Bambu Studio - en to sv translation catalogue (2136 entries)

en:  (Repair)
sv:  (Reparera)

en:  Click here to install it.
sv:  Klicka här för att installera den.

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
sv:  är för nära uteslutningsområdet, och kollisioner kommer att orsakas.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
sv:  är för nära undantagsområdet, det kan förekomma kollisioner vid utskrift.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
sv: är för nära andra och kollisioner kan orsakas.

en:  is too close to others, there may be collisions when printing.
sv:  är för nära andra; det kan uppstå kollisioner vid utskrift.

en:  plate %1%:
sv:  platta %1%:

en:  will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
sv:  avslutas innan en ny modell skapas. Vill du fortsätta?

en: "Fix Model" feature is currently only on Windows. Please repair the model on Bambu Studio(windows) or CAD softwares.
sv: Funktionen ”Fix Model” är för närvarande bara på Windows. Reparera modellen i Bambu Studio (Windows) eller CAD-program.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
sv[0]: %1$d Objektet har färgläggning.@%1$d Objekten har färgläggning.
sv[1]: %1$d Objektet har färgläggning.@%1$d Objekten har färgläggning.

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
sv[0]: %1$d Objektet har custom support.@%1$d Objekten har custom support.
sv[1]: %1$d Objektet har custom support.@%1$d Objekten har custom support.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
sv[0]: %1$d fel åtgärdat@%1$d felen åtgärdade
sv[1]: %1$d fel åtgärdat@%1$d felen åtgärdade

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
sv[0]: %1$d inte mångfaldig kant@%1$d inte mångfaldiga kanter
sv[1]: %1$d inte mångfaldig kant@%1$d inte mångfaldiga kanter

en: %1% Preset
sv: %1% Förinställning

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
sv: %1% ifyllnads mönster stöds ej 100%% densitet.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
sv: %1% är för nära undantagsområde. Det kan förekomma kollisioner vid utskrift.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
sv: %1% är för nära andra och kan orsaka kollisioner.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
sv: %1% är för hög, och kollisioner kommer att uppstå.

en: %1% was replaced with %2%
sv: %1% ersättes med %2%

en: %d triangles
sv: %d trianglar

en: %s
    Do you want to continue?
sv: %s
    Vill du fortsätta?

en: %s Update
sv: %s Uppdatering

en: %s can't be percentage
sv: %s kan inte vara procent

en: %s does not support %s
sv: %s stöder inte %s

en: %s error
sv: %s fel

en: %s has a warning
sv: %s har en varning

en: %s has encountered an error
sv: %s har stött på ett fel

en: %s warning
sv: %s varning

en: &About %s
sv: &Om %s

en: &File
sv: &Fil

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Open G-code
sv: &Öppna G-kod

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: &View
sv: &Visa

en: (Undefined)
sv: (Oidentifierad)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
sv: ) för att lokalisera verktygshuvudets position. Detta förhindrar att enheten rör sig utanför den utskrivbara gränsen och orsakar slitage på utrustningen.

en: 3D Models
sv: 3D-modeller

en: 3D Mouse disconnected.
sv: 3D mus bortkopplad.

en: 3D Scene Operations
    Did you know how to control view and object/part selection with mouse and touchpanel in the 3D scene?
sv: 3D Vy Operationer
    Vet du hur du kontrollerar vy och objekt/delval med mus och pekskärm i 3D-scenen?

en: 3Dconnexion settings
sv: 3Dconnexion inställningar

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
sv: En G-kod väg passerar över byggplattans begränsningar.

en: A desiccant status lower than two bars indicates that desiccant may be inactive. Please change the desiccant.(The bars: higher the better.)
sv: En torkmedelsstatus som är lägre än två stänger indikerar att torkmedlet kan vara inaktivt. Byt torkmedel. (Ju högre desto bättre.)

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
sv: Ett fel uppstod. För lite system minne eller en bugg i programmet

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
sv: Mellanrum mellan innersta brim linjen och objektet kan underlätta vid borttagande av brim

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
sv: En ny nätverksplugin (%s) är tillgänglig. Vill du installera den?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
sv: Ett nytt konfigurations paket finns tillgängligt, Installera?

en: A new version is available
sv: En ny version är tillgänglig

en: A problem occured during calibration. Click to view the solution.
sv: Ett problem uppstod vid kalibrering. Tryck för att se åtgärd.

en: AMS Settings
sv: AMS Inställningar

en: AMS Slots
sv: AMS Fack

en: AMS auto switch filament
sv: AMS automatisk växling av filament

en: AMS filaments
sv: AMS-filament

en: AMS not connected
sv: AMS ej ansluten

en: AMS settings are not supported for external spool
sv: Aktuell AMS-inställningar stöder inte användning av en extern spole.

en: AMS slot used for this filament
sv: AMS fack som används för detta filament

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
sv: AMS fortsätter automatiskt till en annan spole med samma filament egenskaper när det aktuella filamentet tar slut.

en: API Key / Password
sv: API Nyckel/Lösenord

en: API key
sv: API nyckel

en: Abnormal print file data. Please slice again
sv: Onormal utskrifts fil data. Vänligen bered igen

en: About %s
sv: Om %s

en: Acceleration limitation
sv: Accelerations begränsning

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
sv: Utskrifts acceleration för första lager. Ett lägre värde kan förbättra objektets fäste på byggplattan

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
sv: Acceleration av yttervägg: ett lägre värde kan förbättra kvaliteten.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
sv: Acceleration av fyllning av toppytan. Att använda ett lägre värde kan förbättra ytkvaliteten

en: Access Code
sv: Behörighetskod:

en: Access violation
sv: Åtkomstfel

en: Accessory
sv: Tillbehör

en: Adaptive
sv: Adaptiv

en: Adaptive Cubic
sv: Adaptiv Cubic

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Custom G-code
sv: Lägg till anpassad G-kod

en: Add Custom Template
sv: Lägg till anpassad mall

en: Add File
sv: Lägg till fil

en: Add Models
sv: Lägg till modeller

en: Add Modifier
sv: Lägg till Modifierare

en: Add Pause
sv: Lägg till paus

en: Add Primitive
sv: Lägg till Primitiv

en: Add detail
sv: Lägg till detalj

en: Add line number
sv: Lägg till rad nummer

en: Add modifier
sv: Lägg till modifierare

en: Add negative part
sv: Lägg till negativ del

en: Add one filament
sv: Lägg till ett filament

en: Add part
sv: Lägg till del

en: Add plate
sv: Lägg till byggplata

en: Add settings
sv: Lägg till inställning

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
sv: Lägg till massiv fyllning nära sluttande ytor för att garantera den vertikala skal tjockleken (topp+bottenfasta lager).

en: Add support blocker
sv: Lägg till support blockerare

en: Add support enforcer
sv: Lägg till support förstärkning

en: Add/Remove filaments
sv: Lägg till/Ta bort filament

en: Add/Remove materials
sv: Lägg till/Ta bort material

en: Add/Remove presets
sv: Lägg till/Ta bort förinställningar

en: Add/Remove printers
sv: Lägg till/Ta bort skrivare

en: Additional process preset
sv: Ytterligare process inställning

en: Advance
sv: Avancerat

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Aligned
sv: Linjerad

en: Aligned Rectilinear
sv: Justerade Rätlinjig

en: All
sv: Allt

en: All Files
sv: Alla Filer

en: All changes will be discarded.
sv: Alla ändringar överges.

en: All changes will not be saved
sv: Ändringarna sparas ej

en: All objects will be removed, continue?
sv: Alla objekt kommer att raderas, fortsätta?

en: All solid layer
sv: Alla solida lager

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
sv: Alla valda objekt är på den låsta plattan,
    det går inte att auto-placera dessa objekten.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
sv: Alla valda objekt är på den låsta plattan,
    det går inte att auto-placera dessa objekten.

en: All walls
sv: Alla väggar

en: Allow multiple materials on same plate
sv: Tillåt multipla material på samma byggplatta

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
sv: Tillåter målning endast på fasetter som valts av: ”%1%”

en: Along X axis
sv: Längs med X Axis

en: Along Y axis
sv: Längs med Y Axis

en: Along Z axis
sv: Längs med Z Axis

en: Alt + Mouse wheel
sv: Alt + mushjul

en: Alt+Left mouse button
sv: Alt+Vänster musknapp

en: Alt+Mouse wheel
sv: Alt+Mushjul

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
sv: Ett Micro SD-kort måste sättas i innan utskrift via LAN.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
sv: Ett Micro SD-kort måste sättas i innan utskrift.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
sv: Ett Micro SD-kort måste sättas i innan det skickas till skrivaren.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
sv: Ett Micro SD-kort måste sättas i för att spela in en timelapse.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
sv: En viktig uppdatering upptäcktes och måste köras innan utskriften kan fortsätta. Vill du uppdatera nu? Du kan också uppdatera senare från 'Uppdatera Mjukvaran'.

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
sv: Ett objekt ligger över plattans gränser eller överskrider höjdgränsen.
    Lös problemet genom att flytta det helt på eller av plattan, och bekräfta att höjden ligger inom byggvolymen.

en: An object is layed over the boundary of plate.
sv: Ett objekt är placerad över byggplattans begränsningar.

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
sv: Vinkeln för sparsam ifyllnads mönster, som styr start- eller huvudriktningen för linjer

en: Another export job is running.
sv: En annan exportering pågår.

en: Another virtual camera is running.
    Bambu Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
sv: En annan virtuell kamera körs.
    Bambu Studio stöder endast en virtuell kamera.
    Vill du stoppa den här virtuella kameran?

en: Application is closing
sv: Begäran avslutas

en: Apply
sv: Applicera

en: Arachne engine only works when overhang slowing down is disabled.
    This may cause decline in the quality of overhang surface when print fastly
sv: Arachne funktionen fungerar bara när ned saktning vid överhäng är inaktiverad.
    Detta kan leda till en minskning av kvaliteten på överhängens yta när du skriver ut snabbt.

en: Arc fitting
sv: Arc passning

en: Are you sure to %1% the selected preset?
sv: Välja %1% den valda förinställningen?

en: Are you sure you want to cancel this print?
sv: Är du säker på att du vill avbryta utskriften?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
sv: Är du säker på att du vill uppdatera? Uppdateringen tar ca 10 minuter. Stäng inte av strömmen medans printern uppdaterar.

en: Arrange
sv: Arrangera

en: Arrange Options
sv: Placera Val

en: Arrange all objects
sv: Ordna alla objekt

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
sv: Placering misslyckades. Avvikelser hittades när objektets geometri bearbetades.

en: Arrange objects on selected plates
sv: Ordna alla objekt på vald platta

en: Arrange options
sv: Arrangera val

en: Arrange options: 0-disable, 1-enable, others-auto
sv: Placera val: 0-inaktivera, 1-aktivera, andra-auto

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
sv: Följande objekt har inte placerats då de inte får plats på plattan:
    %s

en: Arranging
sv: Placerar

en: Arranging canceled.
sv: Placering avbruten.

en: Arranging done.
sv: Placering klar.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
sv: Placering klar, några objekt kan inte placeras. Minska avståndet emellan dessa och försök igen.

en: Arranging...
sv: Placerar...

en: Arrow Down
sv: Pil Ner

en: Arrow Left
sv: Pil Vänster

en: Arrow Right
sv: Pil Höger

en: Arrow Up
sv: Pil Upp

en: Asia-Pacific
sv: Asien-Stillahavsområdet

en: Assemble
sv: Montera

en: Assemble Control
sv: Monterings Kontroll

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
sv: Montera de valda objekten till ett objekt med multipla delar

en: Assemble the selected objects to an object with single part
sv: Montera de valda objekten till ett objekt med en enda del

en: Assemble the selected parts to a single part
sv: Montera den valda delen till en enda del

en: Assembly
sv: Montering

en: Assembly Guide
sv: Monterings Guide

en: Assembly Info
sv: Monterings Info

en: Assembly Return
sv: Monterings retur

en: Assembly View
sv: Monterings vy

en: Associate .3mf files to BambuStudio
sv: Associerade .3mf files till Bambu Studio

en: Associate .step/.stp files to BambuStudio
sv: Associera .step/.stp-filer till BambuStudio

en: Associate .stl files to BambuStudio
sv: Associerade .stl filer till Bambu Studio

en: Associate files to BambuStudio
sv: Associerade filer till Bambu Studio

en: Attention!
sv: Observera!

en: Author
sv: Författare

en: Authorization Type
sv: Auktoriserings Typ

en: Auto Orientation options
sv: Auto Placerings val

en: Auto Rotate
sv: Auto Rotera

en: Auto Segment
sv: Automatisk Segment

en: Auto bed leveling
sv: Auto justera byggplattan

en: Auto orient
sv: Auto placera

en: Auto orient the object to improve print quality.
sv: Auto placera objektet för att förbättra utskriftskvaliteten.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
sv: Auto placera valda objekt eller alla objekt. Om det finns valda objekt så placeras endast dem. Alternativt så placeras alla objekt på nuvarande disk.

en: Auto orientation
sv: Auto placera

en: Auto rotate for arrangement
sv: Auto rotera  för arrangemang

en: Auto support threshold angle:
sv: Automatisk support tröskelsvinkel:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
sv: Automatisk synkronisering av användarens förinställningar (skrivare/filament/process)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
sv: Placera Automatiskt
    Visste du att du automatiskt kan ordna alla objekt i ditt projekt?

en: Auto-Backup
sv: Auto Säkerhetskopiera

en: Auto-Calc
sv: Autoberäkna

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
sv: Auto-Orient
    Visste du att du kan rotera objekt till en optimal orientering för utskrift med ett enkelt klick?

en: Auto-record Monitoring
sv: Automatisk inspelning av övervakning

en: Auto-recovery from step loss
sv: Automatisk återhämtning vid stegförlust

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
sv: Automatiskt kombinera sparsam ifyllnad av flera lager att skrivas ut tillsammans för att minska tiden. Väggar skrivs fortfarande ut med vald lagerhöjd.

en: Auxiliary part cooling fan
sv: Extra del kylnings fläkt

en: Avoid crossing wall
sv: Undvik att korsa väggar

en: Avoid crossing wall - Max detour length
sv: Undvik att korsa väggar - Max omvägslängd

en: Avoid extrusion calibration region
sv: Undvik kalibrerings området

en: Back
sv: Tillbaka

en: Backup
sv: Säkerhetskopiering

en: Backup interval
sv: Säkerhetskopierings intervall

en: Bamabu Engineering Plate
sv: Bambu Engineering Plate

en: Bamabu High Temperature Plate
sv: Bambu High Temperature Plate

en: Bambu Studio GUI initialization failed
sv: Bambu Studio GUI-initiering misslyckades

en: Bambu Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
sv: Bambu Studio refererar även några idéer från Cura av Ultimaker.

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
sv: Bambu Studio är baserad på PrusaSlicer av Prusa Research, som är från Slic3r av Alessandro Ranellucci och RepRap-communityn

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
sv: Bambu Studio är baserad på PrusaSlicer av PrusaResearch och SuperSlicer av Merill (supermerill).

en: Bambu Studio is licensed under
sv: Bambu Studio är licensierad under

en: BambuStudio configuration file may be corrupted and is not abled to be parsed.Please delete the file and try again.
sv: Konfigurationsfilen för Bambu Studio kan vara skadad och går inte att avläsa. Radera filen och försök igen.

en: BambuStudio got an unhandled exception: %1%
sv: Bambu Studio har ett ohanterat undantag: %1%

en: BambuStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
sv: Ett lokaliserings fel uppstod, Bambu Studio stängs ner. Rapportera till Bambu Lab Teamet.

en: BambuStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
sv: Bambu Studio har slut på minne och kommer att stängas. Det kan vara en bug. Rapportera problemet till Bambu Lab Teamet.

en: Base pattern
sv: Botten mönster

en: Base pattern spacing
sv: Basens mönster mellanrum

en: Basic Info
sv: Grundläggande information

en: Basic information
sv: Allmän information

en: Batch manage files.
sv: Batch hantera filer.

en: Bed
sv: Byggplattan

en: Bed Leveling
sv: Justering av Byggplattan

en: Bed Shape
sv: Byggplattans Form

en: Bed Temperature
sv: Byggplattans temperatur

en: Bed Type
sv: Typ av byggplatta

en: Bed adhension
sv: Byggplattans vidhäftningsförmåga

en: Bed custom model
sv: Anpassad byggplattas typ

en: Bed custom texture
sv: Anpassad byggplattas textur

en: Bed exclude area
sv: Utesluten yta av byggplattan

en: Bed temperature
sv: Byggplattans temperatur

en: Bed temperature difference
sv: Byggplattans temperatur skillnad

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för lager förutom det första. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Cool Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för lager förutom det första. Ett värde på 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Engineering Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för lager förutom det första. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på High Temp Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
sv: Byggplattans temperatur efter det första lagret. 0 betyder att filamentet inte stöds på den texturerade PEI-plattan.

en: Bed temperature is higher than vitrification temperature of this filament.
    This may cause nozzle blocked and printing failure
    Please keep the printer open during the printing process to ensure air circulation or reduce the temperature of the hot bed
sv: Sängtemperaturen är högre än förglasnings temperaturen för detta filament.
    Detta kan orsaka blockering av nozzeln och utskriftsfel.
    Håll skrivaren öppen under utskriftsprocessen för att säkerställa luftcirkulationen eller minska temperaturen på den varma sängen.

en: Bed temperature of other layer is lower than bed temperature of initial layer for more than %d degree centigrade.
    This may cause model broken free from build plate during printing
sv: Byggplattans temperatur för andra lager är mindre än temperaturen för första lager med mer än %d grader celsius.
    Detta kan medföra att utskriften släpper ifrån byggplattan under utskriften

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för första lager. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Cool Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för första lager. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Engineering Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för första lager. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på High Temp Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
sv: Byggplattans temperatur för första lager 0 betyder att filamentet inte stöds på den texturerade PEI-plattan.

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
sv: Byggplattans temperatur när texturerad PEI-platta är installerad. 0 betyder att filamentet inte stöds på den texturerade PEI-plattan

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur när Cool Plate är installerad. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Cool Plate.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur när Engineering Plate är installerad. Ett värde på 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Engineering Plate.

en: Bed temperature when high temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur när High Temp Plate är installerad. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på High Temp Plate.

en: Bed type
sv: Typ av byggplatta

en: Bed types supported by the printer
sv: Byggplattans typ stöds av skrivaren

en: Before layer change G-code
sv: Före lagerskifte G-kod

en: Bill of Materials
sv: Materialförteckning

en: Block seam
sv: Blockera söm

en: Block supports
sv: Blockera support

en: Bottom
sv: Botten

en: Bottom Minimum Shell Thickness
sv: Minsta Botten Skal Tjocklek

en: Bottom Solid Layers
sv: Massiva Botten Lager

en: Bottom View
sv: Vy Botten

en: Bottom Z distance
sv: Nedre Z-avstånd

en: Bottom interface layers
sv: Botten gränssnitts lager

en: Bottom interface spacing
sv: Botten gränssnitts mellanrum

en: Bottom shell layers
sv: Botten skal lager

en: Bottom shell thickness
sv: Bottenskals tjocklek

en: Bottom surface
sv: Botten yta

en: Bottom surface pattern
sv: Botten ytans mönster

en: Brass
sv: Mässing

en: Bridge
sv: Bridge/bro

en: Bridge direction
sv: Bridge riktning

en: Bridge flow
sv: Bridge/Brygg flöde

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
sv: Bridging vinkel åsidosättning. 0 betyder att bridging vinkeln beräknas automatiskt. Annars kommer den medföljande vinkeln att användas för extern bridging. Använd 180° för noll vinkel.

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
sv: Brim för bättre vidhäftning
    Visste du att när printade modeller har ett litet kontakt område med byggplattan rekommenderas det att använda en Brim?

en: Brim type
sv: Brim typ

en: Brim width
sv: Brim bredd

en: Brim-object gap
sv: Avstånd mellan brim och modell

en: Browse
sv: Sök

en: Brush
sv: Pensel

en: Brush shape
sv: Pensel form

en: Brush size
sv: Pensel storlek

en: Bucket fill
sv: Hinkfyllning

en: Busy
sv: Upptagen

en: By layer
sv: Per lager

en: By object
sv: Per objekt

en: CANCELED
sv: Avbruten

en: COMPLETED
sv: Klar

en: CRC check failed
sv: CRC kontroll misslyckad

en: Cabin humidity
sv: Inkapslingens fuktighet

en: Cali
sv: Kalib

en: Calibrate again
sv: Kalibrera igen

en: Calibrating
sv: Kalibrerar

en: Calibrating AMS...
sv: Kalibrerar AMS...

en: Calibrating Micro Lidar
sv: Kalibrerar Micro Lidar

en: Calibrating extrusion
sv: Kalibrerar extrudering

en: Calibrating extrusion flow
sv: Kalibrerar extruderings flödet

en: Calibrating the micro lida
sv: Kalibrerar Micro Lidar

en: Calibrating... %d%%
sv: Kalibrerar... %d%%

en: Calibration
sv: Kalibrering

en: Calibration Flow
sv: Kalibrerings Flöde

en: Calibration completed
sv: Kalibreringen klar

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
sv: Kalibreringen klar. Vänligen hitta den mest enhetliga extruderingslinjen på din heta säng som bilden nedan, och fyll värdet på vänster sida i faktor K-inmatningsrutan.

en: Calibration of extrusion
sv: Kalibrering av extrudering

en: Calibration program
sv: Kalibrerings program

en: Calibration step selection
sv: Val av kalibreringssteg

en: Camera
sv: Kamera

en: Camera Angle - Left side
sv: Kamera vy - Vänster sida

en: Camera Angle - Right side
sv: Kamera vy - Höger sida

en: Camera Setting
sv: Kamerainställning

en: Camera view - Behind
sv: Kamera vy - Bakom

en: Camera view - Bottom
sv: Kamera vy - Botten

en: Camera view - Default
sv: Kamera vy - Standard

en: Camera view - Front
sv: Kamera vy - Fram

en: Camera view - Top
sv: Kamera vy - Topp

en: Can not add models when in preview mode!
sv: Det gick inte att lägga till modeller i förhandsvisningsläge

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
sv: Multipla filament som har större temperatur skillnader kan inte skrivas ut tillsammans. Extruder och nozzel kan blockeras eller skadas under utskrift

en: Can't apply when proccess preview.
sv: Kan inte tillämpas när processen förhandsgranskas.

en: Can't find my devices?
sv: Hittar du inte enheter?

en: Can't start this without SD card.
sv: Kan inte starta utan MicroSD-kort.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel calibration
sv: Avbryt kalibrering

en: Cancel print
sv: Avbryt utskrift

en: Cancel upload
sv: Avbryt uppladdning

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
sv: Kan inte läsa filament information: Filamentet är laddat till verktygshuvudet; ta bort filamentet och försök igen.

en: Cannot send the print job for empty plate
sv: Det går inte att skicka ett utskriftsjobb för en tom platta.

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
sv: Det går inte att skicka utskriftsjobbet till en skrivare vars fasta programvara måste uppdateras.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
sv: Det går inte att skicka ett utskriftsjobb medan skrivaren uppdaterar firmware

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
sv: Det går inte att skicka utskriftsuppgiften när uppgraderingen pågår

en: Capabilities
sv: Förmågor

en: Cham
sv: Kammare

en: Change Filament
sv: Byta Filament

en: Change filament
sv: Byta filament

en: Change filament G-code
sv: Byta filament G-kod

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
sv: Ändra dessa inställningar automatiskt? 
    JA -Ändra dessa inställningar och möjliggör Spiral läge automatiskt
    NEJ  -Avbryt Spiral läge denna gång

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
sv: Ändra dessa inställningar automatiskt? 
    Ja - Ändra dessa inställningar automatiskt.
    Nej - Ändra inte dessa inställningar för mig.

en: Change type
sv: Ändra typ

en: Changing application language
sv: Byter språk

en: Changing filament
sv: Byter filament

en: Changing the region will log out your account.
sv: Om du ändrar regionen loggas du ut från ditt konto.

en: Check for Update
sv: Sök efter Uppdatering

en: Checking extruder temperature
sv: Kontrollerar extruderings temperatur

en: Checking support necessity
sv: Kontrollera supportens nödvändighet

en: China
sv: Kina

en: Choose Download Directory
sv: Välj Nedladdnings Register

en: Choose a directory
sv: Välj ett register

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
sv: Välj fil att importera byggplattans textur från (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filiament.
sv: Välj ett AMS fack tryck sedan "Ladda eller "Mata ur" knappen för att automatiskt mata eller mata ut filament.

en: Choose an STL file to import bed model from:
sv: Välj  en STL fil att importera byggplattans model från:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
sv: Välj en STL fil för att importera bygglattans form ifrån:

en: Choose filament
sv: Välj filament

en: Choose files
sv: Välj filer

en: Choose one file (3mf):
sv: Välj en fil (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
sv: Välj en fil (.gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
sv: Välj en eller flera filer (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose part type
sv: Välj en del typ

en: Circle
sv: Cirkel

en: Circular
sv: Cirkulär

en: Classic
sv: Klassisk

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
sv: Den klassiska vägg generatorn producerar väggar med konstant extruderings bredd och för mycket tunna områden används gap-fill. Arachne-motorn producerar väggar med variabel extruderings bredd.

en: Cleaning nozzle tip
sv: Rengör nozzle spetsen

en: Clear
sv: Rensa

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
sv: Frigångsradie runt extrudern: används för att undvika kollisioner vid utskrift av flera objekt.

en: Click OK to update the Network plug-in when Bambu Studio launches next time.
sv: Klicka på OK för att uppdatera Nätverks plugin programmet nästa gång Bambu Studio startar.

en: Click the icon to edit color painting of the object
sv: Klicka på ikonen för att redigera färgläggningen av objektet

en: Click the icon to edit support painting of the object
sv: Klicka på ikonen för att redigera support färgläggningen av objektet

en: Click the icon to reset all settings of the object
sv: Klicka på ikonen för att återställa alla objekts inställningar

en: Click the icon to toggle printable property of the object
sv: Klicka på ikonen för att bläddra igenom utskriftens egenskaper

en: Click the right mouse button to display the full text.
sv: Högerklicka för att se hela texten.

en: Click to download new version in default browser: %s
sv: Tryck på ladda ner ny version ifrån standard webbläsaren: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
sv: Klicka för att släppa aktuell modifiering och återställa till sparat värde.

en: Click to edit preset
sv: Tryck för att redigera inställningar

en: Click to pick filament color
sv: Tryck för att välja filament färg

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
sv: Klicka för att återställa alla inställningar till den senast sparade förinställningen.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
sv: Klicka för att återställa aktuellt värde och koppla till det övergripande värdet.

en: Click to select AMS slot manually
sv: Klicka för att välja AMS fack manuellt

en: Clone
sv: Klona

en: Clone copies of selections
sv: Kopiera markeringen

en: Clone selected
sv: Kopia vald

en: Close
sv: Stäng

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
sv: Stoppa alla kylfläktar vid det första valda lager. Kylfläkten ska vara stängd vid första lager för att förbättra fästet på byggplattan

en: Close holes
sv: Stäng hål

en: Closing Application while some presets are modified.
sv: Stänger Begäran medans vissa inställningar ändrats.

en: Cloud Slicing...
sv: Moln beredning...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
sv: Anslutningen till molntjänsten misslyckades. Försök igen.

en: Collapse/Expand the sidebar
sv: Dölj/Visa meny

en: Color
sv: Färg

en: Color Painting
sv: Färgläggning

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Color change
sv: Färg byte

en: Color painting
sv: Färgläggning

en: Colour
sv: Färg

en: Common
sv: Vanlig

en: Compare presets
sv: Jämför inställningar

en: Compatible machine
sv: Kompatibel maskin

en: Compatible machine condition
sv: Kompatibel maskin status

en: Compatible process profiles
sv: Kompatibla process profiler

en: Compatible process profiles condition
sv: Kompatibla process profilers status

en: Completed
sv: Slutförd

en: Concentric
sv: Koncentrisk

en: Cone
sv: Kon

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
sv: Konfigurera vilket AMS-fack som ska användas för filamentet som används i utskriftsjobbet.

en: Configuration can update now.
sv: Ny konfiguration upptäckt! Uppdatera nu?

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
sv: Konfigurations fil “%1%” har laddats, men vissa värden känns inte igen.

en: Configuration incompatible
sv: Ej kompatibel konfiguration

en: Configuration package changed
sv: Konfigurations paketet är ändrat

en: Configuration package updated to
sv: Konfigurations paket uppdaterat till

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
sv: Konfigurations paketet har laddats, men vissa värden känns inte igen.

en: Configuration update
sv: Konfigurerings uppdatering

en: Configuration updates
sv: Konfigurationen uppdateras

en: Confirm
sv: Acceptera

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
sv: Det gick inte att ansluta %s! [SN: %s, kod=%s]

en: Connect failed [%d]!
sv: Sammankoppling misslyckades [%d]

en: ConnectPrinter(LAN)
sv: Anslut skrivare (LAN)

en: Connecting to server
sv: Ansluter till server

en: Connecting...
sv: Sammankopplar...

en: Connection
sv: Anslutning

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
sv: Objektets kontur kommer att krympa eller öka i XY planet med konfigurerat värde. Positivt värde ökar och negativt värde minskar konturens storlek. Denna funktion används för att justera storleken något när det finns monterings svårigheter

en: Control
sv: Kontroll

en: Convert Unit
sv: Konvertera enhet

en: Convert from inch
sv: Konvertera ifrån inch

en: Convert from meter
sv: Konvertera ifrån meter

en: Convert the units of model
sv: Konvertera modellens enheter

en: Cool plate
sv: Kall platta

en: Cooling
sv: Kylning

en: Cooling for specific layer
sv: Kylning för valda lager

en: Cooling overhang threshold
sv: Överhängs kylningens tröskel

en: Copies of the selected object
sv: Kopior av det valda objektet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markeringen till urklipp

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copying directory %1% to %2% failed: %3%
sv: Kopierar katalog %1% till %2% misslyckade: %3%

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
sv: Kopierar fil %1% till %2% misslyckade: %3%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
sv: Kopiering av den tillfälliga G-koden till utgången G-kod misslyckades.

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Cost
sv: Kostnad

en: Cover
sv: Skydd

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
sv: Täcker den övre kontaktytan av support med öglor. Den är inaktiverad som standard.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
sv: Sprickor mindre än 2 x gap stängningsradie fylls under triangeln mesh beredning. Gap stängningsoperationen kan minska den slutliga utskriftsupplösningen, därför är det lämpligt att hålla värdet rimligt lågt.

en: Creating a new project
sv: Skapar nytt projekt

en: Critical error
sv: Kritiskt fel

en: Ctrl + Mouse wheel
sv: Ctrl + Mushjul

en: Ctrl+Any arrow
sv: Ctrl+Valfri pil

en: Ctrl+Left mouse button
sv: Ctrl+vänster musknapp

en: Ctrl+Mouse wheel
sv: Ctrl+mushjul

en: Cube
sv: Kub

en: Cubic
sv: Kubisk

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
sv: Anpassad CA-certifikatfil kan anges för HTTPS OctoPrint-anslutningar, i crt/pem-format. Om den lämnas tom används standarddatabasen för OS CA-certifikat.

en: Custom G-code
sv: Custom G-kod

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
sv: Custom support och färgläggning raderades innan reparation.

en: Cut
sv: Beskär

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
sv: Verktyget Klipp ut
    Visste du att du kan klippa en modell i valfri vinkel och position med skärverktyget?

en: Cut filament
sv: Skär filament

en: Cut selection to clipboard
sv: Klipp ut markeringen till urklipp

en: Cut to parts
sv: Beskär till delar

en: DEBUG settings have saved successfully!
sv: FELSÖKNINGS inställningarna har sparats!

en: Dark Mode
sv: Mörkt Läge

en: Deadzone:
sv: Upphör:

en: Debug Info
sv: Felsöknings Information

en: Debug level
sv: Felsökningsnivå

en: Decimate ratio
sv: Decimera förhållandet

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
sv: Minska detta värde något (tex 0.9) för att minska material åtgång för bridges/bryggor, detta för att förbättra kvaliteten

en: Default
sv: Standard

en: Default View
sv: Standard Vy

en: Default color
sv: Standardfärg

en: Default filament color
sv: Standard filament färg

en: Default filament profile
sv: Standard filament profil

en: Default filament profile when switch to this machine profile
sv: Standard filament profil vid byte till denna maskinens profil

en: Default line width if some line width is set to be zero
sv: Standard linjebredd för linjebredder är satt till 0

en: Default process profile
sv: Standard process profil

en: Default process profile when switch to this machine profile
sv: Standard process profil vid byte till denna maskinens profil

en: Delete
sv: Radera

en: Delete All
sv: Radera Allt

en: Delete all
sv: Radera allt

en: Delete objects, parts, modifiers
sv: Radera objekten, delarna och anpassningar

en: Delete selected
sv: Radera vald

en: Delete selected files from printer.
sv: Ta bort valda filer från skrivaren.

en: Delete the selected object
sv: Radera det valda objektet

en: Delete this preset
sv: Radera denna förinställning

en: Deletes all objects
sv: Radera alla objekt

en: Deletes the current selection
sv: Radera vald markering

en: Deleting the last solid part is not allowed.
sv: Ej tillåtet att radera den senaste fasta delen.

en: Density
sv: Densitet

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
sv: Densiteten av ifyllnad. 100%% betyder att objektet blir solid rakt igenom

en: Density of the first raft or support layer
sv: Densiteten av första raft eller support lager

en: Deretraction Speed
sv: Åter retraktions hastighet

en: Description:
sv: Förklaring:

en: Deselect all
sv: Avmarkera allt

en: Deselects all objects
sv: Avmarkera alla objekt

en: Desiccant status
sv: Status för torkmedel

en: Detached
sv: Fristående

en: Detail level
sv: Detaljnivå

en: Detail.
sv: Detalj.

en: Details
sv: Detaljer

en: Detect narrow internal solid infill
sv: Upptäck tight inre solid ifyllnad

en: Detect overhang wall
sv: Upptäck överhängs vägg

en: Detect overhangs for auto-lift
sv: Identifiera överhäng för automatisk lyftning

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
sv: Upptäck överhängs procenten i förhållande till linjebredden och använd olika hastigheter för att skriva ut. Vid 100%% överhäng, bridge/brygg hastighet användas.

en: Detect thin wall
sv: Upptäck tunna väggar

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
sv: Upptäck tunna väggar som inte kan ha två linjer och använder en linje för att skrivas ut. Utskrifts kvaliteten begränsas efter som det inte är en sluten slinga

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
sv: Undvik väggar vid förflyttning, för att undvika att filament droppar på ytan

en: Develop mode
sv: Utvecklingsläge

en: Device
sv: Enhet

en: Diameter of nozzle
sv: Diametern på nozzeln

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
sv: Diametern av byggplattan. Det utgår ifrån (0,0) är lokaliserad i centrum.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
sv: Olika typer av support
    Visste du att du kan välja mellan flera typer av support? Trädsupport fungerar bra för organiska modeller samtidigt som du sparar glödtråd och förbättrar utskriftshastigheten. Kolla in dem!

en: Disable AMS
sv: Inaktivera AMS

en: Disable overhang slowing down automatically? 
    Yes - Enable arachne and disable overhang slowing down
    No  - Give up using arachne this time
sv: Inaktivera överhäng sakta ner automatiskt? 
    Ja - Aktivera Arachne och inaktivera överhäng sakta ner
    Nej - Använd inte Arachne för denna utskrift

en: Discard
sv: Överge

en: Discard or Keep changes
sv: Överge eller Behåll ändringar

en: Disconnected from printer [%s] due to LAN mode disabled.Please reconnect the printer by logging in with your user account.
sv: Frånkopplad från skrivaren [%s] på grund av att LAN-läget är inaktiverat. Vänligen återanslut skrivaren genom att logga in med ditt användarkonto.

en: Disconnected from printer [%s] due to LAN mode enabled.Please reconnect the printer by inputting Access Code which can be gotten from printer screen.
sv: Frånkopplad från skrivaren [%s] på grund av att LAN-läge är aktiverat. Anslut skrivaren igen genom att ange åtkomstkoden som kan hämtas från skrivar skärmen.

en: Discribe how long the nozzle will move along the last path when retracting
sv: Detta beskriver hur länge nozzeln kommer att röra sig längs den sista banan medan den retrakterar

en: Display
sv: Visa

en: Distance from model to the outermost brim line
sv: Avståndet från modellen till yttersta brim linjen

en: Distance from skirt to brim or object
sv: Avståndet ifrån skirt till brim eller objektet

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
sv: Avståndet av  0,0 G-code koordineras ifrån främre vänstra hörnet av rektangeln.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
sv: Avstånd från nozzel spetsen till locket. Används för att undvika kollisioner vid utskrift av flera objekt.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
sv: Avstånd från nozzel spetsen till den nedre stången. Används för att undvika kollisioner vid utskrift av flera objekt.

en: Divide by zero
sv: Dela med noll

en: Do not Enable AMS
sv: Aktivera inte AMS

en: Do not recommend bed temperature of other layer to be lower than initial layer for more than this threshold. Too low bed temperature of other layer may cause the model broken free from build plate
sv: Det rekommenderas inte att byggytans temperatur för andra lager är lägre än det första lagret med mer än denna nivå. För låg byggyts temperatur på andra lager kan göra att modellen lossnar från byggplattan.

en: Do you want to continue?
sv: Fortsätta?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
sv: Spara ändringarna till "%1%"?

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
sv: Vill du synkronisera dina personuppgifter från Bambu Cloud? 
    Den innehåller följande information:
    1. Process inställningar
    2. Inställningar av filament
    3. Inställningar för skrivare

en: Don't create support on model surface, only on build plate
sv: Inställningen skapar bara support som utgår ifrån byggplattan

en: Don't remind me of this version again
sv: Påminn mig inte om den här versionen igen.

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
sv: Dra inte tillbaka när förflyttningen är helt i ett utfyllnadsområde. Det betyder att läckage av filament inte kan ses. Detta kan minska tiderna för indragning för komplexa modeller och spara utskriftstid, men gör beredning och generering av G-kod långsammare.

en: Don't save
sv: Spara inte

en: Don't show again
sv: Visa inte igen

en: Don't support bridges
sv: Ingen support vid bridges/bryggor

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
sv: Detta inaktiverar support vid bridges/bryggor för att minska mängden av support. Bridges/Bryggor kan vanligtvis skrivas ut utan support om de inte är för långa avstånd

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download Models
sv: Ladda ner modeller

en: Download failed
sv: Nedladdningen misslyckades

en: Download finished
sv: Nedladdning slutförd

en: Download selected files from printer.
sv: Ladda ner valda filer från skrivaren.

en: Download waiting...
sv: Nedladdning väntar...

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Downloading %d%%...
sv: Laddar ner %d%%...

en: Downloading Bambu Network Plug-in
sv: Nedladdning av Bambu Network Plug-in

en: Downloading Virtual Camera Tools
sv: Ladda ner Virtuella Kamerans Verktyg

en: Downloading failed.
sv: Nedladdning misslyckad.

en: Downloading...
sv: Laddar ner...

en: Downloads
sv: Nedladdningar

en: Drop project file
sv: Släpp projekt filen

en: Dump video
sv: Lämna video

en: Dynamic flow Calibration
sv: Dynamisk flödeskalibrering

en: ERROR
sv: FEL

en: Edge detection
sv: Kant detektering

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Process Settings
sv: Redigera Process Inställningar

en: Edit in Parameter Table
sv: Redigera i Parameter Tabell

en: Edit preset
sv: Redigera förinställningar

en: Edit print parameters for a single object
sv: Redigera utskriftsinställningar för ett enda objekt

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
sv: Utmatning av enheten %s(%s) misslyckades.

en: Elephant foot compensation
sv: Elefant fots kompensation

en: Empty
sv: Tom

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
sv: Tomma lager runt botten ersätts med närmast normala lager.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable AI monitoring of printing
sv: Aktivera AI-övervakning av utskrifter

en: Enable AMS
sv: Aktivera AMS

en: Enable Dark mode
sv: Aktivera mörkt läge

en: Enable detection of build plate position
sv: Aktivera detektering av byggplattans position

en: Enable rotation
sv: Aktivera rotation

en: Enable support
sv: Aktivera support

en: Enable support generation.
sv: Aktivera support generering.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
sv: Aktivera detta val om maskinen har extra kylfläkt

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
sv: Aktivera detta val för att optimisera del kylningens hastighet för överhäng och bridge/bryggor

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
sv: Aktivera detta val för att sänka hastigheten för olika överhängs grader

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
sv: Aktivera detta val för att sänka utskifts hastigheten för att göra den sista lager tiden inte kortare än lager tidströskeln "Max fläkthastighets tröskel", detta så att lager kan kylas under en längre tid. Detta kan förbättra kylnings kvaliteten för små detaljer

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
sv: Aktivera detta för att lägga till rad nummer(Nx) i början av varje G-kod rad

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
sv: Aktivera detta för att låta kameran i skrivaren kontrollera kvaliteten på det första lager

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is same with resolution
sv: Aktivera detta för att få en G-kod med G2 och G3 drag. Passnings toleransen är densamma som upplösningen

en: End G-code
sv: Slut G-kod

en: End G-code when finish the printing of this filament
sv: Lägg till slut G-kod när utskriften har avslutas med detta filament

en: End G-code when finish the whole printing
sv: Lägg till slut G-kod när utskriften har avslutas

en: Enforce seam
sv: Tvinga söm

en: Enforce supports
sv: Tvinga support

en: Ensure vertical shell thickness
sv: Säkerställ vertikal skaltjocklek

en: Enter Custom G-code used on current layer:
sv: Ange anpassad G-kod som används på det aktuella lagret:

en: Enter new name
sv: Skriv in nytt namn

en: Erase
sv: Radera

en: Erase all painting
sv: Radera all färgläggning

en: Error
sv: FEL

en: Error during replace
sv: Fel vid byte

en: Error in zip archive
sv: Fel i zip arkiv

en: Error loading shaders
sv: Fel vid laddning av skuggor

en: Error occurs while loading G-code file
sv: Fel uppstod vid laddningen av G-kod

en: Error!
sv: Fel!

en: Error! Invalid model
sv: Fel! Ogiltlig model

en: Error! Unable to create thread!
sv: Fel! Det går inte att skapa tråden!

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
sv[0]: Fel: %1$d inte mångfaldig kant.@Fel: %1$d inte mångfaldiga kanter.
sv[1]: Fel: %1$d inte mångfaldig kant.@Fel: %1$d inte mångfaldiga kanter.

en: Error: IP or Access Code are not correct
sv: Fel: IP eller Åtkomstkod är inte korrekta

en: Error: Please close all toolbar menus first
sv: FEL: Stäng alla verktygsmenyer först

en: Errors
sv: Fel

en: Estimated time
sv: Uppskattad tid

en: Europe
sv: Europa

en: Even-odd
sv: Jämnt-udda

en: Example
sv: Exempel

en: Exception
sv: Undantag

en: Exit %s
sv: Avsluta %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
sv: Expandera (+) eller krymp (-) det horisontella spännvidden för normalt stöd

en: Expand all raft layers in XY plane
sv: Öka alla raft lager i XY planet

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
sv: Öka första raft eller support lager för att förbättra fäste emot byggplattan

en: Explosion Ratio
sv: Explosions Förhållande

en: Export
sv: Exportera

en: Export &Configs
sv: Exportera konfiguration

en: Export &Toolpaths as OBJ
sv: Exportera &Toolpaths som OBJ

en: Export 3MF
sv: Exportera 3mf

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
sv: Exportera 3mf fil utan några 3mf-tillägg

en: Export G-Code.
sv: Exportera G-kod.

en: Export G-code
sv: Exportera G-kod

en: Export G-code file
sv: Exportera G-kod filen

en: Export Generic 3MF
sv: Exportera generisk 3mf

en: Export STL file:
sv: Exportera STL-fil:

en: Export Settings
sv: Exportera inställningar

en: Export all objects as STL
sv: Exportera Alla Objekt som STL

en: Export all plate sliced file
sv: Exportera alla beredda filer

en: Export all sliced file
sv: Exportera alla beredda filer

en: Export as STL
sv: Exportera som STL

en: Export current configuration to files
sv: Exportera aktuell konfiguration till filer

en: Export current plate as G-code
sv: Exportera aktuell byggplatta som G-kod

en: Export current sliced file
sv: Exportera aktuell beredd fil

en: Export plate sliced file
sv: Exportera byggplattans beredda fil

en: Export project as 3MF.
sv: Exportera projekt som3mf.

en: Export result
sv: Export resultat

en: Export settings to a file.
sv: Exportera inställningar till en fil.

en: Export slicing data
sv: Exportera beredningsdata

en: Export slicing data to a folder.
sv: Exportera beredningsdata till en mapp

en: Export successfully.
sv: Exportering lyckades

en: Export toolpaths as OBJ
sv: Exportera toolpaths som OBJ

en: Export.
sv: Exportera.

en: Exporting 3mf file failed
sv: Export av 3mf filen misslyckades

en: Exporting G-code
sv: Exporterar G-kod

en: Exporting objects
sv: Exporterar objekten

en: Exporting.
sv: Exporterar.

en: Ext Spool
sv: Ext Spole

en: Extension Board
sv: Utöknings enhet

en: Extra high
sv: Extra hög

en: Extra low
sv: Extra låg

en: Extruder Clearance
sv: Extruder Frigång

en: Extruder Color
sv: Extruder Färg

en: Extruders count
sv: Extruder kalkylering

en: Extrusion Width
sv: Extruderings Bredd

en: Face recognition
sv: Ansiktsigenkänning

en: Factor K
sv: Faktor K

en: Factor N
sv: Faktor N

en: Factors of dynamic flow cali
sv: Faktorer för dynamiskt flödeskallibrering

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
sv: Laddning av fil misslyckades "%1%". En ogiltlig konfiguration hittades.

en: Failed loading objects.
sv: Misslyckades att ladda objekten.

en: Failed processing of the filename_format template.
sv: Skapande av filnamn_format template misslyckades.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
sv: Misslyckades att kalkylera linjebredden av %1%. Kan inte få värdet av “%2%”

en: Failed to connect to the printer
sv: Uppkoppling till printern misslyckades

en: Failed to connect to the server
sv: Uppkoppling till servern misslyckades

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
sv: Det gick inte att ladda ned plugin-programmet. Kontrollera dina brandväggsinställningar och vpn-programvara och försök igen.

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
sv: Misslyckades att skapa G-kod för ogiltlig custom G-kod.

en: Failed to get ticket
sv: Misslyckades med att få en kvittering

en: Failed to initialize the WinRT library.
sv: Start av WinRT biblioteket misslyckades.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
sv: Det gick inte att installera plugin-programmet. Kontrollera om den är blockerad eller har raderats av antivirusprogram.

en: Failed to log out.
sv: Utloggning misslyckades.

en: Failed to repair folowing model object | Failed to repair folowing model objects
sv[0]: Reparationen av följande modellobjekt misslyckades@Reparation av de följande modellobjekten misslyckades
sv[1]: Reparationen av följande modellobjekt misslyckades@Reparation av de följande modellobjekten misslyckades

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
sv: Misslyckades att spara gcode fil.
    Felmeddelande: %1%.
    Source file %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file.
sv: Det gick inte att spara projektet.
    Kontrollera om mappen finns online eller om andra program har projektfilen öppen.

en: Failed to send the print job. Please try again.
sv: Det gick inte att skicka utskriftsjobbet. Var god försök igen.

en: Failed to start printing job
sv: Det gick inte att starta utskriftsjobbet

en: Failed uploading print file
sv: Uppladdning av utskrifts filen misslyckades

en: Failed uploading print file. Please enter ip address again.
sv: Det gick inte att ladda upp utskriftsfilen. Ange IP-adress igen.

en: Failure of bind
sv: Fel vid sammankoppling

en: Failure of printer login
sv: Fel i inloggningen till skrivaren

en: Fan Speed
sv: Fläkt Hastighet

en: Fan Speed (%)
sv: Fläkt hastighet (%)

en: Fan Speed:
sv: Fläkthastighet:

en: Fan speed
sv: Fläkt hastighet

en: Fan speed for overhang
sv: Fläkthastighet för överhäng

en: Fatal
sv: Allvarligt

en: Fatal error
sv: Allvarligt fel

en: Fatal error, exception catched: %1%
sv: Allvarligt fel, undantag hittat: %1%

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
sv: Filamentet %s matchar inte filamentet i AMS-facket %s. Uppdatera skrivarens programvara för att stödja tilldelning av AMS-fack.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
sv: Filament %s överskrider antalet AMS-fack. Uppdatera skrivarens programvara för att stödja tilldelning av AMS-fack.

en: Filament Changes
sv: Filament byten

en: Filament Settings
sv: Filament Inställningar

en: Filament change times
sv: Filament bytes tider

en: Filament changes
sv: Filament byten

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
sv: Filamentåtgången överstiger det maximala antalet som målningsverktyget stöder, bara det första %1% filamentet kommeratt vara tillgängligt i färgläggnings verktyget.

en: Filament density. For statistics only
sv: Filament densitet, endast för statistiska ändamål

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
sv: Filament diametern används för att beräkna extruderingen i G-kod, viktigt att detta är rätt

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
sv: Filamentet matchar inte filamentet i AMS-facket. Uppdatera skrivarens programvara för att stödja tilldelning av AMS-fack.

en: Filament end G-code
sv: Filament stop G-kod

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
sv: Filament överskrider antalet AMS-fack. Uppdatera skrivarens programvara för att stödja tilldelning av AMS-fack.

en: Filament load time
sv: Inmatningstid för filament

en: Filament price. For statistics only
sv: Filament pris, endast för statistiska ändamål

en: Filament settings
sv: Filament inställningar

en: Filament start G-code
sv: Filament start G-kod

en: Filament to print internal sparse infill.
sv: Filamentet är avsett för sparsam ifyllnad.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
sv: Filament för att skriva ut support och rafts. ”Standard” betyder ingen specifik filament för support, och nuvarande filament används

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
sv: Filament för att skriva ut supportens anläggningsyta. ” Standard” betyder ingen specifik filament för supportens anläggningsyta, och nuvarande filament används

en: Filament unload time
sv: Utmatningstid för filament

en: Filament used in this print job
sv: Filament som används i detta utskriftsjobb

en: Filaments
sv: Filamenter

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
sv: Filament i AMS facken har fastställts. Du kan klicka på ett filament ovan för att ändra dess plats i AMS facken

en: File
sv: Fil

en: File '%s' was lost! Please download it again.
sv: Filen '%s' förlorades! Ladda ner den igen.

en: File for the replace wasn't selected
sv: Ersättningsfilen valdes inte

en: File is missing
sv: Filen saknas

en: Filename format
sv: Filnamns format

en: Fill
sv: Fyll

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
sv: Finjustering för flödeshastighet
    Visste du att flödeshastigheten kan finjusteras för ännu snyggare utskrifter? Beroende på materialet kan du förbättra den totala finishen på den tryckta modellen genom att göra lite finjusteringar.

en: First Layer Inspection
sv: Första Lager Inspektion

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems?
sv: Fix Modell
    Visste du att du kan fixa en skadad 3D-modell för att undvika många berednings problem?

en: Fix model
sv: Fixa modell

en: Floating reserved operand
sv: Reservations operand med flytande värde

en: Flow
sv: Flöde

en: Flow Calibration
sv: Flödes Kalibrering

en: Flow ratio
sv: Flödesförhållande

en: Flow:
sv: Flöde:

en: Flush Options
sv: Rensnings alternativ

en: Flush into objects' infill
sv: Rensa in i föremålens ifyllnad

en: Flush into objects' support
sv: Rensa in i objektets support

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
sv: Rensa in i support/objekt/ifyllnad
    Visste du att du kan minska filament åtgång genom att rensa den till support/objekt/ifyllning under filament byten?

en: Flush into this object
sv: Rensa in i det här objektet

en: Flush multiplier
sv: Rensnings multiplikator

en: Flush options
sv: Rensnings alternativ

en: Flushed
sv: Rensad

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
sv: Rensnings volym (mm³) för varje filament.

en: Flushing volumes
sv: Rensnings volymer

en: Flushing volumes for filament change
sv: Rensnings volym för filament byte

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
sv[0]: Följande linje %s innehåller reserverade nyckelord.
    Radera den, annars påverkas G-kodens visualisering och den uppskattade utskriftstiden.
sv[1]: Följande linjer %s innehåller reserverade nyckelord.
    Radera dem, annars påverkas G-kodens visualisering och den uppskattade utskriftstiden.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
sv[0]: Följande modellobjekt har reparerats@Följande modellobjekt har reparerats
sv[1]: Följande modellobjekt har reparerats@Följande modellobjekt har reparerats

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
sv[0]: Följande förinställning raderas också.@Följande förinställningar raderas också.
sv[1]: Följande förinställning raderas också.@Följande förinställningar raderas också.

en: Font
sv: Typsnitt

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
sv: För "%1%", lägg till "%2%" som ny förinställning

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
sv: För "%1%", byta "%2%" till "%3%"

en: For "Tree Strong" and "Tree Hybrid" styles, we recommend the following settings: at least 2 interface layers, at least 0.1mm top z distance or using support materials on interface.
sv: För ”Tree Strong” och ”Tree Hybrid” stilar rekommenderar vi följande inställningar: minst 2 anläggnings lager, minst 0,1 mm topp z-avstånd eller med support material på anläggningsytan.

en: Force a retraction when changes layer
sv: Tvinga retraktion vid lager byte

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
sv: Tvinga kylfläkten att vara en specifik hastighet när överhängs graden av objektets del överstiger detta värde. Detta uttrycks som en procentsats som anger hur mycket bredden på linjen utan stöd från det nedre lagret. 0%% betyder tvinga kylning för all yttervägg oavsett överhängs grad.

en: Force cooling for overhang and bridge
sv: Tvinga kylning av överhäng och bridge/bryggor

en: Force part cooling fan to be this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
sv: Tvinga del kylningsfläkten att hålla denna hastighet när utskrift av bridge/bryggor eller överhäng som är större än överhängs graderna skrivs ut. Tvingande kylning för överhäng och bridge/bryggor kan ge bättre kvalitet på dessa delar

en: Frequent
sv: Återkommande

en: From
sv: Från

en: Front
sv: Framifrån

en: Front View
sv: Vy Framifrån

en: Full fan speed at layer
sv: Full fläkthastighet vid lager

en: Fuzzy Skin
sv: Ojämn Yta

en: Fuzzy skin point distance
sv: Fuzzy skin punktavstånd

en: Fuzzy skin thickness
sv: Fuzzy skin tjocklek

en: G-code
sv: G-kod

en: G-code files can not be loaded with models together!
sv: G-kod filer och modeller kan inte laddas tillsammans!!

en: G-code flavor
sv: G-kod smak

en: G-code loading
sv: Laddar G-kod

en: G-code output
sv: G-kod utgång

en: G-code path is genereated after simplifing the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
sv: G-kods vägen genereras efter förenkling av modellens konturer för att undvika för många punkter och G-kod linjer. Mindre värden betyder högre upplösning och mer tid krävs för att bereda

en: Gap Fill
sv: Gap Fyllning

en: Gap area
sv: Gap område

en: Gap fill
sv: Gap fyllning

en: Gap infill
sv: Mellanrums ifyllnad

en: Gcode path overlap
sv: G-kodens rutt överlappar

en: General
sv: Allmän

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Generating G-code
sv: Skapar G-kod

en: Generating G-code: layer %1%
sv: Skapar G-kod: lager %1%

en: Generating geometry index data
sv: Genererar geometrisk index data

en: Generating geometry vertex data
sv: Genererar geometrisk vertex data

en: Generating infill regions
sv: Skapa ifyllnads område

en: Generating infill toolpath
sv: Skapa ifyllnadens verktygsbana

en: Generating skirt & brim
sv: Skapar Skirt & Brim

en: Generating support
sv: Skapa support

en: Generating walls
sv: Skapa väggar

en: Generic
sv: Allmän

en: Gizmo FDM paint-on seam
sv: Gizmo FDM målad söm

en: Gizmo Place face on bed
sv: Gizmo Placera ansiktet på byggytan

en: Gizmo SLA support points
sv: Gizmo SLA support punkter

en: Gizmo cut
sv: Gizmo skär

en: Gizmo move
sv: Gizmo flytta

en: Gizmo rotate
sv: Gizmo rotera

en: Gizmo scale
sv: Gizmo skala

en: Global shortcuts
sv: Övergripande genvägar

en: Go Home
sv: Gå hem

en: Go Live
sv: Sänd live

en: Goto download page.
sv: Besök nedladdnings sidan.

en: Green means that AMS humidity is normal, orange represent humidity is high, red represent humidity is too high.(Hygrometer: lower the better.)
sv: Grönt betyder att AMS-fuktigheten är normal, orange betyder att luftfuktigheten är hög, och rött betyder att luftfuktigheten är för hög. (Hygrometer: ju lägre desto bättre.)

en: Group Operations
sv: Grupp Åtgärder

en: Group files by month, recent first.
sv: Gruppera filer efter månad, senaste först.

en: Group files by year, recent first.
sv: Gruppera filer efter år, senaste först.

en: HTTP digest
sv: HTTP sammandrag

en: HTTPS CA File
sv: HTTPS CA fil

en: Hardened steel
sv: Härdat stål

en: Heat the nozzle
sv: Värm upp nozzle

en: Heatbed preheating
sv: Byggplattan förvärms

en: Heating hotend
sv: Värmer hotend

en: Height
sv: Höjd

en: Height Range
sv: Höjd intervall

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhension
sv: Första lagerhöjd. Högre första lager kan förbättra objektets fäste på byggplattan

en: Height range
sv: Höjd intervall

en: Height to lid
sv: Höjd till locket

en: Height to rod
sv: Höjd till axel

en: Height:
sv: Höjd:

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide
sv: Dölj

en: High
sv: Hög

en: Highlight faces according to overhang angle.
sv: Markera ytor enligt överhängs vinkeln.

en: Highlight overhang areas
sv: Markera områden med överhäng

en: Hilbert Curve
sv: Hilbert kurvan

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
sv: Objektets hål kommer att krympa eller öka i XY planet med valt värde. Positivt värde ökar och negativt värde minskar hålets storlek. Denna funktion används för att justera storleken något när det finns monterings svårigheter

en: Hollow
sv: Ihålig

en: Home page and daily tips
sv: Hemsida och dagliga förslag

en: Homing toolhead
sv: Nollställer verktygshuvudet

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
sv: Horisontell reglage - Flytta aktivt tryck Vänster

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
sv: Horisontell reglage - Flytta aktivt tryck Höger

en: Host Setting
sv: Värd Inställning

en: Host Type
sv: Värd typ

en: Hostname, IP or URL
sv: Värdnamn, IP eller URL

en: Identifying build plate type
sv: Identifiering av byggplatta

en: Idle
sv: Inaktiv

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stoped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stoping
sv: Om den här inställningen aktiveras, kommer en del kylfläkten aldrig stoppas och den kommer att åtminstone gå på lägsta hastighet för att minska frekvensen av start och stopp

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
sv: Om aktiverad, bridges är mer tillförlitliga och kan överbrygga längre sträckor men kan se sämre ut. Om de är inaktiverade ser bridges bättre ut men är tillförlitliga endast för kortare avstånd.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .3mf files
sv: Om aktiverad, väljs Bambu Studio som standard att öppna .3mf filer

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .step files
sv: Om aktiverad, väljs Bambu Studio som standard att öppna .step filer

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .stl files
sv: Om aktiverad, väljs Bambu Studio som standard att öppna .stl filer

en: If enabled, useful hints are displayed at startup.
sv: Om aktiverad visas användbara tips vid start.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
sv: Om den första valda delen är en del, så bör den andra delen tillhöra samma objekt.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
sv: Om den första valda delen är ett objekt, så bör även den andra vara ett objekt.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
sv: Om Smooth eller Traditionellt läge väljs genereras en timelapse-video för varje utskrift. När varje lager har skrivits ut tas en ögonblicksbild med kammarkameran. Alla dessa ögonblicksbilder är sammansatta i en timelapse-video när utskriften är klar. Om Smooth läge är valt flyttas verktygshuvudet till utloppsrännan efter att varje lager har skrivits ut och tar sedan en ögonblicksbild. Eftersom smält filament kan läcka från nozzeln under processen att ta en ögonblicksbild krävs ett prime torn för Smooth läge för att torka nozzeln.

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
sv: Ignorera kontroller för återkallande av HTTPS-certifikat

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
sv: Ignorera kontroller för återkallande av HTTPS-certifikat om distributionspunkter saknas eller är offline. Man kanske vill aktivera det här alternativet för självsignerade certifikat om anslutningen misslyckas.

en: Illegal instruction
sv: Ogiltligt kommando

en: Imperial
sv: Brittisk standard

en: Import
sv: Importera

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
sv: Importera 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
sv: Importen av 3mf filen misslyckades

en: Import Configs
sv: Importera konfiguration

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files.
sv: Importera geometri data från STL/STEP/3MF/OBJ/AMF filer.

en: Import geometry only
sv: Importera endast geometrin

en: Import result
sv: Importera resultat

en: Importing Model
sv: Importerar Modell

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
sv: Förbättra styrkan
    Visste du att du kan använda fler väggslingor och högre gles fyllningstäthet för att förbättra modellens styrka?

en: Incompatible 3mf
sv: Ej kompatibel 3mf

en: Incompatible presets
sv: Ej giltliga förinställningar

en: Incorrect password
sv: Felaktigt lösenord

en: Increase/decrease edit area
sv: Öka/minska redigeringsområdet

en: Independent support layer height
sv: Oberoende support lagerhöjd

en: Infill
sv: Ifyllnad

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
sv: Detta gör att ifyllnads området kan förstoras något för att överlappa väggarna för bättre vidhäftning.Det procentuella värdet är i förhållande till linjebredden för sparsam ifyllnad

en: Infill combination
sv: Ifyllnads kombination

en: Infill density(%)
sv: Ifyllnads densitet(%)

en: Infill direction
sv: Ifyllnads riktning

en: Infill/Wall overlap
sv: Ifyllnad/Vägg överlapp

en: Information
sv: information

en: Initial layer
sv: Första lager

en: Initial layer bed temperature
sv: Byggplattans första lager temperatur

en: Initial layer density
sv: Första lager densitet

en: Initial layer expansion
sv: Första lager expansion

en: Initial layer height
sv: Första lagerhöjd

en: Initial layer infill
sv: Första lager ifyllnad

en: Initial layer nozzle temperature
sv: Nozzel temperatur för första lager

en: Initial layer speed
sv: Hastighet på första lager

en: Initialize failed (%s)!
sv: Initieringen misslyckades (%s)!

en: Initialize failed (Missing LAN ip of printer)!
sv: Initieringen misslyckades (skrivarens LAN-IP saknas)!

en: Initialize failed (No Camera Device)!
sv: Initieringen misslyckades (ingen kamera enhet)!

en: Initialize failed (No Device)!
sv: Start misslyckad (Ingen Enhet)!

en: Initialize failed (Not accessible in LAN-only mode)!
sv: Initieringen misslyckades (Ej tillgängligt i endast LAN-läge)!

en: Initialize failed (Not supported by printer)!
sv: Initieringen misslyckades (stöds inte av skrivaren)!

en: Initialize failed (Not supported with LAN-only mode)!
sv: Initieringen misslyckades (stöds inte i LAN-läge)!

en: Initializing...
sv: Startar...

en: Inner wall
sv: Inre vägg

en: Input access code
sv: Inmatning av åtkomstkod

en: Input text
sv: Skriv in text

en: Insertion update
sv: Infoga uppdatering

en: Inspecting first layer
sv: Inspekterar första lager

en: Install failed
sv: Installation misslyckades

en: Install successfully.
sv: Installationen lyckades

en: Installing
sv: Installerar

en: Integration failed.
sv: Integrationen misslyckades.

en: Integration was successful.
sv: Integrationen lyckades.

en: Interface pattern
sv: Gränssnitts mönster

en: Interface use loop pattern
sv: Loop mönstrets gränssnitt

en: Internal Version
sv: Intern version

en: Internal bridge support thickness
sv: Tjocklek på inre bridge support

en: Internal solid infill
sv: Invändig solid fyllnad

en: Invalid data
sv: Ogiltlig data

en: Invalid file format.
sv: Ogiltligt fil-format.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
sv: Ogiltligt format. Förväntat vector format: "%1%"

en: Invalid input.
sv: Ogiltig inmatning

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
sv: Ogiltligt namn, följande tecken är inte tillåtna:

en: Invalid number
sv: Ogiltligt nummer

en: Invalid numeric.
sv: Ogiltig siffra.

en: Ironing
sv: Strykning

en: Ironing Type
sv: Stryknings typ

en: Ironing flow
sv: Strykningsflöde

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
sv: Strykning använder ett litet flöde för att skriva ut på samma höjd av en yta för att göra plana ytor jämnare. Inställningen kontrollerar vilket lager som ska strykas

en: Ironing line spacing
sv: Strykning linjens mellanrum

en: Ironing speed
sv: Stryknings hastighet

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
sv: Det är %s%% eller %s %s?
    JA för %s%%, 
    NEJ för %s %s.

en: It seems object %s has completely floating regions. Please re-orient the object or enable support generation.
sv: Det verkar som att objekt %s har helt flytande regioner. Omorientera objektet eller aktivera supportgenerering.

en: It seems object %s has large overhangs. Please enable support generation.
sv: Det verkar som om objekt %s har stora överhäng. Vänligen aktivera supportgenerering.

en: Jerk limitation
sv: Jerk begränsning

en: Jump to
sv: Hoppa till

en: Jump to Layer
sv: Hoppa till lager

en: Jump to model publish web page
sv: Växla till modell publicerings hemsidan

en: Jump to webpage
sv: Växla till hemsidan

en: Keep fan always on
sv: Behåll alltid fläkten på

en: Keep lower part
sv: Behåll lägre del

en: Keep min
sv: Håll minimal

en: Keep the selected options.
sv: Behåll de valda alternativen.

en: Keep upper part
sv: Behåll övre del

en: Key 1~9
sv: Nyckel 1~9

en: Keyboard Shortcuts
sv: Kortkommando

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
sv: LAN-anslutning misslyckades (Det gick inte att starta liveview)

en: LAN Connection Failed (Sending print file)
sv: LAN-anslutning misslyckades (skickar utskriftsfil)

en: Lamp
sv: Lampa

en: Language
sv: Språk

en: Language selection
sv: Språkval

en: Last Step
sv: Back

en: Latest version
sv: Senaste version

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
sv: Placera på yta
    Visste du att du snabbt kan orientera en modell så att ett av dess ytor placeras på byggytan? Välj funktionen ”Placera på yta” eller tryck på <b>F</b> tangenten.

en: Lay on face
sv: Lägg på yta

en: Layer
sv: Lager

en: Layer Height
sv: Lagerhöjd

en: Layer Height (mm)
sv: Lagerhöjd (mm)

en: Layer Time
sv: Lager tid

en: Layer Time (log)
sv: Lagertid (logg)

en: Layer Time(log):
sv: Lagertid (logg):

en: Layer Time:
sv: Lager Tid:

en: Layer change G-code
sv: Lagerskifte G-kod

en: Layer height
sv: Lager höjd

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
sv: Lagerhöjden kan inte överstiga nozzel diametern

en: Layer height limits
sv: Lagerhöjds begränsning

en: Layer time
sv: Lager tid

en: Layers
sv: Lager

[ctx: Layers]
en: Bottom
sv: Bottenlager

[ctx: Layers]
en: Top
sv: Topplager

en: Layers: %d/%d
sv: Lager: %d/%d

en: Layers: %s
sv: Lager: %s

en: Layers: N/A
sv: Lager: N/A

en: Left
sv: Vänster

en: Left View
sv: Vy Vänster

en: Left mouse button
sv: Vänster musknapp

en: Left mouse button:
sv: Vänster musknapp:

en: Length
sv: Längd

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: License
sv: Licens

en: Lightning
sv: Blixt

en: Line
sv: Linje

en: Line Type
sv: Linje typ

en: Line Width
sv: Linjebredd

en: Line Width (mm)
sv: Linje Bredd (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
sv: Linjemönster för sparsam ifyllnad

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
sv: Botten ytans ifyllnads linjemönster, inte bridge/brygg ifyllnad

en: Line pattern of support
sv: Supportens linje mönster

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
sv: Linje mönster för support gränssnittsytan .Standardmönstret för olösligt (material) support gränssnittet är Räta medan standardmönstret för lösligt(material) stödgränssnittet är koncentriskt

en: Line pattern of top surface infill
sv: Linjemönster för topp ytans ifyllnad

en: Line width
sv: Linjebredd

en: Line width for top surfaces
sv: Linjebredd för topp ytor

en: Line width of initial layer
sv: Linjebredd för första lager

en: Line width of inner wall
sv: Linjebredd för inre vägg

en: Line width of internal solid infill
sv: Linjebredd med inre solid ifyllnad

en: Line width of internal sparse infill
sv: Linjebredd för sparsam ifyllnad

en: Line width of outer wall
sv: Linjebredd på yttre vägg

en: Line width of support
sv: Linjebredd för support

en: Load 3mf
sv: Ladda 3mf

en: Load Filament
sv: Ladda Filament

en: Load Filament Settings
sv: Ladda filament inställningar

en: Load General Settings
sv: Ladda allmänna inställningar

en: Load a model
sv: Ladda modell

en: Load cached slicing data from directory
sv: Ladda cachad berednings data från katalogen

en: Load configs
sv: Ladda konfiguration

en: Load failed [%d]!
sv: Laddning misslyckad [%d]!

en: Load filament settings from the specified file list
sv: Ladda filament inställningar ifrån vald fil

en: Load process/machine settings from the specified file
sv: Ladda process/maskin inställningar ifrån vald fil

en: Load project
sv: Ladda projekt

en: Load shape from STL...
sv: Ladda form ifrån STL...

en: Load slicing data
sv: Ladda berednings data

en: Load these files as a single object with multiple parts?
sv: Ladda dessa filer som ett enkelt objekt med multipla delar?

en: Load...
sv: Ladda...

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading G-codes
sv: Laddar G-koder

en: Loading a mode view
sv: Laddar modell vy

en: Loading configuration
sv: Konfigurationen laddas

en: Loading current presets
sv: Laddar nuvarande inställningar

en: Loading file
sv: Laddar fil

en: Loading file list...
sv: Laddar fil lista...

en: Loading file: %s
sv: Laddar fil: %s

en: Loading repaired objects
sv: Laddar de reparerade objekten

en: Loading user preset
sv: Laddar användarens förinställning

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Lock
sv: Lås

en: Log Level
sv: Logg Nivå

en: Log in printer
sv: Logga in skrivare

en: Log in successful.
sv: Inloggningen lyckades.

en: Log out printer
sv: Logga ut skrivaren

en: Log out successful.
sv: Utloggning lyckades.

en: Logging
sv: Loggar

en: Logging in
sv: Loggar in

en: Login
sv: Logga in

en: Login Region
sv: Logga in Region

en: Login failed
sv: Inloggning misslyckades

en: Login information expired. Please login again.
sv: Inloggningsinformationen har löpt ut. Logga in igen.

en: Low
sv: Låg

en: Ludicrous
sv: Galet

en: M400 pause
sv: M400 paus

en: Machine
sv: Maskin

en: Machine end G-code
sv: Maskin stop G-kod

en: Machine gcode
sv: Maskin G-kod

en: Machine limits
sv: Maskin begränsningar

en: Machine start G-code
sv: Maskin start G-kod

en: MainBoard
sv: Moderkort

en: Manual
sv: Manuell

en: Material becomes soft at this temperature. Thus the heatbed cannot be hotter than this tempature
sv: Materialet mjuknar vid denna temperatur. Därför får inte byggplattan vara varmare än denna temperatur

en: Max Radius
sv: Max Radie

en: Max bridge length
sv: Max bridge/brygg längd

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
sv: Max frigångsradie runt extrudern. Används för att undvika kollisioner vid utskrift av flera objekt.

en: Max fan speed threshold
sv: Max fläkt hastighets gräns

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
sv: Maxlängd för bridge/brygga som inte behöver support. Ange 0 om du vill att alla bridges/bryggor ska få support, och ett mycket stort värde om du inte vill att några bridges/bryggor ska få support.

en: Max volumetric speed
sv: Max volymetrisk hastighet

en: Maximum E speed
sv: Max E hastighet

en: Maximum X speed
sv: Max X hastighet

en: Maximum Y speed
sv: Max Y hastighet

en: Maximum Z speed
sv: Max Z hastighet

en: Maximum acceleration E
sv: Max acceleration E

en: Maximum acceleration X
sv: Max acceleration X

en: Maximum acceleration Y
sv: Max acceleration Y

en: Maximum acceleration Z
sv: Max acceleration Z

en: Maximum acceleration for extruding
sv: Max acceleration för extrudering

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
sv: Max acceleration för extrudering (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
sv: Max acceleration för retraktion

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
sv: Max acceleration för retraktion (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
sv: Max acceleration för förflyttning

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
sv: Max acceleration för förflyttning (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
sv: Max acceleration på E-axis

en: Maximum acceleration of the X axis
sv: Max acceleration på X-axis

en: Maximum acceleration of the Y axis
sv: Max acceleration på Y-axis

en: Maximum acceleration of the Z axis
sv: Max acceleration på Z-axis

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is large than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
sv: Maximalt omvägsavstånd för att undvika att korsa vägg: Skrivaren kommer inte att omväga om omvägsavståndet är större än detta värde. Omvägs längd kan anges antingen som ett absolut värde eller som procent (till exempel 50 %) av en direkt färdväg. Ett värde på 0 kommer att inaktivera detta.

en: Maximum jerk E
sv: Max jerk E

en: Maximum jerk X
sv: Max jerk X

en: Maximum jerk Y
sv: Max jerk Y

en: Maximum jerk Z
sv: Max jerk Z

en: Maximum jerk of the E axis
sv: Max jerk på E-axis

en: Maximum jerk of the X axis
sv: Max jerk på X-axis

en: Maximum jerk of the Y axis
sv: Max jerk på Y-axis

en: Maximum jerk of the Z axis
sv: Max jerk på Z-axis

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
sv: Maximala utskriftshöjd begränsas av skrivarens mekanism

en: Maximum speed E
sv: Max hastighet E

en: Maximum speed X
sv: Max hastighet X

en: Maximum speed Y
sv: Max hastighet Y

en: Maximum speed Z
sv: Max hastighet Z

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
sv: Delar av objektet på dessa höjder är för tunna eller så har objektet en felaktig mesh

en: Medium
sv: Medel

en: Mesh name
sv: Mesh namn

en: Metric
sv: Metrisk

en: Micro lidar calibration
sv: Micro Lidar Kalibrering

en: Min fan speed threshold
sv: Min fläkt hastighets gräns

en: Min print speed
sv: Min utskrifts hastighet

en: Minimal purge on wipe tower
sv: Minimal purge på wipe torn

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
sv: Minsta HRC för nozzle som krävs för att skriva ut filament. Värdet 0 betyder ingen kontroll av munstyckets HRC.

en: Minimum feature size
sv: Minsta funktions storlek

en: Minimum sparse infill threshold
sv: Min sparsam ifyllnads gräns

en: Minimum speed for extruding
sv: Min hastighet för extrudering

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
sv: Min hastighet för extrudering (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
sv: Min hastighet för del kylfläkten

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
sv: Minsta tjocklek på tunna funktioner. Modellfunktioner som är tunnare än detta värde skrivs inte ut, medan funktioner som är tjockare än minsta funktionsstorlek kommer att utvidgas till minsta väggbredd. Det uttrycks som en procentandel över nozzelns diameter

en: Minimum travel speed
sv: Min förflyttnings hastighet

en: Minimum travel speed (M205 T)
sv: Min förflyttnings hastighet (M205 T)

en: Minimum wall width
sv: Minsta vägg bredd

en: Mirror
sv: Spegelvänd

en: Mirror Object
sv: Spegelvänd Objektet

en: Mirror along the X axis
sv: Spegelvänd längs med X Axis

en: Mirror along the Y axis
sv: Spegelvänd längs med Y Axis

en: Mirror along the Z axis
sv: Spegelvänd längs med Z Axis

en: Mirror object
sv: Spegelvänd objektet

en: Missing LAN ip of printer!
sv: Saknar skrivarens LAN-IP!

en: Model
sv: Modell

en: Model Name
sv: Modell Namn

en: Model printing time
sv: Utskriftstid för modellen

en: Model:
sv: Modell:

en: Modifier
sv: Modifierare

en: Modify
sv: Modifiera

en: Modifying the device name
sv: Ändra enhetens namn

en: Monotonic
sv: Monoton

en: Monotonic line
sv: Monoton linje

en: Month
sv: Månad

en: More
sv: Mer

en: Motion ability
sv: Rörelseförmåga

en: Mouse click
sv: Mus klick

en: Mouse wheel
sv: Mus hjul

en: Mouse wheel reverses when zooming
sv: Reversera mushjulet för att zooma

en: Mouse wheel:
sv: Mus hjul:

en: Move
sv: Flytta

en: Move Object
sv: Flytta Objektet

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
sv: Detta flyttarnozzeln längs den sista extruderingsbanan när det retrakterar för att rengöra eventuellt läckt material på nozzeln. Detta kan minimera blobbar när du skriver ut en ny del efter förflyttning

en: Move of view
sv: Panoreringsvy

en: Move selection 10 mm in negative X direction
sv: Flytta markeringen 10mm i negativ X riktning

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
sv: Flytta markeringen 10mm i negativ Y riktning

en: Move selection 10 mm in positive X direction
sv: Flytta markeringen 10mm i positiv X riktning

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
sv: Flytta markeringen 10mm i positiv Y riktning

en: Move slider 5x faster
sv: Flytta reglage 5x snabbare

en: Move: press to snap by 1mm
sv: Flytta: tryck för att låsa med 1mm

en: Movement
sv: Rörelse

en: Movement in camera space
sv: Rörelse i kamera område

en: Movement step set to 1 mm
sv: Rörelse steg är vald till 1mm

en: Movement:
sv: Rörelse:

en: Multi-part object detected
sv: Objekt i flera delar har upptäckts

en: Multicolor Print
sv: Multifärgs Utskrift

en: Multiple
sv: Flertalet

en: Multiplier
sv: Multiplikator

en: My Device
sv: Min Enhet

en: Name
sv: Namn

en: Name is invalid;
sv: Namnet är ogiltligt;

en: Name is unavailable.
sv: Namnet ej tillgängligt.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
sv: Komponent namnet i step filen är inte UTF8 format!

en: Name of the printer
sv: Skrivarens namn

en: Names of presets related to the physical printer
sv: Namn på förinställningar relaterade till den fysiska skrivaren

en: Nearest
sv: Närmaste

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
sv: Kontrollera ej sparade ändringar innan konfigureringen uppdateras.

en: Negative Part
sv: Negativ Del

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
sv: Nätverks plugin programmet detekteras inte. Nätverksrelaterade funktioner är inte tillgängliga.

en: Network plug-in update
sv: Uppdatering av nätverks plugin

en: Network unreachable
sv: Nätverket kan inte nås

en: New Project
sv: Nytt Pojekt

en: New Value
sv: Nytt värde

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New network plug-in available.
sv: Ny nätverks plugin tillgänglig

en: New version of Bambu Studio
sv: Ny version av Bambu Studio

en: Newer 3mf version
sv: Nyare 3mf version

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
sv: Inga AMS-filament. Välj en skrivare på sidan ”Enhet” för att ladda AMS-information.

en: No SD Card
sv: Inget MicroSD-kort

en: No arrangable objects are selected.
sv: Inga placerbara objekt är valda.

en: No auto support
sv: Ingen auto support

en: No cooling for the first
sv: Ingen kylning vid första

en: No extrusions under current settings.
sv: Nuvarande inställning har ingen extrudering.

en: No files
sv: Inga filer

en: No ironing
sv: Ingen strykning

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
sv: Inget inloggningskonto, bara skrivare i LAN-läge visas

en: No object can be printed. Maybe too small
sv: Inget objekt kan skrivas ut. Det kan vara för litet

en: No printer
sv: Ingen skrivare

en: No printers.
sv: Ingen printer.

en: No to All
sv: Nej till allt

en: No updates available.
sv: Inga uppdateringar tillgängliga.

en: No-brim
sv: Ingen Brim

en: None
sv: Ingen

en: Normal Support expansion
sv: Normal support expansion

en: Normal mode
sv: Normalt läge

en: Normal printing
sv: Normal utskrift

en: North America
sv: Nordamerika

en: Not accessible in LAN-only mode!
sv: Ej tillgänglig i LAN-läge!

en: Not found:
sv: Ej funnen:

en: Not supported by this model of printer!
sv: Stöds inte av denna modell av skrivare!

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
sv: Observera: Endast de AMS-fack som är laddade med samma materialtyp kan väljas.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patiant.
sv: Notera: Förberedelserna kan ta flera minuter. Vänligen vänta.

en: Note: When the lid is open or the desiccant pack is changed, it can take hours or a night to absorb the moisture. Low temperatures also slow down the process. During this time, the indicator may not represent the chamber accurately.
sv: Observera: När locket är öppet eller torkmedelspaketet byts ut kan det ta timmar eller en natt att absorbera fukten. Låga temperaturer saktar också ner processen. Under denna tid kan det hända att indikatorn inte representerar kammaren korrekt.

en: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
sv: Observera: Om nytt filament sätts in under utskrift kommer AMS inte automatiskt att läsa av någon information förrän utskriften är avslutad.

en: Notice
sv: Iakttag

en: Nozzle
sv: Nozzel

en: Nozzle
    Temperature
sv: Nozzle 
    temperatur

en: Nozzle Diameter
sv: Nozzel diameter

en: Nozzle diameter
sv: Nozzel diameter

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
sv: Nozzeln kan blockeras när temperaturen är utanför rekommenderad intervall.
    Säkerställ om temperaturen ska användas vid utskrift.

en: Nozzle temperature
sv: Nozzel temperatur

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
sv: Nozzel temperatur efter första lager

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
sv: Nozzel temperatur för första lager med detta filament

en: Nozzle temperature when printing
sv: Nozzel temperatur vid utskrift

en: Nozzle type
sv: Nozzel typ

en: Nozzle volume
sv: Nozzle volym

en: Number of copies:
sv: Antal kopior:

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
sv: Antal skirt varv. 0 betyder att skirt är inaktiverad

en: Number of top interface layers
sv: Antal topp gränssnitts lager

en: Number of walls of every layer
sv: Antal väggar för varje lager

en: Object
sv: Objekt

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
sv: Lista över objekt
    Visste du att du kan visa alla objekt/delar i en lista och ändra inställningar för varje objekt/del?

en: Object Operations
sv: Objekt Åtgärder

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
sv: Ett objekt har tomma lager mellan %1% och %2% utskrift ej möjlig.

en: Object name: %1%
sv: Objektets namn: %1%

en: Object too large
sv: Objektet är för stort

en: Object too small
sv: För litet objekt

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
sv: Objekt kommer att höjas med detta antal support lager. Använd denna funktion för att undvika warping vid utskrift av ABS

en: Object with multiple parts was detected
sv: Ett objekt med multipla delar har upptäckts

en: Object/Part Setting
sv: Objekt/Del Inställningar

en: Object: %1%
sv: Objekt: %1%

en: Objects
sv: Objekten

en: Objects List
sv: Objekts lista

en: Objects list
sv: Objektlista

en: Objects with zero volume removed
sv: Objekt utan volym raderade

en: Old Value
sv: Gammalt värde

en: On build plate only
sv: Endast på byggplattan

en: On overhangs only
sv: Endast på överhäng

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
sv: På/Av 1 lager läge för det vertikala reglaget

en: One object has empty initial layer and can't be printed. Please Cut the bottom or enable supports.
sv: Ett objekt har ett tomt första lager och kan inte skrivas ut.Skär ut botten eller aktivera support.

en: Ongoing uploads
sv: Pågående uppladdningar

en: Only Windows 10 is supported.
sv: Endast Windows 10 stöds.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
sv: Skapa endast support för kritiska regioner inklusive skarp svans, utskjutande detaljer etc.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
sv: Endast en G-kod kan öppnas åt gången.

en: Only one wall on top surfaces
sv: Endast en vägg på topp ytan

en: Only the object being edit is visible.
sv: Bara objektet som editeras är synligt.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
sv: Aktivera endast retraktion när förflyttnings sträckan är längre än denna gräns

en: Only used as a visual help on UI
sv: Används endast som visuell hjälp på UI

en: Open &Studio
sv: Öppna &Studio

en: Open Documentation in web browser.
sv: Öppna dokumentationen i webbläsaren

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Open Folder.
sv: Öppna Mapp.

en: Open G-code file:
sv: Öppna G-kod fil:

en: Open Network Test
sv: Öppna nätverks test

en: Open Preferences.
sv: Öppna inställningar

en: Open Project
sv: Öppna Projekt

en: Open Studio
sv: Öppna Studio

en: Open a G-code file
sv: Öppna en G-kod fil

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: Open a project file
sv: Öppna en projekt fil

en: Open as project
sv: Öppna som projekt

en: Open next tip.
sv: Öppna nästa tips

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
sv: Åtgärden avbryts redan. Vänligen vänta.

en: Optimize orientation
sv: Optimisera placering

en: Optimize support interface area
sv: Optimisera support områdets gränssnitts yta

en: Optimizing toolpath
sv: Optimerar verktygsbanan

en: Options
sv: Val

en: Options:
sv: Val:

en: Order of inner wall/outer wall/infil
sv: Ordning på inre vägg/yttre vägg/ifyllnad

en: Orient
sv: Placera

en: Orient the model
sv: Orientera modellen

en: Orienting
sv: Placerar

en: Orienting...
sv: Placerar...

en: Origin
sv: Ursprung

en: Other
sv: Andra

en: Other Device
sv: Andra Enheter

en: Other layers
sv: Andra lager

en: Other layers speed
sv: Hastighet på övriga lager

en: Others
sv: Andra

en: Outer wall
sv: Yttre vägg

en: Outer wall speed
sv: Ytterväggs hastighet

en: Output Model Info
sv: Mata ut modell information

en: Output directory
sv: Mata ut katalog

en: Output directory for the exported files.
sv: Mata ut katalogen för exporterade filer.

en: Output the model's information.
sv: Mata ut modellens information.

en: Outside
sv: Utsida

en: Overflow
sv: Överflöde

en: Overhang speed
sv: Hastighet vid överhäng

en: Overhang wall
sv: Överhängs vägg

en: Overwrite a system profile is not allowed
sv: Ej tillåtet att skriva över system profilen

en: Overwrite file
sv: Skriv över fil

en: Packing data to 3mf
sv: Packar data till 3mf

en: Packing project data into 3mf file
sv: Packa projekt data till 3mf fil

en: Paint
sv: Färglägga

en: Paint Toolbar
sv: Färgläggningsverktyg

en: Painted using: Filament %1%
sv: Färgläggning använder: Filament %1%

en: Parameter validation
sv: Parameter validering

en: Part
sv: Del

en: Part cooling fan
sv: Del kylningsfläkten

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
sv: Del kylfläktens hastighet kan ökas när automatisk kylning är aktiverad. Detta är max hastighets begränsning för en del kylfläkt

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
sv: Del kylfläktens hastighet kommer att vara max när den beräknade lagringstiden är kortare än inställningsvärdet

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
sv: Del kylfläktens hastigheten kommer att börja gå med min hastighet när den beräknade lagringstiden inte är längre än lagringstiden i inställningarna.När lager tiden är kortare än gräns värdet, ställer fläkthastigheten sig mellan lägsta och högsta fläkthastighet enligt lagrets utskriftstid

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
sv: Del kylfläkten kommer att aktiveras för lager vars beräknade tid är kortare än detta värde. Fläkthastigheten interpoleras mellan den lägsta och högsta fläkthastigheten enligt utskriftstiden för lager

en: Part name: %1%
sv: Delens namn: %1%

en: Password
sv: Lösenord

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in ifrån urklipp

en: Pattern angle
sv: Mönster vinkel

en: Pause
sv: Paus

en: Pause G-code
sv: Paus G-kod

en: Pause of front cover falling
sv: Paus av front luckan faller

en: Paused due to filament runout
sv: Pausad på grund av filament slut

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
sv: Pausad på grund av fel i byggplattans temperatur

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
sv: Pausad på grund av fel i nozzle temperaturen

en: Pen shape
sv: Penn form

en: Pen size
sv: Penn storlek

en: Percent
sv: Procent

en: Perform
sv: Utför

en: Perform Recognition
sv: Utför igenkänning

en: Perform cut
sv: Utför beskärning

en: Pictures
sv: Bilder

en: Plate
sv: Platta

en: Plate %d: %s does not support filament %s
sv: Plate %d: %s stöder inte filamentet %s

en: Plater
sv: Plätering/Förgyllning

en: Play
sv: Spela

en: Playing...
sv: Spelar...

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
sv: Kontrollera custom G-kod elleranvänd standard custom G-kod.

en: Please check the following infomation and click Confirm to continue sending print:
sv: Kontrollera följande information och klicka på Bekräfta för att fortsätta skicka utskriften:

en: Please check the printer network connection.
sv: Kontrollera skrivarens nätverksanslutning.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
sv: Välj en åtgärd med "%1%" förinställning efter det sparats.

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
sv: Klicka på varje filament ovan för att ange dess plats i AMS-facken innan du skickar utskriftsjobbet

en: Please enter the layer number
sv: Ange lager numret.

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading filament.
sv: Värm nozzeln till över 170 grader innan du laddar filamentet.

en: Please home all axes (click
sv: Nollställ alla axlar (tryck

en: Please input a valid value (K in 0~0.5)
sv: Ange ett giltigt värde (K i 0 ~ 0,5)

en: Please input a valid value (K in 0~0.5, N in 0.6~2.0)
sv: Ange ett giltigt värde (K i 0 ~ 0,5, N i 0,6 ~ 2,0)

en: Please input the printer access code:
sv: Ange skrivarens åtkomstkod:

en: Please log in first.
sv: Logga in först.

en: Please log out and login to the printer again.
sv: Logga ut och logga in på skrivaren igen.

en: Please note that saving action will replace this preset
sv: Observera att om du sparar kommer den aktuella förinställningen att skrivas över

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
sv: Lös berednings felen och publicera igen.

en: Please save project and restart the program.
sv: Spara projekt och starta om programmet.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
sv: Kontrollera "Per objekt" utskrifts sekvens för att skriva ut multipla objekt i Vase läge.

en: Please select a file
sv: Välj en fil

en: Please select an AMS slot before calibration
sv: Välj ett AMS-fack innan kalibrering.

en: Please select an action
sv: Välj en åtgärd

en: Please upgrade your graphics card driver.
sv: Uppdatera grafikkortets drivrutiner.

en: Portions copyright
sv: Information om licens

en: Power on update
sv: Slå på uppdatering

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences sync
sv: Synkronisera inställningar

en: Prepare
sv: Förbered

en: Prepare time
sv: Förbered tid

en: Preparing print job
sv: Förbereder utskriftsjobb

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
sv: Förinställning "%1%" finns redan och fungerar inte med nuvarande skrivare.

en: Preset "%1%" already exists.
sv: Förinställning "%1%" finns redan.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
sv: Förinställningen "%1%" innehåller följande osparade ändringar:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
sv: Förinställningen "%1%" är inte kompatibel med den nya skrivarens profil och innehåller följande osparade ändringar:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
sv: Förinställningen "%1%" är inte kompatibel med den nya process profilen och innehåller följande osparade ändringar:

en: Preset sync
sv: Förinställd synkronisering

[ctx: PresetName]
en: Copy
sv: Kopiera

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
sv: Förhindra övergång fram och tillbaka mellan en extra vägg och en mindre. Denna marginal utökar intervallet av extruderingsbredder som följer till [Minsta väggbredds - marginal, 2 * Minsta väggbredd + marginal]. Att öka denna marginal minskar antalet övergångar, vilket minskar antalet extruderings start/stopp och restiden. Stor variation av extruderings bredd kan dock leda till under- eller överextruderings problem. Det uttrycks i procent över nozzel diametern

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
sv: Endast förhandsgranskningsläge:
    Den inlästa filen innehåller endast G-kod, kan inte komma in på sidan Förbered

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
sv: Tidigare osparat projekt upptäckt, återställa det?

en: Price
sv: Pris

en: Prime Tower
sv: Prime Torn

en: Prime tower
sv: Prime torn

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
sv: Prime Torn fungerar inte med Adaptiv Lagerhöjd aktiverad.
    Vilken ska behållas?
    JA - Behåll Prime Torn
    NEJ  - Behåll Adaptiv Lagerhöjd

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
sv: Prime torn fungerar inte med Adaptiv Lagerhöjd eller när Oberoende Lagerhöjd på Support är aktiverad.
    Vilken ska behållas?
    JA - Behåll Prime Torn
    NEJ  - Behåll Adaptiv Lagerhöjd och Oberoende Lagerhöjd på Support

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
sv: Prime Torn fungerar inte med  Oberoende Lagerhöjd på support är aktiverad.
    Vilken ska behållas?
    JA - Behåll Prime Torn
    NEJ  - Behåll Oberoende Lagerhöjd på support

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
sv: Prime tower krävs för Smooth timelapse-läge. Det kan bli fel på modellen utan prime tower. Vill du aktivera prime tower?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
sv: Prime tower krävs för smooth timelapse-läge. Det kan bli fel på modellen utan ett prime tower. Är du säker på att du vill inaktivera prime tower?

en: Prime volume
sv: Prime volym (volymen av ut pressat material)

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
sv: Skriv ut per Objekt:
    Rekommenderar att auto-placering för att undvika kollisioner under utskrift.

en: Print Options
sv: Utskriftsalternativ

en: Print a tower to prime material in nozzle after switching to a new material.
sv: Detta alternativ gör det möjligt att skriva ut ett torn för att pressa ut (prime) material i nozzeln efter byte till ett nytt material.

en: Print all
sv: Skriv ut allt

en: Print file not found, please slice again
sv: Det gick inte att hitta utskrifts filen, vänligen bered igen

en: Print plate
sv: Skriv ut byggplattan

en: Print sequence
sv: Utskrifts sekvens

en: Print sequence of inner wall, outer wall and infill.
sv: Utskriftsordning på inre vägg, yttre vägg och ifyllnad.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
sv: Utskrifts sekvens, lager för lager eller objekt för objekt

en: Print settings
sv: Utskrifts inställningar

en: Print speed of ironing lines
sv: Utskrifts hastighet för strykning

en: Print temperature
sv: Utskrifts temperatur

en: Print using materials mounted on the back of the case
sv: Skriv ut med filament på en extern spole.

en: Print with filaments in ams
sv: Skriv ut med filament i AMS

en: Print with filaments in the AMS
sv: Skriv ut med filament i AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
sv: Skriv ut med filament på en extern spole

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
sv: Print with filament on an external spool

en: Printable
sv: Utskriftsbar

en: Printable area
sv: Utskriftsbar yta

en: Printable height
sv: Utskriftsbar höjd

en: Printable space
sv: Utskriftsbar yta

en: Printer
sv: Skrivare

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
sv: Skrivare "%1%" är vald med förinställning "%2%"

en: Printer is busy downloading, Please wait for the downloading to finish.
sv: Skrivaren är upptagen med att ladda ner; vänta tills nedladdningen är klar.

en: Printer preset names
sv: Namn på förinställda skrivare

en: Printer settings
sv: Skrivarens inställningar

en: Printing
sv: Utskrift pågår

en: Printing List
sv: Utskrifts Lista

en: Printing Progress
sv: Utskriftsförlopp

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
sv: Utskrift med Silk Filament
    Visste du att Silk filament behöver särskild hänsyn för att utskriften ska lyckas? En högre temperatur och lägre hastighet rekommenderas alltid för bästa resultat.

en: Printing was paused by the user
sv: Utskriften pausades av användaren

en: Process
sv: Bearbeta

en: Process Settings
sv: Processinställningar

en: Processing G-Code from Previous file...
sv: Processera G-Code från Föregående fil…

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
sv: Processar modell '%1%' med mer än 1M trianglar kan ta lång tid. Det rekommenderas att förenkla modellen.

en: Product host
sv: Produktvärd

en: Project
sv: Projekt

en: Project Inside Preset
sv: Projekt förinställning

en: Project downloaded %d%%
sv: Projektet har laddats ned %d%%

en: Project-inside presets
sv: Projekt förinställningar

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
sv: PrusaSlicer är ursprungligen baserad på Slic3r av Alessandro Ranellucci.

en: Publish
sv: Publicera

en: Publish was cancelled
sv: Publiceringen avbröts

en: Pull back current filament
sv: Reversera nuvarande filament

en: Purge old filament
sv: Rensa gammalt filament

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
sv: Rensning efter filamentbyte kommer att göras inuti objektens fyllningar. Detta kan minska mängden avfall och minska utskriftstiden. Om väggarna är tryckta med transparent filament kommer den blandade färgfyllningen att synas. Det träder inte i kraft om inte prime tower är aktiverat.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
sv: Rensning efter filamentbyte kommer att göras inuti objektens support. Detta kan minska mängden avfall och minska utskriftstiden. Det träder inte i kraft om inte ett prime tower är aktiverat.

en: Purging volumes
sv: Rensnings volym

en: Push new filament into extruder
sv: Mata in nytt filament i extrudern

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Quality / Speed
sv: Kvalitet/Hastighet

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit %s
sv: Avsluta %s

en: Radius
sv: Radie

en: Raft contact Z distance
sv: Raft kontakt Z avstånd

en: Raft layers
sv: Raft lager

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
sv: Inställningen gör att verktygshuvudet skakar slumpmässigt vid utskrift av väggar så att ytan får ett strävt utseende. Denna inställning styr fuzzy position

en: Range
sv: Räckvidd

en: Re&load from Disk
sv: Ladda om från disk

en: Rear
sv: Bakom

en: Rear View
sv: Vy Bakifrån

en: Rebuild
sv: Återskapa

en: Recent projects
sv: Senaste projekten

en: Recommended nozzle temperature
sv: Rekommenderad nozzel temperatur

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
sv: Rekommenderad nozzel temperatur med denna filament typ är [%d, %d] grader celius

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
sv: Rekommenderat nozzel temperaturs område för detta filament. 0 betyder inte fastställt

en: Recommended temperature range
sv: Rekommenderat nozzel temperaturs område

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Rectilinear
sv: Räta linjer

en: Rectilinear grid
sv: Rät linjärt nät

en: Redo
sv: Gör om

en: Reduce infill retraction
sv: Minska ifyllnads retraktionen

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Region selection
sv: Val av region

en: Regular
sv: Vanlig

en: Release Note
sv: Meddelande om utgåvan

en: Reload from disk
sv: Ladda om från disk

en: Reload the plater from disk
sv: Ladda om plattan från disken

en: Reload the selected parts from disk
sv: Ladda om de valda delarna från disken

en: Remaining errors
sv: Kvarstående fel

en: Remember my choice
sv: Kom ihåg mina val

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove detail
sv: Ta bort detalj

en: Remove last filament
sv: Ta bort senaste filamentet

en: Remove painted color
sv: Ta bort färgläggning

en: Remove parameter
sv: Ta bort parameter

en: Remove selection
sv: Ta bort val

en: Remove the selected plate
sv: Radera den valda plattan

en: Rename
sv: Döp om

en: Renaming
sv: Byter namn

en: Repair canceled
sv: Reparation avbruten

en: Repair failed.
sv: Reparation misslyckades.

en: Repair finished
sv: Reparation klar

en: Repaired 3mf file contains more than one object
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller mer än ett objekt

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller mer än en volym

en: Repaired 3mf file does not contain any object
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller inga objekt

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller ingen volym

en: Repairing model object
sv: Reparerar modell objektet

en: Repairing object by Windows service
sv: Reparerar objekt med Windows service

en: Repairing was canceled
sv: Reparation avbruten

en: Replace the selected part with new STL
sv: Ersätt den valda delen med ny STL

en: Replace with STL
sv: Ersätt med STL

en: Required nozzle HRC
sv: HRC nozzle krävs

en: Reserved keywords found
sv: Hittade reserverade nyckelord

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Position
sv: Återställ Position

en: Reset Rotation
sv: Återställ Rotation

en: Reset direction
sv: Återställ riktning

en: Reset parameter
sv: Återställ parameter

en: Reset to base
sv: Återställ till basen

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resonance frequency identification
sv: Identifiering av resonansfrekvenser

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore to inch
sv: Återställ till inch

en: Restore to meter
sv: Återställ till meter

en: Resume
sv: Återuppta

en: Retract
sv: Reversera

en: Retract amount before wipe
sv: Retraktions mängd innan wipe

en: Retract when change layer
sv: Retraktera vid lager byte

en: Retraction
sv: Reduktion

en: Retraction Length
sv: Retraktions längd

en: Retraction Speed
sv: Retraktions hastighet

en: Retraction when switching material
sv: Reduktion vid material byte

en: Retry
sv: Försök igen

en: Right
sv: Höger

en: Right View
sv: Vy Höger

en: Right button click the icon to drop the object printable property
sv: Höger klicka på ikonen för att släppa objektets utskrifts egenskaper

en: Right button click the icon to drop the object settings
sv: Höger klicka på ikonen för att släppa objekts inställningarna

en: Right click the icon to fix model object
sv: Höger klicka på ikonen för att reparera modell objektet

en: Right mouse button
sv: Höger musknapp

en: Right mouse button:
sv: Höger musknapp:

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate of view
sv: Rotera vy

en: Running post-processing scripts
sv: Kör efterbearbetnings skript

en: SD Card
sv: MicroSD-kort

en: SD Card Abnormal
sv: MicroSD-kortet är onormalt

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    Bambu Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
sv: STEG
    Visste du att du kan förbättra utskriftskvaliteten genom att bereda en STEP-fil i stället för en STL-fil?
    Bambu Studio stöder beredningen av STEP-filer, vilket ger jämnare resultat än en STL-fil med lägre upplösning. Prova det!

en: Same as Global Bed Type
sv: Samma som Global Bed Type

en: Save
sv: Spara

en: Save %s as
sv: Spara %s som

en: Save G-code file as:
sv: Spara G-kod som:

en: Save Project
sv: Spara Projekt

en: Save Project as
sv: Spara Projekt som

en: Save Sliced file as:
sv: Spara beredningen som:

en: Save current %s
sv: Spara nuvarande %s

en: Save current project as
sv: Spara nuvarande projekt som

en: Save current project to file
sv: Spara nuvarande projekt till fil

en: Save file as:
sv: Spara fil som:

en: Save preset
sv: Spara förinställning

en: Save project
sv: Spara projekt

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
sv: Spara de valda alternativen för förinställning 
    "%1%".

en: Save the selected options.
sv: Spara de valda alternativen.

en: Saving objects into the 3mf failed.
sv: Sparande av objektet till 3mf misslyckades.

en: Scale
sv: Skala

en: Scale an object to fit the build volume
sv: Anpassa skalning av ett objekt till byggvolymen

en: Scale ratios
sv: Skalnings förhållande

en: Scale the model by a float factor
sv: Skala modellen med en plus faktor

en: Scale to build volume
sv: Skala till bygg volymen

en: Scan first layer
sv: Skanna första lager

en: Scanning bed surface
sv: Skannar byggplattan

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
sv: Planerar uppladdning till `%1%`. Se fönster -> Kö för uppladdning av utskriftsvärd

en: Seam
sv: Söm

en: Seam painting
sv: Målning av sömmar

en: Seam position
sv: Söm position

en: Seams
sv: Sömmar

en: Search in preset
sv: Sök i inställning

en: Second
sv: Andra

en: Section View
sv: Sektionsvy

en: Section view
sv: Sektionsvy

en: Select
sv: Välj

en: Select All
sv: Välj Alla

en: Select Bed Type
sv: Välj typ av byggplatta

en: Select Plate
sv: Välj Byggplatta

en: Select a G-code file:
sv: Välj en G-kod fil:

en: Select a new file
sv: Välj en ny fil

en: Select a part
sv: Välj del

en: Select all
sv: Välj allt

en: Select all objects
sv: Välj alla objekt

en: Select multiple objects
sv: Välj flera objekt

en: Select objects by rectangle
sv: Välj objekt efter rektangel

en: Select profile to load:
sv: Välj den profil som ska laddas:

en: Select settings
sv: Välj inställningar

en: Select the language
sv: Välj språk

en: Select the object/part and mouse click to change the name
sv: Välj objektet/delen och mus klicka för att ändra namnet

en: Select the object/part and press space to change the name
sv: Välj objektet/delen och tryck space för att ändra namnet

en: Selection conflicts
sv: Urvalskonflikt

en: Selects all objects
sv: Välj alla objekt

en: Send
sv: Skicka

en: Send G-code
sv: Skicka G-kod

en: Send all
sv: Skicka alla

en: Send print job to
sv: Skicka utskriftsjobb till

en: Send progress to pipe
sv: Skicka framsteg till röret (SLA)

en: Send progress to pipe.
sv: Skicka framsteg till röret (SLA)

en: Send to Printer SD card
sv: Skicka till skrivarens MicroSD-kort

en: Send to Printer failed. Please try again.
sv: Det gick inte att skicka till skrivaren. Var god försök igen.

en: Send to printer
sv: Skicka till skrivare

en: Sending gcode file over LAN
sv: Skickar G-kod fil över LAN

en: Sending gcode file through cloud service
sv: Skickar G-kod filen via molntjänsten

en: Sending gcode file to sdcard
sv: Skickar G-kod fil till MicroSD-kort

en: Sending print configuration
sv: Skicka utskrifts konfiguration

en: Sending print job over LAN
sv: Skicka utskriftsjobb via LAN

en: Sending print job through cloud service
sv: Skicka utskriftsjobb via molntjänst

en: Sensitivity of pausing is
sv: Känsligheten för paus är

en: Sequence
sv: Sekvens

en: Serial:
sv: Serienummer:

en: Serious
sv: Allvarlig

en: Service Unavailable
sv: Tjänsten är inte tillgänglig

en: Set
sv: Välj

en: Set Filament for selected items
sv: Välj Filament för valda delar

en: Set Orientation
sv: Ställ in Orientering

en: Set Position
sv: Ställ in Position

en: Set Printable
sv: Ange utskrivbar

en: Set Scale
sv: Ställ in Skala

en: Set Unprintable
sv: Ange ej utskrivbar

en: Set as an individual object
sv: Ställ in som ett enskilt objekt

en: Set as cover
sv: Ställ in som skydd

en: Set as individual objects
sv: Ställ in som enskilda objekt

en: Set extruder number for the objects and parts
sv: Välj extruder nummer för objekten och delarna

en: Set filament for selected items
sv: Välj filament för valda objekt

en: Set filaments to use
sv: Ställ in filament som ska användas

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
sv: Ange parametrar för flera objekt
    Visste du att du kan ställa in berednings parametrar för alla valda objekt samtidigt?

en: Sets debug logging level. 0:fatal, 1:error, 2:warning, 3:info, 4:debug, 5:trace
sv: Välj felsöknings nivå. 0:allvarlig, 1:fel, 2:varning, 3:info, 4:felsök, 5:spåra

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
sv: Inställning av AMS-facks information under utskrift stöds inte

en: Setting Overrides
sv: Åsidosätter inställningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Setup Wizard
sv: Installationsguide

en: Shape
sv: Form

en: Shell
sv: Skal

en: Shift + Left mouse button
sv: Shift + Vänster musknapp

en: Shift + Left mouse button:
sv: Shift + Vänster musknapp

en: Shift + Right mouse button:
sv: Shift+Höger musknapp:

en: Shift+Any arrow
sv: Shift+valfri pil

en: Shift+Left mouse button
sv: Shift+Vänster musknapp

en: Shift+Mouse wheel
sv: Shift+Mushjulet

en: Shortcut Key
sv: Snabbkommando

en: Show
sv: Visa

en: Show "Live Video" guide page.
sv: Visa sidan "Live Video".

en: Show "Tip of the day" notification after start
sv: Visa "Dagens tips" efter start

en: Show &Labels
sv: Visa & Etiketter

en: Show Configuration Folder
sv: Visa Konfigurations Mapp

en: Show Labels
sv: Visa Etiketter

en: Show Tip of the Day
sv: Visa dagens tips

en: Show all files, recent first.
sv: Visa alla filer, de senaste först.

en: Show all presets (including incompatible)
sv: Visa alla inställningar (inklusive inkompatibla)

en: Show command help.
sv: Visa kommandohjälp.

en: Show home page on startup
sv: Visa hemsida vid uppstart

en: Show keyboard shortcuts list
sv: Visa tangentbordets genvägs lista

en: Show object labels in 3D scene
sv: Visa objekt etiketter i 3D-scenen

en: Show the list of the keyboard shortcuts
sv: Visa lista över kortkommandon

en: Show wireframe
sv: Visa trådram

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
sv: Visa/Dölj 3Dconnexion enheternas inställnings dialogruta

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
sv: Minska första lager på byggplattan för att kompensera elefant fots effekten

en: Silent
sv: Tyst

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
sv: Förenkling är för tillfället endast accepterat när en  enkel del är vald

en: Simplify
sv: Förenkla

en: Simplify Model
sv: Förenkla modellen

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
sv: Förenkla modellen
    Visste du att du kan minska antalet trianglar i ett mesh med hjälp av funktionen Förenkla mesh? Högerklicka på modellen och välj Förenkla modellen. Läs mer i dokumentationen.

en: Simplify model
sv: Förenkla modellen

en: Simply switch to "%1%"
sv: Byta till "%1%"

en: Size
sv: Storlek

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
sv: X & Y storlek av den rektangulära plattan.

en: Size:
sv: Storlek:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
sv: Storlek: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
sv: Storlek: %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skirt distance
sv: Skirt avstånd

en: Skirt loops
sv: Skirt varv

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
sv: Slic3r kan ladda upp G-kod filer till en skrivar värd. Det här fältet måste innehålla typ av värd.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
sv: Slic3r kan ladda upp G-kod filer till en printer värd. Det här fältet ska innehålla API nyckeln eller lösenordet som krävs för autentisering.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
sv: Slic3r kan ladda upp G-kod filer till en printer värd. Det här fältet ska innehålla värdnamn, IP-adress eller URL för printer värd platsen. Du kan få tillgång till printer värd till HAProxy med grundläggande autentisering aktiverad genom att ange användarnamn och lösenord i URL:en i följande format: https://username:password@your-octopi-address/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
sv: Slic3r skapades av Alessandro Ranellucci med hjälp av många andra medarbetare.

en: Slice
sv: Bered

en: Slice all
sv: Bered allt

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
sv: Bered alla plattor för att mottaga tid och filament uppskattning

en: Slice gap closing radius
sv: Bered spaltens stängningsradie

en: Slice ok.
sv: Beredning klar.

en: Slice plate
sv: Bered plattan

en: Slice the plates: 0-all plates, i-plate i, others-invalid
sv: Bered plattorna: 0-alla plattor, i-platta i, andra-ogiltiga

en: Sliced Info
sv: Berednings Info

en: Slicing
sv: Bereder

en: Slicing Canceled
sv: Beredning avbruten

en: Slicing Mode
sv: Berednings läge

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
sv: Berednings Parametrar
    Visste du att du kan visa alla objekt/delar på ett bord och ändra inställningar för varje objekt/del?

en: Slicing Plate %d
sv: Bereder plattan %d

en: Slicing Plate 1
sv: Beredningsplatta 1

en: Slicing complete
sv: Beredning komplett

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
sv: Lagerhöjd för varje lager. Mindre lagerhöjd ger mer exakt tolerans men ökar även utskriftstiden

en: Slicing mesh
sv: Bereder mesh

en: Slope
sv: Lutning

en: Slow down for overhang
sv: Sakta ner vid överhäng

en: Slow printing down for better layer cooling
sv: Sakta ner utskrift för bättre kylning av lager

en: Smart fill
sv: Smart fyllnad

en: Smart fill angle
sv: Smart fyllningsvinkel

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
sv: Smooth läge för timelapse stöds inte när ”per objekt” -sekvens är aktiverad.

en: Smoothing
sv: Utjämning

en: Snug
sv: Tight

en: Software has New version.
sv: En uppdatering finns tillgänglig.

en: Soluble material
sv: Lösligt material

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
sv: Lösligt material används vanligtvis som utskrifts support och supportets gränsyta

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
sv: En del av materialet i extrudern dras tillbaka för att undvika dropp under långa förflyttningar. Sätt på 0 för att inaktivera retraktion

en: Some presets are modified.
sv: Några inställningar har ändrats.

en: Some values have been replaced. Please check them:
sv: Några värde har ersatts. Kontrollera dem:

en: Space
sv: Mellanslag

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Spacing between support lines
sv: Mellanrum mellan support linjer

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
sv: Mellanrummet på botten gränssnittets linjer. 0 betyder solid gränssnitt

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
sv: Avstånd mellan gränssnitts linjer. 0 betyder solid gränssnitt

en: Sparse infill
sv: Sparsam ifyllnad

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
sv: Sparsam ifyllnads ytor som är mindre än detta gränsvärde ersätts med inre solid ifyllnad

en: Sparse infill density
sv: Sparsam ifyllnads densitet

en: Sparse infill pattern
sv: Sparsam ifyllnads mönster

en: Special mode
sv: Special läge

en: Speed
sv: Hastighet

en: Speed (mm/s)
sv: Hastighet (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
sv: Laddnings hastighet för filamentet in i extrudern efter en retraktion; om du ställer in detta till 0 betyder det att det blir samma hastighet som retraktionen

en: Speed limitation
sv: Hastighets begränsning

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers
sv: Hastigheten på extra del kylfläkten. Extra fläkten kommer att köras med denna hastighet under utskrift förutom de lager som definieras som inga kyl lager

en: Speed of bridge and completely overhang wall
sv: Hastighet för bridges/bryggor och hela överhängs väggar

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
sv: Hastigheten för fyllning av mellanrum. Mellanrum har vanligtvis oregelbunden linjebredd och bör skrivas ut långsammare

en: Speed of initial layer except the solid infill part
sv: Hastigheten för det första lagret förutom för solida ifyllnads sektioner

en: Speed of inner wall
sv: Hastighet för inre vägg

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
sv: Hastighet för inre solid ifyllnad, förrutom topp och botten ytorna

en: Speed of internal sparse infill
sv: Hastighet för sparsam ifyllnad

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
sv: Hastigheten på yttre vägg som är mest synlig. Denna bör vara långsammare än hastigheten på inner vägg för att uppnå bättre kvalitet.

en: Speed of retractions
sv: Hastighet för retraktion

en: Speed of solid infill part of initial layer
sv: Hastigheten för fasta ifyllnadsdelar av det första lagret

en: Speed of support
sv: Support hastighet

en: Speed of support interface
sv: Support gränssnittets hastighet

en: Speed of top surface infill which is solid
sv: Hastighet för solida topp ytors ifyllnad

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
sv: Förflyttnings hastighet

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
sv: Snabba upp utskriften med Adaptiv Lager Höjd
    Visste du att du kan skriva ut en modell ännu snabbare med alternativet Adaptiv Lager Höjd? Kolla in det!

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Sphere
sv: Sfär

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional
sv: Spiralläget fungerar endast när väggslingor är 1, support är inaktiverad, de översta skal skikten är 0, tätheten av sparsam utfyllnad är 0 och timelapse typen är traditionell.

en: Spiral vase
sv: Spiral vas

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
sv: Möjliggör spiral bildning, vilket jämnar ut Z-rörelserna på den yttre konturen och förvandlar en solid modell till en enkelväggig utskrift med solida bottenlager. Den slutgiltligt genererade modellen har ingen söm

en: Split
sv: Dela

en: Split the selected object
sv: Dela det valda objektet

en: Split the selected object into multiple objects
sv: Dela det valda objektet till multipla objekt

en: Split the selected object into multiple parts
sv: Dela det valda objektet till multipla delar

en: Split the selected object into mutiple objects
sv: Dela det valda objektet till multipla objekt

en: Split the selected object into mutiple parts
sv: Dela det valda objektet till multipla delar

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
sv: Dela upp objekt/delar
    Visste du att du kan dela upp ett stort objekt i små objekt för att underlätta färgning eller utskrift?

en: Split to objects
sv: Dela upp till objekt

en: Split to parts
sv: Dela upp i delar

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
sv: Dela upp dina utskrifter i byggytor
    Visste du att du kan dela upp en modell med många delar i enskilda byggytor som är färdiga att skrivas ut? Detta förenklar processen att hålla reda på alla delar.

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
sv: Stapla objekt
    Visste du att du kan stapla objekt som en hel?

en: Stack overflow
sv: Lagra överflöde

en: Stainless steel
sv: Rostfritt stål

en: Start Calibration
sv: Starta Kalibrering

en: Start G-code
sv: Starta G-kod

en: Start G-code when start the printing of this filament
sv: Starta G-kod när utskrift startar med detta filament

en: Start G-code when start the whole printing
sv: Starta G-kod när utskrift startar

en: Start a new project
sv: Skapa nytt projekt

en: Start a new window
sv: Starta ett nytt fönster

en: Start calibration
sv: Starta

en: Start end points
sv: Start- och slutpunkter

en: Step
sv: Steg

en: Step 1, please confirm Bambu Studio and your printer are in the same LAN.
sv: Steg 1: Bekräfta att Bambu Studio och din skrivare finns på samma LAN.

en: Step 2, if the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
sv: Steg 2, om IP- och åtkomst koden nedan skiljer sig från de faktiska värdena på skrivaren, korrigera dem.

en: Still load
sv: Laddar fortfarande

en: Still unload
sv: Matar ut fortfarande

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop them and continue anyway?
sv: Stoppa dem och fortsätta ändå?

en: Stopped [%d]!
sv: Stoppad [%d]!

en: Stopped.
sv: Avbruten.

en: Strength
sv: Styrka

en: Style
sv: Stil

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material (default), while hybrid style will create similar structure to normal support under large flat overhangs.
sv: Supportens stil och form. För normal support skapas en regelbunden rutnätsform stabilare stöd (standard), medan snäva support torn sparar material och minskar ärrbildning på objektet.
    För träd support kommer smal stil att sammanfoga grenar mer aggressivt och spara mycket material (standard), medan hybrid stil kommer att skapa liknande struktur som normalt stöd under stora platta överhäng.

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in Bambu Studio. Read more in the documentation.
sv: Subtrahera en del
    Visste du att du kan subtrahera ett mesh från ett annat mesh med hjälp av modifikationen Negativ del? På så sätt kan du till exempel skapa lätt justerbara hål direkt i Bambu Studio. Läs mer i dokumentationen.

en: Succeed to export G-code to %1%
sv: Success! G-code exporterades till %1%

en: Successfully sent. Close current page in %s s
sv: Framgångsrikt skickat. Stäng den aktuella sidan i %s s

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
sv: Framgångsrikt skickat. Kommer automatiskt att hoppa till enhetssidan om %s s

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
sv: Avinstallationen lyckades. Enheten %s(%s) kan nu tas bort från datorn på ett säkert sätt.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
sv: Förslag: Rensnings volym i intervallet [%d, %d]

en: Support Blocker
sv: Support Blockerare

en: Support Cubic
sv: Kubik Support

en: Support Enforcer
sv: Support Förstärkare

en: Support Generated
sv: Support skapad

en: Support base
sv: Support bas

en: Support critical regions only
sv: Endast support på kritiska områden

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
sv: Tvingande support används men support är inte aktiverad. Aktivera support.

en: Support interface
sv: Support kontaktyta

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.
sv: Supportens lager använder lagerhöjd oberoende med objektlager. Detta är för att stödja anpassning av z-gap och spara utskriftstid.

en: Support material is commonly used to print support and support interface
sv: Support material används ofta för att skriva ut support och stödja gränssnittet

en: Support painting
sv: Support färgläggning

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
sv: Support målning
    Visste du att du kan måla platsen för dina support? Denna funktion gör det enkelt att placera support material endast på de delar av modellen som faktiskt behöver det.

en: Support transition
sv: Support övergång

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
sv: Support skapas för överhäng vars sluttning är under denna gräns.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
sv: Support/Färgläggning: justera penn radie

en: Support/Color Painting: adjust section position
sv: Support/Färgläggning:justera sektions positionen

en: Support/object xy distance
sv: Support/objekt xy distans

en: Support: detect overhangs
sv: Support: upptäck överhäng

en: Support: draw polygons
sv: Support: rita polygoner

en: Support: fix holes at layer %d
sv: Support: åtgärda hål vid lager %d

en: Support: generate contact points
sv: Support: generera kontaktpunkter

en: Support: generate polygons at layer %d
sv: Support: generera polygoner vid lager %d

en: Support: generate toolpath
sv: Support: generera verktygsbana

en: Support: generate toolpath at layer %d
sv: Support: generera verktygsbana vid lager %d

en: Support: propagate branches
sv: Support: föröka grenar

en: Support: propagate branches at layer %d
sv: Support: föröka grenar vid lager %d

en: Supports Painting
sv: Färgläggning av Support

en: Supports silent mode
sv: Tyst läge

en: Swap Y/Z axes
sv: Byta Y/Z axes

en: Sweeping XY mech mode
sv: Sveper XY mech-läge

en: Switch cloud environment, Please login again!
sv: Moln miljön har bytts ut; vänligen logga in igen!

en: Switch to normal mode
sv: Ändra till normal läge

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
sv: Ändra till per objekt inställningsläge till redigerings inställningar.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
sv: Växla till inställningsläge för varje objekt för att redigera process inställningar för valda objekt.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automaticlly
    No  - reset density to default non 100% value automaticlly
sv: Byta till rätlinjigt mönster?
    Ja - Växla automatiskt till rätlinjigt mönster
    Nej - Återställ automatiskt densiteten till standardvärdet som inte är 100 %.

en: Switch to silent mode
sv: Ändra till tyst läge

en: Switch to timelapse files.
sv: Växla till timelapse filer.

en: Switch to video files.
sv: Växla till video filer.

en: Switching application language
sv: Byt applikationsspråk

en: Switching application language while some presets are modified.
sv: Byter språk medans inställningarna ändras.

en: Switching the language requires application restart.
sv: Byte av språk krävs för omstart.

en: Sync filaments with AMS
sv: Synkronisera filament med AMS

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
sv: Synkronisering av filament med AMS kommer att ta bort alla förvalda filament inställningar och färger. Vill du fortsätta?

en: Sync settings
sv: Sync inställningar

en: Synchronization
sv: Synkronisering

en: Synchronize filament list from AMS
sv: Synkronisera filament listan från AMS

en: Synchronizing device information
sv: Synkroniserar enhetsinformation

en: Synchronizing device information time out
sv: Time-out för synkronisering av enhetsinformation

en: System presets
sv: Systemets förinställningar

en: Task canceled
sv: Uppgift avbruten

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Temperature (°C)
sv: Temperatur (°C)

en: Temperature of vitrificaiton
sv: Kristalliserings temperatur

en: Temperature variation
sv: Temperatur variation

en: Temperature:
sv: Temperatur:

en: Template Custom G-code
sv: Mall för anpassad G-kod

en: Text shape
sv: Text form

en: Texture
sv: Textur

en: Textured PEI Plate
sv: Texturerad PEI-platta

en: The %s filament is too soft to be used with the AMS
sv: Filament %s är för mjukt för att kunna användas med AMS

en: The 3mf is generated by old Bambu Studio, load geometry data only.
sv: 3mf-filen genererades i en gammal version av Bambu Studio laddar endast geometri data.

en: The 3mf is not compatible, load geometry data only!
sv: The 3mf is not compatible, loading geometry data only!

en: The 3mf is not from Bambu Lab, load geometry data only.
sv: 3mf kommer inte från Bambu Lab, laddar endast geometri data.

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Found following keys unrecognized:
sv: 3mf:s version %s är nyare än %s version %s, Följande nycklar har hittats som inte känns igen:

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Suggest to upgrade your software.
sv: 3mf:s version %s är nyare än %s version %s, Föreslår att du uppdaterar din programvara.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
sv: AMS läser automatiskt filament informationen när du sätter in ett nytt Bambu Lab-filament. Det tar ungefär 20 sekunder.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
sv: AMS läser automatiskt informationen om insatt Bambu Lab filament vid uppstart. Det tar cirka 1 minut. Läsprocessen kommer att rulla filamentspolarna.

en: The AMS will estimate Bambu filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
sv: AMS kommer att uppskatta Bambu filamentets återstående kapacitet när filament informationen har uppdaterats. Under utskrift uppdateras den återstående kapaciteten automatiskt.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
sv: AMS kommer inte att automatiskt läsa informationen ifrån imatat filament under uppstart och senast använd information kommer att användas.

en: The Bambu Studio needs an upgrade
sv: Bambu Studio behöver uppdateras

en: The Config can not be loaded.
sv: Konfigurationen kan inte laddas.

en: The P1P printer does not support smooth timelapse, use traditional timelapse instead.
sv: P1P-skrivaren stöder inte smooth timelapse, använd traditionell timelapse istället.

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
sv: Den faktiska rensnings volymen är lika med värdet för rensnings multiplikatorn multiplicerat med rensnings volymerna i tabellen.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
sv: Denna mängd av material kommer att extruderas under strykningen. Den är relativ till flödet av normal lagerhöjd. För högt värde resulterar i över extrudering på ytan

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
sv: Begäran kan inte köras normalt för att OpenGL version är lägre än 2.0.

en: The average diatance between the random points introducded on each line segment
sv: Den genomsnittliga distansen mellan de slumpmässiga punkter som införts på varje linjesegment

en: The bed temperature exceeds filament's vitrification temperature. Please open the front door of printer before printing to avoid nozzle clog.
sv: Byggplattans temperatur överskrider filamentens förglasningstemperatur. Öppna skrivarens främre dörr innan du skriver ut för att undvika att nozzeln täpps till.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
sv: Kalibreringsprogrammet avläser status på enheten för att automatiskt minimera avvikelser. 
    Detta gör att enheten kan fungera optimalt.

en: The configuration is up to date.
sv: Konfigurationen är aktuell.

en: The configuration may be generated by a newer version of BambuStudio.
sv: Konfigurationen kan skapas av en nyare version av Bambu Studio.

en: The configuration package is changed in previous Config Guide
sv: Konfigurations paketet är ändrat i föregående  Kofigurations Guide

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
sv: Konfigurations paketet är ej kompatibel med nuvarande applicering.
    %s uppdaterar konfigurations paketet för att möjliggöra start

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
sv: Nuvarande projekt har ej sparade ändringar, spara innan du går vidare?

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
sv: Standard acceleration för både normal utskrift och förflyttning förrutom första lager

en: The distance between the lines of ironing
sv: Avståndet mellan linjerna när strykning utförs

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
sv: Filen %s har skickats till skrivarens lagringsutrymme och kan visas på skrivaren.

en: The file does not contain any geometry data.
sv: Filen innehåller ingen geometrisk data.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
sv: Firmware versionen är onormal. Reparation och uppdatering krävs före utskrift. Vill du uppdatera nu? Du kan också uppdatera senare på skrivaren eller uppdatera nästa gång du startar Bambu Studio.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
sv: Inmatningsvärdet ska vara större än %1% och mindre än %2%

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
sv: Högsta utskrivbara lagerhöjd för extrudern: detta används för att begränsa den maximala lagerhöjden när adaptiv lagerhöjd är aktiverad

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
sv: Detta är längden av snabb retraktion före en wipe, i förhållande till retraktions längden

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
sv: Lokaliseringsmärket på byggplattan registreras och utskriften pausas om märket inte ligger inom det fördefinierade intervallet.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
sv: Den lägsta utskrivbara lagerhöjden för extrudering. Används tp begränsas den lägsta lagerhöjden när adaptiv lagerhöjd aktiveras

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
sv: Materialets volym kan ha ändrats efter byte mellan smält och kristalliserat tillstånd.Denna inställning ändrar alla inställningar för extruderings flödet för detta filament proportionellt i G-koden. Det rekommenderade värdet är mellan 0.95 och 1.05. Du kan finjustera detta värde för att få en fin flat yta när visst överflöde eller underflöde finns

en: The material type of filament
sv: Filament material

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
sv: Nozzelns metalliska material avgör munstyckets nötningsbeständighet och vilken typ av filament som kan skrivas ut

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
sv: Min utskrifts hastighet vid nedsänkning för kylning

en: The model has too many empty layers.
sv: Modellen har för många tomma lager.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
sv: Multiplikatorn ska ligga inom intervallet [%.2f, %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
sv: Namnet "%1%" finns redan.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
sv: Namnet får inte vara samma som förinställt namn.

en: The name is not allowed to be empty.
sv: Namn fältet får inte vara tomt.

en: The name is not allowed to end with space character.
sv: Namnet får inte avslutas med mellanrum.

en: The name is not allowed to start with space character.
sv: Namnet får inte börja med mellanrum.

en: The name may show garbage characters!
sv: På grund av textkodning som inte stöds så kan skräptecken visas!

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
sv: Nozzelns hårdhet som filamentet kräver är högre än skrivarens standard för nozzeln. Byt ut den härdade nozzeln eller filamentet, annars kommer nozzeln att slitas ner eller skadas.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
sv: Nozzelns temperatur och högsta volymhastighet påverkar kalibreringsresultaten. Fyll i samma värden som vid den faktiska utskriften. De kan fyllas i automatiskt genom att välja en filament inställning.

en: The nozzle's hardness. Zero means no checking for nozzle's hardness during slicing.
sv: Nozzelns hårdhet. Noll innebär att ingen kontroll av nozzelns hårdhet görs under beredningen.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
sv: Antal solida botten lager ökar om tjockleken beräknas om bottenskals lager är tunnare än detta värde. Detta kan undvikas genom att ha tunnare väggar när lagerhöjden är liten. 0 betyder att denna inställningen är inaktiverad och bottenskalets tjocklek är styrd av bottenskalets lager

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
sv: Antal solida övre lager ökas när tjockleken kalkyleras och övre skalet är tunnare än detta värde. Detta kan undvika att ha för tunt skal när lagerhöjden är liten. 0 betyder att den här inställningen är inaktiverad och tjockleken på det övre skalet bestäms av de övre skal lagerna

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
sv: Antalet väggar, räknat från mitten, över vilka variationen ska spridas. Lägre värden innebär att de yttre väggarna inte ändras i bredd.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
sv: Objektets fil %s är för litet, det är kanske i meter eller inches.
    Skala om till millimeter?

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
sv: Ett Prime Torn stöds inte i "Per objekt" utskrift.

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
sv: Ett Prime Torn stöds inte med adaptiv lagerhöjd är aktiverad. Det kräver att samtliga objekt har samma lagerhöjd.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
sv: Prime Tower stöds endast om alla objekt har samma variabla lagerhöjd.

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
sv: Ett Prime Torn kräver att "mellanrums ifyllnaden" är av multipla lager höjder

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
sv: Ett Prime Torn kräver att alla objekt skrivs ut med samma antal Raft lager

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
sv: Ett Prime Torn kräver att alla object är beredda med samma lagerhöjd.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
sv: Ett Prime Torn kräver att alla objekt har samma lagerhöjd

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
sv: Ett Prime Torn kräver att  support har samma lagerhöjd som objektet.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again
sv: Utskrifts filen överskrider den högsta tillåtna storleken (1 GB). Förenkla modellen och bered igen

en: The printer does not support sending to printer SD card.
sv: Skrivaren har inte stöd för att skicka till skrivarens MicroSD kort.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
sv: Skrivarens firmware stöder endast sekventiell mappning av filament => AMS-fack plats.

en: The printer is busy on other print job
sv: Skrivaren är upptagen med ett annat utskriftsjobb.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
sv: Skrivaren utför instruktioner. Vänligen starta utskriften igen när den är avslutad.

en: The printer is required to be in the same LAN as Bambu Studio.
sv: Skrivaren måste finnas på samma LAN som Bambu Studio.

en: The printer type used to generate G-code is not the same type as the currently selected physical printer. It is recommend to re-slice by selecting the same printer type.
sv: Skrivar typen som används för att generera G-kod är inte samma typ som den för närvarande valda fysiska skrivaren. Det rekommenderas att du bereder om efter att ha valt rätt skrivartyp.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
sv: Utskriftshastigheten i exporterad G-kod kommer att saktas ner när den beräknade lager tiden är kortare än detta värde för att få bättre kylning för dessa lager

en: The project is no longer available.
sv: Detta projekt är inte tillgängligt.

en: The region parameter is incorrrect
sv: Region parametern är felaktig.

en: The selected file
sv: Den valda filen

en: The selected file contains no geometry.
sv: Den valda filen saknar geometri.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
sv: Den valda filen innehåller flera osammanhängande område. Denna fil stöds inte.

en: The selected object couldn't be split.
sv: Det valda objektet kan inte delas.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
sv: Spiral Vase läge fungerar inte när objektet innehåller mer än ett material.

en: The start and end points which is from cutter area to garbage can.
sv: Start- och slutpunkterna från skärområdet till överskottsrännan.

en: The start position to print each part of outer wall
sv: Utskriftens start position för varje del av yttre väggen

en: The target object contains only one part and can not be splited.
sv: Det valda objektet innehåller endast en del och kan inte delas.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
sv: Den sista fasta objekts delen ska inte ändras.

en: The uploads are still ongoing
sv: Uppladdningarna pågår fortfarande.

en: The version of Bambu studio is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
sv: Versionen av Bambu studio är för låg och behöver uppdateras till den senaste versionen innan den kan användas normalt

en: The volume of material to prime extruder on tower.
sv: Material volymen att (pressa ut) genom extrudern på tornet.

en: The volume of the object is zero
sv: Objektet är utan volym

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
sv: Bredd på skakning: Det rekommenderas att hålla denna lägre än den yttre vägglinjens bredd

en: The z gap between the bottom support interface and object
sv: Z-gapet mellan botten support och objektets anläggningsyta

en: The z gap between the top support interface and object
sv: Detta bestämmer Z-avståndet mellan det övre support gränssnittet och objektet

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
sv: Det finns inga kompatibla filament och synkronisering utförs inte.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
sv: Det finns några okända filament i AMS-mappningen. Kontrollera om det är de filament som krävs. Om de är okej, klicka du på "Confirm" för att börja skriva ut.

en: There are some unknown filaments mapped to generic preset. Please update Bambu Studio or restart Bambu Studio to check if there is an update to system presets.
sv: Det finns några okända filament som är kopplade till generiska inställningar. Uppdatera Bambu Studio eller starta om Bambu Studio för att kontrollera om det finns en uppdatering av system inställningarna.

en: There are warnings after slicing models:
sv: Varningar efter beredning:

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
sv: Det finns många delar av programvaran som kommer ifrån bidrag av communityn , så vi kan inte lista dem en och en, utan de kommer istället att anges i motsvarande kod kommentarer.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
sv: Problem uppstod vid sammankoppling till skrivaren. Försök igen.

en: Thick bridges
sv: Tjocka bridges

en: Thickness
sv: Tjocklek

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
sv: Denna G-kod används för varje lager innan Z axis lyfts

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
sv: Denna G-kod kommer att användas som kod för att pausa utskriften. Användare kan infoga paus G-kod i G-kod visaren.

en: This G-code will be used as a custom code
sv: Denna G-kod kommer att användas som en anpassad kod.

en: This controls brim position including outer side of models, inner side of holes or both. Auto means both the brim position and brim width is analysed and calculated automatically
sv: Detta kontrollerar brim positionen inklusive yttre sidorna av modellen, insidan av hål eller bägge. Auto betyder att brim positionen och brim bredden är analyserad och beräknas automatiskt

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
sv: Filen innehåller flera objekt som är placerade på olika höjder.
    Istället för att betrakta dem som flera objekt, ska
    filen laddas som ett enda objekt med flera delar?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
sv: G-koden sätts in vid filament byte, inklusive T kommando som aktiverar verktygs byte

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
sv: Denna G-kod infogas vid varje lagerbyte efter lyft av Z axis

en: This is the newest version.
sv: Det är den senaste versionen.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
sv: Antal solida lager av bottenskalet, detta inkluderar botten lager. När tjockleken beräknas av detta värde som är tunnare än bottenskalets tjocklek, så kommer bottenskalets lagerantal att öka

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
sv: Antal solida topp lager på topp skal, inkluderar topp ytans lager. När tjockleken kalkyleras av detta värde och det är tunnare än topp skalets tjocklek, kommer toppskalets lager att öka

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
sv: Detta är hastigheten för varierande överhängs grader. Överhängs graderna uttrycks som en procent av linjebredden. Hastigheten 0 betyder att den inte minskar för överhängs gradernas område och hastigheten för väggarna används

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
sv: Det här objektet används för att rensa nozzeln efter ett filamentbyte för att spara filament och minska utskriftstiden. Färgerna i objekten kommer att blandas som ett resultat. Det kommer inte att få effekt om inte prime tower är aktiverat.

en: This only takes effect during printing
sv: Detta gäller endast under utskrift.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
sv: Detta val kommer att auto upptäcka tight inre solid ifyllnads område. Om aktiverat kommer det koncentriska mönstret att användas för området för att påskynda utskriften. Annars kommer mönstret med räta linjer att användas som standard.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
sv: Denna plattan är låst,
    det går inte att auto-placera på denna plattan.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
sv: Denna plattan är låst,
    det går inte att auto-placera på denna plattan.

en: This printer does not support printing all plates
sv: Den här skrivaren stöder inte utskrift av alla byggplattor

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
sv: Inställningen bestämmer avståndet mellan närliggande tree support punkter.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
sv: Inställningen bestämmer inledande diameter på support punkterna.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
sv: Inställningen bestämmer max överhängs vinkel som grenarna i tree support tillåts att ha. Om vinkeln ökas, kan grenarna skrivas ut mer horisontellt och nå längre.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
sv: Den här inställningen används endast för optimering av modellstorlek med litet värde i vissa fall.
    Till exempel när modellstorleken har små fel och svåra att montera.
    För justering av stor storlek, använd modellskalnings funktionen.
    
    Värdet kommer att återställas till 0.

en: This setting specify the count of walls around tree support
sv: Inställningen bestämmer antal väggar runt tree support

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
sv: Den här inställningen är volymen filament som kan smältas och extruderas per sekund. Utskriftshastigheten begränsas av den maximala volymhastigheten om hastigheten är för hög och orimlig. Det här värdet kan inte vara noll.

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
sv: Denna programvara använder komponenter med öppen källkod vars upphovsrätt och andra äganderätt tillhör respektive ägare

en: Threshold angle
sv: Gräns vinkel

en: Time
sv: Tid

en: Time Estimation
sv: Beräknad tid

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
sv: Ladda nytt filament vid byte av filament, endast för statistiska ändamål

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
sv: Ladda ur gammalt filament vid byte av filament, endast för statistiska ändamål

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
sv: Timelapse
    Visste du att du kan generera en timelapse video under varje utskrift?

en: To
sv: Till

en: To objects
sv: Till objekten

en: To parts
sv: Till delarna

en: Toggle Wireframe
sv: Växla Wireframe

en: Too large elefant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
sv: För stor elefantfots kompensation är orimlig.
    Om det finns en elefantfotseffekt, kontrollera andra inställningar.
    Till exempel, byggytans temperatur kan vara för hög.
    
    Värdet kommer att återställas till 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
sv: För stor lagerhöjd.
    Den har återställts till 0.2

en: Too large line width
sv: För stor linjebredd

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
sv: För litet avstånd för strykning.
    Återställ till 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
sv: För liten lagerhöjd.
    Den har återställts till 0.2

en: Too small line width
sv: För liten linjebredd

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
sv: För liten max volymhastighet.
    Värdet återställdes till 0,5

en: Tool
sv: Verktyg

en: Tool Move
sv: Verktygs Förflyttning

en: Tool type
sv: Verktygs typ

en: Tool-Lay on Face
sv: Ytplacerings verktyg

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Top
sv: Topplager

en: Top Minimum Shell Thickness
sv: Minsta Top Skal Tjocklek

en: Top Solid Layers
sv: Massiva Top Lager

en: Top View
sv: Vy Top

en: Top Z distance
sv: Topp Z-distans

en: Top interface layers
sv: Översta gränssnitts lager

en: Top interface spacing
sv: Topp gränssnitts avstånd

en: Top shell layers
sv: Övre skal lager

en: Top shell thickness
sv: Övre skalets tjocklek

en: Top solid layers
sv: Solida topp lager

en: Top surface
sv: Topp yta

en: Top surface pattern
sv: Topp ytans mönster

en: Top surfaces
sv: Top ytor

en: Top/bottom shells
sv: Topp/botten skal

en: Topmost surface
sv: Endast högsta ytan

en: Total
sv: Totalt

en: Total Estimation
sv: Total Uppskattning

en: Total Volume:
sv: Total Volym:

en: Total time
sv: Total tid

en: Traditional
sv: Traditionell

en: Transfer
sv: Överför

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
sv: Överför de valda alternativen till den nyligen valda förinställningen 
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
sv: Överför de valda alternativen till den nyligen valda förinställningen.

en: Translate
sv: Översätt

en: Translation/Zoom
sv: Översättning/Zoom

en: Travel
sv: Flytta

en: Travel distance threshold
sv: Förflyttningsavståndets gräns

en: Travel speed
sv: Förflyttnings hastighet

en: Tree Strong
sv: Tree Stark

en: Tree support branch angle
sv: Tree support grenarnas vinkel

en: Tree support branch diameter
sv: Tree support grenarnas diameter

en: Tree support branch distance
sv: Tree support grenarnas avstånd

en: Tree support wall loops
sv: Tree support vägg varv

en: Triangle
sv: Triangel

en: Triangles
sv: Trianglar

en: Triangles: %1%
sv: Trianglar: %1%

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Unable to load shaders:
    %s
sv: Kan inte ladda skuggor:
    %s

en: Undef
sv: Oidentifierad

en: Undefine
sv: Undefined

en: Undefined
sv: Oidentifierad

en: Underflow
sv: Underflöde

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo integration failed.
sv: Återställande av integrationen misslyckades.

en: Undo integration was successful.
sv: Återställande av integrationen lyckades.

en: Units
sv: Enheter

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Failure
sv: Okänt fel

en: Unknown error when export G-code.
sv: Okänt fel vid exportering av G-code.

en: Unkown Error.
sv: Okänt fel

en: Unload
sv: Mata ut

en: Unload Filament
sv: Mata ut

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
sv: Område som inte kan skrivas ut i XY-planet. För skrivare i X1-serien används till exempel det främre vänstra hörnet för att skära av filamentet vid byte av filament. Området uttrycks som en polygon med punkter i följande format: "XxY, XxY, ..."

en: Unretract
sv: Reversera Ej

en: Unsaved Changes
sv: Ej sparade ändringar

en: Unsupported OpenGL version
sv: OpenGL version stöttas ej

en: Untitled
sv: Ej namngiven

en: UpToDate
sv: Aktuell

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update failed.
sv: Uppdatering misslyckades.

en: Update firmware
sv: Uppdatera programvara

en: Update remaining capacity
sv: Uppdatera den återstående kapaciteten

en: Update successful.
sv: Uppdateringen lyckades.

en: Update the configs values of 3mf to latest.
sv: Uppdatera konfigurations värdena i 3mf till det senaste.

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: Updating failed
sv: Uppdateringen misslyckades

en: Updating successful
sv: Uppdateringen lyckades

en: Upload Models
sv: Ladda upp modeller

en: Upload task timed out. Please check the network problem and try again
sv: Uppladdningsuppgiften tog timeout. Kontrollera nätverksproblemet och försök igen

en: Uploading 3mf
sv: Laddar upp 3mf

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
sv: Använd ”Jämn-Udda” för 3DLabPrint flygplans modeller. Använd ”Stäng hål” för att stänga alla hål i modellen.

en: Use Orthogonal View
sv: Använd Ortogonal Vy

en: Use Perspective View
sv: Använd Perspektiv Vy

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
sv: Använd endast en vägg på topp ytan, för att ge mer utrymme till det övre ifyllningsmönstret

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
sv: Använd den här inställningen för att rotera support mönstret i horisontalplanet.

en: Used Filament (g)
sv: Filament Åtgång (g)

en: Used Filament (m)
sv: Filament Åtgång (m)

en: Used Filament (mm³)
sv: Filament Åtgång (mm³)

en: Used Materials
sv: Material Åtgång

en: Used filament
sv: Använt filament

en: User
sv: Användare

en: User Preset
sv: Användar förinställning

en: User Sync
sv: Användar synkronisering

en: User authorization timeout
sv: Timeout för användarauktorisering

en: User can self-define the project file name when export
sv: Användaren kan bestämma projekt namn när den ska exporteras

en: User logged out
sv: Användaren utloggad

en: User presets
sv: Användarens förinställningar

en: User sync
sv: Användar synkronisering

en: Value %s is out of range, continue?
sv: Värdet %s är utanför intervallet, fortsätta?

en: Value is out of range.
sv: Värdet är utanför intervallet.

en: Variable layer height
sv: Variabel lagerhöjd

en: Verification failed.
sv: Verifikation misslyckade.

en: Vertical slider - Move active thumb Down
sv: Vertikal reglage - Flytta aktivt tryck Ner

en: Vertical slider - Move active thumb Up
sv: Vertikal reglage - Flytta aktivt tryck Upp

en: View
sv: Vy

en: View all object's settings
sv: Se alla objektens inställningar

en: View control settings
sv: Kontroll inställningar

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
sv: Virtuella kamera verktyg krävs för denna uppgift!
    Vill du installera dem?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
sv: Initieringen av virtuell kamera misslyckades (%s)!

en: Volume Operations
sv: Volym Åtgärder

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
sv: Volymen av nozzlen mellan skäraren och nozzlens ände

en: Volume:
sv: Volym:

en: Volume: %1% in³
sv: Volym: %1% i³

en: Volume: %1% mm³
sv: Volym: %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
sv: Volymetrisk flödeshastighet (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
sv: Volumetrisk hastighets begränsning

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: Wall distribution count
sv: Antal vägg fördelningar

en: Wall generator
sv: Vägg generator

en: Wall loops
sv: Antal väggar

en: Wall transition length
sv: Längd för vägg övergång

en: Wall transitioning filter margin
sv: Vägg övergångs filter marginal

en: Wall transitioning threshold angle
sv: Tröskel vinkel för vägg övergång

en: Walls
sv: Väggar

en: Warning
sv: Varning

en: Warning:
sv: Varning:

en: We have added an experimental style "Tree Slim" that features smaller support volume but weaker strength.
    We recommend using it with: 0 interface layers, 0 top distance, 2 walls.
sv: Vi har lagt till en experimentell stil "Tree Slim" som har mindre support volym men svagare styrka.
    Vi rekommenderar att du använder den tillsammans med: 0 gränssnitts lager, 0 övre avstånd, 2 väggar.

en: What kind of gcode the printer is compatible with
sv: Vilken typ av G-kod är skrivaren kompatibel med

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
sv: Vid matning av nytt filament, AMS läser inte av dess information automatiskt utan lämnar det blankt för dig att fylla i manuellt.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
sv: När du spelar in timelapse utan verktygshuvud rekommenderas att du lägger till ett "Timelapse Wipe Tower".
    genom att högerklicka på den tomma positionen på byggplattan och välja "Lägg till Primitiv"->"Timelapse Wipe Tower".

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
sv: När man skapar övergångar mellan jämna och udda antal väggar. En kil form med en vinkel som är större än den här inställningen kommer inte att ha några övergångar och inga väggar kommer att skrivas ut i mitten för att fylla det återstående utrymmet. Om den här inställningen minskas, minskar antalet och längden på dessa väggar i mitten men kan lämna luckor eller överextrudera

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
sv: Vid övergång mellan olika antal väggar när delen blir tunnare, tilldelas ett visst utrymme för att dela eller sammanfoga väggsegmenten. Det uttrycks i procent av nozzel diametern.

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, concentric pattern.
sv: När du använder supportmaterial för support gränssnittet rekommenderar vi följande inställningar:
    0 topp z-avstånd, 0 gränssnittsavstånd, koncentriskt mönster.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
sv: När det är en retraktion lyfts nozzel en aning för att skapa ett spel mellan nozzel och utskriften. Detta förhindrar att nozzel träffar utskriften när den förflyttas. Att använda spirallinjer för att lyfta z kan förhindra strängning

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
sv: Var hittar du skrivarens IP- och åtkomstkod?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
sv: Om maskinen stöder tyst läge där maskinen använder lägre acceleration för att skriva ut

en: Width
sv: Bredd

en: Width of prime tower
sv: Prime tornets bredd

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
sv: Bredden på den vägg som ska ersätta tunna element (enligt minsta storlek för element) i modellen. Om den minsta väggbredden är tunnare än tjockleken på elementet blir väggen lika tjock som själva elementet. Den uttrycks i procent av nozzel diametern.

en: Width:
sv: Bredd:

en: Wipe
sv: Torka

en: Wipe Distance
sv: Avskrapnings avstånd

en: Wipe options
sv: Avstryknings val

en: Wipe while retracting
sv: Avskrapa medans retraktering

en: World coordinates
sv: Världskoordinater

en: Would you like to log in this printer with current account?
sv: Logga in skrivaren till nuvarande konto?

en: Would you like to log out the printer?
sv: Logga ut skrivaren?

en: Wrong Access code
sv: Fel åtkomstkod

en: X-Y contour compensation
sv: X-Y kontur kompenstation

en: X-Y hole compensation
sv: X-Y håls kompensation

en: XCam
sv: X Kamera

en: XY separation between an object and its support
sv: XY avstånd mellan objektet och support

en: Year
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: Yes to All
sv: Ja till allt

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
sv: Du hittar den i ”Inställningar> Nätverk> Anslutningskod”
    på skrivaren, som visas i figuren:

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
sv: Fortsätt med redigerings inställningarna till nytt projekt eller avfärda dem

en: You can keep the modifield presets to the new project, discard or save changes as new presets.
sv: Fortsätt med redigerings inställningarna till nytt projekt, avfärda dem eller spara som ny inställning.

en: You have changed some preset settings. 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
sv: Du har ändrat några inställningar.
    Vill du behålla ändrade inställningar (nytt värde) när du byter inställningar?

en: You have changed some settings of preset "%1%". 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
sv: Du har ändrat vissa inställningar för inställningen "%1%".
    Vill du behålla dessa inställningar (nytt värde) när du byter inställningar?

en: You'd better upgrade your software.
sv: Uppdatera mjukvaran.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
sv: Modellen behöver support ! Aktivera support inställningarna.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
sv: Objektet verkar vara för stort, vill du skala ner det så att det passar byggplattan automatiskt?

en: Z Hop Type
sv: Z Hop Typ

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
sv: Där finns Z mellanrum mellan ett objekt och en raft. Detta ignoreras för lösliga gränssnitt

en: Z hop when retract
sv: Z hopp vid retraktion

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
sv: Z-sömmens placering
    Visste du att du kan anpassa placeringen av Z-sömmen och till och med måla den på din utskrift för att få den på en mindre synlig plats? Detta förbättrar modellens övergripande utseende. Kolla in det!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
sv: Noll som första lagerhöjd är ogiltligt.
    
    Första lagerhöjden återställs till 0.2.

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom of view
sv: Zoomvy

en: above
sv: över

en: active
sv: aktiv

en: allocation failed
sv: tilldelning misslyckad

en: archive too large
sv: för stort arkiv

en: arrange current plate
sv: Arrangera plattan

en: auto rotate current plate
sv: auto rotera plattan

en: buffer too small
sv: bufferten för liten

en: click here to see more info
sv: Klicka här för att se mer information

en: compression failed
sv: kompression misslyckad

en: current
sv: nuvarande

en: debug
sv: felsök

en: debug save button
sv: Spar knappen för felsökning

en: decompression failed
sv: dekompression misslyckad

en: default
sv: standard

en: delete all objects on current plate
sv: Radera alla objekt på plattan

en: does not contain valid gcode.
sv: Innehåller ingen giltlig G-kod.

en: downloading project ...
sv: laddar ner projekt ...

en: error
sv: fel

en: failed finding central directory
sv: centrala katalogen hittades ej

en: fatal
sv: allvarlig

en: file close failed
sv: filavslutning misslyckad

en: file create failed
sv: skapande av fil misslyckad

en: file not found
sv: filen hittades inte

en: file open failed
sv: öppen fil misslyckad

en: file read failed
sv: filläsning misslyckad

en: file seek failed
sv: filsökning misslyckad

en: file stat failed
sv: filstatistik misslyckad

en: file too large
sv: filen är för stor

en: file write failed
sv: filskrivning misslyckad

en: from
sv: från

en: illegal characters:
sv: Ogiltliga tecken:

en: illegal suffix:
sv: Ogiltlig ändelse:

en: in
sv: i

en: infill/inner/outer
sv: ifyllnad/inre/yttre

en: infill/outer/inner
sv: ifyllnad/yttre/inre

en: inner-outer-inner/infill
sv: inre-yttre-inre/utfyllnad

en: inner/outer/infill
sv: inre/yttre/ifyllnad

en: internal error
sv: internt fel

en: invalid filename
sv: ogiltligt filnamn

en: invalid header or corrupted
sv: ogiltig rubrik eller skadad

en: invalid parameter
sv: ogiltig parameter

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
sv: tangentbord 1-9: fastställer filament för objekt/del

en: layers
sv: lager

en: loaded
sv: laddad

en: mm or %
sv: mm eller %

en: money/kg
sv: pris/kg

en: multiple cells copy is not supported
sv: Kopiering av flertalet celler stöds ej

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
sv: ny eller öppen projekt fil är inte tillåten under berednings processen!

en: normal(auto)
sv: normal (auto)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
sv: normal(auto) och tree(auto) används för att generera support automatiskt. Om normal(manual) eller tree(manual) väljs, genereras endast support förstärkare.

en: normal(manual)
sv: normal (manuell)

en: not a ZIP archive
sv: inte ett ZIP arkiv

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
sv: En cell kan endast kopieras till en eller flertalet celler i samma kolumn

en: outer/inner/infill
sv: yttre/inre/ifyllnad

en: parameter name
sv: Parameter namn

en: prepare 3mf file...
sv: förbereder 3mf-filen...

en: return
sv: tillbaka

en: save debug settings
sv: spara felsöknings knappen

en: select all objects on current plate
sv: Välj alla objekt på plattan

en: send completed
sv: Skicka komplett

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
sv: konfigurations paketet är ej kompatibel med nuvarande version av Bambu Studio.

en: the configuration package is incompatible with current application.
sv: konfigurations paketet är ej kompatibel med nuvarande applicering.

en: to
sv: till

en: too many files
sv: för många filer

en: trace
sv: spåra

en: travel
sv: flytta

en: tree(auto)
sv: träd(auto)

en: tree(manual)
sv: tree (manuell)

en: undefined error
sv: Oidentifierat fel

en: unexpected decompressed size
sv: ej förväntad dekompressions storlek

en: uniform scale
sv: enhetlig skala

en: unloaded
sv: utmatad

en: unsupported central directory size
sv: centrala katalogens storlek stöds ej

en: unsupported encryption
sv: avkodningen stöds inte

en: unsupported feature
sv: fuktionen stöds inte

en: unsupported method
sv: metoden stöds inte

en: unsupported multidisk
sv: Spara till RAID stöds ej

en: up to
sv: upp till

en: upward compatible machine
sv: uppåt kompatibel maskin

en: validation failed
sv: validering misslyckad

en: version %s update information :
sv: version %s uppdaterings information:

en: warning
sv: varning

en: warnings
sv: varningar

en: write callback failed
sv: skriv återuppringning misslyckad

en: °C
sv: ° C

en: ⌘+Any arrow
sv: ⌘+Valfri pil

en: ⌘+Left mouse button
sv: ⌘+Vänster musknapp

en: ⌘+Mouse wheel
sv: ⌘+Mushjul

en: ⌥+Left mouse button
sv: ⌥+Vänster musknapp

en: ⌥+Mouse wheel
sv: ⌥+Mushjul
