers except for the first one. A value of 0 means the filament does not support printing on the Cool Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: This is the bed temperature for layers except for the first one. A value of 0 means the filament does not support printing on the Engineering Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: This is the bed temperature for layers except for the first one. A value of 0 means the filament does not support printing on the High Temp Plate.

en: Bed temperature of other layer is lower than bed temperature of initial layer for more than %d degree centigrade.
    This may cause model broken free from build plate during printing
it: The bed temperature of other layers is lower than the bed temperature of the first layer by more than %d degrees centigrade.
    This may cause models to break free from the build plate during printing.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: This is the bed temperature of the first layer. A value of 0 means the filament does not support printing on the Cool Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: This is the bed temperature of the first layer. A value of 0 means the filament does not support printing on the Engineering Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: This is the bed temperature of the first layer. A value of 0 means the filament does not support printing on the High Temp Plate.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: This is the bed temperature when the cool plate is installed. A value of 0 means the filament does not support printing on the Cool Plate.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: This is the bed temperature when the engineering plate is installed. A value of 0 means the filament does not support printing on the Engineering Plate.

en: Bed temperature when high temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: This is the bed temperature when the high temperature plate is installed. A value of 0 means the filament does not support printing on the High Temp Plate.

en: Before layer change G-code
it: G-code prima del cambio layer

en: Block supports
it: Blocca supporti

en: Bottom
it: Inferiore

en: Bottom Minimum Shell Thickness
it: Bottom minimum shell thickness

en: Bottom Solid Layers
it: Bottom solid layers

en: Bottom View
it: Vista inferiore

en: Bottom interface layers
it: Layer inferiori di interfaccia

en: Brim type
it: Tipo di brim

en: Brim width
it: Larghezza brim

en: Brush
it: Pennello

en: Bucket fill
it: Riempimento Secchio

en: Calibrating the micro lida
it: Calibrating the micro lidar

en: Can not add models when in preview mode!
it: Unable to add models in preview mode

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
it: Unable to print multiple filaments which have large temperature differences together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing.

en: Can't apply when proccess preview.
it: Non si può applicare durante la creazione dell'anteprima.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
it: Cannot send print tasks when an update is in progress

en: Capabilities
it: Caratteristiche

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
it: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral/vase mode automatically
    No  - Cancel enabling spiral mode

en: Change type
it: Cambia tipo

en: Changing the region will log out your account.
it: Changing the region will log you out of your account.

en: Check for Update
it: Check for Updates

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
it: Seleziona un file da cui importare la forma del piano di stampa (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filiament.
it: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" to automatically load or unload filament.

en: Choose an STL file to import bed model from:
it: Scegli un file STL da cui importare il modello del piano:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
it: Scegli un file STL da cui importare la forma del piano:

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
it: Choose one file (.gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Circle
it: Cerchio

en: Circular
it: Circolare

en: Click the icon to edit color painting of the object
it: Click the icon to edit color painting for the object

en: Click the icon to toggle printable property of the object
it: Click the icon to toggle printable properties of the object

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
it: Click to drop current modifications and reset to saved value.

en: Click to edit preset
it: Clicca per modificare il preset

en: Click to pick filament color
it: Click to select filament color

en: Clone selected
it: Clone Selected

en: Close
it: Chiudi

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
it: Turn off all cooling fans for the first few layers. This can be used to improve bed adhesion.

en: Collapse/Expand the sidebar
it: Riduci/Espandi barra laterale

en: Color
it: Colore

en: Color Painting
it: Color painting

en: Color Scheme
it: Color scheme

en: Color change
it: Cambio colore

en: Color painting
it: Color Painting

en: Colour
it: Color

en: Compare presets
it: Confronta i preset

en: Concentric
it: Concentrico

en: Configuration can update now.
it: A new configuration is available. Update now?

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
it: The configuration file “%1%” was loaded, but some values were not recognized.

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
it: The configuration package was loaded, but some values were not recognized.

en: Configuration update
it: Aggiornamento di configurazione

en: Configuration updates
it: Aggiornamenti di configurazione

en: Connect failed [%d]!
it: Connection failed [%d]!

en: ConnectPrinter(LAN)
it: Connect Printer (LAN)

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: The contour of objects will be grown or shrunk in the XY plane by the set value. Positive values make contours bigger, and negative values make contours smaller. This function is used to adjust sizes slightly when objects have assembly issues.

en: Convert from inch
it: Convert from Inches

en: Convert from meter
it: Convert from Meters

en: Cooling
it: Raffreddamento

en: Copies of the selected object
it: Copie dell'oggetto selezionato

en: Copy
it: Copia

en: Copy selection to clipboard
it: Copia selezione negli appunti

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
it: Copia del file %1% su %2% non riuscita: %3%

en: Cost
it: Costo

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
it: Copre con anelli il layer superiore del supporto a contatto. Disattivato per impostazione predefinita.

en: Creating a new project
it: Creazione nuovo progetto

en: Critical error
it: Errore critico

en: Ctrl + Mouse wheel
it: Ctrl + Rotella del mouse

en: Cubic
it: Cubico

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom G-code
it: G-code personalizzato

en: Cut
it: Taglia

en: Cylinder
it: Cilindro

en: DEBUG settings have saved successfully!
it: Debug settings have been saved successfully!

en: Deadzone:
it: Zona morta:

en: Decimate ratio
it: Rapporto di decimazione

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
it: Decrease this value slightly (for example 0.9) to reduce the amount of material extruded for bridges to avoid sagging.

en: Default
it: Predefinito

en: Default filament profile
it: Profilo filamento predefinito

en: Default filament profile when switch to this machine profile
it: Default filament profile when switching to this machine profile

en: Default line width if some line width is set to be zero
it: Default line width for line widths set to 0

en: Default process profile when switch to this machine profile
it: Default process profile when switching to this machine profile

en: Delete
it: Elimina

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Delete selected
it: Elimina selezionato

en: Delete this preset
it: Elimina questo preset

en: Deletes all objects
it: Elimina tutti gli oggetti

en: Deletes the current selection
it: Elimina la selezione corrente

en: Density
it: Densità

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
it: This is the density of internal sparse infill. 100% means that the object will be solid throughout.

en: Density of the first raft or support layer
it: This is the density of the first raft or support layer.

en: Deretraction Speed
it: Velocità di deretrazione

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Deselects all objects
it: Deseleziona tutti gli oggetti

en: Detached
it: Distaccato

en: Detail level
it: Livello di dettaglio

en: Detail.
it: More

en: Detect overhang wall
it: Detect overhang walls

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
it: This detects the overhang percentage relative to line width and uses a different speed to print. For 100%% overhang, bridging speed is used.

en: Detect thin wall
it: Detect thin walls

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
it: This detects thin walls which can’t contain two lines and uses a single line to print. It may not print as well because it’s not a closed loop.

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
it: This detours to avoid traveling across walls, which may cause blobs on the surface

en: Develop mode
it: Developer mode

en: Diameter
it: Diametro

en: Diameter of nozzle
it: The diameter of the nozzle

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
it: Diametro del piano di stampa. Si presume che l'origine (0,0) si trovi al centro.

en: Discard
it: Cancella

en: Discard or Keep changes
it: Discard or keep changes

en: Discribe how long the nozzle will move along the last path when retracting
it: This describes how long the nozzle will move along the last path while retracting.

en: Distance from model to the outermost brim line
it: This is the distance from the model to the outermost brim line.

en: Distance from skirt to brim or object
it: This is the distance from the skirt to the brim or the object.

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
it: Distanza della coordinata 0,0 del G-code dall'angolo frontale sinistro del rettangolo.

en: Divide by zero
it: Dividi per zero

en: Don't create support on model surface, only on build plate
it: This setting only generates supports that begin on the build plate.

en: Don't save
it: Non salvare

en: Don't show again
it: Non mostrare più

en: Don't support bridges
it: Non supportare i bridge

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
it: This disables supporting bridges, which decreases the amount of support required. Bridges can usually be printed directly without support over a reasonable distance.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit preset
it: Modifica preset

en: Elephant foot compensation
it: Compensazione zampa d'elefante

en: Enable
it: Abilita

en: Enable support generation.
it: This enables support generation.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
it: Enable this option if the machine has an auxiliary part cooling fan

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
it: Enable this option to optimize the part cooling fan speed for overhangs and bridges to get better cooling

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
it: Enable this option to slow down when printing overhangs. The speeds for different overhang percentages are set below.

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
it: Enable this option to slow printing speed down to ensure that the final layer time is not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that the layer can be cooled for a longer time. This can improve the quality for small details.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
it: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line.

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
it: Enable this to allow the camera on the printer to check the quality of the first layer.

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is same with resolution
it: Enable this to get a G-code file with G2 and G3 moves. The fitting tolerance is the same as the resolution.

en: End G-code
it: G-code finale

en: End G-code when finish the printing of this filament
it: Add end G-code when finishing the printing of this filament.

en: End G-code when finish the whole printing
it: Add end G-Code when finishing the entire print.

en: Enforce supports
it: Rinforzi supporti

en: Enter new name
it: Inserisci un nuovo nome

en: Error
it: Errore

en: Error loading shaders
it: Errore caricamento shader

en: Error occurs while loading G-code file
it: An Error has occurred while loading the G-code file.

en: Error!
it: Errore!

en: Error! Invalid model
it: Errore! Modello non valido

en: Error! Unable to create thread!
it: Error. Unable to create thread.

en: Exit %s
it: Chiudi %s

en: Expand all raft layers in XY plane
it: This expands all raft layers in XY plane.

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
it: This expands the first raft or support layer to improve bed adhesion.

en: Export
it: Esporta

en: Export &Toolpaths as OBJ
it: Esporta percorso strumen&to come OBJ

en: Export 3MF
it: Esporta 3MF

en: Export G-Code.
it: Esporta G-code.

en: Export G-code
it: Esporta G-code

en: Export STL file:
it: Esporta file STL:

en: Export all objects as STL
it: Export All Objects as STL

en: Export as STL
it: Esporta come STL

en: Export project as 3MF.
it: This exports the project as a 3mf file.

en: Export result
it: Export Result

en: Export settings to a file.
it: This exports settings to a file.

en: Export toolpaths as OBJ
it: Esporta percorso strumento come OBJ

en: Export.
it: Esporta.

en: Exporting G-code
it: Esportando il G-code

en: Exporting.
it: Esportazione.

en: Extra high
it: Molto alto

en: Extra low
it: Molto basso

en: Extruder
it: Estrusore

en: Extruder Color
it: Colore estrusore

en: Extruder offset
it: Offset estrusore

en: Extruders
it: Estrusori

en: Extruders count
it: Conteggio estrusori

en: Extrusion Width
it: Larghezza Estrusione

en: Failed processing of the filename_format template.
it: Processing of the filename_format template failed.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
it: Failed to calculate line width of %1%. Cannot get value of “%2%”

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
it: Failed to generate G-code for invalid custom G-code.

en: Failed to repair folowing model object | Failed to repair folowing model objects
it[0]: Failed to repair the following model object
it[1]: Failed to repair the following model objects

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
it: Failed to save G-code file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.

en: Failure of bind
it: Binding failure

en: Failure of printer login
it: Printer login failure

en: Fan Speed (%)
it: Velocità ventola (%)

en: Fan speed
it: Velocità ventola

en: Fan speed for overhang
it: Fan speed for overhangs

en: Fatal error
it: Errore irreversibile

en: Fatal error, exception catched: %1%
it: Fatal error, eccezione registrata: %1%

en: Filament
it: Filamento

en: Filament Changes
it: Filament changes

en: Filament Settings
it: Impostazioni Filamento

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
it: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. Only the first %1% filaments will be available in painting tool.

en: Filament density. For statistics only
it: Filament density, for statistical purposes only.

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
it: Filament diameter is used to calculate extrusion variables in G-code, so it is important that this is accurate and precise.

en: Filament load time
it: Durata caricamento filamento

en: Filament price. For statistics only
it: Filament price, for statistical purposes only.

en: Filament to print internal sparse infill.
it: This is the filament for printing internal sparse infill.

en: Filament unload time
it: Durata scaricamento filamento

en: Filaments
it: Filamenti

en: Fix model
it: Fix Model

en: Flow
it: Flusso

en: Flow Calibration
it: Flow calibration

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
it[0]: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or G-code visualization and print time estimation will be broken.
it[1]: Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or G-code visualization and print time estimation will be broken.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
it[0]: The following model object has been repaired
it[1]: The following model objects have been repaired

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
it[0]: The following preset will be deleted too:
it[1]: The following presets will be deleted too:

en: Force a retraction when changes layer
it: This forces a retraction on layer changes.

en: Force cooling for overhang and bridge
it: Force cooling for overhangs and bridges

en: Force part cooling fan to be this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
it: Force part cooling fan to be this speed when printing bridges or overhang walls which have a large overhang degree. Forcing cooling for overhangs and bridges can achieve better quality for these parts.

en: From
it: Da

en: Front
it: Frontale

en: Front View
it: Vista anteriore

en: Full fan speed at layer
it: Massima velocità della ventola al layer

en: Fuzzy Skin
it: Superficie Crespa

en: Fuzzy skin point distance
it: Distanza punti superficie crespa

en: Fuzzy skin thickness
it: Spessore superficie crespa

en: G-code files can not be loaded with models together!
it: G-code files and models cannot be loaded together!

en: G-code flavor
it: Formato G-code

en: G-code path is genereated after simplifing the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
it: The G-code path is generated after simplifying the contour of models to avoid too many points and G-code lines. Smaller values mean higher resolution and more time required to slice.

en: GNU Affero General Public License, version 3
it: GNU Affero General Public License, versione 3

en: Gcode path overlap
it: G-code path overlap

en: General
it: Generale

en: Generating G-code
it: Generazione G-code

en: Generic
it: Generico

en: Goto download page.
it: Go to download page

en: Grid
it: Griglia

en: Group Operations
it: Group operations

en: Gyroid
it: Giroide

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhension
it: This is the height of the first layer. Making the first layer height thicker can improve build plate adhesion.

en: Help
it: Aiuto

en: High
it: Alto

en: Highlight overhang areas
it: Highlight overhangs

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: Holes in objects will be grown or shrunk in the XY plane by the set value. Positive values make holes bigger and negative values make holes smaller. This function is used to adjust size slightly when objects have assembly issues.

en: Honeycomb
it: Nido d'ape

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a sinistra il cursore attivo

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a destra il cursore attivo

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stoped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stoping
it: Enabling this setting means that part cooling fan will never stop entirely and will instead run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .3mf files
it: If enabled, this sets Bambu Studio as the default application to open .3mf files.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .step files
it: If enabled, this sets Bambu Studio as the default application to open .step files.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .stl files
it: If enabled, this sets Bambu Studio as the default application to open .stl files.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
it: If the first selected item is a part, the second one should be a part in the same object.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
it: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.

en: Illegal instruction
it: Istruzione illegale

en: Import geometry only
it: Importa solo la geometria

en: Incompatible presets
it: Preset incompatibili

en: Infill
it: Riempimento

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
it: This allows the infill area to be enlarged slightly to overlap with walls for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill.

en: Infill/Wall overlap
it: Infill/wall overlap

en: Initial layer
it: First layer

en: Initial layer bed temperature
it: First layer bed temperature

en: Initial layer density
it: First layer density

en: Initial layer expansion
it: First layer expansion

en: Initial layer height
it: Altezza layer iniziale

en: Initial layer infill
it: First layer infill

en: Initial layer nozzle temperature
it: First layer nozzle temperature

en: Initial layer speed
it: First layer speed

en: Initialize failed (No Device)!
it: Initialization failed (No Device)!

en: Interface pattern
it: Trama interfaccia

en: Interface use loop pattern
it: Loop pattern interface

en: Invalid data
it: Dati non validi

en: Invalid file format.
it: Formato file non valido.

en: Ironing
it: Stiratura

en: Ironing Type
it: Tipo di stiratura

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
it: Ironing uses a small flow to print at the same height of a surface to make flat surfaces smoother. This setting controls which layers are being ironed.

en: Keep fan always on
it: Mantieni la ventola sempre accesa

en: Keep lower part
it: Mantieni parte inferiore

en: Keep upper part
it: Mantieni parte superiore

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie Tastiera

en: Language
it: Lingua

en: Language selection
it: Selezione lingua

en: Last Step
it: Back

en: Lay on face
it: Lay on Face

en: Layer Height (mm)
it: Layer height (mm)

en: Layer height
it: Altezza layer

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
it: Layer height cannot exceed nozzle diameter.

en: Layer height limits
it: Limiti altezza layer

en: Layers
it: Layer

[ctx: Layers]
en: Bottom
it: Inferiore

[ctx: Layers]
en: Top
it: Superiore

en: Left
it: Sinistra

en: Left View
it: Vista sinistra

en: Left mouse button
it: Tasto sinistro mouse

en: Length
it: Lunghezza

en: Line
it: Linea

en: Line Width (mm)
it: Line width (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
it: This is the line pattern for internal sparse infill.

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
it: This is the line pattern of bottom surface infill, not including bridge infill.

en: Line pattern of support
it: This is the line pattern for support.

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
it: This is the line pattern for support interfaces. The default pattern for non-soluble support interfaces is Rectilinear while the default pattern for soluble support interfaces is Concentric.

en: Line pattern of top surface infill
it: This is the line pattern for top surface infill.

en: Line width of initial layer
it: Line width of first layer

en: Line width of inner wall
it: Line width of inner walls

en: Load Filament
it: Load

en: Load a model
it: Carica modello

en: Load failed [%d]!
it: Loading failed [%d]!

en: Load shape from STL...
it: Carica forma da STL...

en: Load...
it: Caricamento...

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading G-codes
it: Loading G-code

en: Loading configuration
it: Caricamento configurazione

en: Loading file
it: Caricamento file

en: Low
it: Basso

en: Machine gcode
it: Machine G-code

en: Machine limits
it: Limiti macchina

en: Material becomes soft at this temperature. Thus the heatbed cannot be hotter than this tempature
it: Material becomes soft at this temperature. Thus, the heat bed cannot be hotter than this temperature.

en: Max
it: Massimo

en: Max bridge length
it: Lunghezza massima Bridge

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
it: This is the maximum length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.

en: Max volumetric speed
it: Massima velocità volumetrica

en: Maximum acceleration E
it: Accelerazione massima E

en: Maximum acceleration X
it: Accelerazione massima X

en: Maximum acceleration Y
it: Accelerazione massima Y

en: Maximum acceleration Z
it: Accelerazione massima Z

en: Maximum acceleration of the E axis
it: Accelerazione massima dell'asse E

en: Maximum acceleration of the X axis
it: Accelerazione massima dell'asse X

en: Maximum acceleration of the Y axis
it: Accelerazione massima dell'asse Y

en: Maximum acceleration of the Z axis
it: Accelerazione massima dell'asse Z

en: Maximum jerk E
it: Jerk massimo E

en: Maximum jerk X
it: Jerk massimo X

en: Maximum jerk Y
it: Jerk massimo Y

en: Maximum jerk Z
it: Jerk massimo Z

en: Maximum jerk of the E axis
it: Jerk massimo dell'asse E

en: Maximum jerk of the X axis
it: Jerk massimo dell'asse X

en: Maximum jerk of the Y axis
it: Jerk massimo dell'asse Y

en: Maximum jerk of the Z axis
it: Jerk massimo dell'asse Z

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
it: This is the maximum printable height which is limited by the height of the build area.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
it: Parts of the object at these heights may be too thin or the object may have a faulty mesh.

en: Medium
it: Medio

en: Mesh name
it: Nome mesh

en: Min
it: Minimo

en: Min print speed
it: Velocità minima di stampa

en: Minimal purge on wipe tower
it: Spurgo minimo sulla torre di pulitura

en: Mirror
it: Specchia

en: Mirror Object
it: Specchia Oggetto

en: Mirror along the X axis
it: Mirror along the X Axis

en: Mirror along the Y axis
it: Mirror along the Y Axis

en: Mirror along the Z axis
it: Mirror along the Z Axis

en: Model
it: Modello

en: Modifier
it: Modificatore

en: Monotonic
it: Monotonico

en: More
it: Altro

en: Mouse wheel reverses when zooming
it: Reverse scroll direction while zooming

en: Move
it: Sposta

en: Move Object
it: Sposta oggetto

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
it: This moves the nozzle along the last extrusion path when retracting to clean any leaked material on the nozzle. This can minimize blobs when printing a new part after traveling.

en: Move of view
it: Pan View

en: Move selection 10 mm in negative X direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione X negativa

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione Y negativa

en: Move selection 10 mm in positive X direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione X positiva

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione Y positiva

en: Movement in camera space
it: Movimento nello spazio della camera

en: Movement step set to 1 mm
it: Passo movimento impostato a 1 mm

en: Name
it: Nome

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
it: Component name(s) inside step file not in UTF8 format!

en: Nearest
it: Più vicino

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
it: Please check any unsaved changes before updating the configuration.

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: New Value
it: Nuovo valore

en: No object can be printed. Maybe too small
it: No object can be printed. It may be too small.

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Normal mode
it: Modalità normale

en: Not found:
it: Non trovato:

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patiant.
it: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.

en: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
it: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing has finished.

en: Notice
it: Avvertenza

en: Nozzle
it: Ugello

en: Nozzle diameter
it: Diametro ugello

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
it: The nozzle may become clogged when the temperature is out of the recommended range.
    Please make sure whether to use this temperature to print.

en: Nozzle temperature
it: Temperatura ugello

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
it: Nozzle temperature after the first layer

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
it: Nozzle temperature for printing the first layer with this filament

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
it: This is the number of loops for the skirt. 0 means the skirt is disabled.

en: Number of top interface layers
it: This is the number of top interface layers.

en: Number of walls of every layer
it: This is the number of walls per layer.

en: Object Operations
it: Object operations

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
it: The object has empty layers between %1% and %2% and can’t be printed.

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
it: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when printing ABS.

en: Object with multiple parts was detected
it: An object with multiple parts was detected

en: Object/Part Setting
it: Object/part setting

en: Objects List
it: Elenco oggetti

en: Old Value
it: Valore precedente

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
it: On/Off modalità un layer del cursore di scorrimento verticale

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
it: Only one G-code file can be opened at a time.

en: Only the object being edit is visible.
it: Only the object being edited is visible.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
it: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold.

en: Open Folder.
it: Apri Cartella.

en: Open G-code file:
it: Apri un file G-code:

en: Open a G-code file
it: Apri un file G-code

en: Open a project file
it: Apri un file progetto

en: Open as project
it: Apri come progetto

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
it: Operazione già annullata. Si prega di attendere qualche secondo.

en: Optimize orientation
it: Ottimizza orientamento

en: Options
it: Opzioni

en: Options:
it: Opzioni:

en: Order of inner wall/outer wall/infil
it: Order of inner wall/outer wall/infill

en: Origin
it: Origine

en: Other
it: Altro

en: Other layers
it: Altri layer

en: Output Model Info
it: Info Modello di output

en: Output directory for the exported files.
it: This is the output directory for exported files.

en: Output the model's information.
it: This outputs the model’s information.

en: Overwrite a system profile is not allowed
it: Overwriting a system profile is not allowed.

en: Parameter validation
it: Validazione parametri

en: Part
it: Parte

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
it: The part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed for the part cooling fan.

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
it: The part cooling fan will run at maximum speed when the estimated layer time is shorter than the threshold value.

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
it: The part cooling fan will run at the minimum fan speed when the estimated layer time is longer than the threshold value. When the layer time is shorter than the threshold, the fan speed will be interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time.

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
it: The part cooling fan will be enabled for layers where the estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time.

en: Paste
it: Incolla

en: Paste clipboard
it: Incolla appunti

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Pattern angle
it: Angolo trama

en: Pause
it: Pausa

en: Perform
it: Eseguire

en: Perform cut
it: Effettua taglio

en: Plater
it: Piano

en: Please note that saving action will replace this preset
it: Please note that saving will overwrite the current preset.

en: Please save project and restart the program.
it: Please save your project and restart the application.

en: Portions copyright
it: Porzioni di copyright

en: Position
it: Posizione

en: Power on update
it: Update on startup

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
it: Preset "%1%" already exists and is incompatible with the current printer.

[ctx: PresetName]
en: Copy
it: Copia

en: Preview
it: Anteprima

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
it: Previously unsaved items have been detected. Do you want to restore them?

en: Print
it: Stampa

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
it: Print By Object: 
    We suggest using auto-arrange to avoid collisions when printing.

en: Print a tower to prime material in nozzle after switching to a new material.
it: This option enables printing a tower to prime material in the nozzle after switching to a new material.

en: Print sequence of inner wall, outer wall and infill.
it: This is the print sequence of inner walls, outer walls, and infill.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
it: This determines the print sequence, allowing you to print layer-by-layer or object-by-object.

en: Print settings
it: Impostazioni di stampa

en: Print speed of ironing lines
it: This is the print speed for ironing lines.

en: Printable
it: Stampabile

en: Printer
it: Stampante

en: Printer preset names
it: Nomi dei preset della stampante

en: Printing List
it: Printing list

en: Printing Progress
it: Printing progress

en: Processing G-Code from Previous file...
it: Processing G-Code from previous file…

en: Pull back current filament
it: Pull back the current filament

en: Purging volumes
it: Volumi di spurgo

en: Quality
it: Qualità

en: Quit %s
it: Chiudi %s

en: Radius
it: Raggio

en: Raft contact Z distance
it: Distanza di contatto Z Raft

en: Raft expansion
it: Espansione del raft

en: Raft layers
it: Layer raft

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
it: This setting makes the toolhead randomly jitter while printing walls so that the surface has a rough textured look. This setting controls the fuzzy position.

en: Range
it: Intervallo

en: Re&load from Disk
it: R&icarica da disco

en: Rear
it: Posteriore

en: Rear View
it: Vista posteriore

en: Recent projects
it: Prog&etti recenti

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
it: The recommended nozzle temperature for this filament type is [%d, %d] degrees centigrade

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
it: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means not set

en: Rectangular
it: Rettangolare

en: Rectilinear
it: Rettilineo

en: Rectilinear grid
it: Griglia rettilinea

en: Redo
it: Ripeti

en: Reload the plater from disk
it: Ricarica piano da disco

en: Remaining errors
it: Errori rimanenti

en: Remember my choice
it: Ricorda la mia scelta

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove painted color
it: Rimuovi colore dipinto

en: Remove parameter
it: Rimuovi parametro

en: Rename
it: Rinomina

en: Renaming
it: Rinomina

en: Repaired 3mf file contains more than one object
it: The repaired 3mf file contains more than one object.

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
it: The repaired 3mf file contains more than one volume.

en: Repaired 3mf file does not contain any object
it: The repaired 3mf file does not contain any objects.

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
it: The repaired 3mf file does not contain any volume.

en: Repairing was canceled
it: La riparazione è stata annullata

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Position
it: Reset position

en: Reset Rotation
it: Reimposta rotazione

en: Restore to inch
it: Restore to Inch

en: Restore to meter
it: Restore to Meter

en: Retract amount before wipe
it: Retrai la quantità prima di pulire

en: Retract when change layer
it: Retract on layer change

en: Retraction
it: Retrazione

en: Retraction Length
it: Lunghezza Retrazione

en: Retraction Speed
it: Velocità di retrazione

en: Right
it: Destra

en: Right View
it: Vista destra

en: Right button click the icon to drop the object printable property
it: Right click the icon to drop the object printable property

en: Right button click the icon to drop the object settings
it: Right click the icon to drop the object settings

en: Right mouse button
it: Tasto destro mouse

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate of view
it: Rotate View

en: Rotation
it: Rotazione

en: Save
it: Salva

en: Save G-code file as:
it: Salva il file G-code come:

en: Save current %s
it: Salva le %s attuali

en: Save file as:
it: Salva come:

en: Save preset
it: Salva preset

en: Save the selected options.
it: Salvare le opzioni selezionate.

en: Scale
it: Ridimensiona

en: Seam position
it: Posizione giunzione

en: Seams
it: Giunzioni

en: Select all
it: Select All

en: Select all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Select the language
it: Seleziona la lingua

en: Selects all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Send G-code
it: Invia G-code

en: Send to printer
it: Manda alla stampante

en: Set
it: Imposta

en: Set Orientation
it: Imposta orientamento

en: Set Position
it: Imposta posizione

en: Set Printable
it: Imposta stampabile

en: Set Scale
it: Imposta scala

en: Set Unprintable
it: Imposta non stampabile

en: Set as an individual object
it: Set as An Individual Object

en: Set as individual objects
it: Set as Individual Objects

en: Settings
it: Impostazioni

en: Shape
it: Forma

en: Shift + Left mouse button
it: Shift + Tasto sinistro mouse

en: Show command help.
it: This shows command help.

en: Show keyboard shortcuts list
it: Mostra elenco scorciatoie di tastiera

en: Show the list of the keyboard shortcuts
it: Mostra l'elenco delle scorciatoie di tastiera

en: Show wireframe
it: Mostra wireframe

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
it: This shrinks the first layer on the build plate to compensate for elephant foot effect.

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
it: La semplificazione è attualmente consentita solo quando è selezionata una singola parte

en: Simplify
it: Semplifica

en: Simplify model
it: Semplifica modello

en: Size
it: Dimensioni

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
it: Dimensioni X e Y del piano rettangolare.

en: Slice
it: Processa

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
it: Slice all plates to obtain time and filament estimation

en: Slice ok.
it: Slice complete

en: Sliced Info
it: Informazioni processo

en: Slicing complete
it: Slicing completato

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
it: This is the height for each layer. Smaller layer heights give greater accuracy but longer printing time.

en: Slow down for overhang
it: Slow down for overhangs

en: Smart fill
it: Riempimento intelligente

en: Smart fill angle
it: Angolo riempimento intelligente

en: Snug
it: Aderenti

en: Software has New version.
it: An update is available!

en: Soluble material
it: Materiale solubile

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
it: Soluble material is commonly used to print support and support interfaces

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
it: This is the amount of filament in the extruder that is pulled back to avoid oozing during long travel distances. Set to 0 to disable retraction.

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing between support lines
it: This determines the spacing between support lines.

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
it: This is the spacing of bottom interface lines. 0 means solid interface.

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
it: This is the spacing of interface lines. 0 means solid interface.

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
it: Sparse infill areas which are smaller than this threshold value are replaced by internal solid infill.

en: Speed
it: Velocità

en: Speed (mm/s)
it: Velocità (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
it: The speed for reloading filament into the extruder after a retraction; setting this to 0 means that it will be the same speed as the retraction.

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers
it: This is the speed of auxiliary part cooling fan. The auxiliary fan will run at this speed during printing except for during the first several layers which may be set to have no part cooling.

en: Speed of bridge and completely overhang wall
it: This is the speed for bridges and 100% overhang walls.

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
it: This is the speed for gap infill. Gaps usually have irregular line width and should be printed more slowly.

en: Speed of initial layer except the solid infill part
it: This is the speed for the first layer except for solid infill sections.

en: Speed of inner wall
it: This is the speed for inner walls.

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
it: This is the speed for internal solid infill, not including the top or bottom surface.

en: Speed of internal sparse infill
it: This is the speed for internal sparse infill.

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
it: This is the printing speed for the outer walls of parts. These are generally printed slower than inner walls for higher quality.

en: Speed of retractions
it: This is the speed for retraction.

en: Speed of solid infill part of initial layer
it: This is the speed for solid infill parts of the first layer.

en: Speed of support
it: This is the speed for support.

en: Speed of support interface
it: This is the speed for support interfaces.

en: Speed of top surface infill which is solid
it: This is the speed for solid top surface infill.

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
it: This is the speed at which traveling is done.

en: Speed:
it: Velocità:

en: Sphere
it: Sfera

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
it: This enables spiraling, which smooths out the Z moves of the outer contour and turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam.

en: Split
it: Dividi

en: Split the selected object
it: Dividi l'oggetto selezionato

en: Split to objects
it: Dividi in oggetti

en: Split to parts
it: Dividi in parti

en: Start G-code
it: G-code iniziale

en: Start G-code when start the printing of this filament
it: G-code added when the printer starts using this filament

en: Start G-code when start the whole printing
it: G-code added when starting a print

en: Start a new project
it: Inizia un nuovo progetto

en: Start calibration
it: Start

en: Status
it: Stato

en: Style
it: Stile

en: Succeed to export G-code to %1%
it: Success! G-code exported to %1%

en: Support Blocker
it: Blocco Supporto

en: Support Enforcer
it: Rinforzo Supporto

en: Support Generated
it: Support generated

en: Support filament
it: Filament for Supports

en: Support material
it: Materiale di supporto

en: Support material is commonly used to print support and support interface
it: Support material is commonly used to print support and support interfaces.

en: Support painting
it: Support Painting

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
it: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below this threshold.

en: Supports Painting
it: Support Painting

en: Supports silent mode
it: Silent Mode

en: Swap Y/Z axes
it: Inverti assi Y/Z

en: Switching the language requires application restart.
it: Switching languages requires the application to restart.

en: Synchronizing device information time out
it: Synchronizing device information timed out

en: System presets
it: Preset di sistema

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature (°C)
it: Temperatura (°C)

en: Temperature of vitrificaiton
it: Temperature of vitrification

en: Temperature variation
it: Variazione di temperatura

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
it: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament spool. This takes about 20 seconds.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
it: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will rotate the filament spools.

en: The Bambu Studio needs an upgrade
it: Bambu Studio needs an update

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
it: This is the amount of material to be extruded during ironing. It is relative to the flow of normal layer height. Too high a value will result in overextrusion on the surface.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
it: The application cannot run normally because your OpenGL version is lower than 2.0.

en: The average diatance between the random points introducded on each line segment
it: The average distance between the random points introduced on each line segment

en: The configuration may be generated by a newer version of BambuStudio.
it: The configuration may have been generated by a newer version of Bambu Studio.

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
it: The configuration package is incompatible with the current application.
    %s will update the configuration package to allow the application to start.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
it: The current project has unsaved changes. Would you like to save before continuing?

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
it: This is the default acceleration for both normal printing and travel after the first layer.

en: The distance between the lines of ironing
it: This is the distance between the lines used for ironing.

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
it: The highest printable layer height for the extruder: this is used to limit the maximum layer height when adaptive layer height is enabled.

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
it: This is the length of fast retraction before a wipe, relative to retraction length.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
it: The lowest printable layer height for the extruder. This is used to limit the minimum layer height when adaptive layer height is enabled.

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
it: The material may have volumetric change after switching between molten and crystalline states. This setting changes all extrusion flow of this filament in G-code proportionally. The recommended value range is between 0.95 and 1.05. You may be able to tune this value to get a nice flat surface if there is slight overflow or underflow.

en: The material type of filament
it: Filament material type

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
it: The metallic material of the nozzle: This determines the abrasive resistance of the nozzle and what kind of filament can be printed.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
it: The minimum printing speed when slowing down for cooling.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
it: Il nome non può essere uguale a quello di un preset.

en: The name is not allowed to be empty.
it: The name field is not allowed to be empty.

en: The name is not allowed to end with space character.
it: The name is not allowed to end with a space.

en: The name is not allowed to start with space character.
it: The name is not allowed to start with a space.

en: The name may show garbage characters!
it: Because of unsupported text encoding, garbage characters may appear!

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
it: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin a shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and the thickness of the bottom shell is determined simply by the number of bottom shell layers.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
it: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin a shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is determined simply by the number of top shell layers.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
it: The object from file %s is too small, and may be in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
it: A prime tower is not supported in “By object” print.

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
it: A prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
it: A prime tower requires any “support gap” to be a multiple of layer height.

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
it: A prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers.

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
it: A prime tower requires that all objects are sliced with the same layer height.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
it: A prime tower requires that all objects have the same layer height.

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
it: A prime tower requires that support has the same layer height as the object.

en: The printer is busy on other print job
it: The printer is busy with another print job.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
it: The printing speed in exported G-code will be slowed down when the estimated layer time is shorter than this value in order to get better cooling for these layers.

en: The region parameter is incorrrect
it: The region parameter is incorrrect.

en: The selected file
it: Il file selezionato

en: The selected file contains no geometry.
it: Il file selezionato non contiene geometrie.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
it: Il file selezionato contiene molteplici aree disgiunte. Non è supportato.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
it: Spiral (vase) mode does not work when an object contains more than one material.

en: The start position to print each part of outer wall
it: This is the starting position for each part of the outer wall.

en: The target object contains only one part and can not be splited.
it: The target object contains only one part and cannot be split.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
it: The type of the last solid object part cannot be changed.

en: The version of Bambu studio is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
it: The version of Bambu Studio is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally

en: The volume of material to prime extruder on tower.
it: This is the volume of material to prime the extruder with on the tower.

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
it: The width of jittering: it’s recommended to keep this lower than the outer wall line width.

en: The z gap between the top support interface and object
it: This determines the Z gap between top support interfaces and objects.

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
it: This G-code is inserted at every layer change before lifting z.

en: This controls brim position including outer side of models, inner side of holes or both. Auto means both the brim position and brim width is analysed and calculated automatically
it: This controls brim position including outer side of models, inner side of holes, or both. Auto means both the brim position and brim width are analyzed and calculated automatically.

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
it: This G-code is inserted when filament is changed, including T commands to trigger tool change.

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
it: This G-code is inserted at every layer change after the z lift.

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
it: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than the top shell thickness, the top shell layers will be increased

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
it: This option will auto-detect narrow internal solid infill areas. If enabled, the concentric pattern will be used for the area to speed up printing. Otherwise, the rectilinear pattern will be used by default.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
it: This plate is locked.
    We cannot auto-arrange this plate.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
it: This plate is locked.
    We cannot auto-orient this plate.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
it: This setting determines the maximum overhang angle that the branches of tree support are allowed to make. If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
it: This setting is only used for tuning model size by small amounts.
    For example, when the model size has small errors or when tolerances are incorrect. For large adjustments, please use the model scale function.
    
    The value will be reset to 0.

en: This setting specify the count of walls around tree support
it: This setting specifies the wall count around tree support.

en: Time
it: Tempo

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
it: Time to load new filament when switching filament, for statistical purposes only.

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
it: Time to unload old filament when switching filament, for statistical purposes only.

en: To objects
it: In oggetti

en: To parts
it: In parti

en: Too large elefant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
it: The elephant foot compensation value is too large.
    If there are significant elephant foot issues, please check other settings.
    The bed temperature may be too high, for example.
    
    The value will be reset to 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
it: Layer height too large
    It has been reset to 0.2

en: Too large line width
it: Line width too large

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
it: Ironing spacing too small
    It has been reset to 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
it: Layer height too small
    It has been reset to 0.2

en: Too small line width
it: Line width too small

en: Tool
it: Strumento

en: Tool Move
it: Tool move

en: Tool type
it: Tipo di strumento

en: Top
it: Superiore

en: Top Minimum Shell Thickness
it: Top minimum shell thickness

en: Top Solid Layers
it: Top solid layers

en: Top View
it: Vista superiore

en: Top interface layers
it: Layer superiori di interfaccia

en: Top solid layers
it: Layer solidi superiori

en: Top surfaces
it: All top surfaces

en: Topmost surface
it: Topmost surface only

en: Total
it: Totale

en: Total Estimation
it: Total estimation

en: Transfer
it: Trasferisci

en: Translate
it: Traduci

en: Travel
it: Spostamento

en: Triangles
it: Triangoli

en: Type:
it: Tipo:

en: Undefined
it: Indefinito

en: Undo
it: Annulla

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown error when export G-code.
it: Unknown error with G-code export

en: Unload Filament
it: Unload

en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

en: Unsupported OpenGL version
it: Versione OpenGL non supportata

en: Untitled
it: Senza titolo

en: Upload task timed out. Please check the network problem and try again
it: Upload task timed out. Please check the network and try again

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
it: Use only one wall on flat top surfaces, to give more space to the top infill pattern

en: Used Filament (g)
it: Filamento usato (g)

en: Used Filament (m)
it: Filamento usato (m)

en: Used Filament (mm³)
it: Filamento usato (mm³)

en: Used filament
it: Filamento usato

en: User can self-define the project file name when export
it: Users can decide project file names when exporting.

en: User presets
it: Preset utente

en: Version
it: Versione

en: Vertical slider - Move active thumb Down
it: Cursore di scorrimento verticale - Abbassa cursore attivo

en: Vertical slider - Move active thumb Up
it: Cursore di scorrimento verticale - Solleva cursore attivo

en: View
it: Vista

en: Volume Operations
it: Volume operations

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
it: Volume of nozzle between the filament cutter and the end of the nozzle

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
it: Flusso volumetrico (mm³/s)

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: Warning
it: Attenzione

en: What kind of gcode the printer is compatible with
it: What kind of G-code the printer is compatible with.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
it: Whenever there is a retraction, the nozzle is lifted a little to create clearance between the nozzle and the print. This prevents the nozzle from hitting the print when traveling more. Using spiral lines to lift z can prevent stringing.

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
it: Whether the machine supports silent mode in which machine uses lower acceleration to print more quietly

en: Width
it: Larghezza

en: Width of prime tower
it: This is the width of prime towers.

en: Wipe
it: Pulitura

en: Wipe Distance
it: Wipe distance

en: Wipe options
it: Opzioni pulitura

en: Wipe while retracting
it: Pulisci durante la retrazione

en: World coordinates
it: Coordinate reali

en: Would you like to log in this printer with current account?
it: Would you like to log in this printer with the current account?

en: XY separation between an object and its support
it: Separazione XY tra un oggetto e il suo supporto

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
it: You can find it in "Settings > Network > Access code"
    on the printer, as shown in the figure:

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
it: You can keep the modified presets for the new project or discard them

en: You can keep the modifield presets to the new project, discard or save changes as new presets.
it: You can keep the modified presets for the new project, discard, or save changes as new presets.

en: You'd better upgrade your software.
it: You should update your software.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
it: Your model needs support! Please enable support material.

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
it: This is the Z gap between an object and a raft. It is ignored for soluble interfaces.

en: Z hop when retract
it: Z hop when retracting

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
it: Zero first layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.

en: Zoom of view
it: Zoom View

en: above
it: sopra

en: active
it: attivo

en: allocation failed
it: allocazione fallita

en: archive too large
it: Archive too large

en: arrange current plate
it: Arrange current plate

en: auto rotate current plate
it: Auto rotate current plate

en: buffer too small
it: buffer troppo piccolo

en: compression failed
it: compressione fallita

en: debug save button
it: Debug save button

en: default
it: predefinito

en: delete all objects on current plate
it: Delete all objects on the current plate

en: does not contain valid gcode.
it: non contiene un g-code valido.

en: failed finding central directory
it: directory centrale non trovata

en: file close failed
it: chiusura del file fallita

en: file create failed
it: generazione del file non riuscita

en: file not found
it: file non trovato

en: file open failed
it: apertura file non riuscita

en: file read failed
it: lettura del file non riuscita

en: file seek failed
it: ricerca file fallita

en: file stat failed
it: statistica file non riuscita

en: file too large
it: file troppo grande

en: file write failed
it: scrittura file fallita

en: from
it: da

en: illegal characters:
it: Illegal characters:

en: illegal suffix:
it: Illegal suffix:

en: internal error
it: errore interno

en: invalid filename
it: nome file non valido

en: invalid parameter
it: parametro non valido

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
it: Keyboard 1-9: set filament for object/part

en: layers
it: layer

en: loaded
it: caricato

en: money/kg
it: soldi/kg

en: multiple cells copy is not supported
it: Copying multiple cells is not supported.

en: not a ZIP archive
it: non un archivio ZIP

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
it: One cell can only be copied to one or more cells in the same column.

en: select all objects on current plate
it: Select all objects on the current plate

en: send completed
it: Send complete

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
it: The configuration package is incompatible with the current version of Bambu Studio.

en: the configuration package is incompatible with current application.
it: the configuration package is incompatible with the current application.

en: to
it: a

en: too many files
it: troppi file

en: travel
it: Travel

en: undefined error
it: errore non definito

en: unexpected decompressed size
it: dimensione decompressa imprevista

en: uniform scale
it: Uniform scale

en: unloaded
it: scaricato

en: unsupported central directory size
it: dimensione della directory centrale non supportata

en: unsupported encryption
it: criptaggio non supportato

en: unsupported feature
it: caratteristica non supportata

en: unsupported method
it: metodo non supportato

en: unsupported multidisk
it: Saving to RAID is not supported.

en: up to
it: fino a

en: validation failed
it: convalida non riuscita
