Orca Slicer - en to fr translation catalogue (2509 entries)

en:  (Repair)
fr:  (Réparer)

en:  Click here to install it.
fr:  Cliquez ici pour l'installer.

en:  doesn't work at 100%% density
fr:  ne fonctionne pas à une densité de 100%%

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
fr:  est trop proche de la zone d'exclusion. Cela va entraîner des collisions.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
fr:  est trop proche de la zone d'exclusion, cela pourrait provoquer des collisions lors de l'impression.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
fr:  est trop proche des autres objets. Cela pourrait provoquer des collisions.

en:  is too close to others, there may be collisions when printing.
fr:  est trop proche des autres objets, cela pourrait provoquer des collisions lors de l’impression.

en:  not in range
fr:  pas dans la plage

en:  plate %1%:
fr:  du plateau %1% -

en: "Fix Model" feature is currently only on Windows. Please repair the model on Orca Slicer(windows) or CAD softwares.
fr: La fonctionnalité "Réparer le modèle" n'est actuellement disponible que sur Windows. Veuillez réparer le modèle sur Orca Slicer (Windows) ou avec des logiciels de CAO.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
fr[0]: L’objet %1$d est peint en couleur.
fr[1]: Les objets %1$d sont peints en couleur.

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
fr[0]: L'objet %1$d a des supports personnalisés.
fr[1]: Les objets %1$d ont des supports personnalisés.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
fr[0]: %1$d erreur réparée
fr[1]: %1$d erreurs réparées

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
fr[0]: %1$d arête non multiple
fr[1]: %1$d arêtes non multiple

en: %1$d object was loaded as a part of cut object. | %1$d objects were loaded as parts of cut object
fr[0]: %1$d objet a été chargé en tant que partie de l’objet coupé.
fr[1]: %1$d objets ont été chargés en tant que partie de l’objet coupé.

en: %1% Preset
fr: %1% préréglage

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
fr: Le motif de remplissage %1% ne prend pas en charge une densité de 100%%.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
fr: %1% est trop proche de la zone d'exclusion, cela pourrait provoquer des collisions lors de l'impression.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
fr: %1% est trop proche des autres objets, cela pourrait provoquer des collisions.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
fr: %1% est trop grand, cela pourrait provoquer des collisions.

en: %1% was replaced with %2%
fr: %1% a été remplacé par %2%

en: %s
    Do you want to continue?
fr: %s
    Voulez-vous continuer ?

en: %s Update
fr: Mise à jour %s

en: %s can't be percentage
fr: %s ne peut pas être un pourcentage

en: %s does not support %s
fr: %s ne prend pas en charge %s

en: %s error
fr: %s erreur

en: %s has a warning
fr: %s a un avertissement

en: %s has encountered an error
fr: %s a rencontré une erreur

en: %s info
fr: %s infos

en: %s information
fr: %s informations

en: %s is not supported by AMS.
fr: %s n’est pas pris en charge par l’AMS.

en: %s warning
fr: %s avertissement

en: &About %s
fr: &À propos de %s

en: &File
fr: &Fichier

en: &Help
fr: &Aide

en: &Open G-code
fr: &Ouvrir G-code

en: &Quit
fr: &Quitter

en: &View
fr: &Vue

en: (Undefined)
fr: (Non défini)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
fr: ) pour localiser la position de la tête d'outil. Cela empêche l’imprimante de se déplacer au-delà de la limite imprimable et d'entraîner l'usure de l'équipement.

en: ...
fr: …

en: 0 (Simple connect)
fr: 0 (connexions simples)

en: 0 (no open anchors)
fr: 0 (pas d’ancres ouvertes)

en: 1000 (unlimited)
fr: 1000 (illimité)

en: 3D Honeycomb
fr: Nid d'abeille 3D

en: 3D Models
fr: Modèles 3D

en: 3D Mouse disconnected.
fr: Souris 3D déconnectée.

en: 3D Scene Operations
    Did you know how to control view and object/part selection with mouse and touchpanel in the 3D scene?
fr: Opérations de scène 3D
    Savez-vous comment contrôler la vue et la sélection d'objets/pièces avec la souris et l'écran tactile dans la scène 3D ?

en: 3Dconnexion settings
fr: Paramètres de connexion 3D

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
fr: Un chemin du G-code va au-delà de la limite du plateau.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
fr: Une configuration existe avec le même nom : %s. Voulez-vous la remplacer ?

en: A desiccant status lower than two bars indicates that desiccant may be inactive. Please change the desiccant.(The bars: higher the better.)
fr: Un état du déshydrateur inférieur à deux barres indique qu’il est peut-être inactif. Veuillez le remplacer. (Plus le niveau haut, mieux c’est)

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
fr: Une erreur s'est produite. Il est possible que la mémoire du système ne soit pas suffisante ou que ce soit un bug du programme

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
fr: Un fichier existe avec le même nom : %s. Voulez-vous le remplacer ?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
fr: Espace entre la ligne la plus interne de la bordure et l'objet. Cela peut faciliter le retrait de la bordure

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
fr: Un nouveau plug-in réseau (%s) est disponible, voulez-vous l'installer ?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
fr: Un nouveau package de configuration est disponible, Voulez-vous l'installer ?

en: A new version is available
fr: Une nouvelle version est disponible

en: A problem occured during calibration. Click to view the solution.
fr: Un problème est survenu lors de la calibration. Cliquez pour voir la solution.

en: AMS Materials Setting
fr: Réglage des matériaux de l'AMS

en: AMS Settings
fr: Paramètres de l’AMS

en: AMS Slots
fr: Emplacements AMS

en: AMS filament backup
fr: Sauvegarde du filament dans l’AMS

en: AMS filaments
fr: Filaments AMS

en: AMS not connected
fr: AMS non connecté

en: AMS slot used for this filament
fr: Emplacement utilisé dans l’AMS pour ce filament

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
fr: L'AMS continuera automatiquement vers une autre bobine de filament avec les mêmes propriétés lorsque la bobine utilisée est terminée

en: API Key / Password
fr: Clé API / Mot de passe

en: API key
fr: Clé API

en: Abnormal print file data. Please slice again
fr: Données de fichier d'impression anormales. Veuillez redécouper le fichier

en: About %s
fr: À propos de %s

en: Acceleration
fr: Accélérations

en: Acceleration limitation
fr: Limitation d'accélération

en: Acceleration of bridges. If the value is expressed as a percentage (e.g. 50%), it will be calculated based on the outer wall acceleration.
fr: Accélération des ponts. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 50%), elle sera calculée en fonction de l’accélération de la paroi extérieure.

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
fr: Accélération de la couche initiale. L'utilisation d'une valeur plus basse peut améliorer l'adhérence sur le plateau

en: Acceleration of inner walls
fr: Accélération des parois intérieures

en: Acceleration of internal solid infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
fr: Accélération du remplissage solide interne. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 100%), elle sera calculée en fonction de l’accélération par défaut.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
fr: Accélération de la paroi extérieure. L'utilisation d'une valeur inférieure peut améliorer la qualité

en: Acceleration of outer walls
fr: Accélération des parois extérieures

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
fr: Accélération du remplissage interne. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 100%), elle sera calculée en fonction de l’accélération par défaut.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
fr: Accélération du remplissage de la surface supérieure. L’utilisation d’une valeur plus basse peut améliorer la qualité de la surface supérieure

en: Acceleration of travel moves
fr: Accélération des déplacements

en: Accept
fr: Accepter

en: Access Code
fr: Code d'accès

en: Access violation
fr: Violation d'accès

en: Accessory
fr: Accessoire

en: Accurate
fr: Précis

en: Adaptive
fr: Adaptatives

en: Adaptive Cubic
fr: Cubique adaptatif

en: Adaptive layer height
fr: Hauteur de couche variable

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Custom G-code
fr: Ajouter une commande personnalisée

en: Add Custom Template
fr: Ajouter un G-code personnalisé

en: Add File
fr: Ajouter un fichier

en: Add Models
fr: Ajouter des modèles

en: Add Modifier
fr: Ajouter un modificateur

en: Add Pause
fr: Ajouter une pause

en: Add Primitive
fr: Ajouter une primitive

en: Add connector
fr: Ajouter un connecteur

en: Add connector to selection
fr: Ajouter un connecteur à la sélection

en: Add connectors
fr: Ajouter des connecteurs

en: Add detail
fr: Ajouter un détail

en: Add height range
fr: Ajouter une plage de hauteur

en: Add line number
fr: Ajouter un numéro de ligne

en: Add modifier
fr: Ajouter un modificateur

en: Add negative part
fr: Ajouter une pièce négative

en: Add one filament
fr: Ajouter un filament

en: Add part
fr: Ajouter une pièce

en: Add plate
fr: Ajouter un plateau

en: Add settings
fr: Ajouter des paramètres

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
fr: Ajouter un remplissage solide près des surfaces en pente pour garantir l'épaisseur verticale de la coque (couches solides supérieures + inférieures)

en: Add support blocker
fr: Ajouter un bloqueur de support

en: Add support enforcer
fr: Ajouter un support forcé

en: Add/Remove filaments
fr: Ajouter/Supprimer des filaments

en: Add/Remove materials
fr: Ajouter/Supprimer des matériaux

en: Add/Remove presets
fr: Ajouter/Supprimer des préréglages

en: Add/Remove printers
fr: Ajouter/Supprimer des imprimantes

en: Additional process preset
fr: Préréglage de processus supplémentaire

en: Advance
fr: Avancés

en: Advanced
fr: Avancés

en: After a tool change, the exact position of the newly loaded filament inside the nozzle may not be known, and the filament pressure is likely not yet stable. Before purging the print head into an infill or a sacrificial object, Slic3r will always prime this amount of material into the wipe tower to produce successive infill or sacrificial object extrusions reliably.
fr: Après un changement d’outil, la position exacte du filament nouvellement chargé à l’intérieur de la buse peut ne pas être connue et la pression du filament n’est probablement pas encore stable. Avant de purger la tête d’impression dans un remplissage ou un objet, Slic3r amorcera toujours cette quantité de matériau dans la tour d’essuyage pour purger dans les remplissages ou objets de manière fiable.

en: After cut
fr: Après la coupe

en: Aligned
fr: Alignée

en: Aligned Rectilinear
fr: Rectiligne aligné

en: All
fr: Tout

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: All changes will be discarded.
fr: Toutes les modifications seront ignorées.

en: All changes will not be saved
fr: Toutes les modifications ne seront pas enregistrées

en: All objects will be removed, continue?
fr: Tous les objets seront supprimés, continuer ?

en: All solid layer
fr: Toutes les couches solides

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
fr: Tous les objets sélectionnés sont sur un plateau verrouillé,
    La disposition automatique sur ces objets n'est pas possible.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
fr: Tous les objets sélectionnés sont sur un plateau verrouillé,
    l'auto-orientation sur ces objets n'est pas possible.

en: All walls
fr: Toutes les parois

en: Allow multiple materials on same plate
fr: Autoriser plusieurs matériaux sur le même plateau

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
fr: Permet de peindre uniquement sur les facettes sélectionnées par : "%1%"

en: Along X axis
fr: Le long de l'axe X

en: Along Y axis
fr: Le long de l'axe Y

en: Along Z axis
fr: Le long de l'axe Z

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
fr: Vous avez déjà effectué une synchronisation, souhaitez-vous synchroniser uniquement les modifications ou tout resynchroniser ?

en: Alt + Mouse wheel
fr: Alt + Molette de la souris

en: Alt+Left mouse button
fr: Alt + Bouton gauche de la souris

en: Alt+Mouse wheel
fr: Alt + Molette de la souris

en: Ams filament backup
fr: Sauvegarde du filament de l’AMS

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
fr: Une carte SD doit être insérée avant l'impression via le réseau local.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
fr: Une carte SD doit être insérée avant l'impression.

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
fr: Une carte SD doit être insérée avant l'envoi à l'imprimante.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
fr: Une carte SD doit être insérée avant l'envoi à l'imprimante.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
fr: Une carte SD doit être insérée pour enregistrer le Timelapse.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
fr: Une mise à jour importante a été détectée et doit être exécutée avant que l'impression puisse continuer. Voulez-vous mettre à jour maintenant ? Vous pouvez également mettre à jour plus tard via le bouton ‘Mettre à jour le firmware'.

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
fr: Un objet est posé sur la limite du plateau ou dépasse la limite de hauteur.
    Veuillez résoudre le problème en le déplaçant totalement sur ou en dehors du plateau et en vous assurant que la hauteur ne dépasse pas le volume d’impression.

en: An object is layed over the boundary of plate.
fr: Un objet est posé sur la limite du plateau.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
fr: La compensation de taille X-Y d’un objet ne sera pas utilisée car il est également peint en couleur.
    La compensation de taille X-Y ne peut pas être combinée avec la peinture en couleur.

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
fr: Angle pour le motif de remplissage, qui contrôle le début ou la direction principale de la ligne

en: Another export job is running.
fr: Une autre tâche d'exportation est en cours d'exécution.

en: Another virtual camera is running.
    Orca Slicer supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
fr: Une autre caméra virtuelle est en cours d'exécution.
    Orca Slicer ne prend en charge qu'une seule caméra virtuelle.
    Voulez-vous arrêter cette caméra virtuelle ?

en: Application is closing
fr: Fermeture de l'application

en: Apply
fr: Appliquer

en: Arc fitting
fr: Fonction Arc

en: Archimedean Chords
fr: Accords d'Archimède

en: Are you sure to %1% the selected preset?
fr: Êtes-vous sûr de %1% le préréglage sélectionné ?

en: Are you sure you want to cancel this print?
fr: Voulez-vous vraiment annuler cette impression ?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
fr: Voulez-vous vraiment effacer les informations sur le filament ?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir mettre à jour ? Cela prendra environ 10 minutes. Ne coupez pas l'alimentation pendant la mise à jour de l'imprimante.

en: Arrange
fr: Organiser

en: Arrange Options
fr: Options d'organisation

en: Arrange all objects
fr: Organiser tous les objets

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
fr: Échec de l’organisation. Quelques exceptions ont été trouvées lors du traitement des géométries d'objets.

en: Arrange objects on selected plates
fr: Organiser les objets sur les plateaux sélectionnés

en: Arrange options
fr: Options d'organisation

en: Arrange options: 0-disable, 1-enable, others-auto
fr: Options d'organisation : 0-désactiver, 1-activer, autres-auto

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
fr: L’organisation a ignoré les objets suivants qui ne peuvent pas tenir sur un seul plateau :
    %s

en: Arranging
fr: Organiser

en: Arranging canceled.
fr: Organisation annulée.

en: Arranging done.
fr: Organisation terminée.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
fr: L’organisation est faite mais il y a des éléments non réorganisés. Réduisez l'espacement et réessayez.

en: Arranging...
fr: Organisation…

en: Arrow Down
fr: Flèche vers le bas

en: Arrow Left
fr: Flèche vers la gauche

en: Arrow Right
fr: Flèche vers la droite

en: Arrow Up
fr: Flèche vers le haut

en: Asia-Pacific
fr: Asie-Pacifique

en: Assemble
fr: Assembler

en: Assemble Control
fr: Contrôle de l'assemblage

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
fr: Assembler les objets sélectionnés à un objet en plusieurs parties

en: Assemble the selected objects to an object with single part
fr: Assembler les objets sélectionnés à un objet en une seule partie

en: Assemble the selected parts to a single part
fr: Assembler les pièces sélectionnées en une seule pièce

en: Assembly
fr: Assemblé

en: Assembly Guide
fr: Guide d'assemblage

en: Assembly Info
fr: Informations sur l'assemblage

en: Assembly Return
fr: Retour d'assemblage

en: Assembly View
fr: Vue de l'assemblage

en: Associate .3mf files to OrcaSlicer
fr: Associer les fichiers .3mf à Orca Slicer

en: Associate .step/.stp files to OrcaSlicer
fr: Associer les fichiers .step/.stp à Orca Slicer

en: Associate .stl files to OrcaSlicer
fr: Associer les fichiers .stl à Orca Slicer

en: Associate files to OrcaSlicer
fr: Associer des fichiers à Orca Slicer

en: Attention!
fr: Attention !

en: Author
fr: Auteur

en: Authorization Type
fr: Type d'autorisation

en: Auto
fr: Automatique

en: Auto Brim
fr: Bordure automatique

en: Auto Orientation options
fr: Options d'orientation automatique

en: Auto Rotate
fr: Rotation automatique

en: Auto Segment
fr: Segmentation automatique

en: Auto bed leveling
fr: Nivellement automatique

en: Auto brim width
fr: Largeur de la bordure automatique

en: Auto orient
fr: Orientation automatique

en: Auto orient the object to improve print quality.
fr: Orienter automatiquement l'objet pour améliorer la qualité d'impression.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
fr: Oriente automatiquement les objets sélectionnés ou tous les objets. S'il y a des objets sélectionnés, il oriente uniquement ceux qui sont sélectionnés. Sinon, il oriente tous les objets du disque actuel.

en: Auto orientation
fr: Orientation automatique

en: Auto rotate for arrangement
fr: Rotation automatique lors de l’organisation

en: Auto support threshold angle:
fr: Angle de seuil de supports automatique :

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
fr: Synchronisation automatique des préréglages utilisateur (Imprimante/Filament/Processus)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
fr: Organisation automatique
    Saviez-vous que vous pouvez organiser automatiquement tous les objets de votre projet ?

en: Auto-Backup
fr: Sauvegarde automatique

en: Auto-Calc
fr: Calcul Auto

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
fr: Orientation automatique
    Saviez-vous que vous pouvez faire pivoter des objets dans une orientation optimale pour l'impression d'un simple clic ?

en: Auto-record Monitoring
fr: Surveillance d'enregistrement automatique

en: Auto-recovery from step loss
fr: Récupération automatique en cas de perte de pas

en: Autodesk FDM Test
fr: Test Autodesk FDM

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
fr: Combiner automatiquement plusieurs couches de remplissage à imprimer ensemble afin de réduire la durée. La paroi est toujours imprimée avec la hauteur de couche d'origine.

en: Auxiliary part cooling fan
fr: Ventilateur de refroidissement auxiliaire

en: Avoid crossing wall
fr: Éviter de traverser les parois

en: Avoid crossing wall - Max detour length
fr: Éviter de traverser les parois - Longueur maximale du détour

en: Avoid extrusion calibration region
fr: Éviter la zone de calibration de l'extrusion

en: Back
fr: Arrière

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
fr: Sauvegardez votre projet périodiquement pour restaurer en cas de plantage occasionnel.

en: Balanced
fr: Équilibré

en: Bamabu Engineering Plate
fr: Bambu Engineering Plate

en: Bamabu High Temperature Plate
fr: Bambu High Temperature Plate

en: BambuStudio is originally based on PrusaSlicer by PrusaResearch.
fr: Orca Slicer est basé sur PrusaSlicer de PrusaResearch.

en: Base pattern
fr: Motif de la base

en: Base pattern spacing
fr: Espacement du motif de la base

en: Basic Info
fr: Informations

en: Basic information
fr: Informations générales

en: Batch manage files.
fr: Gestion des lots de fichiers.

en: Bed
fr: Plateau

en: Bed Leveling
fr: Nivellement

en: Bed Shape
fr: Forme du plateau

en: Bed Temperature
fr: Température du plateau

en: Bed Type
fr: Type du plateau

en: Bed adhension
fr: Adhérence au plateau

en: Bed custom model
fr: Modèle de plateau personnalisé

en: Bed custom texture
fr: Texture personnalisée du plateau

en: Bed exclude area
fr: Zone d'exclusion du plateau

en: Bed filling canceled.
fr: Remplissage de plateau annulé.

en: Bed filling done.
fr: Remplissage du plateau fait.

en: Bed leveling
fr: Nivellement du plateau

en: Bed temperature
fr: Température du plateau

en: Bed temperature difference
fr: Différence de température du plateau

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
fr: Température du plateau de toutes les couches à l'exception de la première. La valeur 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu Cool Plate

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
fr: Température du plateau de toutes les couches à l'exception de la première. La valeur 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu Engineering Plate

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
fr: Température du plateau de toutes les couches à l'exception de la première. La valeur 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu High Temperature Plate

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
fr: Température du plateau de toutes les couches à l’exception de la première. La valeur 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu Dual-Sided Textured PEI Plate

en: Bed temperature is higher than vitrification temperature of this filament.
    This may cause nozzle blocked and printing failure
    Please keep the printer open during the printing process to ensure air circulation or reduce the temperature of the hot bed
fr: La température du plateau est supérieure à la température de vitrification de ce filament.
    Cela peut entraîner le bouchage de la buse et l'échec de l'impression.
    Veuillez garder l'imprimante ouverte pendant le processus d'impression pour assurer la circulation de l'air ou réduire la température du plateau

en: Bed temperature of other layer is lower than bed temperature of initial layer for more than %d degree centigrade.
    This may cause model broken free from build plate during printing
fr: La température du plateau des autres couches est inférieure à la température du plateau de la couche initiale de plus de %d degrés.
    Cela peut entraîner le décollement du modèle sur le plateau pendant l'impression

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
fr: Température du plateau lors de la couche initiale. La valeur 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu Cool Plate

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
fr: Température du plateau lors de la couche initiale. La valeur 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu Engineering Plate

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
fr: Température du plateau lors de la couche initiale. La valeur 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu High Temperature Plate

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
fr: Température du plateau lors de la couche initiale. La valeur 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu Dual-Sided Textured PEI Plate

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
fr: Température du plateau lorsque le plateau Bambu Dual-Sided Textured PEI Plate est installé. Une valeur à 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu Dual-Sided Textured PEI Plate

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
fr: Température du plateau lorsque le plateau Bambu Cool Plate est installé. Une valeur à 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu Cool Plate

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
fr: Température du plateau lorsque le plateau Bambu Engineering Plate est installé. Une valeur à 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu Engineering Plate

en: Bed temperature when high temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
fr: Température du plateau lorsque le plateau Bambu High Temperature Plate est installé. Une valeur à 0 signifie que le filament ne prend pas en charge l'impression sur le plateau Bambu High Temperature Plate

en: Bed type
fr: Type du plateau

en: Bed types supported by the printer
fr: Types de plateaux pris en charge par l'imprimante

en: Before layer change G-code
fr: G-code avant le changement de couche

en: Bill of Materials
fr: Nomenclature

en: Block seam
fr: Bloquer la couture

en: Block supports
fr: Bloquer les supports

en: Bottom
fr: Vue de dessous

en: Bottom Minimum Shell Thickness
fr: Épaisseur minimale de la coque inférieure

en: Bottom Solid Layers
fr: Couches solides inférieures

en: Bottom View
fr: Vue de dessous

en: Bottom Z distance
fr: Distance Z inférieure

en: Bottom interface layers
fr: Couches des interfaces inférieures

en: Bottom interface spacing
fr: Espacement du motif des interfaces inférieures

en: Bottom shell layers
fr: Nombre de couches des coques inférieures

en: Bottom shell thickness
fr: Épaisseur des coques inférieures

en: Bottom surface
fr: Surface inférieure

en: Bottom surface flow ratio
fr: Débit des surfaces inférieures

en: Bottom surface pattern
fr: Motif des surfaces inférieures

en: Brass
fr: Laiton

en: Bridge
fr: Ponts

en: Bridge density
fr: Densité des ponts

en: Bridge flow
fr: Débit des ponts

en: Bridge infill direction
fr: Direction du remplissage des ponts

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
fr: Outrepasser l'angle de pontage. S'il est laissé à 0°, l'angle de pontage sera calculé automatiquement. Sinon, l'angle fourni sera utilisé pour les ponts externes. Utilisez 180° pour un angle nul.

en: Brim
fr: Bordure

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
fr: Bordure pour une meilleure adhérence
    Saviez-vous que lorsque les modèles d'impression ont une petite surface de contact sur le plateau, il est recommandé d'utiliser une bordure ?

en: Brim type
fr: Type de bordure

en: Brim width
fr: Largeur de la bordure

en: Brim-object gap
fr: Distance entre la bordure et l'objet

en: Browse
fr: Parcourir

en: Brush
fr: Brosse

en: Brush shape
fr: Forme de la brosse

en: Brush size
fr: Taille de la brosse

en: Bucket fill
fr: Remplissage du seau

en: Busy
fr: Occupée

en: By Layer
fr: Par couche

en: By Object
fr: Par objet

en: By layer
fr: Par couche

en: By object
fr: Par objet

en: CANCELED
fr: ANNULÉ

en: COMPLETED
fr: TERMINÉ

en: CRC check failed
fr: la vérification CRC a échoué

en: Cabin humidity
fr: Humidité dans l’AMS

en: Cali
fr: Calibration

en: Calibrate again
fr: Calibrer à nouveau

en: Calibrating
fr: Calibration

en: Calibrating AMS...
fr: Calibration de l'AMS...

en: Calibrating Micro Lidar
fr: Calibration du Micro Lidar

en: Calibrating extrusion
fr: Calibration de l'extrusion

en: Calibrating extrusion flow
fr: Calibration du débit d'extrusion

en: Calibrating the micro lida
fr: Calibration du Micro Lidar

en: Calibrating... %d%%
fr: Calibration… %d%%

en: Calibration Flow
fr: Calibration du débit

en: Calibration completed
fr: Calibration terminée

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
fr: Calibration terminée. Veuillez trouver la ligne d’extrusion la plus uniforme sur votre plateau comme l’image ci-dessous, et remplissez la valeur sur son côté gauche dans la zone de saisie du facteur K.

en: Calibration help
fr: Aide à la calibration

en: Calibration of extrusion
fr: Calibration de l'extrusion

en: Calibration program
fr: Programme de calibration

en: Calibration step selection
fr: Sélection des étapes de calibration

en: Camera
fr: Caméra

en: Camera Angle - Left side
fr: Angle de la caméra - Côté gauche

en: Camera Angle - Right side
fr: Angle de la caméra - Côté droit

en: Camera Setting
fr: Paramètres de la caméra

en: Camera view - Behind
fr: Vue de la caméra - Derrière

en: Camera view - Bottom
fr: Vue de la caméra - Bas

en: Camera view - Default
fr: Vue de la caméra - Par défaut

en: Camera view - Front
fr: Vue de la caméra - Avant

en: Camera view - Top
fr: Vue de la caméra - Haut

en: Can not add models when in preview mode!
fr: Impossible d'ajouter des modèles en mode aperçu !

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
fr: Impossible d'imprimer plusieurs filaments qui ont une grande différence de température ensemble. Cela pourrait entraîner un blocage de l'extrudeur ou de la buse pendant l'impression voir même être endommagés

en: Can't apply when proccess preview.
fr: Ne peut pas s'appliquer lors de l'aperçu du processus.

en: Can't find my devices?
fr: Aucune imprimante trouvée ?

en: Can't start this without SD card.
fr: Impossible de démarrer sans carte SD.

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancel calibration
fr: Annuler la calibration

en: Cancel print
fr: Annuler l'impression

en: Cancel upload
fr: Annuler le téléchargement

en: Canceled
fr: Annulé

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
fr: Impossible de lire les informations du filament : le filament est chargé dans la tête de l'outil, veuillez décharger le filament et réessayer.

en: Cannot send the print job for empty plate
fr: Impossible d'envoyer la tâche d'impression d'un plateau vide

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
fr: Impossible d'envoyer la tâche d'impression à une imprimante dont le firmware doit être mis à jour.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
fr: Impossible d'envoyer la tâche d'impression lorsque l'imprimante met à jour le firmware

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
fr: Impossible d'envoyer la tâche d'impression lorsque la mise à jour est en cours

en: Capabilities
fr: Capacités

en: Center
fr: Centrer

en: Certificate files (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|All files|*.*
fr: Fichiers de certificat (*.crt, *.pem)|*.crt;*.pem|Tous les fichiers|*.*

en: Cham
fr: Chambre

en: Chamber temperature
fr: Température de la chambre

en: Change Filament
fr: Changer de filament

en: Change filament
fr: Changer le filament

en: Change filament G-code
fr: G-code de changement de filament

en: Change filament at the beginning of this layer.
fr: Changer de filament au début de cette couche.

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
fr: Modifier ces paramètres automatiquement ?
    Oui - Modifier ces paramètres et activer automatiquement le mode vase
    Non - Abandonner l'utilisation du mode vase

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
fr: Modifier ces paramètres automatiquement ?
    Oui - Modifier ces paramètres automatiquement
    Non - Ne pas modifier ces paramètres

en: Change type
fr: Changer le type

en: Changing application language
fr: Changer la langue de l'application

en: Changing filament
fr: Changement de filament

en: Changing the region will log out your account.
fr: Si vous changez de région, vous serez déconnecté de votre compte.

en: Check for Update
fr: Vérifier les mises à jour

en: Check the normative items.
fr: Vérifier les éléments normatifs.

en: Checking extruder temperature
fr: Vérification de la température de l'extrudeur

en: Checking support necessity
fr: Vérification de la nécessité de supports

en: China
fr: Chine

en: Choose Download Directory
fr: Sélectionnez le dossier de téléchargement

en: Choose SLA archive:
fr: Choisissez l’archive SLA :

en: Choose a directory
fr: Choisir un dossier

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
fr: Choisissez un fichier pour importer une texture de plateau (PNG/SVG) :

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filiament.
fr: Choisissez un emplacement de l’AMS puis appuyez sur le bouton "Charger" ou "Décharger" pour charger ou décharger automatiquement le filament.

en: Choose an STL file to import bed model from:
fr: Choisissez un fichier STL pour importer un modèle de plateau :

en: Choose an STL file to import bed shape from:
fr: Choisissez un fichier STL pour importer une forme de plateau :

en: Choose filament
fr: Choisir le filament

en: Choose files
fr: Choisir des fichiers

en: Choose one file (3mf):
fr: Choisissez un fichier (3mf):

en: Choose one file (gcode/3mf):
fr: Choisissez un fichier (gcode/3mf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
fr: Choisissez un ou plusieurs fichiers (3mf/step/stl/svg/obj/amf) :

en: Choose part type
fr: Choisissez le type de pièce

en: Circle
fr: Cercle

en: Circular
fr: Circulaire

en: Classic
fr: Classique

en: Classic mode
fr: Classique

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
fr: Le générateur de parois classiques produit des parois avec une largeur d'extrusion constante, et pour les zones très minces il est utilisé pour combler les espaces. Le moteur Arachne produit des parois avec une largeur d'extrusion variable.

en: Cleaning nozzle tip
fr: Nettoyage de la buse

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear my choice on the unsaved presets.
fr: Effacer mon choix sur les préréglages non enregistrés.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
fr: Effacer mon choix sur les projets non enregistrés.

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
fr: Rayon autour de la tête d’impression. Utilisé pour éviter les collisions dans l'impression par objet.

en: Click OK to update the Network plug-in when Orca Slicer launches next time.
fr: Cliquez sur OK pour mettre à jour le plug-in réseau lors du prochain démarrage de Orca Slicer.

en: Click the icon to edit color painting of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour modifier la couleur de peinture de l'objet

en: Click the icon to edit support painting of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour modifier la peinture des supports de l'objet

en: Click the icon to reset all settings of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour réinitialiser tous les paramètres de l'objet

en: Click the icon to shift this object to the bed
fr: Cliquez sur l’icône pour déplacer cet objet vers le plateau

en: Click the icon to toggle printable property of the object
fr: Cliquez sur l'icône pour basculer la propriété imprimable de l'objet

en: Click the right mouse button to display the full text.
fr: Cliquez sur le bouton droit de la souris pour afficher le texte complet.

en: Click to download new version in default browser: %s
fr: Cliquez pour télécharger la nouvelle version : %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
fr: Cliquez pour supprimer la modification actuelle et réinitialiser la valeur enregistrée.

en: Click to edit preset
fr: Cliquez pour modifier le préréglage

en: Click to pick filament color
fr: Cliquez pour choisir la couleur du filament

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
fr: Cliquez pour réinitialiser tous les paramètres au dernier préréglage enregistré.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
fr: Cliquez pour réinitialiser la valeur actuelle et l'attacher à la valeur globale.

en: Click to select AMS slot manually
fr: Cliquez pour sélectionner manuellement l'emplacement

en: Clone
fr: Cloner

en: Clone copies of selections
fr: Cloner les sélections

en: Clone selected
fr: Cloner la sélection

en: Close
fr: Fermer

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
fr: Arrêter tous les ventilateurs de refroidissement pour certaines premières couches. Un arrêt des ventilateurs permet d’obtenir une meilleure adhérence de la première couche sur le plateau

en: Close holes
fr: Combler les trous

en: Closing Application while some presets are modified.
fr: Fermeture de l'application pendant que certains préréglages sont modifiés.

en: Cloud Slicing...
fr: Découpe via le Cloud…

en: Cloud service connection failed. Please try again.
fr: La connexion au service cloud a échoué. Veuillez réessayer.

en: Collapse/Expand the sidebar
fr: Réduire/Agrandir la barre latérale

en: Color
fr: Couleur

en: Color Painting
fr: Peindre

en: Color Scheme
fr: Schéma de couleur

en: Color change
fr: Changement de couleur

en: Color painting
fr: Peindre

en: Colour
fr: Couleur

en: Common
fr: Commun

en: Compare presets
fr: Comparer les préréglages

en: Compatible machine
fr: Imprimantes compatibles

en: Compatible machine condition
fr: Condition de l’imprimante compatible

en: Compatible process profiles
fr: Profils de processus compatibles

en: Compatible process profiles condition
fr: Condition des profils de processus compatibles

en: Completed
fr: Terminé

en: Concentric
fr: Concentrique

en: Cone
fr: Cône

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
fr: Configurer le ou les emplacements utilisés dans l’AMS pour un ou des filaments utilisés pour cette impression

en: Configuration can update now.
fr: La configuration peut maintenant être mise à jour.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
fr: Le fichier de configuration "%1%" a été chargé, mais certaines valeurs n'ont pas été reconnues.

en: Configuration package changed
fr: Package de configuration modifié

en: Configuration package updated to
fr: Package de configuration mis à jour pour

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
fr: Le package de configuration a été chargé, mais certaines valeurs n'ont pas été reconnues.

en: Configuration update
fr: Mise à jour de la configuration

en: Configuration updates
fr: Mises à jour de configuration

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm connectors
fr: Confirmer les connecteurs

en: Confirm whether the filament has been extruded
fr: Confirmer que le filament a été extrudé

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d, z = %.2lf mm. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
fr: Des conflits de chemins G-code ont été trouvés au niveau de la couche %d, z = %.2lf mm. Veuillez séparer davantage les objets en conflit (%s <-> %s).

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
fr: Connexion %s échouée ! [SN:%s, code=%s]

en: Connect an infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over infill extrusion width. Slic3r tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. 
    Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
fr: Connecter une ligne de remplissage à un périmètre interne avec un court segment de périmètre supplémentaire. S’il est exprimé en pourcentage (exemple : 15%), il est calculé sur la largeur de l’extrusion de remplissage. Si aucun segment de périmètre plus court que infill_anchor_max n’est trouvé, la ligne de remplissage est connectée à un segment de périmètre d’un seul côté et la longueur du segment de périmètre pris est limitée à ce paramètre, mais pas plus long que anchor_length_max.
    Une valeur à 0 désactive les périmètres d’ancrage connectés à une seule ligne de remplissage.

en: Connect an infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over infill extrusion width. Slic3r tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. 
    If set to 0, the old algorithm for infill connection will be used, it should create the same result as with 1000 & 0.
fr: Connecter une ligne de remplissage à un périmètre interne avec un court segment de périmètre supplémentaire. S’il est exprimé en pourcentage (exemple : 15 %), il est calculé sur la largeur de l’extrusion de remplissage. Slic3r essaie de connecter deux lignes de remplissage proches à un court segment de périmètre. Si aucun segment de périmètre plus court que ce paramètre n’est trouvé, la ligne de remplissage est connectée à un segment de périmètre sur un seul côté et la longueur du segment de périmètre pris est limitée à infill_anchor, mais pas plus longue que ce paramètre.
    S’il est défini sur 0, l’ancien algorithme de connexion de remplissage sera utilisé, il devrait créer le même résultat qu’avec 1000 et 0.

en: Connect failed [%d]!
fr: La connexion a échoué [%d] !

en: ConnectPrinter(LAN)
fr: Connecter l'imprimante (LAN)

en: Connecting to server
fr: Connexion au serveur

en: Connecting...
fr: Connexion…

en: Connection
fr: Connexion

en: Connection to printers connected via the print host failed.
fr: La connexion aux imprimantes connectées via l’hôte d’impression a échoué.

en: Connector
fr: Connecteur

en: Connectors
fr: Connecteurs

en: Contour and hole
fr: Contour et trou

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
fr: Les contours de l'objet seront agrandis ou rétrécis dans le plan X-Y par la valeur définie. Une valeur positive agrandit les contours. Une valeur négative rend les contours plus petits. Cette fonction est utilisée pour ajuster légèrement la taille lorsque l'objet a un problème d'assemblage

en: Control
fr: Contrôles

en: Convert Unit
fr: Convertir l'unité

en: Convert from inch
fr: Convertir en pouce

en: Convert from meter
fr: Convertir en mètre

en: Convert the units of model
fr: Convertir les unités du modèle

en: Cool Plate
fr: Bambu Cool Plate

en: Cool plate
fr: Bambu Cool Plate

en: Cooling
fr: Refroidissement

en: Cooling Fan
fr: Ventilateur de refroidissement

en: Cooling for specific layer
fr: Refroidissement des premières couches

en: Cooling overhang threshold
fr: Seuil de surplomb

en: Copies of the selected object
fr: Copies de l'objet sélectionné

en: Copy
fr: Copier

en: Copy selection to clipboard
fr: Copier la sélection dans le presse-papiers

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
fr: Échec de la copie du fichier %1% vers %2% : %3%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
fr: La copie du G-code temporaire vers le G-code de sortie a échoué

en: Cost
fr: Coût

en: Could not get a valid Printer Host reference
fr: Impossible d’obtenir une référence d’imprimante hôte valide

en: Cover
fr: Couverture

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
fr: Couvrir la couche de contact supérieure des supports avec des boucles. Désactivé par défaut.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
fr: Les fentes d'une taille inférieure à 2x le rayon de fermeture de l'espacement sont comblées lors du découpage du maillage triangulaire. L'opération de fermeture de l'espace peut réduire la résolution de l'impression finale, il est donc conseillé de conserver une valeur raisonnablement basse.

en: Creating a new project
fr: Créer un nouveau projet

en: Critical error
fr: Erreur critique

en: Ctrl + Mouse wheel
fr: Ctrl + Molette de la souris

en: Ctrl + Shift + Enter
fr: Ctrl + Maj + Entrée

en: Ctrl+Any arrow
fr: Ctrl+n'importe quelle flèche

en: Ctrl+Left mouse button
fr: Ctrl + Bouton gauche de la souris

en: Ctrl+Mouse wheel
fr: Ctrl + Molette de la souris

en: Ctrl+Shift+G
fr: Ctrl + Shift + G

en: Cubic
fr: Cubique

en: Custom
fr: Personnalisée

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
fr: Un fichier de certificat CA personnalisé peut être spécifié pour les connexions HTTPS OctoPrint, au format crt/pem. S'il n'est pas renseigné, le référentiel de certificats OS CA par défaut est utilisé.

en: Custom Color
fr: Couleur perso

en: Custom G-code
fr: G-code personnalisé

en: Custom G-code:
fr: G-code personnalisé:

en: Custom Template:
fr: Modèle personnalisé:

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
fr: Les supports personnalisés et la peinture ont été retirés avant la réparation.

en: Cut
fr: Couper

en: Cut Connectors information
fr: Informations sur les connecteurs coupés

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
fr: Outil de coupe
    Saviez-vous que vous pouvez couper un modèle à n'importe quel angle et position avec l'outil de coupe ?

en: Cut connectors
fr: Couper les connecteurs

en: Cut filament
fr: Coupe du filament

en: Cut selection to clipboard
fr: Couper la sélection dans le presse-papiers

en: Cut to parts
fr: Couper en pièces

en: Cylinder
fr: Cylindre

en: DDE
fr: Direct Drive

en: DEBUG settings have saved successfully!
fr: Les paramètres DEBUG ont été enregistrés avec succès !

en: DEV host: api-dev.bambu-lab.com/v1
fr: Hôte DEV : api-dev.bambu-lab.com/v1

en: Dark Mode
fr: Mode Nuit

en: Data directory
fr: Répertoire de données

en: Deadzone:
fr: Zone morte:

en: Debug Info
fr: Informations de déboggage

en: Debug level
fr: Niveau de débogage

en: Decimate ratio
fr: Ratio de décimation

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
fr: Diminuez légèrement cette valeur (par exemple 0.9) pour réduire la quantité de matériaux pour le pont, pour améliorer l'affaissement

en: Default
fr: Par défaut

en: Default View
fr: Vue par défaut

en: Default color
fr: Couleur par défaut

en: Default filament color
fr: Couleur du filament par défaut

en: Default filament profile
fr: Profil de filament par défaut

en: Default filament profile when switch to this machine profile
fr: Profil de filament par défaut lors du passage à ce profil d’imprimante

en: Default process profile
fr: Profil de processus par défaut

en: Default process profile when switch to this machine profile
fr: Profil de processus par défaut lors du passage à ce profil d’imprimante

en: Del
fr: Suppr

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete All
fr: Tout Supprimer

en: Delete Custom G-code
fr: Supprimer le G-code personnalisé

en: Delete Custom Template
fr: Supprimer le modèle personnalisé

en: Delete Filament Change
fr: Supprimer le changement de filament

en: Delete Pause
fr: Supprimer la pause

en: Delete Plate
fr: Supprimer le plateau

en: Delete all
fr: Supprimer tout

en: Delete all connectors
fr: Supprimer tous les connecteurs

en: Delete connector from object which is a part of cut
fr: Supprimer le connecteur de l’objet qui fait partie de la coupe

en: Delete files
fr: Supprimer des fichiers

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
fr: Supprimer le volume négatif de l’objet qui fait partie de la coupe

en: Delete object which is a part of cut object
fr: Supprimer l’objet qui fait partie de l’objet coupé

en: Delete objects, parts, modifiers
fr: Supprimer des objets, des pièces, des modificateurs

en: Delete selected
fr: Supprimer la sélection

en: Delete selected files from printer.
fr: Supprimer les fichiers sélectionnés de l'imprimante.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
fr: Supprimer la partie solide de l’objet qui fait partie de la coupe

en: Delete the selected object
fr: Supprimer l'objet sélectionné

en: Delete this preset
fr: Supprimer ce préréglage

en: Deletes all objects
fr: Supprimer tous les objets

en: Deletes the current selection
fr: Supprimer la sélection actuelle

en: Deleting the last solid part is not allowed.
fr: La suppression de la dernière partie solide n'est pas autorisée.

en: Density
fr: Densité

en: Density of external bridges. 100% means solid bridge. Default is 100%.
fr: Densité des ponts externes, Une valeur à 100%% signifie un pont solide. La valeur par défaut est 100%.

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
fr: Densité du remplissage interne, Une valeur à 100%% signifie solide partout

en: Density of the first raft or support layer
fr: Densité du premier radeau ou couche de support

en: Depth ratio
fr: Profondeur

en: Deretraction Speed
fr: Vitesse de réinsertion

en: Description:
fr: Description :

en: Deselect all
fr: Tout désélectionner

en: Deselects all objects
fr: Désélectionner tous les objets

en: Desiccant status
fr: Statut des déshydrateurs

en: Detached
fr: Détaché

en: Detail level
fr: Niveau de détail

en: Detail.
fr: Détail.

en: Details
fr: Détails

en: Detect narrow internal solid infill
fr: Détecter un remplissage solide étroit

en: Detect overhang wall
fr: Détecter une paroi en surplomb

en: Detect overhangs for auto-lift
fr: Détecter les surplombs pour le décalage automatique

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
fr: Détecter le pourcentage de surplomb par rapport à la largeur de la ligne et utilisez une vitesse différente pour imprimer. Pour un surplomb de 100%%, la vitesse du pont est utilisée.

en: Detect thin wall
fr: Détecter les parois fines

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
fr: Détecter les parois minces qui ne peuvent pas contenir deux largeurs de ligne et utiliser une seule ligne pour les imprimer. Peut ne pas être très bien imprimé car ce n'est pas en boucle fermée

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
fr: Faire un détour et éviter de traverser les parois ce qui pourrait causer des taches sur la surface

en: Develop mode
fr: Mode Développeur

en: Device
fr: Imprimante

en: Device UI
fr: Interface utilisateur de l’appareil

en: Diameter
fr: Diamètre

en: Diameter of nozzle
fr: Diamètre de la buse

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
fr: Diamètre du plateau d'impression. Il est supposé que l'origine (0,0) est située au centre.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
fr: Différents types de supports
    Saviez-vous que vous pouvez choisir parmi plusieurs types de supports ? Les supports arborescents fonctionnent parfaitement pour les modèles organiques, tout en économisant du filament et en améliorant la vitesse d'impression. . Essayez-les !

en: Disable AMS
fr: Désactiver l'AMS

en: Discard
fr: Ignorer

en: Discard or Keep changes
fr: Ignorer ou conserver les modifications

en: Disconnected from printer [%s] due to LAN mode disabled.Please reconnect the printer by logging in with your user account.
fr: Déconnexion de l'imprimante [%s] car le mode LAN est désactivé. Veuillez reconnecter l'imprimante en vous connectant avec votre compte d'utilisateur.

en: Disconnected from printer [%s] due to LAN mode enabled.Please reconnect the printer by inputting Access Code which can be gotten from printer screen.
fr: Déconnexion de l'imprimante [%s] en raison de l'activation du mode LAN. Veuillez reconnecter l'imprimante en saisissant le code d'accès qui peut être obtenu à partir de l'écran de l'imprimante.

en: Discribe how long the nozzle will move along the last path when retracting
fr: Distance sur laquelle la buse se déplacera le long du dernier chemin lors de la rétraction

en: Display
fr: Afficher

en: Distance from model to the outermost brim line
fr: Distance entre le modèle et la ligne la plus externe de la bordure

en: Distance from skirt to brim or object
fr: Distance entre la jupe et la bordure ou l'objet

en: Distance from tree branch to the outermost brim line
fr: Distance entre la branche du support arborescent et la ligne la plus externe de la bordure

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
fr: Distance de la coordonnée 0,0 du G-code à partir du coin avant gauche du rectangle.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
fr: Distance de la pointe de la buse au couvercle. Utilisée pour éviter les collisions dans l'impression par objet.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
fr: Distance de la pointe de la buse à la tige inférieure. Utilisée pour éviter les collisions dans l'impression par objet.

en: Divide by zero
fr: Diviser par zéro

en: Do not Enable AMS
fr: Ne pas activer l'AMS

en: Do not recommend bed temperature of other layer to be lower than initial layer for more than this threshold. Too low bed temperature of other layer may cause the model broken free from build plate
fr: Il n'est pas recommandé que la température du plateau des autres couches soit inférieure à celle de la couche initiale pendant plus de ce seuil. Une température de plateau trop basse peut entraîner le décollement du modèle

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
fr: N’exécuter aucune vérification de validité, telle que la vérification des conflits de chemin G-code.

en: Do you want to continue?
fr: Voulez-vous continuer?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications à "%1%" ?

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
fr: Souhaitez-vous synchroniser vos données personnelles depuis Bambu Cloud ?
    Il contient les informations suivantes :
    1. Les préréglages de processus
    2. Les préréglages de filaments
    3. Les préréglages de l'imprimante

en: Don't create support on model surface, only on build plate
fr: Ne pas créer de support sur la surface du modèle, uniquement sur le plateau

en: Don't remind me of this version again
fr: Ne plus me rappeler cette version

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
fr: Ne pas rétracter lorsque le déplacement se trouve dans la zone de remplissage. Cela peut réduire les temps de rétraction pour les modèles complexes et réduire la durée d'impression, mais rend le découpage et la génération du G-code plus lent

en: Don't save
fr: Ne pas enregistrer

en: Don't show again
fr: Ne plus afficher

en: Don't support bridges
fr: Ne pas supporter les ponts

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
fr: Ne pas supporter toute la zone du pont, ce qui rend le support plus large. Les ponts peuvent généralement s'imprimer directement sans support s'ils ne sont pas très longs

en: Done
fr: Terminé

en: Dowel
fr: Goujon

en: Download
fr: Télécharger

en: Download Models
fr: Télécharger les modèles

en: Download failed
fr: Échec du téléchargement

en: Download finished
fr: Téléchargement terminé

en: Download selected files from printer.
fr: Télécharger les fichiers sélectionnés à partir de l'imprimante.

en: Download waiting...
fr: Téléchargement en attente…

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Downloading %d%%...
fr: Téléchargement %d%%…

en: Downloading Bambu Network Plug-in
fr: Téléchargement du plug-in réseau Bambu

en: Downloading Virtual Camera Tools
fr: Téléchargement de Virtual Camera Tools

en: Downloading failed.
fr: Le téléchargement a échoué.

en: Downloading...
fr: Téléchargement…

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Drag
fr: Glisser

en: Drop project file
fr: Déposer le fichier de projet

en: Dump video
fr: Vider la vidéo

en: Dynamic flow Calibration
fr: Calibration dynamique du débit

en: Dynamic flow calibration
fr: Calibration dynamique du débit

en: ERROR
fr: ERREUR

en: Edge detection
fr: Détection des contours

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Custom G-code
fr: Modifier le G-code personnalisé

en: Edit Process Settings
fr: Modifier les paramètres de processus

en: Edit Text
fr: Editer le texte

en: Edit connectors
fr: Éditer les connecteurs

en: Edit in Parameter Table
fr: Modifier dans le tableau des paramètres

en: Edit preset
fr: Modifier le préréglage

en: Edit print parameters for a single object
fr: Modifier les paramètres d'impression d'un seul objet

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
fr: L'éjection du périphérique %s(%s) a échoué.

en: Elephant foot compensation
fr: Compensation du pied d'éléphant

en: Embeded
fr: Intégré

en: Embeded
    depth
fr: Profondeur
    intégrée

en: Emit a max fan speed command for this amount of seconds before reducing to target speed to kick-start the cooling fan.
    This is useful for fans where a low PWM/power may be insufficient to get the fan started spinning from a stop, or to get the fan up to speed faster.
    Set to 0 to deactivate.
fr: Émettre une commande de vitesse maximale du ventilateur pendant ce nombre de secondes avant de réduire à la vitesse cible pour démarrer le ventilateur de refroidissement.
    Ceci est utile pour les ventilateurs où un faible PWM/puissance peut être insuffisant pour redémarrer le ventilateur après un arrêt, ou pour faire démarrer le ventilateur plus rapidement.
    Mettre à 0 pour désactiver.

en: Empty
fr: Vide

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
fr: Les couches vides inférieures sont remplacées par des couches normales.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable AI monitoring of printing
fr: Activer la surveillance par IA de l'impression

en: Enable AMS
fr: Activer l'AMS

en: Enable Dark mode
fr: Activer le Mode Nuit

en: Enable accel_to_decel
fr: Activer l’accélération à la décélération

en: Enable detection of build plate position
fr: Activer la détection de la position du plateau

en: Enable pressure advance
fr: Activer le Pressure Advance

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled.
fr: Activer le Pressure Advance, le résultat de l’auto calibration sera écrasé une fois activé.

en: Enable rotation
fr: Activer la rotation

en: Enable support
fr: Activer les supports

en: Enable support generation.
fr: Activer la génération de support.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
fr: Activer cette option si l’imprimante est équipée d'un ventilateur de refroidissement auxiliaire

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code
fr: Activer cette option pour ajouter la commande EXCLUDE OBJECT dans le G-code

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
fr: Cette option permet d’optimiser la vitesse du ventilateur de refroidissement pour les surplombs et les ponts afin d'obtenir un meilleur refroidissement

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
fr: Permet de ralentir l'impression pour différents degrés de surplomb

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
fr: Cette option permet de ralentir la vitesse d'impression afin que la durée de couche finale ne soit pas plus courte que le seuil de la durée de couche dans "Seuil de vitesse maximale", afin que cette couche puisse être refroidie plus longtemps. Cela peut améliorer la qualité de refroidissement pour les petits détails

en: Enable this option to use classic mode
fr: Activer cette option pour utiliser le mode classique

en: Enable this to add comments into the G-Code labeling print moves with what object they belong to, which is useful for the Octoprint CancelObject plugin. This settings is NOT compatible with Single Extruder Multi Material setup and Wipe into Object / Wipe into Infill.
fr: Permet d’ajouter des commentaires dans le G-code sur les mouvements d’impression de l’objet auquel ils appartiennent, ce qui est utile pour le plug-in Octoprint CancelObject. Ce paramètre n’est PAS compatible avec la configuration multi-matériaux avec un seul extrudeur et Purger dans l’objet / Purger dans le remplissage.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
fr: Activer cette option pour ajouter un numéro de ligne (Nx) au début de chaque ligne G-Code

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
fr: Cette option pour permettre à caméra de l'imprimante de vérifier la qualité de la première couche

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is same with resolution
fr: Cette option permet d’obtenir un fichier G-code contenant des mouvements G2 et G3. Et la tolérance d'ajustement est la même avec la résolution

en: Enable this to get a commented G-code file, with each line explained by a descriptive text. If you print from SD card, the additional weight of the file could make your firmware slow down.
fr: Activez cette option pour obtenir un fichier G-code commenté, chaque ligne étant expliquée par un texte descriptif. Si vous imprimez à partir d’une carte SD, le poids supplémentaire du fichier pourrait ralentir le firmware.

en: Enabling this option means the height of  tree support layer except the first will be automatically calculated
fr: L’activation de cette option signifie que la hauteur de couche des supports arborescents, à l’exception de la première, sera automatiquement calculée

en: Enabling this option means the width of the brim for tree support will be automatically calculated
fr: L’activation de cette option signifie que la largeur de la bordure des supports arborescents sera automatiquement calculée

en: End G-code
fr: G-code de fin

en: End G-code when finish the printing of this filament
fr: G-code lorsque l'impression de ce filament est terminée

en: End G-code when finish the whole printing
fr: G-code lorsque l'ensemble de l'impression est terminée

en: End PA:
fr: Fin:

en: End end:
fr: Fin:

en: End retraction length:
fr: Longueur de rétraction de fin:

en: End speed:
fr: Vitesse de fin:

en: End volumetric speed:
fr: Vitesse volumétrique de fin:

en: Enforce seam
fr: Forcer la couture

en: Enforce supports
fr: Forcer les supports

en: Engineering Plate
fr: Bambu Engineering Plate

en: Engineering plate
fr: Bambu Engineering Plate

en: Ensure vertical shell thickness
fr: Veiller à l'épaisseur verticale de la coque

en: Enter Custom G-code used on current layer:
fr: Saisissez les commandes personnalisées à utiliser sur la couche actuelle :

en: Enter new name
fr: Entrez le nouveau nom

en: Erase
fr: Effacer

en: Erase all painting
fr: Effacer tout

en: Error
fr: Erreur

en: Error during replace
fr: Erreur lors du remplacement

en: Error in zip archive
fr: Erreur dans l'archive zip

en: Error loading shaders
fr: Erreur lors du chargement des shaders

en: Error occurs while loading G-code file
fr: Une erreur se produit lors du chargement du fichier G-code

en: Error!
fr: Erreur!

en: Error! Invalid model
fr: Erreur ! Modèle invalide

en: Error! Unable to create thread!
fr: Erreur ! Impossible de créer le fil !

en: Error:
fr: Erreur:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
fr[0]: Erreur : %1$d arête non multiple.
fr[1]: Erreur : %1$d arêtes non multiple.

en: Error: IP or Access Code are not correct
fr: Erreur : l’IP ou le code d’accès n’est pas correct

en: Error: Please close all toolbar menus first
fr: Erreur : Veuillez d'abord fermer tous les menus de la barre d'outils

en: Errors
fr: Erreurs

en: Estimated time
fr: Durée estimée

en: Example
fr: Exemple

en: Exception
fr: Anomalie

en: Exclude objects
fr: Exclure des objets

en: Exit %s
fr: Quitter %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
fr: Agrandir (+) ou réduire (-) la portée horizontale des supports normaux

en: Expand all raft layers in XY plane
fr: Etendre toutes les couches de radeau dans le plan X-Y

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
fr: Expension de la première couche du radeau pour améliorer l'adhérence sur le plateau

en: Explosion Ratio
fr: Ratio d'explosion

en: Export
fr: Exporter

en: Export &Configs
fr: Exporter les configurations

en: Export &Toolpaths as OBJ
fr: Exporter les &parcours d'outils en OBJ

en: Export 3MF
fr: Exporter 3mf

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
fr: Exporter au format 3mf sans utiliser certaines extensions 3mf

en: Export G-code
fr: Exporter le G-code

en: Export G-code file
fr: Exporter le fichier G-code

en: Export Generic 3MF
fr: Exporter au format 3MF

en: Export STL file:
fr: Fichier STL exporté :

en: Export Settings
fr: Paramètres d'exportation

en: Export all objects as STL
fr: Exporter tous les objets au format STL

en: Export all plate sliced file
fr: Exporter tous les fichiers des plateaux

en: Export all sliced file
fr: Exporter tous les fichiers découpés

en: Export as STL
fr: Exporter en STL

en: Export current configuration to files
fr: Exporter la configuration actuelle vers des fichiers

en: Export current plate as G-code
fr: Exporter le plateau actuel au format G-code

en: Export current sliced file
fr: Exporter le fichier découpé actuel

en: Export plate sliced file
fr: Exporter les fichiers découpés du plateau

en: Export project as 3MF.
fr: Exporter le projet au format 3mf.

en: Export result
fr: Exporter le résultat

en: Export settings to a file.
fr: Exporter les paramètres vers un fichier.

en: Export slicing data
fr: Exporter les données de découpage

en: Export slicing data to a folder.
fr: Exporter les données de découpage vers un dossier.

en: Export successfully.
fr: Exporté avec succès.

en: Export toolpaths as OBJ
fr: Exporter les parcours d'outils en OBJ

en: Exporting 3mf file failed
fr: Échec de l'exportation du fichier 3mf

en: Exporting G-code
fr: Exportation du G-code

en: Exporting objects
fr: Exportation d'objets

en: Exporting.
fr: Exportation.

en: Ext Spool
fr: Bobine externe

en: Extension Board
fr: Carte d'extension

en: Extra high
fr: Très haut

en: Extra length on restart
fr: Longueur supplémentaire

en: Extra low
fr: Très bas

en: Extruder
fr: Hotend

en: Extruder Clearance
fr: Tête d’impression

en: Extruder Color
fr: Couleur de l'extrudeur

en: Extruder offset
fr: Décalage de la hotend

en: Extruder type
fr: Type d'extrudeur

en: Extruders
fr: Extrudeurs

en: Extruders count
fr: Nombre d’extrudeurs

en: Extrusion Width
fr: Largeur d'extrusion

en: Face recognition
fr: Reconnaissance faciale

en: Factor K
fr: Facteur K

en: Factor N
fr: Facteur N

en: Factors of dynamic flow cali
fr: Facteurs de calibration dynamique du débit

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
fr: Échec du chargement du fichier "%1%". Une configuration invalide a été trouvée.

en: Failed loading objects.
fr: Échec du chargement des objets.

en: Failed processing of the filename_format template.
fr: Échec du traitement du modèle filename_format.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
fr: Échec du calcul de la largeur de ligne de %1%. Impossible d'obtenir la valeur de "%2%"

en: Failed to connect to the printer
fr: Échec de la connexion

en: Failed to connect to the server
fr: Impossible de se connecter au serveur

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
fr: Échec du téléchargement du plug-in. Veuillez vérifier les paramètres de votre pare-feu et de votre logiciel VPN, puis réessayez.

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
fr: Échec de la génération du gcode pour un G-code personnalisé non valide.

en: Failed to get ticket
fr: Impossible d'obtenir un ticket

en: Failed to initialize the WinRT library.
fr: Échec de l'initialisation de la bibliothèque WinRT.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
fr: Échec de l'installation du plug-in. Veuillez vérifier s'il n'a pas été bloqué ou supprimé par un logiciel antivirus.

en: Failed to log out.
fr: Échec de la déconnexion.

en: Failed to repair folowing model object | Failed to repair folowing model objects
fr[0]: Échec de la réparation du modèle suivant
fr[1]: Échec de la réparation des modèles suivants

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
fr: Échec de l'enregistrement du fichier gcode.
    Message d'erreur : %1%. 
    Fichier source %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file.
fr: Échec de l'enregistrement du projet.
    Veuillez vérifier si le dossier existe en ligne ou si d'autres programmes utilisent actuellement ce fichier de projet.

en: Failed to send the print job. Please try again.
fr: Échec de l'envoi de la tâche d'impression. Veuillez réessayer.

en: Failed to start printing job
fr: Échec du démarrage de la tâche d'impression

en: Failed uploading print file
fr: Échec du téléchargement du fichier d'impression

en: Failure of bind
fr: Échec de liaison

en: Failure of printer login
fr: Échec de la connexion

en: Fan Speed
fr: Vitesse du ventilateur

en: Fan Speed (%)
fr: Vitesse du ventilateur (%)

en: Fan Speed:
fr: Vitesse du ventilateur:

en: Fan kick-start time
fr: Durée de démarrage du ventilateur

en: Fan speed
fr: Vitesse du ventilateur

en: Fan speed for overhang
fr: Vitesse du ventilateur pour les surplombs et ponts

en: Fan speed will be ramped up linearly from zero at layer "close_fan_the_first_x_layers" to maximum at layer "full_fan_speed_layer". "full_fan_speed_layer" will be ignored if lower than "close_fan_the_first_x_layers", in which case the fan will be running at maximum allowed speed at layer "close_fan_the_first_x_layers" + 1.
fr: La vitesse du ventilateur augmentera de manière linéaire à partir de zéro à la couche "close_fan_the_first_x_layers" jusqu’au maximum à la couche "full_fan_speed_layer". "full_fan_speed_layer" sera ignoré s’il est inférieur à "close_fan_the_first_x_layers", auquel cas le ventilateur fonctionnera à la vitesse maximale autorisée à la couche "close_fan_the_first_x_layers" + 1.

en: Fan speed-up time
fr: Durée d’accélération du ventilateur

en: Fatal error
fr: Erreur fatale

en: Fatal error, exception catched: %1%
fr: Erreur fatale, exception interceptée : %1%

en: Feed new filament from external spool
fr: Insertion du nouveau filament dans l'extrudeur

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament %s ne correspond pas au filament dans l'emplacement %s de l'AMS . Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante pour prendre en charge l'affectation des emplacements dans l'AMS.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament %s dépasse le nombre d'emplacements de l'AMS. Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante pour prendre en charge l'affectation des emplacements dans l'AMS.

en: Filament Changes
fr: Changements de filaments

en: Filament Settings
fr: Paramètres des filaments

en: Filament change times
fr: Durée de changement de filament

en: Filament changes
fr: Changements de filaments

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
fr: Le nombre de filaments dépasse le nombre maximum pris en charge par l'outil de peinture. Seuls les %1% premiers filaments seront disponibles dans l'outil de peinture.

en: Filament density. For statistics only
fr: Densité du filament. Pour les statistiques uniquement

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
fr: Le diamètre du filament est utilisé pour calculer les variables d'extrusion dans le G-code, il est donc important qu'il soit exact et précis

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament ne correspond pas au filament dans l'emplacement de l'AMS . Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante pour prendre en charge l'affectation des emplacements dans l'AMS.

en: Filament end G-code
fr: G-code de fin du filament

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
fr: Le filament dépasse le nombre d'emplacements de l'AMS. Veuillez mettre à jour le firmware de l'imprimante pour prendre en charge l'affectation des emplacements dans l'AMS.

en: Filament load time
fr: Durée de chargement du filament

en: Filament price. For statistics only
fr: Coût ​​des filaments. Pour les statistiques uniquement

en: Filament settings
fr: Réglages du filament

en: Filament start G-code
fr: G-code de démarrage du filament

en: Filament to print internal sparse infill.
fr: Filament pour imprimer le remplissage interne.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
fr: Filament pour imprimer la base des supports et les radeaux. "Par défaut" signifie qu'aucun filament spécifique n'est utilisé pour les supports et que le filament actuel est utilisé

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
fr: Filament pour imprimer les interfaces de support. "Par défaut" signifie qu'aucun filament spécifique n'est utilisé pour les interfaces de support et le filament actuel est utilisé

en: Filament type
fr: Filament

en: Filament unload time
fr: Durée de déchargement du filament

en: Filament used in this print job
fr: Filament utilisé dans cette tâche d'impression

en: Filaments replace
fr: Remplacement des filaments

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
fr: L'affectation des filaments aux emplacements de l'AMS a été réalisée. Vous pouvez cliquer sur un filament ci-dessus pour modifier son emplacement correspondant à celui dans l'AMS

en: File
fr: Fichier

en: File '%s' was lost! Please download it again.
fr: Le fichier ‘%s' a été perdu ! Veuillez le télécharger à nouveau.

en: File for the replace wasn't selected
fr: Le fichier à remplacer n'a pas été sélectionné

en: File is missing
fr: Le fichier est manquant

en: Filename format
fr: Format du nom de fichier

en: Fill
fr: Remplissage

en: Fill bed with copies
fr: Remplir le plateau de copies

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
fr: Remplissez la zone restante du plateau avec des copies de l'objet sélectionné

en: Filling bed
fr: Remplir le plateau

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affect top/bottom layers
fr: Filtrer les petits espaces au seuil spécifié. Ce paramètre n’affectera pas les couches supérieures/inférieures

en: Filter out tiny gaps
fr: Filtrer les petits espaces

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
fr: Réglage précis du débit
    Saviez-vous que le débit peut être ajusté pour des impressions encore plus belles ? Selon le matériau, vous pouvez améliorer la finition globale du modèle imprimé en effectuant quelques ajustements.

en: Finished
fr: Terminé

en: Firmware Retraction
fr: Rétraction Firmware

en: First Layer Inspection
fr: Inspection de la première couche

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems?
fr: Réparer le modèle
    Saviez-vous que vous pouvez réparer un modèle 3D corrompu pour éviter de nombreux problèmes de découpage ?

en: Fix model
fr: Réparer le modèle

en: Flip
fr: Retourner

en: Floating reserved operand
fr: Opérande réservé flottant

en: Flow
fr: Débit

en: Flow Calibration
fr: Calibration du débit

en: Flow rate
fr: Débit

en: Flow rate test - Pass 1
fr: Test de débit - Passe 1

en: Flow rate test - Pass 2
fr: Test de débit - Passe 2

en: Flow ratio
fr: Ratio du débit

en: Flow:
fr: Débit:

en: Flush Options
fr: Paramètres de purge

en: Flush into objects' infill
fr: Purger dans le remplissage

en: Flush into objects' support
fr: Purger dans les supports

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
fr: Purge dans les supports / les objets / le remplissage
    Saviez-vous que vous pouvez économiser du filament en le purgeant dans les supports / les objets / le remplissage lors du changement de filament ?

en: Flush into this object
fr: Purger dans cet objet

en: Flush multiplier
fr: Multiplicateur de purge

en: Flush options
fr: Options de purge

en: Flushed
fr: Purgé

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
fr: Volume de purge (mm³) pour chaque paire de filaments.

en: Flushing volumes
fr: Volumes de purge

en: Flushing volumes for filament change
fr: Volumes de purge - Changement de filament

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
fr[0]: La ligne suivante %s contient des mots clés réservés.
    Veuillez les supprimer, ou cela gênera la visualisation du G-code et l'estimation de la durée d'impression.
fr[1]: Les lignes suivantes %s contiennent des mots clés réservés.
    Veuillez les supprimer, ou cela gênera la visualisation du G-code et l'estimation de la durée d'impression.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
fr[0]: Le modèle suivant a été réparé
fr[1]: Les modèles suivants ont été réparés

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
fr[0]: Le préréglage suivant sera également supprimé.
fr[1]: Les préréglages suivants seront également supprimés.

en: Font
fr: Police

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
fr: Pour "%1%", ajouter "%2%" comme nouveau préréglage

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
fr: Pour "%1%", remplacer "%2%" par "%3%"

en: For "Tree Strong" and "Tree Hybrid" styles, we recommend the following settings: at least 2 interface layers, at least 0.1mm top z distance or using support materials on interface.
fr: Pour les styles "Arborescents Solides" et "Arborescents Hybrides", nous recommandons les paramètres suivants :
    
    Couches des interfaces supérieures : 2
    Distance Z supérieure d'au moins 0.1 mm ou l'utilisation de filament pour supports pour l'interface

en: Force a retraction when changes layer
fr: Forcer une rétraction lors d'un changement de couche

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
fr: Forcer le ventilateur de refroidissement à atteindre une vitesse spécifique lorsque le degré de surplomb de la pièce imprimée dépasse cette valeur. Ceci est exprimé en pourcentage qui indique la largeur de la ligne sans support provenant de la couche inférieure. 0 %% signifie un refroidissement forcé de toutes les parois extérieures, quel que soit le degré de surplomb.

en: Force cooling for overhang and bridge
fr: Forcer la ventilation des surplombs et ponts

en: Force part cooling fan to be this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
fr: Forcer le ventilateur de refroidissement à être à cette vitesse lors de l'impression d'un pont ou d'une paroi qui a un degré de surplomb important. Cela permet d’obtenir une meilleure qualité

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material
fr: Forcer la génération de coques solides entre matériaux/volumes adjacents. Utile pour les impressions multi-extrudeuses avec des matériaux translucides ou un matériau de support soluble

en: Frequent
fr: Fréquent

en: From
fr: De

en: Front
fr: Vue de face

en: Front View
fr: Vue de face

en: Frustum
fr: Tronc

en: Full fan speed at layer
fr: Vitesse maximale du ventilateur à la couche

en: Fuzzy Skin
fr: Surface floue

en: Fuzzy skin point distance
fr: Distance du point de fuite

en: Fuzzy skin thickness
fr: Épaisseur de surface floue

en: G-code files can not be loaded with models together!
fr: Les fichiers G-code ne peuvent pas être chargés avec des modèles !

en: G-code flavor
fr: Version de G-code

en: G-code loading
fr: Chargement du G-code

en: G-code output
fr: G-code

en: G-code path is genereated after simplifing the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
fr: Le chemin du G-code est généré après avoir simplifié le contour du modèle pour éviter trop de points et de lignes dans le fichier gcode. Une valeur plus petite signifie une résolution plus élevée et plus de temps pour découper

en: G-code thumbnails
fr: Vignette G-code

en: Gap Fill
fr: Remplir les espaces

en: Gap area
fr: Zone d'espacement

en: Gap fill
fr: Remplir les espaces

en: Gap infill
fr: Remplissage des espaces

en: Gcode path overlap
fr: Chevauchement de chemin Gcode

en: General
fr: Général

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: Generating G-code
fr: Génération du G-code

en: Generating G-code: layer %1%
fr: Génération du G-code : couche %1%

en: Generating geometry index data
fr: Génération de données d'index de géométrie

en: Generating geometry vertex data
fr: Génération de données de sommet de géométrie

en: Generating infill regions
fr: Génération des zones de remplissage

en: Generating infill toolpath
fr: Génération du parcours de remplissage

en: Generating skirt & brim
fr: Génération jupe & bordure

en: Generating support
fr: Génération des supports

en: Generating walls
fr: Génération des parois

en: Generic
fr: Générique

en: Gizmo FDM paint-on seam
fr: Gizmo Peinture de la couture FDM

en: Gizmo Place face on bed
fr: Gizmo Placer la face sur le plateau

en: Gizmo SLA support points
fr: Gizmo Point de support SLA

en: Gizmo cut
fr: Gizmo Couper

en: Gizmo move
fr: Gizmo Déplacements

en: Gizmo rotate
fr: Gizmo Rotation

en: Gizmo scale
fr: Gizmo Échelle

en: Global shortcuts
fr: Raccourcis globaux

en: Go Home
fr: Home

en: Go Live
fr: Passer en direct

en: Goto download page.
fr: Aller à la page de téléchargement.

en: Green means that AMS humidity is normal, orange represent humidity is high, red represent humidity is too high.(Hygrometer: lower the better.)
fr: Vert signifie que l’humidité dans l’AMS est normale, orange représente une humidité élevée, rouge représente une humidité trop élevée. (Hygromètre : un niveau bas est meilleur, les barres : un niveau haut est meilleur)

en: Grid
fr: Grille

en: Group
fr: Groupe

en: Group Operations
fr: Opérations de groupe

en: Group files by month, recent first.
fr: Regroupez les fichiers par mois, les plus récents en premier.

en: Group files by year, recent first.
fr: Regroupez les fichiers par année, les plus récents en premier.

en: Group manipulation
fr: Manipulation de groupe

en: Gyroid
fr: Gyroïde

en: HTTP digest
fr: Résumé HTTP

en: HTTPS CA File
fr: Fichier CA HTTPS

en: HTTPS CA file is optional. It is only needed if you use HTTPS with a self-signed certificate.
fr: Le fichier CA HTTPS est facultatif. Il n'est nécessaire que si vous utilisez HTTPS avec un certificat auto-signé.

en: Hardened steel
fr: Acier trempé

en: Heat the nozzle
fr: Chauffe de la buse

en: Heatbed preheating
fr: Préchauffage du plateau

en: Heating hotend
fr: Préchauffage de la buse

en: Height
fr: Hauteur

en: Height Range
fr: Plage de hauteur

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhension
fr: Hauteur de la couche initiale. Une couche initiale légèrement épaisse peut améliorer l'adhérence sur le plateau

en: Height range
fr: Plage de hauteur

en: Height range Modifier
fr: Modificateur de plage de hauteur

en: Height ranges
fr: Plages de hauteur

en: Height to lid
fr: Hauteur au couvercle

en: Height to rod
fr: Hauteur à la tige

en: Height:
fr: Hauteur:

en: Help
fr: Aide

en: Hexagon
fr: Hexagone

en: Hide
fr: Masquer

en: High
fr: Haut

en: High Temp Plate
fr: Bambu High Temperature Plate

en: Highlight faces according to overhang angle.
fr: Mettre en surbrillance les faces en fonction de l'angle de surplomb.

en: Highlight overhang areas
fr: Mettre en surbrillance les zones en surplomb

en: Hilbert Curve
fr: Courbe de Hilbert

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
fr: Les trous de l'objet seront agrandis ou rétrécis dans le plan X-Y par la valeur définie. Une valeur positive agrandit les trous. Une valeur négative rend les trous plus petits. Cette fonction est utilisée pour ajuster légèrement la taille lorsque l'objet a un problème d'assemblage

en: Hollow
fr: Creux

en: Home page and daily tips
fr: Page d'accueil et conseils quotidiens

en: Homing toolhead
fr: Positionnement en Home

en: Honeycomb
fr: Nid d'abeille

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
fr: Curseur horizontal - Déplacer le pouce actif vers la gauche

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
fr: Curseur horizontal - Déplacer le pouce actif vers la droite

en: Horizontal text
fr: Texte horizontal

en: Host Setting
fr: Paramètres de l'hôte

en: Host Type
fr: Type d'hôte

en: Hostname, IP or URL
fr: Nom d'hôte, IP ou URL

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
fr: Nombre de couches de la jupe. Généralement une seule couche suffit.

en: Identifying build plate type
fr: Identification du type de plateau

en: Idle
fr: Inactive

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stoped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stoping
fr: Si ce paramètre est activé, le ventilateur de refroidissement ne sera jamais arrêté et fonctionnera au minimum à la vitesse minimale pour réduire la fréquence de démarrage et d'arrêt

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
fr: S'ils sont activés, les ponts sont plus fiables, peuvent couvrir de plus longues distances, mais peuvent sembler moins bons. S'ils sont désactivés, les ponts ont une meilleure apparence mais ne sont fiables que pour des distances plus courtes.

en: If enabled, g-code window will be displayed.
fr: Si activé, la fenêtre avec les commandes G-code sera affichée.

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .3mf files
fr: Si activé, définit Orca Slicer comme application par défaut pour ouvrir les fichiers .3mf

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .step files
fr: Si activé, définit Orca Slicer comme application par défaut pour ouvrir les fichiers .step/.stp

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .stl files
fr: Si activé, définit Orca Slicer comme application par défaut pour ouvrir les fichiers .stl

en: If enabled, useful hints are displayed at startup.
fr: Si activé, des conseils utiles sont affichés au démarrage.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
fr: Si le premier élément sélectionné est une partie, le second doit faire partie du même objet.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
fr: Si le premier élément sélectionné est un objet, le second doit également être un objet.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
fr: Si le mode Lissé ou Traditionnel est sélectionné, une vidéo Timelapse sera générée pour chaque impression. Une fois chaque couche imprimée, un instantané est pris avec la caméra de la chambre. Tous ces instantanés sont composés dans une vidéo Timelapse lorsque l'impression est terminée. Si le mode Lissé est sélectionné, la tête d'outil se déplacera vers la goulotte excédentaire après l'impression de chaque couche, puis prendra un instantané. Étant donné que le filament fondu peut couler de la buse pendant le processus de prise d'instantané, la tour de purge est nécessaire pour essuyer la buse pour le mode Lissé.

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and they can access the Slic3r config settings by reading environment variables.
fr: Si vous souhaitez traiter le code G de sortie via des scripts personnalisés, indiquez simplement leurs chemins absolus ici. Séparez plusieurs scripts par un point-virgule. Les scripts recevront le chemin absolu vers le fichier G-code comme premier argument, et ils peuvent accéder aux paramètres de configuration Slic3r en lisant les variables d’environnement.

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
fr: Ignorer les vérifications de révocation de certificat HTTPS

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
fr: Ignore les vérifications de révocation de certificat HTTPS en cas de points de distribution manquants ou hors ligne. On peut vouloir activer cette option pour les certificats auto-signés si la connexion échoue.

en: Illegal instruction
fr: Instruction illégale

en: Imperial
fr: Impérial

en: Import
fr: Importer

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
fr: Importer un fichier 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
fr: Échec de l'importation du fichier 3mf

en: Import Configs
fr: Importer des configurations

en: Import File
fr: Importer un fichier

en: Import file
fr: Importer un fichier

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
fr: Importer des données de géométrie à partir de fichiers STL/STEP/3MF/OBJ/AMF.

en: Import geometry only
fr: Importer uniquement la géométrie

en: Import model and profile
fr: Importer le modèle et le profil

en: Import model only
fr: Importer un modèle uniquement

en: Import profile only
fr: Importer un profil uniquement

en: Import result
fr: Importer le résultat

en: Importing Model
fr: Importation du modèle

en: Importing SLA archive
fr: Importation de l’archive SLA

en: Importing canceled.
fr: Importation annulée.

en: Importing done.
fr: Importation terminée.

en: Improve shell precision by adjusting outer wall spacing. This also improves layer consistency.
fr: Améliorer la précision de la coque en ajustant l’espacement des murs extérieurs. Cela améliore également la consistance des couches.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
fr: Améliorer la résistance
    Saviez-vous que vous pouvez utiliser plus de parois et une densité de remplissage plus élevée pour améliorer la résistance du modèle ?

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
fr: Dans la file d’attente Cloud Slicing, il reste %s tâches à venir.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount can be specified in millimeters or as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 10%.
fr: Afin de réduire la visibilité de la couture dans une extrusion en boucle fermée, la boucle est interrompue et raccourcie d’une valeur spécifiée.
    Cette quantité peut être spécifiée en millimètres ou en pourcentage du diamètre actuel de la buse. La valeur par défaut de ce paramètre est 10 %.

en: Incompatible 3mf
fr: Fichier 3mf incompatible

en: Incompatible presets
fr: Préréglages incompatibles

en: Incorrect password
fr: Mot de passe incorrect

en: Increase/decrease edit area
fr: Augmenter/Diminuer la zone d'édition

en: Independent support layer height
fr: Hauteur de la couche indépendante des supports

en: Infill
fr: Remplissage

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
fr: La zone de remplissage est légèrement agrandie pour chevaucher le mur pour une meilleure adhérence. La valeur en pourcentage est relative à la largeur de ligne du remplissage

en: Infill combination
fr: Combinaison de remplissage

en: Infill density(%)
fr: Densité de remplissage(%)

en: Infill direction
fr: Direction du remplissage

en: Infill/Wall overlap
fr: Chevauchement du remplissage et de la paroi

en: Information
fr: Informations

en: Initial layer
fr: Couche initiale

en: Initial layer bed temperature
fr: Température du plateau lors de la couche initiale

en: Initial layer density
fr: Densité de la couche initiale

en: Initial layer expansion
fr: Expension de la couche initiale

en: Initial layer height
fr: Hauteur de couche initiale

en: Initial layer infill
fr: Remplissage solide

en: Initial layer nozzle temperature
fr: Température de la buse de la couche initiale

en: Initial layer speed
fr: Vitesse de couche initiale

en: Initial layer travel speed
fr: Déplacements

en: Initialize failed (%s)!
fr: Échec de l'initialisation (%s) !

en: Initialize failed (Missing LAN ip of printer)!
fr: Échec de l'initialisation (IP LAN de l'imprimante manquante) !

en: Initialize failed (No Camera Device)!
fr: Échec de l'initialisation (aucune caméra) !

en: Initialize failed (No Device)!
fr: Échec de l'initialisation (pas de périphérique) !

en: Initialize failed (Not accessible in LAN-only mode)!
fr: Échec de l'initialisation (non accessible en mode LAN uniquement) !

en: Initialize failed (Not supported by printer)!
fr: Échec de l'initialisation (non pris en charge par l'imprimante) !

en: Initialize failed (Not supported with LAN-only mode)!
fr: Échec de l'initialisation (non pris en charge avec le mode LAN uniquement) !

en: Initializing...
fr: Initialisation...

en: Inner brim only
fr: Bordure intérieure uniquement

en: Inner wall
fr: Paroi intérieure

en: Input access code
fr: Saisir le code d'accès

en: Input text
fr: Texte

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
fr: Insérer une commande de pause au début de cette couche.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
fr: Insérer des commandes personnalisées au début de cette couche.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
fr: Insérer un G-code personnalisé au début de cette couche.

en: Insertion update
fr: Mise à jour à l’insertion

en: Inspecting first layer
fr: Inspection de la première couche

en: Install failed
fr: Échec de l'installation

en: Install successfully.
fr: Installation réussie.

en: Installing
fr: Installation

en: Instance manipulation
fr: Manipulation d’instances

en: Integration failed.
fr: L'intégration a échoué.

en: Integration was successful.
fr: L'intégration a réussi.

en: Interface pattern
fr: Motif des interfaces

en: Interface shells
fr: Coque des interfaces

en: Interface use loop pattern
fr: Boucles des interfaces

en: Internal bridge support thickness
fr: Épaisseur des supports de ponts internes

en: Internal solid infill
fr: Remplissage solide interne

en: Invalid connectors detected
fr: Connecteurs non valides détectés

en: Invalid data
fr: données invalides

en: Invalid file format.
fr: Format de fichier invalide.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
fr: Format invalide. Format vectoriel attendu : "%1%"

en: Invalid input.
fr: Entrée invalide.

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
fr: Nom invalide, les caractères suivants ne sont pas autorisés :

en: Invalid number
fr: Numéro invalide

en: Invalid numeric.
fr: Chiffre non valide.

en: Invalid state. 
    No one part is selected for keep after cut
fr: Etat non valide.
    Aucune pièce n’est sélectionnée pour être conservée après la coupe

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
fr: Valeur invalide lorsque le mode vase est activé :

en: Invalid values found in the 3mf:
fr: Valeurs non valides trouvées dans le 3mf :

en: Invalidate cut info
fr: Invalider les informations de coupe

en: Ironing
fr: Lissage

en: Ironing Pattern
fr: Modèle de repassage

en: Ironing Type
fr: Type de lissage

en: Ironing flow
fr: Débit de lissage

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
fr: Le lissage utilise un petit débit pour imprimer à nouveau sur la même hauteur de surface pour rendre la surface plane plus lisse. Ce paramètre contrôle quelle couche doit être lissée

en: Ironing line spacing
fr: Espacement des lignes de lissage

en: Ironing speed
fr: Vitesse de lissage

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
fr: Est-ce %s%% ou %s %s ?
    OUI pour %s%%, 
    NON pour %s %s.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
fr: Il semblerait que l'objet %s ait %s. Veuillez réorienter l'objet ou activer la génération de supports.

en: Jerk for infill
fr: Jerk du remplissage

en: Jerk for initial layer
fr: Jerk de la couche initiale

en: Jerk for top surface
fr: Jerk des surfaces supérieures

en: Jerk for travel
fr: Jerk des déplacements

en: Jerk limitation
fr: Limitation du jerk

en: Jerk of inner walls
fr: Jerk des parois intérieures

en: Jerk of outer walls
fr: Jerk des parois extérieures

en: Jerk(XY)
fr: Jerk (X-Y)

en: Jump to
fr: Sélectionner

en: Jump to Layer
fr: Aller à la couche

en: Jump to layer
fr: Aller à la couche

en: Jump to model publish web page
fr: Accéder à la page Web de publication de modèles

en: Jump to webpage
fr: Aller à la page Web

en: Keep
fr: Conserver

en: Keep fan always on
fr: Ventilateur toujours actif

en: Keep min
fr: Conserver le minimum

en: Keep the selected options.
fr: Conserver les options sélectionnées.

en: Key 1~9
fr: Touche 1 ~ 9

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
fr: Le paramètre max_accel_to_decel de Klipper sera ajusté automatiquement

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
fr: Échec de la connexion LAN (échec du démarrage de la visualisation en direct)

en: LAN Connection Failed (Sending print file)
fr: Échec de la connexion LAN (envoi du fichier d’impression)

en: Label objects
fr: Label Objects

en: Lamp
fr: LED

en: Language
fr: Langue

en: Language selection
fr: Sélection de la langue

en: Last Step
fr: Dernière étape

en: Latest version
fr: Dernière version

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
fr: Poser sur la face
    Saviez-vous que vous pouvez orienter rapidement un modèle de manière à ce que l'une de ses faces repose sur le plateau d'impression ? Sélectionnez la fonction "Poser sur la face" ou appuyez sur la touche <b>F</b>.

en: Lay on face
fr: Poser sur la face

en: Layer
fr: Couche

en: Layer Height
fr: Hauteur de couche

en: Layer Height (mm)
fr: Hauteur de couche (mm)

en: Layer Time
fr: Durée de couche

en: Layer Time (log)
fr: Durée de couche (log)

en: Layer Time:
fr: Durée de couche:

en: Layer change G-code
fr: G-code de changement de couche

en: Layer height
fr: Hauteur de couche

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
fr: La hauteur de la couche ne peut pas dépasser le diamètre de la buse

en: Layer height limits
fr: Limites de hauteur de couche

en: Layer range Settings to modify
fr: Paramètres de la plage de couche à modifier

en: Layer time
fr: Durée de couche

en: Layer: %d/%d
fr: Couche: %d/%d

en: Layer: %s
fr: Couche: %s

en: Layer: N/A
fr: Couche: N/A

en: Layers
fr: Couches

[ctx: Layers]
en: Bottom
fr: Bas

[ctx: Layers]
en: Top
fr: Haut

en: Layers and Perimeters
fr: Couches et Périmètres

en: Left
fr: Vue de gauche

en: Left View
fr: Vue de gauche

en: Left click
fr: Clic gauche

en: Left mouse button
fr: Bouton gauche de la souris

en: Left mouse button:
fr: Bouton gauche de la souris:

en: Length
fr: Longueur

en: Libraries
fr: Bibliothèques

en: Lightning
fr: Éclair

en: Line
fr: Ligne

en: Line Type
fr: Type de lignes

en: Line Width
fr: Largeur de ligne

en: Line Width (mm)
fr: Largeur de ligne (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
fr: Motif de ligne pour le remplissage

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
fr: Motif de ligne du remplissage de la surface inférieure, et non pas du remplissage du pont

en: Line pattern of support
fr: Motif de ligne de support

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
fr: Modèle de ligne de l'interface de support. Le motif par défaut pour les interfaces de support non solubles est Rectiligne, tandis que le modèle par défaut pour les interfaces de support solubles est Concentrique

en: Line pattern of top surface infill
fr: Motif de ligne du remplissage de la surface supérieure

en: Line width
fr: Largeur de ligne

en: Load 3mf
fr: Charger 3mf

en: Load Filament
fr: Charger

en: Load Filament Settings
fr: Charger les paramètres de filament

en: Load General Settings
fr: Charger les paramètres généraux

en: Load a model
fr: Charger un modèle

en: Load and store settings at the given directory. This is useful for maintaining different profiles or including configurations from a network storage.
fr: Charger et stocker les paramètres dans le répertoire donné. Ceci est utile pour maintenir différents profils ou inclure des configurations à partir d’un stockage réseau.

en: Load cached slicing data from directory
fr: Charger les données de découpage en cache à partir d'un dossier

en: Load configs
fr: Charger des configurations

en: Load failed [%d]!
fr: Le chargement a échoué [%d] !

en: Load filament settings from the specified file list
fr: Charger les paramètres de filament à partir de la liste de fichiers spécifiée

en: Load process/machine settings from the specified file
fr: Charger les paramètres de processus/imprimante à partir du fichier spécifié

en: Load project
fr: Charger le projet

en: Load shape from STL...
fr: Charger la forme depuis un STL...

en: Load slicing data
fr: Charger les données de découpage

en: Load these files as a single object with multiple parts?
fr: Charger ces fichiers en tant qu'objet unique avec plusieurs parties ?

en: Load...
fr: Charger...

en: Loading
fr: Chargement

en: Loading G-codes
fr: Chargement des G-codes

en: Loading a mode view
fr: Chargement d'un mode de vue

en: Loading configuration
fr: Chargement de la configuration

en: Loading current presets
fr: Chargement des préréglages actuels

en: Loading file
fr: Chargement du fichier

en: Loading file list...
fr: Chargement de la liste des fichiers…

en: Loading file: %s
fr: Chargement du fichier : %s

en: Loading of a model file failed.
fr: Le chargement du fichier modèle a échoué.

en: Loading repaired objects
fr: Chargement des objets réparés

en: Loading user preset
fr: Chargement du préréglage utilisateur

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Lock
fr: Bloquer

en: Log Level
fr: Niveau de journalisation

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: Log in printer
fr: Connecter l'imprimante

en: Log in successful.
fr: Connexion réussie.

en: Log out printer
fr: Déconnecter l'imprimante

en: Log out successful.
fr: Déconnexion réussie.

en: Logging
fr: Enregistrement

en: Logging in
fr: Connexion en cours

en: Login
fr: Connexion

en: Login Region
fr: Région

en: Login failed
fr: Échec d'identification

en: Login information expired. Please login again.
fr: Les informations de connexion ont expiré. Veuillez vous reconnecter.

en: Low
fr: Bas

en: Lower part
fr: Partie inférieure

en: Ludicrous
fr: Extrême

en: M400 pause
fr: Pause M400

en: Machine
fr: Imprimante

en: Machine end G-code
fr: G-code de fin de l’imprimante

en: Machine gcode
fr: G-code de l’imprimante

en: Machine limits
fr: Limites de l’imprimante

en: Machine start G-code
fr: G-code de démarrage de l’imprimante

en: MainBoard
fr: Carte mère

en: Manual
fr: Manuelle

en: Material becomes soft at this temperature. Thus the heatbed cannot be hotter than this tempature
fr: Température lorsque le matériau devient mou. Ainsi, le plateau ne peut pas être plus chaud que cette température

en: Max
fr: Maximum

en: Max bridge length
fr: Longueur maximale des ponts

en: Max fan speed threshold
fr: Seuil de vitesse maximale

en: Max flowrate
fr: Débit maximal

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
fr: Il s'agit de la longueur maximale des ponts qui n'ont pas besoin de support. Une valeur à 0 permet que tous les ponts soient pris en charge, une valeur très élevée permet qu'aucun pont ne soit pris en charge.

en: Max volumetric speed
fr: Vitesse volumétrique maximale

en: Max volumetric speed test
fr: Test de vitesse volumétrique max

en: Maximum E speed
fr: Vitesse maximale de l’extrudeur

en: Maximum X speed
fr: Vitesse maximale de l’axe X

en: Maximum Y speed
fr: Vitesse maximale de l’axe Y

en: Maximum Z speed
fr: Vitesse maximale de l’axe Z

en: Maximum acceleration E
fr: Accélération maximale E

en: Maximum acceleration X
fr: Accélération maximale X

en: Maximum acceleration Y
fr: Accélération maximale Y

en: Maximum acceleration Z
fr: Accélération maximale Z

en: Maximum acceleration for extruding
fr: Accélération maximale de l'extrusion

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
fr: Accélération maximale de l'extrusion (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
fr: Accélération maximale de la rétraction

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
fr: Accélération maximale de la rétraction (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
fr: Accélération maximale de déplacement

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
fr: Accélération maximale de déplacement (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
fr: Accélération maximale de l’extrudeur

en: Maximum acceleration of the X axis
fr: Accélération maximale de l'axe X

en: Maximum acceleration of the Y axis
fr: Accélération maximale de l'axe Y

en: Maximum acceleration of the Z axis
fr: Accélération maximale de l'axe Z

en: Maximum count of recent projects
fr: Nombre maximal de projets récents

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is large than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
fr: Distance de détour maximale pour éviter de traverser les parois. Ne pas faire de détour si la distance de détour est supérieure à la valeur définie. La longueur du détour peut être spécifiée soit en valeur absolue, soit en pourcentage (par exemple 50 %) d'un trajet direct. Valeur à 0 pour désactiver

en: Maximum jerk E
fr: Jerk maximum E

en: Maximum jerk X
fr: Jerk maximum X

en: Maximum jerk Y
fr: Jerk maximum Y

en: Maximum jerk Z
fr: Jerk maximum Z

en: Maximum jerk of the E axis
fr: Jerk maximum de l’extrudeur

en: Maximum jerk of the X axis
fr: Jerk maximum de l'axe X

en: Maximum jerk of the Y axis
fr: Jerk maximum de l'axe Y

en: Maximum jerk of the Z axis
fr: Jerk maximum de l'axe Z

en: Maximum length of the infill anchor
fr: Longueur maximale de l’ancrage de remplissage

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
fr: Hauteur imprimable maximale limitée par le mécanisme de l'imprimante

en: Maximum recent projects
fr: Projets récents maximum

en: Maximum speed E
fr: Vitesse maximale E

en: Maximum speed X
fr: Vitesse maximale X

en: Maximum speed Y
fr: Vitesse maximale Y

en: Maximum speed Z
fr: Vitesse maximale Z

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
fr: Il est possible que certaines parties de l'objet à cette hauteur sont trop fines ou que l'objet a un maillage défectueux

en: Media
fr: Médias

en: Medium
fr: Moyen

en: Mesh name
fr: Nom du maillage

en: Method
fr: Méthode

en: Metric
fr: Métrique

en: Micro lidar calibration
fr: Calibration du Micro Lidar

en: Min
fr: Minimum

en: Min fan speed threshold
fr: Seuil de vitesse minimale

en: Min print speed
fr: Vitesse d'impression minimale

en: Minimal purge on wipe tower
fr: Purge minimale sur la tour d’essuyage

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
fr: HRC minimum de la buse nécessaire pour imprimer le filament. Une valeur à 0 signifie aucune vérification du HRC de la buse.

en: Minimum feature size
fr: Épaisseur minimale des parois fines

en: Minimum sparse infill threshold
fr: Seuil minimum de remplissage

en: Minimum speed for extruding
fr: Vitesse minimale d'extrusion

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
fr: Vitesse minimale d'extrusion (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
fr: Vitesse minimale du ventilateur de refroidissement

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Épaisseur minimale des parois fines. Les parois du modèle qui sont plus minces que cette valeur ne seront pas imprimées, tandis que les parois plus épaisses que la taille minimale de la paroi seront élargies à la largeur de la paroi minimale. Elle est exprimée en pourcentage sur le diamètre de la buse

en: Minimum travel speed
fr: Vitesse de déplacement minimale

en: Minimum travel speed (M205 T)
fr: Vitesse de déplacement minimale (M205 T)

en: Minimum wall width
fr: Largeur minimale de la paroi

en: Mirror
fr: Miroir

en: Mirror Object
fr: Objet miroir

en: Mirror along the X axis
fr: Miroir le long de l'axe X

en: Mirror along the Y axis
fr: Miroir le long de l'axe Y

en: Mirror along the Z axis
fr: Miroir le long de l'axe Z

en: Mirror object
fr: Objet miroir

en: Missing LAN ip of printer!
fr: IP LAN de l'imprimante manquante !

en: Model
fr: Modèle

en: Model Name
fr: Nom du modèle

en: Model printing time
fr: Durée d'impression du modèle

en: Model:
fr: Modèle:

en: Modifier
fr: Modificateur

en: Modifying the device name
fr: Modification du nom de l’imprimante

en: Monotonic
fr: Monotone

en: Monotonic line
fr: Ligne monotone

en: Month
fr: Mois

en: More
fr: Plus

en: More calibrations
fr: Plus de calibrations

en: More...
fr: Plus…

en: Motion ability
fr: Capacité de mouvement

en: Mouse click
fr: Clic de souris

en: Mouse wheel
fr: Molette de la souris

en: Mouse wheel reverses when zooming
fr: La molette de la souris s'inverse lors du zoom

en: Mouse wheel:
fr: Molette de la souris:

en: Move
fr: Déplacer

en: Move Object
fr: Déplacer l'objet

en: Move connector
fr: Déplacer le connecteur

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
fr: Déplacer la buse le long du dernier chemin d'extrusion lors de la rétraction pour nettoyer la fuite de matériau sur la buse. Cela peut minimiser les taches lors de l'impression d'une nouvelle pièce après le trajet

en: Move of view
fr: Déplacement de la vue

en: Move selection 10 mm in negative X direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction X négative

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction Y négatif

en: Move selection 10 mm in positive X direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction X positive

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
fr: Déplacer la sélection de 10 mm dans la direction Y positif

en: Move slider 5x faster
fr: Déplacer le curseur 5 fois plus vite

en: Move: press to snap by 1mm
fr: Déplacement : appuyez pour aligner de 1 mm

en: Movement
fr: Mouvement

en: Movement in camera space
fr: Mouvement dans l'espace de la caméra

en: Movement step set to 1 mm
fr: Pas de mouvement réglé sur 1 mm

en: Movement:
fr: Mouvement:

en: Multi-part object detected
fr: Objet en plusieurs parties détecté

en: Multicolor Print
fr: Impression multicolore

en: Multiplier
fr: Multiplicateur

en: My Device
fr: Mon Imprimante

en: Name
fr: Nom

en: Name is invalid;
fr: Le nom n'est pas valide;

en: Name is unavailable.
fr: Le nom n'est pas disponible.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
fr: Le nom des composants à l'intérieur du fichier step n'est pas au format UTF-8 !

en: Name of the printer
fr: Nom de l'imprimante

en: Names of presets related to the physical printer
fr: Noms des préréglages liés à l'imprimante physique

en: Nearest
fr: Rapprochée

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
fr: Il est nécessaire de vérifier les modifications non enregistrées avant les mises à jour de configuration.

en: Negative Part
fr: Partie négative

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
fr: Le plug-in réseau n'est pas détecté. Les fonctionnalités liées au réseau ne sont pas disponibles.

en: Network plug-in update
fr: Mise à jour du plug-in réseau

en: Network unreachable
fr: Réseau inaccessible

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: New Project
fr: Nouveau projet

en: New Value
fr: Nouvelle valeur

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: New network plug-in available.
fr: Une nouvelle version du plug-in réseau Bambu est disponible.

en: New version of Orca Slicer
fr: Nouvelle version de Orca Slicer

en: Newer 3mf version
fr: Nouvelle version 3mf

en: Next
fr: Suivant

en: No
fr: Non

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
fr: Pas de filaments dans l'AMS. Veuillez sélectionner une imprimante sur la page ‘Imprimante’ pour charger les informations de l'AMS.

en: No SD Card
fr: Pas de carte SD

en: No arrangable objects are selected.
fr: Aucun objet réorganisable n'est sélectionné.

en: No auto support
fr: Pas de support automatique

en: No check
fr: Pas de vérification

en: No cooling for the first
fr: Pas de ventilation pour la/les première(s)

en: No extrusions under current settings.
fr: Aucune extrusion dans les paramètres actuels.

en: No files
fr: Aucun fichier

en: No ironing
fr: Pas de lissage

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
fr: Aucune couche n’a été détectée. Il est peut-être nécessaire de réparer vos fichiers STL ou vérifier leur taille ou leur épaisseur et réessayer.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
fr: Aucun compte de connexion, seules les imprimantes en mode LAN sont affichées

en: No object can be printed. Maybe too small
fr: Aucun objet ne peut être imprimé. Il est possible qu’il soit trop petit

en: No printer
fr: Aucun appareil

en: No printers.
fr: Aucune imprimante.

en: No space left on Printer SD card
fr: Plus d’espace libre sur la carte SD de l’imprimante

en: No to All
fr: Non pour Tous

en: No updates available.
fr: Aucune mise à jour disponible.

en: No-brim
fr: Aucune

en: None
fr: Aucun

en: Normal Support expansion
fr: Expansion des supports normaux

en: Normal mode
fr: Mode normal

en: Normal printing
fr: Impression normale

en: Normative check
fr: Vérification normative

en: North America
fr: Amérique du Nord

en: Not accessible in LAN-only mode!
fr: Non accessible en mode LAN uniquement !

en: Not found:
fr: Non trouvé:

en: Not supported by this model of printer!
fr: Non pris en charge par ce modèle d'imprimante !

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
fr: Remarque : Seuls les emplacements dans l’AMS chargés avec le même type de filament peuvent être sélectionnés.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patiant.
fr: Remarque : La préparation peut prendre plusieurs minutes. Veuillez patienter.

en: Note: When the lid is open or the desiccant pack is changed, it can take hours or a night to absorb the moisture. Low temperatures also slow down the process. During this time, the indicator may not represent the chamber accurately.
fr: Remarque : Lorsque le couvercle est ouvert ou que le sachet déshydrateur est remplacé, cela peut prendre plusieurs heures ou une nuit pour absorber l’humidité. Les basses températures ralentissent également le processus. Pendant ce temps, l’indicateur peut ne pas représenter l’état avec précision.

en: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
fr: Remarque : si un nouveau filament est inséré pendant l'impression, l'AMS ne lira les informations qu'à la fin de l'impression.

en: Notice
fr: Remarque

en: Nozzle
fr: Buse

en: Nozzle
    Temperature
fr: Température de la buse

en: Nozzle Diameter
fr: Diamètre de la buse

en: Nozzle HRC
fr: HRC Buse

en: Nozzle diameter
fr: Diamètre de la buse

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
fr: La buse peut être bouchée lorsque la température est hors de la plage recommandée.
    Veuillez vous assurer d'utiliser la température adéquate pour imprimer.

en: Nozzle temperature
fr: Température de la buse

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
fr: Température de la buse pour les couches après la première

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
fr: Température de la buse pour imprimer la couche initiale lors de l'utilisation de ce filament

en: Nozzle temperature when printing
fr: Température de la buse lors de l'impression

en: Nozzle type
fr: Type de buse

en: Nozzle volume
fr: Volume de la buse

en: Number of copies:
fr: Nombre de copies :

en: Number of currently selected parts: %1%
fr: Nombre de pièces actuellement sélectionnées : %1%

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
fr: Nombre de ligne de la jupe. Une valeur à 0 signifie aucune jupe

en: Number of slow layers
fr: Nombre de couches lentes

en: Number of top interface layers
fr: Nombre de couches des interfaces supérieures

en: Number of walls of every layer
fr: Nombre de parois de chaque couche

en: Object
fr: Objet

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
fr: Liste d'objets
    Saviez-vous que vous pouvez afficher tous les objets/pièces dans une liste et modifier les paramètres de chaque objet/pièce ?

en: Object Operations
fr: Opérations sur les objets

en: Object Settings to modify
fr: Paramètres de l’objet à modifier

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
fr: L'objet ne peut pas être imprimé pour une couche vide entre %1% et %2%.

en: Object manipulation
fr: Manipulation d’objets

en: Object name: %1%
fr: Nom de l'objet : %1%

en: Object too large
fr: Objet trop large

en: Object too small
fr: Objet trop petit

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
fr: Nombre de couches du radeau. Utilisez cette fonction pour éviter la déformation lors de l'impression ABS

en: Object with multiple parts was detected
fr: Un objet en plusieurs parties a été détecté

en: Object/Part Setting
fr: Réglages Objets

en: Object: %1%
fr: Objet : %1%

en: Objects
fr: Objets

en: Objects List
fr: Liste des objets

en: Objects list
fr: Liste des objets

en: Objects with zero volume removed
fr: Objets avec zéro volume supprimé

en: Octagram Spiral
fr: Spirale octagramme

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Old Value
fr: Ancienne valeur

en: On build plate only
fr: Sur le plateau uniquement

en: On overhangs only
fr: Sur les surplombs uniquement

en: On this system, %s uses HTTPS certificates from the system Certificate Store or Keychain.
fr: Sur ce système, %s utilise les certificats HTTPS du magasin de certificats du système ou du trousseau.

en: On/Off g-code window
fr: On/Off Fenêtre G-code

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
fr: Activer/désactiver le mode une couche du curseur vertical

en: One object has empty initial layer and can't be printed. Please Cut the bottom or enable supports.
fr: Un objet a une couche initiale vide et ne peut pas être imprimé. Veuillez couper le bas ou activer les supports.

en: Ongoing uploads
fr: Téléchargements en cours

en: Online
fr: En ligne

en: Only Windows 10 is supported.
fr: Seul Windows 10 est pris en charge.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
fr: Créer uniquement des supports pour les zones critiques, y compris les pointes, les surplombs, etc.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
fr: Un seul fichier G-code peut être ouvert à la fois.

en: Only one wall on first layer
fr: Une seule paroi sur la première couche

en: Only one wall on top surfaces
fr: Une seule paroi sur les surfaces supérieures

en: Only overhangs
fr: Sur les surplombs uniquement

en: Only the object being edit is visible.
fr: Seul l'objet en cours d'édition est visible.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
fr: Ne déclencher la rétraction que lorsque la distance parcourue est supérieure à ce seuil

en: Only used as a visual help on UI
fr: Utilisée uniquement comme aide visuelle sur l'interface utilisateur

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open &Studio
fr: Ouvrir &Studio

en: Open CA certificate file
fr: Ouvrir le fichier de certificat CA

en: Open Documentation in web browser.
fr: Ouvrir la documentation dans le navigateur Web.

en: Open Folder
fr: Ouvrir un dossier

en: Open Folder.
fr: Ouvrir un dossier.

en: Open G-code file:
fr: Ouvrir un fichier G-code :

en: Open Network Test
fr: Lancer un test réseau

en: Open Preferences.
fr: Ouvrir les Préférences.

en: Open Project
fr: Ouvrir un projet

en: Open Studio
fr: Ouvrir Studio

en: Open a G-code file
fr: Ouvrir un fichier G-code

en: Open a new window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

en: Open a project file
fr: Ouvrir un fichier de projet

en: Open as project
fr: Ouvrir en tant que projet

en: Open next tip.
fr: Ouvrir le conseil suivant.

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
fr: Opération déjà annulée. Veuillez patienter quelques secondes.

en: Optimize orientation
fr: Optimiser l'orientation

en: Optimize support interface area
fr: Optimiser la zone d'interface de support

en: Optimizing toolpath
fr: Optimisation du parcours

en: Orca Cube
fr: Cube Orca

en: Orca Slicer GUI initialization failed
fr: L'initialisation de l'interface de Orca Slicer a échoué

en: Orca Slicer is based on BambuStudio by Bambulab, which is from PrusaSlicer by Prusa Research.  PrusaSlicer is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
fr: Orca Slicer est basé sur Orca Slicer de Bambulab qui a été développé sur la base de PrusaSlicer de Prusa Research, qui est lui même développé sur la base de Slic3r par Alessandro Ranelucci et la communauté RepRap

en: Orca Slicer is licensed under
fr: Orca Slicer est sous licence

en: Orca Tolerance Test
fr: Test de tolérance Orca

en: OrcaSlicer configuration file may be corrupted and is not abled to be parsed.Please delete the file and try again.
fr: Le fichier de configuration de Orca Slicer est peut-être corrompu et ne peut pas être analysé. Veuillez supprimer le fichier et réessayer.

en: OrcaSlicer got an unhandled exception: %1%
fr: Orca Slicer a reçu une exception non gérée : %1%

en: OrcaSlicer is based on BambuStudio, PrusaSlicer, and SuperSlicer.
fr: Orca Slicer est basé sur BambuStudio, PrusaSlicer, et SuperSlicer.

en: OrcaSlicer will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
fr: Orca Slicer va s'arrêter à cause d'une erreur de localisation. Il sera apprécié si vous signalez le scénario spécifique dans lequel ce problème s'est produit.

en: OrcaSlicer will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
fr: Orca Slicer va s'arrêter à cause d'un manque de mémoire. Il peut s'agir d'un bogue. Il sera apprécié de signaler le problème à notre équipe.

en: Order of inner wall/outer wall/infil
fr: Ordre des parois

en: Orient
fr: Orienter

en: Orient the model
fr: Orienter le modèle

en: Orienting
fr: Orienter

en: Orienting...
fr: Orientation…

en: Origin
fr: Origine

en: Other
fr: Autre

en: Other Color
fr: Autre couleur

en: Other Device
fr: Autre Imprimante

en: Other layers
fr: Autres couches

en: Other layers speed
fr: Autres couches

en: Others
fr: Autres

en: Outer and inner brim
fr: Bordure extérieure et intérieure

en: Outer brim only
fr: Bordure extérieure uniquement

en: Outer wall
fr: Paroi extérieure

en: Outer wall speed
fr: Vitesse de la paroi extérieure

en: Output Model Info
fr: Informations sur le modèle de sortie

en: Output directory
fr: Dossier de sortie

en: Output directory for the exported files.
fr: Dossier de sortie des fichiers exportés.

en: Output the model's information.
fr: Informations sur le modèle de sortie

en: Outside
fr: En dehors

en: Overflow
fr: Débordement

en: Overhang speed
fr: Surplombs

en: Overhang wall
fr: Paroi en surplomb

en: Overwrite a system profile is not allowed
fr: Remplacer un profil système n'est pas autorisé

en: Overwrite file
fr: Écraser le fichier

en: PA Calibration
fr: Calibration Pressure Advance

en: PA Line
fr: Ligne PA

en: PA Tower
fr: Tour PA

en: PA step:
fr: Intervalle:

en: PRE host: api-pre.bambu-lab.com/v1
fr: Hôte PRE : api-pre.bambu-lab.com/v1

en: Packing data to 3mf
fr: Compression des données vers le fichier 3mf

en: Packing project data into 3mf file
fr: Compression des données du projet dans un fichier 3mf

en: Paint
fr: Peindre

en: Paint Toolbar
fr: Barre d'outils de peinture

en: Painted using: Filament %1%
fr: Peint avec : Filament %1%

en: Pan View
fr: Vue panoramique

en: Parameter validation
fr: Validation des paramètres

en: Part
fr: Hotend

en: Part Settings to modify
fr: Paramètres de la pièce à modifier

en: Part cooling fan
fr: Ventilateur de refroidissement des pièces

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
fr: La vitesse du ventilateur de refroidissement peut être augmentée lorsque le refroidissement automatique est activé. Il s'agit de la limitation de vitesse maximale du ventilateur de refroidissement

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
fr: La vitesse du ventilateur de refroidissement sera maximale lorsque la durée de couche estimée est plus courte que la valeur définie

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
fr: Le ventilateur de refroidissement commencera à fonctionner à la vitesse minimale lorsque la durée de couche estimée n'est pas supérieure à la valeur définie. Lorsque la durée de couche est inférieure au seuil, la vitesse du ventilateur est interpolée entre la vitesse minimale et maximale du ventilateur en fonction de la durée d'impression de la couche

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
fr: Le ventilateur de refroidissement sera activé pour les couches dont la durée estimée est inférieure à la valeur définie. La vitesse du ventilateur est interpolée entre les vitesses minimales et maximales du ventilateur en fonction de la durée d'impression de la couche

en: Part manipulation
fr: Manipulation de pièces

en: Part name: %1%
fr: Nom de la pièce : %1%

en: Pass 1
fr: Passe 1

en: Pass 2
fr: Passe 2

en: Password
fr: Mot de passe

en: Paste
fr: Coller

en: Paste clipboard
fr: Coller le presse-papiers

en: Paste from clipboard
fr: Coller depuis le presse-papiers

en: Pattern angle
fr: Angle du motif

en: Pause G-code
fr: G-code de mise en pause

en: Pause of front cover falling
fr: Mise en pause en raison de la chute du capot

en: Paused due to filament runout
fr: Mise en pause en raison d'un manque de filament

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
fr: Mise en pause en raison d'un dysfonctionnement de la température du plateau

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
fr: Mise en pause en raison d'un dysfonctionnement de la température de la buse

en: Pen shape
fr: Forme du pinceau

en: Pen size
fr: Taille du pinceau

en: Percent
fr: %

en: Perform
fr: Exécuter

en: Perform Recognition
fr: Effectuer la reconnaissance

en: Perform cut
fr: Couper

en: Physical Printer
fr: Imprimante Physique

en: Picture sizes to be stored into a .gcode and .sl1 / .sl1s files, in the following format: "XxY, XxY, ..."
fr: Tailles des images à stocker dans les fichiers .gcode et .sl1/.sl1s, au format suivant : "XxY, XxY, …"

en: Pictures
fr: Photos

en: Place on cut
fr: Placer sur la coupe

en: Plate
fr: Plateau

en: Plate %d: %s does not support filament %s
fr: Le plateau %d : %s ne prend pas en charge le filament %s

en: Plate Settings
fr: Paramètres du plateau

en: Plate name
fr: Nom du plateau

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
fr: Le plateau %d : %s n’est pas suggéré pour être utilisé avec le filament %s(%s). Si vous souhaitez toujours effectuer cette impression, veuillez définir la température du plateau de ce filament sur une valeur non nulle.

en: Plater
fr: Plaquer

en: Play
fr: Lecture

en: Playing...
fr: Lecture…

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
fr: Veuillez vérifier le G-code personnalisé ou utiliser le G-code personnalisé par défaut.

en: Please check the following:
fr: Veuillez vérifier les points suivants :

en: Please check the printer network connection.
fr: Veuillez vérifier la connexion réseau de l'imprimante.

en: Please check your object list before preset changing.
fr: Veuillez vérifier votre liste d’objets avant de changer de préréglage.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
fr: Veuillez choisir une action avec le préréglage "%1%" après l'enregistrement.

en: Please choose the filament colour
fr: Veuillez choisir la couleur du filament

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
fr: Veuillez cliquer sur chaque filament ci-dessus pour indiquer son emplacement dans l'AMS avant d'envoyer la tâche d'impression

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
fr: Veuillez cliquer sur le bouton de confirmation si vous souhaitez continuer l’impression.

en: Please correct them in the param tabs
fr: Veuillez les corriger dans l’onglet paramètres

en: Please enter the layer number
fr: Veuillez entrer le numéro de couche

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading filament.
fr: Veuillez chauffer la buse à plus de 170 degrés avant de charger le filament.

en: Please home all axes (click
fr: Veuillez mettre en Home tous les axes (cliquez sur

en: Please input a valid value (K in 0~0.5)
fr: Veuillez entrer une valeur valide (K dans la plage 0~0.5)

en: Please input a valid value (K in 0~0.5, N in 0.6~2.0)
fr: Veuillez entrer une valeur valide (K dans la plage 0~0.5, N dans la plage 0.6~2.0)

en: Please input the printer access code:
fr: Veuillez saisir le code d'accès à l'imprimante :

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Début: >= 0.0
    Fin: > Début
    Intervalle: >= 0.001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp > End temp + 5)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Début <= 350
    Fin >= 180
    Début > Fin + 5)

en: Please input valid values:
    start > 0 step >= 0
    end > start + step)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Début > 0 intervalle >= 0
    Fin > Début + Intervalle)

en: Please input valid values:
    start > 10 step >= 0
    end > start + step)
fr: Veuillez saisir des valeurs valides :
    Début > 10 intervalles >= 0
    Fin > Début + Intervalle)

en: Please log in first.
fr: Veuillez vous connecter d’abord.

en: Please log out and login to the printer again.
fr: Veuillez vous déconnecter et vous reconnecter à l'imprimante.

en: Please note that saving action will replace this preset
fr: Veuillez noter que l'action d'enregistrement remplacera ce préréglage

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
fr: Veuillez résoudre les erreurs de découpage et republier.

en: Please save project and restart the program.
fr: Veuillez enregistrer le projet et redémarrer le programme.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
fr: Veuillez sélectionner la séquence d'impression "Par objet" pour imprimer plusieurs objets en mode vase.

en: Please select a file
fr: Veuillez sélectionner un fichier

en: Please select an AMS slot before calibration
fr: Veuillez sélectionner un emplacement dans l’AMS avant de démarrer la calibration

en: Please select an action
fr: Veuillez sélectionner une action

en: Please upgrade your graphics card driver.
fr: Veuillez mettre à jour le pilote de votre carte graphique.

en: Portions copyright
fr: Copyright

en: Post-processing Scripts
fr: Scripts de post-traitement

en: Power on update
fr: Mise à jour au démarrage

en: Precise wall(experimental)
fr: Parois précises (expérimental)

en: Precision
fr: Précision

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preferences sync
fr: Synchronisation des préférences

en: Prepare
fr: Préparer

en: Prepare time
fr: Durée de préparation

en: Preparing print job
fr: Préparation de la tâche d'impression

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
fr: Le préréglage "%1%" existe déjà et est incompatible avec l'imprimante actuelle.

en: Preset "%1%" already exists.
fr: Le préréglage "%1%" existe déjà.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
fr: Le préréglage "%1%" contient les modifications non enregistrées suivantes :

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
fr: Le préréglage "%1%" n'est pas compatible avec le nouveau profil d'imprimante et contient les modifications non enregistrées suivantes :

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
fr: Le préréglage "%1%" n'est pas compatible avec le nouveau profil de processus et contient les modifications non enregistrées suivantes :

en: Preset sync
fr: Synchronisation des préréglages

[ctx: PresetName]
en: Copy
fr: Copie

en: Presets
fr: Préréglages

en: Pressure advance
fr: Pressure Advance

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin)
fr: Pressure Advance (Klipper) AKA Linear Advance (Marlin)

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Empêche les transitions entre une paroi supplémentaire et une paroi de moins. Cette marge étend la plage des largeurs d'extrusion suivante [Largeur minimale de la paroi - marge, 2 * Largeur minimale da paroi + marge]. L'augmentation de cette marge réduit le nombre de transitions, ce qui réduit le nombre de démarrages/arrêts d'extrusion et le temps de parcours. Cependant, une grande variation de largeur d'extrusion peut entraîner des problèmes de sous-extrusion ou de sur-extrusion. Elle est exprimée en pourcentage sur le diamètre de la buse

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
fr: Mode aperçu uniquement :
    Le fichier chargé contient uniquement du gcode, impossible d'accéder à la page Préparer

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
fr: Projet précédent non enregistré détecté, voulez-vous le restaurer ?

en: Price
fr: Coût

en: Prime Tower
fr: Tour de purge

en: Prime tower
fr: Tour de purge

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
fr: La tour de purge ne fonctionne pas lorsque la hauteur de couche adaptative est activée.
    Voulez-vous conserver la tour de purge ?
    OUI - Conserver la tour de purge
    NON - Conserver la hauteur de la couche adaptative

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
fr: La tour de purge ne fonctionne pas lorsque la hauteur de couche adaptative ou la hauteur de couche de support indépendante est activée.
    Voulez-vous conserver la tour de purge ?
    OUI - Conserver la tour de purge
    NON - Conserver la hauteur de la couche adaptative et la hauteur de la couche de support indépendante

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
fr: La tour de purge ne fonctionne pas lorsque la hauteur de la couche de support indépendante est activée.
    Voulez-vous conserver la tour de purge ?
    OUI - Conserver la tour de purge
    NON - Conserver la hauteur de la couche de support indépendante

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
fr: La tour de purge est requise pour un Timelapse fluide. Sans celle-ci, il peut y avoir des défauts sur le modèle. Voulez-vous activer la tour de purge ?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
fr: La tour de purge est requise pour un Timelapse fluide. Sans celle-ci, il peut y avoir des défauts sur le modèle. Voulez-vous vraiment désactiver la tour de purge ?

en: Prime volume
fr: Volume de purge

en: Print
fr: Impression

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
fr: Impression par objet : 
    Nous vous suggérons d'utiliser la disposition automatique pour éviter les collisions lors de l'impression.

en: Print Host upload
fr: Envoi vers l’imprimante hôte

en: Print Options
fr: Options d'impression

en: Print all
fr: Imprimer tous les plateaux

en: Print file not found, please slice again
fr: Fichier d'impression introuvable, veuillez redécouper

en: Print numbers
fr: Imprimer les numéros

en: Print plate
fr: Imprimer le plateau

en: Print sequence
fr: Séquence d'impression

en: Print sequence of inner wall, outer wall and infill.
fr: Séquence d'impression de la paroi intérieure, extérieure et du remplissage.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
fr: Séquence d'impression, couche par couche ou objet par objet

en: Print settings
fr: Paramètres d'impression

en: Print speed of ironing lines
fr: Vitesse d'impression des lignes de lissage

en: Print temperature
fr: Température d'impression

en: Print using materials mounted on the back of the case
fr: Imprimer avec le filament placé à l'arrière du châssis

en: Print with filaments in ams
fr: Imprimer avec les filaments dans l'AMS

en: Print with filaments in the AMS
fr: Imprimer avec les filaments
    dans l'AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
fr: Imprimer avec le filament placé à l'arrière du châssis

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
fr: Imprimer avec le filament placé
    à l'arrière du châssis

en: Printable
fr: Imprimable

en: Printable area
fr: Zone imprimable

en: Printable height
fr: Hauteur imprimable

en: Printable space
fr: Espace imprimable

en: Printer
fr: Imprimante

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
fr: L'imprimante "%1%" est sélectionnée avec le préréglage "%2%"

en: Printer is busy downloading, Please wait for the downloading to finish.
fr: L’imprimante est en cours de téléchargement, veuillez attendre la fin du téléchargement.

en: Printer preset names
fr: Noms prédéfinis de l'imprimante

en: Printer settings
fr: Paramètres de l'imprimante

en: Printing
fr: Impression

en: Printing List
fr: Liste d'impression

en: Printing Progress
fr: Progression de l'impression

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
fr: Impression de filament Silk
    Saviez-vous que le filament Silk nécessite une attention particulière pour être imprimé avec succès ? Une température plus élevée et une vitesse plus faible sont toujours recommandées pour obtenir les meilleurs résultats.

en: Printing was paused by the user
fr: L'impression a été suspendue par l'utilisateur

en: Privacy Policy Update
fr: Mise à jour de la politique de confidentialité

en: Prizm
fr: Prisme

en: Process
fr: Processus

en: Process Settings
fr: Paramètres de processus

en: Processing G-Code from Previous file...
fr: Traitement G-Code du fichier précédent...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
fr: Le traitement du modèle '%1%' avec plus de 1 million de triangles peut être lent. Il est fortement recommandé de simplifier le modèle.

en: Product host
fr: Hôte du produit

en: Project
fr: Projet

en: Project Inside Preset
fr: Préréglages intégrés au projet

en: Project downloaded %d%%
fr: Projet téléchargé %d%%

en: Project-inside presets
fr: Préréglages intégrés au projet

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
fr: PrusaSlicer est à l'origine basé sur Slic3r d'Alessandro Ranellucci.

en: Publish
fr: Publier

en: Publish was cancelled
fr: La publication a été annulée

en: Pull back current filament
fr: Retrait du filament actuel

en: Purge old filament
fr: Purge de l’ancien filament

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
fr: La purge après le changement de filament sera effectuée à l'intérieur des remplissages des objets. Cela peut réduire la quantité de déchets et diminuer la durée d'impression. Si les murs sont imprimés avec un filament transparent, le remplissage de couleurs mélangées sera visible à l'extérieur. Cela ne prendra effet que si la tour de purge est activée.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
fr: La purge après changement de filament sera effectuée à l'intérieur des supports des objets. Cela peut réduire la quantité de déchets et diminuer la durée d'impression. Cela ne prendra effet que si la tour de purge est activée.

en: Purging volumes
fr: Volumes de purge

en: Push new filament into extruder
fr: Insertion du nouveau filament dans l'extrudeur

en: QA  host: api-qa.bambu-lab.com/v1
fr: Hôte AQ : api-qa.bambu-lab.com/v1

en: Quality
fr: Qualité

en: Quality / Speed
fr: Qualité / Vitesse

en: Quick
fr: Rapide

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit %s
fr: Quitter %s

en: Radius
fr: Rayon

en: Raft
fr: Radeau

en: Raft contact Z distance
fr: Distance Z de contact du radeau

en: Raft expansion
fr: Expansion du radeau

en: Raft layers
fr: Couches du radeau

en: Random
fr: Aléatoire

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
fr: Gigue aléatoire lors de l'impression de la paroi, de sorte que la surface ait un aspect rugueux. Ce réglage contrôle la position floue

en: Range
fr: Intervalle

en: Re&load from Disk
fr: Recharger à partir du disque

en: Rear
fr: Vue arrière

en: Rear View
fr: Vue arrière

en: Rebuild
fr: Reconstruire

en: Recent projects
fr: Projets récents

en: Recommended nozzle temperature
fr: Température de buse recommandée

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
fr: La température de buse recommandée pour ce type de filament est de [%d, %d] degrés centigrades

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
fr: Plage de température de buse recommandée pour ce filament. Une valeur à 0 signifie non définie

en: Recommended temperature range
fr: Plage de température recommandée

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Rectilinear
fr: Rectiligne

en: Rectilinear Interlaced
fr: Rectiligne entrelacé

en: Rectilinear grid
fr: Grille rectiligne

en: Redo
fr: Rétablir

en: Reduce infill retraction
fr: Réduire les rétractions lors du remplissage

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh Printers
fr: Actualiser les imprimantes

en: Region selection
fr: Sélection de la région

en: Regular
fr: Normal

en: Relative extrusion is recommended when using "label_objects" option.Some extruders work better with this option unckecked (absolute extrusion mode). Wipe tower is only compatible with relative mode. It is always enabled on BambuLab printers. Default is checked
fr: L’extrusion relative est recommandée lors de l’utilisation de l’option "label_objects". Certains extrudeurs fonctionnent mieux avec cette option décochée (mode d’extrusion absolu). La tour de purge n’est compatible qu’avec le mode relatif. Il est toujours activé sur les imprimantes BambuLab. La valeur par défaut est cochée

en: Release Note
fr: Note de version

en: Reload from disk
fr: Recharger à partir du disque

en: Reload the plater from disk
fr: Recharger un plateau à partir du disque

en: Reload the selected parts from disk
fr: Recharger les modèles sélectionnés à partir du disque

en: Remaining errors
fr: Erreurs restantes

en: Remember my choice
fr: Se souvenir de mon choix

en: Remember my choice.
fr: Se souvenir de mon choix

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove connector
fr: Supprimer le connecteur

en: Remove connector from selection
fr: Supprimer le connecteur de la sélection

en: Remove connectors
fr: Supprimer les connecteurs

en: Remove detail
fr: Supprimer un détail

en: Remove height range
fr: Supprimer la plage de hauteur

en: Remove last filament
fr: Retirer le dernier filament

en: Remove painted color
fr: Supprimer la couleur peinte

en: Remove parameter
fr: Supprimer le paramètre

en: Remove selection
fr: Supprimer la sélection

en: Remove the selected plate
fr: Supprimer le plateau sélectionné

en: Rename
fr: Renommer

en: Renaming
fr: Renommer

en: Repair canceled
fr: Réparation annulée

en: Repair failed.
fr: La réparation a échoué.

en: Repair finished
fr: Réparation terminée

en: Repaired 3mf file contains more than one object
fr: Le fichier 3mf réparé contient plus d'un objet

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
fr: Le fichier 3mf réparé contient plus d'un volume

en: Repaired 3mf file does not contain any object
fr: Le fichier 3mf réparé ne contient aucun objet

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
fr: Le fichier 3mf réparé ne contient aucun volume

en: Repairing model object
fr: Réparer le modèle

en: Repairing object by Windows service
fr: Réparation d'un objet par le service Windows

en: Repairing was canceled
fr: La réparation a été annulée

en: Replace the selected part with new STL
fr: Remplacer le modèle sélectionné par un nouveau STL

en: Replace with STL
fr: Remplacer par un STL

en: Required nozzle HRC
fr: HRC de la buse nécessaire

en: Reserved keywords found
fr: Mots clés réservés trouvés

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Position
fr: Réinitialiser la position

en: Reset Rotation
fr: Réinitialiser la rotation

en: Reset direction
fr: Réinitialiser la direction

en: Reset parameter
fr: Paramètre de réinitialisation

en: Reset to base
fr: Réinitialiser

en: Resolution
fr: Résolution

en: Resonance frequency identification
fr: Identification de la fréquence de résonance

en: Restore
fr: Restaurer

en: Restore to inch
fr: Restaurer en pouce

en: Restore to meter
fr: Restaurer en mètre

en: Resume
fr: Reprendre

en: Resync
fr: Resynchroniser

en: Retract
fr: Rétraction

en: Retract amount before wipe
fr: Quantité de rétraction avant essuyage

en: Retract when change layer
fr: Rétracter au changement de couche

en: Retraction
fr: Rétraction

en: Retraction Length
fr: Longueur de rétraction

en: Retraction Speed
fr: Vitesse de rétraction

en: Retraction test
fr: Test de rétraction

en: Retraction when switching material
fr: Rétractions lors du changement de matériau

en: Retry
fr: Réessayer

en: Right
fr: Vue de droite

en: Right View
fr: Vue de droite

en: Right button click the icon to drop the object printable property
fr: Cliquez sur l’icône avec le bouton droit de la souris pour déposer la propriété imprimable de l'objet

en: Right button click the icon to drop the object settings
fr: Cliquez sur l’icône avec le bouton droit de la souris pour supprimer les paramètres de l'objet

en: Right click
fr: Clic droit

en: Right click the icon to fix model object
fr: Cliquez sur l’icône avec le bouton droit de la souris pour corriger le modèle

en: Right mouse button
fr: Bouton droit de la souris

en: Right mouse button:
fr: Bouton droit de la souris:

en: Role base wipe speed
fr: Vitesse d’essuyage basée sur la vitesse d’extrusion

en: Rotate
fr: Rotation

en: Rotate View
fr: Rotation de la vue

en: Rotate of view
fr: Rotation de la vue

en: Rotate text
fr: Rotation du texte

en: Running post-processing scripts
fr: Exécution de scripts de post-traitement

en: SD Card
fr: Carte SD

en: SD Card Abnormal
fr: Carte SD anormale

en: SN
fr: Numéro de série

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    Orca Slicer supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
fr: STEP
    Saviez-vous que vous pouvez améliorer votre qualité d'impression en découpant un fichier .step au lieu d'un .stl ?
    Orca Slicer prend en charge le découpage des fichiers .step, offrant des résultats plus fluides qu'un .stl de résolution inférieure. Essayez !

en: Safely remove hardware.
fr: Retirer le matériel sans risque.

en: Same as Global Bed Type
fr: Identique au type de plateau par défaut

en: Same as Global Print Sequence
fr: Identique à la séquence d’impression globale

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save %s as
fr: Enregistrer %s sous

en: Save G-code file as:
fr: Enregistrer le fichier G-code sous :

en: Save Project
fr: Sauvegarder le projet

en: Save Project as
fr: Enregistrer le projet sous

en: Save Sliced file as:
fr: Enregistrer le fichier découpé sous :

en: Save current %s
fr: Enregistrer le %s actuel

en: Save current project as
fr: Enregistrer le projet actuel sous

en: Save current project to file
fr: Enregistrer le projet actuel vers un fichier

en: Save file as:
fr: Enregistrer le fichier sous :

en: Save preset
fr: Enregistrer le préréglage

en: Save project
fr: Sauvegarder le projet

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
fr: Enregistrer les options sélectionnées vers le préréglage
    "%1%".

en: Save the selected options.
fr: Enregistrer les options sélectionnées.

en: Saving objects into the 3mf failed.
fr: La sauvegarde des objets dans le 3mf a échoué.

en: Scale
fr: Échelle

en: Scale an object to fit the build volume
fr: Mettre à l'échelle un objet pour l'adapter au volume d’impression

en: Scale ratios
fr: Rapports d'échelle

en: Scale the model by a float factor
fr: Mettre à l'échelle le modèle par un facteur flottant

en: Scale to build volume
fr: Mettre à l’échelle par rapport au volume

en: Scan first layer
fr: Analyser la première couche

en: Scanning bed surface
fr: Analyse de la surface du plateau

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
fr: Planification du téléchargement vers `%1%`. Voir Fenêtre -> Imprimer la file d'attente de téléchargement de l'hôte

en: Seam
fr: Couture

en: Seam gap
fr: Distance de la couture

en: Seam painting
fr: Peindre la couture

en: Seam position
fr: Position de la couture

en: Seams
fr: Coutures

en: Search in preset
fr: Rechercher dans les préréglages

en: Second
fr: secondes

en: Section View
fr: Vue en coupe

en: Section view
fr: Vue en coupe

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Plate
fr: Sélectionner le plateau

en: Select a G-code file:
fr: Sélectionnez un fichier G-code :

en: Select a new file
fr: Sélectionner un nouveau fichier

en: Select a part
fr: Sélectionner une pièce

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Select all connectors
fr: Sélectionner tous les connecteurs

en: Select all objects
fr: Sélectionner tous les objets

en: Select multiple objects
fr: Sélectionner plusieurs objets

en: Select objects by rectangle
fr: Sélectionner les objets par rectangle

en: Select presets to compare
fr: Sélectionnez les préréglages à comparer

en: Select profile to load:
fr: Sélectionnez le profil à charger :

en: Select settings
fr: Sélectionnez les paramètres

en: Select the language
fr: Sélectionnez la langue

en: Select the object/part and mouse click to change the name
fr: Sélectionnez l'objet/la pièce et cliquez avec la souris pour changer le nom

en: Select the object/part and press space to change the name
fr: Sélectionnez l'objet/la pièce et appuyez sur espace pour changer le nom

en: Selection conflicts
fr: Conflits de sélection

en: Selects all objects
fr: Sélectionner tous les objets

en: Send
fr: Envoyer

en: Send G-code
fr: Envoyer le G-code

en: Send all
fr: Envoyer tous les plateaux

en: Send print job to
fr: Envoi de la tâche d'impression

en: Send progress to pipe
fr: Envoyer la progression au canal

en: Send progress to pipe.
fr: Envoyer la progression au canal.

en: Send to Printer SD card
fr: Envoi sur la carte SD de l'imprimante

en: Send to Printer failed. Please try again.
fr: Échec de l'envoi vers l'imprimante. Veuillez réessayer.

en: Send to printer
fr: Envoyer à l'imprimante

en: Sending gcode file over LAN
fr: Envoyer un fichier gcode via le réseau local

en: Sending gcode file through cloud service
fr: Envoyer un fichier gcode via le service cloud

en: Sending gcode file to sdcard
fr: Envoyer un fichier gcode vers la carte SD

en: Sending print configuration
fr: Envoi de la configuration d'impression

en: Sending print job over LAN
fr: Envoi de la tâche d'impression via le réseau local

en: Sending print job through cloud service
fr: Envoi de la tâche d'impression via le service cloud

en: Sensitivity of pausing is
fr: Le niveau de sensibilité de la pause est

en: Sequence
fr: Séquence

en: Serious
fr: Sérieux

en: Service Unavailable
fr: Service non disponible

en: Set
fr: Définir

en: Set Filament for selected items
fr: Définir le filament pour les éléments sélectionnés

en: Set Orientation
fr: Définir l'orientation

en: Set Position
fr: Définir la position

en: Set Printable
fr: Définir en imprimable

en: Set Scale
fr: Définir l'échelle

en: Set Unprintable
fr: Définir en non imprimable

en: Set as an individual object
fr: Définir en tant qu’objet individuel

en: Set as cover
fr: Définir comme couverture

en: Set as individual objects
fr: Définir en tant qu'objets individuels

en: Set extruder number for the objects and parts
fr: Définir le numéro de l’extrudeur pour les objets et les pièces

en: Set filament for selected items
fr: Définir le filament pour les éléments sélectionnés

en: Set filaments to use
fr: Définir les filaments à utiliser

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
fr: Définir les paramètres de plusieurs objets
    Saviez-vous que vous pouvez définir des paramètres de découpage pour tous les objets sélectionnés en même temps ?

en: Sets debug logging level. 0:fatal, 1:error, 2:warning, 3:info, 4:debug, 5:trace
fr: Définit le niveau de journalisation du déboggage. 0:fatal, 1:erreur, 2:avertissement, 3:info, 4:déboggage, 5:tracer

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
fr: La configuration des informations sur l'emplacement dans l'AMS lors de l'impression ne sont pas prises en charge

en: Setting Overrides
fr: Réglages forcés

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
fr: La configuration des informations d’emplacement virtuel pendant l’impression n’est pas prise en charge

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings for height range
fr: Paramètres de la plage de hauteur

en: Setup Wizard
fr: Assistant de configuration

en: Shape
fr: Forme

en: Shell
fr: Coque

en: Shift + Left mouse button
fr: Maj + Bouton gauche de la souris

en: Shift + Left mouse button:
fr: Maj + Bouton gauche de la souris:

en: Shift + Mouse move up or dowm
fr: Shift + Déplacement de la souris vers le haut ou le bas

en: Shift + Right mouse button:
fr: Maj + Bouton droit de la souris:

en: Shift+A
fr: Shift + A

en: Shift+Any arrow
fr: Maj + N'importe quelle flèche

en: Shift+Left mouse button
fr: Maj + Bouton gauche de la souris

en: Shift+Mouse wheel
fr: Maj + Molette de la souris

en: Shift+R
fr: Shift + R

en: Shift+Tab
fr: Shift + Tab

en: Shortcut Key
fr: Raccourci

en: Show
fr: Afficher

en: Show "Live Video" guide page.
fr: Afficher la page du guide "Live Video".

en: Show "Tip of the day" notification after start
fr: Afficher la notification "Astuce du jour" au démarrage

en: Show &Labels
fr: Afficher les étiquettes

en: Show Configuration Folder
fr: Afficher le dossier de configuration

en: Show Labels
fr: Afficher les étiquettes

en: Show Tip of the Day
fr: Afficher l'astuce du jour

en: Show all files, recent first.
fr: Afficher tous les fichiers, les plus récents en premier.

en: Show all presets (including incompatible)
fr: Afficher tous les préréglages (y compris incompatibles)

en: Show auto-calibration marks
fr: Afficher les marques de calibration

en: Show command help.
fr: Afficher l'aide des commandes.

en: Show g-code window
fr: Afficher la fenêtre G-code

en: Show home page on startup
fr: Afficher la page d'accueil au démarrage

en: Show keyboard shortcuts list
fr: Afficher la liste des raccourcis clavier

en: Show object labels in 3D scene
fr: Afficher les étiquettes des objets dans la scène 3D

en: Show the list of the keyboard shortcuts
fr: Afficher la liste des raccourcis clavier

en: Show wireframe
fr: Afficher la structure

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
fr: Afficher/Masquer la boîte de dialogue des paramètres des périphériques de connexion 3D

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
fr: Rétrécis la couche initiale sur le plateau pour compenser l'effet de pied d'éléphant

en: Shrinkage
fr: Rétrécissement

en: Silent
fr: Silencieux

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
fr: La simplification n'est actuellement autorisée que lorsqu'une seule pièce est sélectionnée

en: Simplify
fr: Simplifier

en: Simplify Model
fr: Simplifier le modèle

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
fr: Simplifier le modèle
    Saviez-vous que vous pouvez réduire le nombre de triangles dans un maillage à l'aide de la fonction Simplifier le maillage ? Cliquez avec le bouton droit sur le modèle et sélectionnez Simplifier le modèle. Plus d'informations dans la documentation.

en: Simplify model
fr: Simplifier le modèle

en: Simply switch to "%1%"
fr: Basculer simplement vers "%1%"

en: Size
fr: Taille

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
fr: Taille en X et Y du plateau rectangulaire.

en: Size:
fr: Taille :

en: Size: %1% x %2% x %3% in
fr: Taille : %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
fr: Taille : %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
fr: Passer

en: Skip Objects
fr: Ignorer les objets

en: Skip some objects in this print
fr: Ignorer certains objets de cette impression

en: Skirt distance
fr: Distance de la jupe

en: Skirt height
fr: Hauteur de la jupe

en: Skirt loops
fr: Nombre de lignes de la jupe

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
fr: Slic3r peut télécharger des fichiers G-code sur une imprimante hôte. Ce champ doit contenir le genre de l'hôte.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
fr: Slic3r peut télécharger des fichiers G-code sur l'imprimante hôte. Ce champ doit contenir la clé API ou le mot de passe requis pour l'authentification.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
fr: Slic3r peut télécharger des fichiers G-code sur une imprimante hôte. Ce champ doit contenir le nom d'hôte, l'adresse IP ou l'URL de l'instance de l'imprimante hôte. L'hôte d'impression derrière HAProxy avec l'authentification de base activée est accessible en saisissant le nom d'utilisateur et le mot de passe dans l'URL au format suivant : https://nomutilisateur:motdepasse@votre-adresse-octopi/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
fr: Slic3r a été créé par Alessandro Ranellucci avec l'aide de nombreux autres contributeurs.

en: Slice
fr: Découper

en: Slice all
fr: Découper toutes les plateaux

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
fr: Découper tous les plateaux pour obtenir une estimation de la durée et du filament

en: Slice gap closing radius
fr: Rayon de fermeture de l'espacement

en: Slice ok.
fr: Découpage terminé.

en: Slice plate
fr: Découper le plateau

en: Slice the plates: 0-all plates, i-plate i, others-invalid
fr: Découper les plateaux : 0-tous les plateaux, i-plateau i, autres-invalides

en: Sliced Info
fr: Informations de découpe

en: Slicing
fr: Découpage

en: Slicing Canceled
fr: Découpe annulée

en: Slicing Mode
fr: Mode de découpage

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
fr: Tableau des paramètres de découpage
    Saviez-vous que vous pouvez afficher tous les objets/pièces d'un tableau et modifier les paramètres de chaque objet/pièce ?

en: Slicing Plate %d
fr: Découpe du plateau %d

en: Slicing Plate 1
fr: Plateau découpé 1

en: Slicing complete
fr: Découpage terminé

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
fr: Hauteur de chaque couche. Une hauteur de couche plus petite signifie plus de précision et une plus longue durée d'impression

en: Slicing mesh
fr: Découpage du maillage

en: Slope
fr: Classique

en: Slow down for overhang
fr: Ralentir lors des surplombs

en: Slow printing down for better layer cooling
fr: Ralentir l’impression pour un meilleur refroidissement

en: Small perimeters
fr: Petits périmètres

en: Small perimeters threshold
fr: Seuil des petits périmètres

en: Smart fill
fr: Remplissage intelligent

en: Smart fill angle
fr: Angle de remplissage intelligent

en: Smooth
fr: Lissé

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
fr: Le mode lisse du Timelapse n'est pas pris en charge lorsque la séquence d’impression "Par objet" est activée.

en: Smoothing
fr: Lisser

en: Snug
fr: Ajustés

en: Software has New version.
fr: Une nouvelle version du logiciel est disponible.

en: Soluble material
fr: Matériau soluble

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
fr: Le matériau soluble est couramment utilisé pour imprimer les supports et les interfaces de support

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
fr: Une certaine quantité de filament dans l'extrudeur est retirée pour éviter le suintement pendant les longs trajets. Définir à 0 pour désactiver la rétraction

en: Some connectors are overlapped
fr: Certains connecteurs se chevauchent

en: Some presets are modified.
fr: Certains préréglages sont modifiés.

en: Some values have been replaced. Please check them:
fr: Certaines valeurs ont été remplacées. Veuillez les vérifier :

en: Space
fr: Espace

en: Spacing
fr: Espacement

en: Spacing between support lines
fr: Espacement entre les lignes de support

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
fr: Espacement des lignes du motif des interfaces de support inférieures. Une valeur à 0 signifie une interface solide

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
fr: Espacement des lignes du motif des interfaces de support supérieures. Une valeur à 0 signifie une interface solide

en: Sparse infill
fr: Remplissage

en: Sparse infill anchor length
fr: Longueur de l’ancrage de remplissage interne

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
fr: La zone de remplissage qui est inférieure à la valeur seuil est remplacée par un remplissage solide

en: Sparse infill density
fr: Densité de remplissage

en: Sparse infill pattern
fr: Motif de remplissage

en: Special mode
fr: Modes spéciaux

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
fr: Spécifiez l’URL de l’interface utilisateur de votre appareil si elle n’est pas identique à print_host

en: Speed
fr: Vitesse

en: Speed (mm/s)
fr: Vitesse (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
fr: Vitesse de réinsertion du filament dans l'extrudeur. Une valeur à 0 signifie la même vitesse que celle de rétraction

en: Speed limitation
fr: Limitation de vitesse

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers
fr: Vitesse du ventilateur de refroidissement auxiliaire. Le ventilateur auxiliaire fonctionnera à cette vitesse pendant l'impression, à l'exception des premières couches définies sans refroidissement

en: Speed of bridge and completely overhang wall
fr: Vitesse des ponts et parois complètement en surplombs

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
fr: Vitesse de remplissage des espaces. Ils ont généralement une largeur de ligne irrégulière et doivent être imprimés plus lentement

en: Speed of initial layer except the solid infill part
fr: Vitesse de la couche initiale à l'exception des parties de remplissage solide

en: Speed of inner wall
fr: Vitesse de la paroi intérieure

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
fr: Vitesse du remplissage solide, et non de la surface supérieure et inférieure

en: Speed of internal sparse infill
fr: Vitesse de remplissage interne

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
fr: Vitesse de la paroi qui est la plus à l'extérieur et visible. Elle est utilisée pour être plus lente que la vitesse de la paroi interne pour obtenir une meilleure qualité.

en: Speed of retractions
fr: Vitesse des rétractions

en: Speed of solid infill part of initial layer
fr: Vitesse des parties de remplissage solide de la couche initiale

en: Speed of support
fr: Vitesse des supports

en: Speed of support interface
fr: Vitesse des interfaces de support

en: Speed of top surface infill which is solid
fr: Vitesse de remplissage de la surface supérieure qui est solide

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
fr: Vitesse de déplacement plus rapide et sans extrusion

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
fr: Accélérez votre impression avec la hauteur de couche adaptative
    Saviez-vous que vous pouvez imprimer un modèle encore plus rapidement en utilisant l'option Hauteur de couche adaptative ? Essayez !

en: Speed:
fr: Vitesse:

en: Speed:
fr: Vitesse:

en: Sphere
fr: Sphère

en: Spiral
fr: Spirale

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional.
fr: Le mode vase ne fonctionne que lorsque le nombre de paroi est définie à 1, le nombre de couches supérieures à 0, la densité de remplissage à 0% et le type de timelapse sur Traditionnel.

en: Spiral vase
fr: Mode vase

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
fr: Lisse les mouvements en Z du contour extérieur et transforme un modèle solide en une impression à paroi unique avec des couches inférieures solides. Le modèle généré final n'a pas de couture

en: Split
fr: Diviser

en: Split the selected object
fr: Diviser l'objet sélectionné

en: Split the selected object into multiple objects
fr: Diviser l'objet sélectionné en plusieurs objets

en: Split the selected object into multiple parts
fr: Diviser l'objet sélectionné en plusieurs parties

en: Split the selected object into mutiple objects
fr: Diviser l'objet sélectionné en plusieurs objets

en: Split the selected object into mutiple parts
fr: Diviser l'objet sélectionné en plusieurs parties

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
fr: Fractionner en objets/pièces
    Saviez-vous que vous pouvez diviser un gros objet en petits objets pour faciliter la coloration ou l'impression ?

en: Split to objects
fr: Diviser en objets

en: Split to parts
fr: Diviser en parties

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
fr: Divisez vos impressions en plateaux
    Saviez-vous que vous pouvez diviser un modèle comportant de nombreuses pièces en plateaux individuels prêts à imprimer ? Cela simplifiera le processus de suivi de toutes les pièces.

en: Square
fr: Carré

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
fr: Empiler des objets
    Saviez-vous que vous pouvez assembler des objets en un seul ?

en: Stainless steel
fr: Acier inoxydable

en: Start Calibration
fr: Démarrer

en: Start G-code
fr: G-code de démarrage

en: Start G-code when start the printing of this filament
fr: G-code au démarrage de l'impression de ce filament

en: Start G-code when start the whole printing
fr: G-code lors du démarrage de l'ensemble de l'impression

en: Start PA:
fr: Début:

en: Start a new project
fr: Démarrer un nouveau projet

en: Start a new window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

en: Start calibration
fr: Démarrer

en: Start end points
fr: Points de départ et d’arrivée

en: Start retraction length:
fr: Longueur de rétraction de début:

en: Start speed:
fr: Vitesse de début:

en: Start temp:
fr: Début:

en: Start the fan this number of seconds earlier than its target start time (you can use fractional seconds). It assumes infinite acceleration for this time estimation, and will only take into account G1 and G0 moves (arc fitting is unsupported).
    It won't move fan comands from custom gcodes (they act as a sort of 'barrier').
    It won't move fan comands into the start gcode if the 'only custom start gcode' is activated.
    Use 0 to deactivate.
fr: Démarrer le ventilateur plus tôt de ce nombre de secondes par rapport au démarrage cible (vous pouvez utiliser des fractions de secondes). Cela suppose une accélération infinie pour cette estimation de durée et ne prend en compte que les mouvements G1 et G0 (l’ajustement arc n’est pas pris en charge).
    Cela ne déplacera pas les commandes de ventilateur des G-codes personnalisés (ils agissent comme une sorte de "barrière").
    Cela ne déplacera pas les commandes de ventilateur dans le G-code de démarrage si seul le ‘G-code de démarrage personnalisé’ est activé.
    Utiliser 0 pour désactiver.

en: Start volumetric speed:
fr: Vitesse volumétrique de début:

en: Statistics of All Plates
fr: Statistiques de tous les plateaux

en: Status
fr: Statut

en: Step
fr: Étape

en: Step 1, please confirm Orca Slicer and your printer are in the same LAN.
fr: Étape 1, veuillez confirmer que Orca Slicer et votre imprimante sont sur le même réseau local.

en: Step 2, if the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
fr: Étape 2, si l’adresse IP et le code d’accès ci-dessous sont différents des valeurs réelles de votre imprimante, veuillez les corriger.

en: Still load
fr: Toujours en train de charger

en: Still unload
fr: Toujours en train de décharger

en: Stop
fr: Arrêter

en: Stop them and continue anyway?
fr: Désirez-vous les arrêter et continuer ?

en: Stopped [%d]!
fr: [%d] arrêté !

en: Stopped.
fr: Arrêté.

en: Strength
fr: Solidité

en: Style
fr: Style & Forme

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material (default), while hybrid style will create similar structure to normal support under large flat overhangs.
fr: Style et forme des supports.
    Supports Normaux : Grille régulière avec des supports plus stables (par défaut).
    Support Ajustés : Economisent de la matière et réduisent les traces sur le modèle.
    Supports Arborescents Fins : Fusionnent les branches de manière plus agressive et économisent beaucoup de filament (par défaut).
    Supports Arborescents Solides : Fusionnent les branches de manière moins agressive et économisent moins de filament.
    Supports Arborescents Hybrides : Structure similaire aux supports normaux avec de grands surplombs plats.

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in Orca Slicer. Read more in the documentation.
fr: Soustraire une partie
    Saviez-vous que vous pouvez soustraire un maillage d'un autre à l'aide du modificateur de partie négative ? De cette façon, vous pouvez, par exemple, créer des trous facilement redimensionnables directement dans Orca Slicer. Plus d'informations dans la documentation.

en: Succeed to export G-code to %1%
fr: G-code exporté avec succès vers %1%

en: Success!
fr: Succès !

en: Successfully sent. Close current page in %s s
fr: Envoyé avec succès. Fermeture de la page actuelle dans %ss

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
fr: Envoyée avec succès. Bascule automatique sur la page de l’imprimante dans %ss

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
fr: Ejection réalisée avec succès. Le périphérique %s(%s) peut maintenant être retiré en toute sécurité de l'ordinateur.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
fr: Suggestion : Volume réel dans la plage [%d, %d]

en: Support
fr: Supports

en: Support Blocker
fr: Bloqueur de support

en: Support Cubic
fr: Support cubique

en: Support Enforcer
fr: Support forcé

en: Support Generated
fr: Supports générés

en: Support critical regions only
fr: Zones critiques uniquement

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
fr: Les supports forcés sont utilisés mais les supports ne sont pas activés. Veuillez les activer.

en: Support filament
fr: Filament pour supports

en: Support interface
fr: Interfaces de support

en: Support interface fan speed
fr: Vitesse du ventilateur

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
fr: La couche de support utilise une hauteur de couche indépendante de la couche d'objet. Cela permet de prendre en charge la personnalisation de l’espace Z et de gagner sur la durée d'impression. Cette option sera invalide lorsque la tour de purge est activée.

en: Support material
fr: Matériau de supports

en: Support material is commonly used to print support and support interface
fr: Le matériau de supports est généralement utilisé pour imprimer les supports et les interfaces de support

en: Support painting
fr: Peindre les supports

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
fr: Peindre les supports
    Saviez-vous que vous pouvez peindre l'emplacement de vos supports ? Cette fonctionnalité permet de placer facilement les supports uniquement sur les sections du modèle qui en ont réellement besoin.

en: Support transition
fr: Transition de support

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
fr: Un support sera généré pour les surplombs dont l'angle de pente est inférieur au seuil.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
fr: Support/Peinture : ajuster le rayon du stylet

en: Support/Color Painting: adjust section position
fr: Support/Peinture : ajuster la position de la section

en: Support/object xy distance
fr: Distance X-Y Support/Objet

en: Support/raft base
fr: Base Supports/Radeau

en: Support/raft interface
fr: Interfaces Supports/Radeau

en: Support: detect overhangs
fr: Support : Détection des surplombs

en: Support: draw polygons
fr: Support : Traçage de polygones

en: Support: fix holes at layer %d
fr: Support : Correction des trous de la couche %d

en: Support: generate contact points
fr: Support : Génération des points de contact

en: Support: generate polygons at layer %d
fr: Support : Génération des polygones de la couche %d

en: Support: generate toolpath
fr: Support : Génération du parcours d'impression

en: Support: generate toolpath at layer %d
fr: Support : Génération du parcours d'impression de la couche %d

en: Support: propagate branches
fr: Support : Propagation des branches

en: Support: propagate branches at layer %d
fr: Support : Propagation des branches de la couche %d

en: Supports Painting
fr: Peindre les supports

en: Supports silent mode
fr: Prise en charge du mode silencieux

en: Swap Y/Z axes
fr: Permuter les axes Y/Z

en: Sweeping XY mech mode
fr: Mode mécanique de balayage X-Y

en: Switch cloud environment, Please login again!
fr: Changement d'environnement cloud, veuillez vous reconnecter !

en: Switch to normal mode
fr: Passer en mode normal

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
fr: Basculer en mode de réglage par objet pour modifier les paramètres du modificateur.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
fr: Basculer en mode de réglage par objet pour modifier les paramètres de processus des objets sélectionnés.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automaticlly
    No  - reset density to default non 100% value automaticlly
fr: Basculer vers le motif rectiligne ?
    Oui - Basculer vers le motif rectiligne
    Non - Réinitialiser automatiquement la densité par défaut

en: Switch to silent mode
fr: Passer en mode silencieux

en: Switch to timelapse files.
fr: Basculer vers les fichiers Timelapse.

en: Switch to video files.
fr: Basculer vers les fichiers vidéo.

en: Switching application language
fr: Changer la langue de l'application

en: Switching application language while some presets are modified.
fr: Changer la langue de l'application pendant que certains préréglages sont modifiés.

en: Switching the language requires application restart.
fr: Le changement de langue nécessite le redémarrage de l'application.

en: Swtich between Prepare/Prewview
fr: Basculer entre Préparer/Aperçu

en: Sync
fr: Synchroniser

en: Sync filaments with AMS
fr: Synchroniser les filaments avec l'AMS

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
fr: La synchronisation des filaments avec l'AMS supprimera tous les préréglages et couleurs de filaments actuellement sélectionnés. Voulez-vous continuer ?

en: Sync settings
fr: Paramètres de synchronisation

en: Synchronization
fr: Synchronisation

en: Synchronize filament list from AMS
fr: Synchroniser la liste des filaments de l'AMS

en: Synchronizing device information
fr: Synchronisation des informations de l’imprimante

en: Synchronizing device information time out
fr: Expiration du délai de synchronisation des informations de l’imprimante

en: System Sync
fr: Synchronisation du système

en: System presets
fr: Préréglages système

en: Target chamber temperature
fr: Température cible de la chambre

en: Task canceled
fr: Tâche annulée

en: Temp step:
fr: Intervalle:

en: Temperature
fr: Température

en: Temperature (°C)
fr: Température (°C)

en: Temperature Calibration
fr: Température de calibration

en: Temperature calibration
fr: Température de calibration

en: Temperature of vitrificaiton
fr: Température de vitrification

en: Temperature variation
fr: Variation de température

en: Temperature:
fr: Température:

en: Template Custom G-code
fr: G-code personnalisé

en: Test
fr: Tester

en: Text Gap
fr: Espacement du texte

en: Text shape
fr: Forme du texte

en: Textured PEI Plate
fr: Bambu Dual-Sided Textured PEI Plate

en: The 3mf is generated by old Orca Slicer, load geometry data only.
fr: Le fichier 3mf a été généré par une ancienne version de Orca Slicer, chargement des données de géométrie uniquement.

en: The 3mf is not compatible, load geometry data only!
fr: Le 3mf n'est pas compatible, chargez uniquement les données de géométrie !

en: The 3mf is not from Bambu Lab, load geometry data only.
fr: Le fichier 3mf ne provient pas de Bambu Lab, chargement des données de géométrie uniquement.

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Found following keys unrecognized:
fr: La version %s de 3mf est plus récente que la version %s de %s, clés suivantes non reconnues :

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Suggest to upgrade your software.
fr: La version %s de 3mf est plus récente que la version %s de %s, nous vous suggérons de mettre à jour votre logiciel.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
fr: L'AMS lira automatiquement les informations relatives au filament lors de l'insertion d'une nouvelle bobine de filament Bambu Lab. Cela prend environ 20 secondes.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
fr: Au démarrage, l'AMS lira automatiquement les informations relatives aux filaments insérés. Cela prend environ 1 minute et ce processus fait tourner les bobines de filament.

en: The AMS will estimate Bambu filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
fr: L'AMS estimera la capacité restante du filament Bambu après la mise à jour des informations sur le filament. Pendant l'impression, la capacité restante sera mise à jour automatiquement.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
fr: L'AMS ne lira pas automatiquement les informations des filaments insérés lors du démarrage et continuera à utiliser les informations enregistrées avant le dernier arrêt.

en: The Config can not be loaded.
fr: La configuration ne peut pas être chargée.

en: The Orca Slicer needs an upgrade
fr: Orca Slicer a besoin d’être mis à jour

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
fr: L’archive SLA ne contient aucun préréglage. Veuillez d’abord activer un préréglage d’imprimante SLA avant d’importer cette archive SLA.

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
fr: L’option Essuyage n’est pas disponible lors de l’utilisation du mode Rétraction Firmware.
    
    Voulez-vous désactiver cette option pour activer la Rétraction Firmware ?

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
fr: Les volumes de purge réels sont égaux au multiplicateur de purge multiplié par les volumes de purge dans le tableau.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
fr: Quantité de matière à extruder lors du lissage. Relatif au débit de la hauteur de couche normale. Une valeur trop élevée entraîne une sur-extrusion en surface

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
fr: L'application ne peut pas fonctionner normalement car la version d'OpenGL est inférieure à 2.0.

en: The average diatance between the random points introducded on each line segment
fr: Distance moyenne entre les points aléatoires introduits sur chaque segment de ligne

en: The bed temperature exceeds filament's vitrification temperature. Please open the front door of printer before printing to avoid nozzle clog.
fr: La température du plateau dépasse la température de vitrification du filament. Veuillez ouvrir la porte avant de l'imprimante avant d'imprimer pour éviter que la buse ne se bouche.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
fr: Le processus de calibration détecte automatiquement l'état de votre imprimante pour minimiser les écarts. Il permet à l’imprimante de fonctionner de manière optimale.

en: The configuration is up to date.
fr: La configuration est à jour.

en: The configuration may be generated by a newer version of OrcaSlicer.
fr: La configuration peut être générée par une version plus récente de Orca Slicer.

en: The configuration package is changed in previous Config Guide
fr: Le package de configuration est modifié dans le guide de configuration précédent

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
fr: Le package de configuration est incompatible avec l'application actuelle.
    %s mettra à jour le package de configuration, sinon il ne pourra pas démarrer

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
fr: Le projet en cours comporte des modifications non enregistrées, voulez-vous les enregistrer avant de continuer ?

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
fr: L'accélération par défaut de l'impression normale et du déplacement à l'exception de la couche initiale

en: The distance between the lines of ironing
fr: Distance entre les lignes de lissage

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
fr: Le fichier %s a été envoyé sur l'espace de stockage de l'imprimante et peut être visualisé sur l'imprimante.

en: The file contains invalid vertex index.
fr: Le fichier contient un index de sommets non valide.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
fr: Le fichier contient des polygones comportant moins de 2 sommets.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
fr: Le fichier contient des polygones comportant plus de 4 sommets.

en: The file does not contain any geometry data.
fr: Le fichier ne contient pas de données géométriques.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
fr: La version du firmware est anormale. Une réparation et une mise à jour sont nécessaires avant l'impression. Voulez-vous mettre à jour maintenant ? Vous pouvez également mettre à jour plus tard via l'imprimante ou au prochain démarrage de Orca Slicer.

en: The first few layers are printed slower than normal. The speed is gradually increased in a linear fashion over the specified number of layers.
fr: Les premières couches sont imprimées plus lentement que la normale. La vitesse augmente progressivement de manière linéaire sur le nombre de couches spécifié.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
fr: L’archive SLA importée ne contenait aucun préréglage. Les préréglages SLA actuels ont été utilisés comme solution de secours.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
fr: La valeur saisie doit être supérieure à %1% et inférieure à %2%

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
fr: La plus grande hauteur de couche imprimable pour l'extrudeur. Utilisé pour limiter la hauteur de couche maximale lorsque la hauteur de couche adaptative est activée

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
fr: Longueur de la rétraction rapide avant l’essuyage, par rapport à la longueur de la rétraction

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
fr: Détection de l’étiquette de localisation du plateau. L’impression est mise en pause si l'étiquette n'est pas placée au bon endroit.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
fr: La plus petite hauteur de couche imprimable pour l'extrudeur. Utilisé pour limiter la hauteur de couche minimale lorsque la hauteur de couche adaptative est activée

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
fr: Le matériau peut avoir un changement volumétrique après avoir basculé de l'état fondu à l'état cristallin. Ce paramètre modifie proportionnellement tout le flux d'extrusion de ce filament dans le gcode. La plage de valeurs recommandée est comprise entre 0.95 et 1.05. Vous devrez peut-être ajuster cette valeur pour obtenir une belle surface plane en cas de légère sur-extrusion ou sous-extrusion

en: The material type of filament
fr: Type de matériau du filament

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
fr: Matériau métallique de la buse. Cela détermine la résistance à l'abrasion de la buse et le type de filament pouvant être imprimé

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
fr: Vitesse d'impression minimale lors du ralentissement de l’impression

en: The model has too many empty layers.
fr: Le modèle comporte trop de couches vides.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
fr: Le multiplicateur doit être dans la plage [%.2f, %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
fr: Le nom "%1%" existe déjà.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
fr: Le nom ne peut pas être identique à un nom d'alias prédéfini.

en: The name is not allowed to be empty.
fr: Le nom ne doit pas être vide.

en: The name is not allowed to end with space character.
fr: Le nom ne doit pas se terminer par un espace.

en: The name is not allowed to start with space character.
fr: Le nom ne doit pas commencer par un espace.

en: The name may show garbage characters!
fr: Le nom peut afficher des caractères inutiles !

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
fr: La dureté de la buse requise par le filament est supérieure à la dureté de la buse par défaut de l'imprimante. Veuillez remplacer la buse ou le filament, sinon la buse sera usée ou endommagée.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
fr: La température de la buse et la vitesse volumétrique maximale affecteront les résultats de la calibration. Veuillez remplir les mêmes valeurs qu’en impression réelle. Elles peuvent être remplis automatiquement en sélectionnant un préréglage de filament.

en: The nozzle's hardness. Zero means no checking for nozzle's hardness during slicing.
fr: Dureté de la buse. Une valeur à 0 signifie qu'il n'y a pas de vérification de la dureté de la buse pendant le découpage.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
fr: Le nombre de couches solides inférieures est augmenté lors du découpage si l'épaisseur calculée par les couches de coque inférieures est inférieure à la valeur définie. Cela peut éviter d'avoir une coque trop fine lorsque la hauteur de couche est faible. Une valeur à 0 signifie que ce paramètre est désactivé et que l'épaisseur de la coque inférieure est uniquement déterminée par les couches de la coque inférieure

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
fr: Le nombre de couches solides supérieures est augmenté lors du découpage si l'épaisseur calculée par les couches de coque supérieures est inférieure à cette valeur. Cela peut éviter d'avoir une coque trop fine lorsque la hauteur de couche est faible. Une valeur à 0 signifie que ce paramètre est désactivé et que l'épaisseur de la coque supérieure est absolument déterminée par les couches de coque supérieures

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
fr: Nombre de parois, comptées à partir du centre, sur lesquelles la variation doit être répartie. Des valeurs inférieures signifient que les parois extérieures ne changent pas de largeur.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
fr: L'objet du fichier %s est trop petit, et peut-être en mètres ou en pouces.
    Voulez-vous mettre à l'échelle en millimètres ?

en: The peroid of backup in seconds.
fr: La période de sauvegarde en secondes.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
fr: La tour de purge n'est pas prise en charge avec la séquence d’impression "Par objet".

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
fr: La tour de purge n'est pas prise en charge lorsque la hauteur de couche adaptative est activée. Cela nécessite que tous les objets aient la même hauteur de couche.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
fr: La tour de purge n'est prise en charge que si tous les objets ont la même hauteur de couche variable

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
fr: La tour de purge nécessite que "l’espace de support" soit un multiple de la hauteur de la couche

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
fr: La tour de purge nécessite que tous les objets soient imprimés avec le même nombre de couches de radeau

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
fr: La tour de purge nécessite que tous les objets soient découpés avec les mêmes hauteurs de couche.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
fr: La tour de purge nécessite que tous les objets aient les mêmes hauteurs de couche

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
fr: La tour de purge nécessite que le support ait la même hauteur de couche que l'objet.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again
fr: Le fichier d'impression dépasse la taille maximale autorisée (1 Go). Veuillez simplifier le modèle et le découper à nouveau

en: The printer does not support sending to printer SD card.
fr: L'imprimante ne prend pas en charge l'envoi vers la carte SD de l'imprimante.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
fr: Le firmware de l'imprimante ne prend en charge que l’affectation séquentielle du filament => emplacement AMS.

en: The printer is busy on other print job
fr: L'imprimante est occupée par une autre tâche d'impression

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
fr: L'imprimante exécute des instructions. Veuillez recommencer l'impression après la fin de l'exécution

en: The printer is required to be in the same LAN as Orca Slicer.
fr: L'imprimante doit être sur le même réseau local que Orca Slicer.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
fr: Le type d'imprimante utilisé pour générer le G-code n'est pas le même que l'imprimante physique actuellement sélectionnée. Il est recommandé d’utiliser le même type d’imprimante pour le découpage.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
fr: La vitesse d'impression dans le gcode exporté sera ralentie, lorsque le temps de couche estimé est plus court que la valeur définie, pour obtenir un meilleur refroidissement pour ces couches

en: The project is no longer available.
fr: Le projet n'est plus disponible.

en: The region parameter is incorrrect
fr: Le paramètre de la région est incorrect

en: The selected file
fr: Le fichier sélectionné

en: The selected file contains no geometry.
fr: Le fichier sélectionné ne contient aucune géométrie.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
fr: Le fichier sélectionné contient plusieurs zones disjointes. Ceci n'est pas pris en charge.

en: The selected object couldn't be split.
fr: L'objet sélectionné n'a pas pu être divisé.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
fr: Le mode vase ne fonctionne pas lorsqu'un objet contient plusieurs matériaux.

en: The start and end points which is from cutter area to garbage can.
fr: Points de départ et d’arrivée qui vont de la zone de coupe à la poubelle.

en: The start position to print each part of outer wall
fr: Position de départ pour imprimer chaque partie de la paroi extérieure

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
fr: Le fichier fourni n'a pas pu être lu car il est vide.

en: The target object contains only one part and can not be splited.
fr: L'objet cible ne contient qu'une seule partie et ne peut pas être divisé.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
fr: Le type de la dernière partie de l'objet solide ne doit pas être modifié.

en: The uploads are still ongoing
fr: Les téléchargements sont toujours en cours

en: The version of Orca Slicer is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
fr: La version de Orca Slicer est trop ancienne et doit être mise à jour vers la dernière version afin qu’il puisse être utilisé normalement

en: The volume of material to prime extruder on tower.
fr: Volume de matériau pour amorcer l'extrudeur sur la tour.

en: The volume of the object is zero
fr: Le volume de l'objet est nul

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
fr: Largeur à l'intérieur de la gigue. Il est conseillé d'être en dessous de la largeur de ligne de la paroi extérieure.

en: The wipe speed is determined by the speed of the current extrusion role.e.g. if a wipe action is executed immediately following an outer wall extrusion, the speed of the outer wall extrusion will be utilized for the wipe action.
fr: La vitesse d’essuyage est identique à la vitesse d’extrusion actuelle. Par exemple, si l’action d’essuyage est suivie d’une extrusion de paroi extérieure, la vitesse de la paroi extérieure sera utilisée pour cette action d’essuyage.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
fr: La vitesse d’essuyage est déterminée par le paramètre de vitesse spécifié dans cette configuration. Si la valeur est exprimée en pourcentage (par exemple 80%), elle sera calculée en fonction du paramètre de vitesse de déplacement ci-dessus. La valeur par défaut de ce paramètre est 80%

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
fr: La tour de purge peut être utilisée pour nettoyer les résidus sur la buse et stabiliser la pression de la chambre à l’intérieur de la buse, afin d’éviter les défauts d’aspect lors de l’impression d’objets.

en: The z gap between the bottom support interface and object
fr: Distance Z entre l'interface de support inférieure et l'objet

en: The z gap between the top support interface and object
fr: Distance Z entre l'interface de support supérieure et l'objet

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
fr: Il n'y a pas de filaments compatibles et la synchronisation n'a pas effectuée.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
fr: Il y a des filaments inconnus dans les affectations de l'AMS. Veuillez vérifier s'il s'agit des filaments requis. S'ils sont corrects, appuyez sur "Confirmer" pour lancer l'impression.

en: There are some unknown filaments mapped to generic preset. Please update Orca Slicer or restart Orca Slicer to check if there is an update to system presets.
fr: Il existe des filaments inconnus mappés sur un préréglage générique. Veuillez mettre à jour ou redémarrer Orca Slicer pour vérifier s'il existe une mise à jour des préréglages système.

en: There are warnings after slicing models:
fr: Il y a des avertissements après le découpage des modèles :

en: There is %d config exported. (Only non-system configs) | There are %d configs exported. (Only non-system configs)
fr[0]: Il y a %d configuration exportée. (Uniquement les configurations non système)
fr[1]: Il y a %d configurations exportées. (Uniquement les configurations non système)

en: There is %d config imported. (Only non-system and compatible configs) | There are %d configs imported. (Only non-system and compatible configs)
fr[0]: Il y a %d configuration importée. (Uniquement les configurations non système et compatibles)
fr[1]: Il y a %d configurations importées. (Uniquement les configurations non système et compatibles)

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
fr: Un problème est survenu lors de la connexion à l'imprimante. Veuillez réessayer.

en: Thick bridges
fr: Ponts épais

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
fr: Ce G-code est inséré à chaque changement de couche avant la levée en Z

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
fr: Ce G-code sera utilisé comme code pour la pause d'impression. L'utilisateur peut insérer un G-code de pause dans la visionneuse G-code

en: This G-code will be used as a custom code
fr: Ce G-code sera utilisé comme code personnalisé

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
fr: Ce fichier OBJ n'a pas pu être lu car il est vide.

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate with solid parts or negative volumes you have to invalidate cut infornation first.
fr: Cette action rompra une correspondance coupée.
    Après cela, la cohérence du modèle ne peut plus être garantie.
    
    Pour manipuler des pièces solides ou des volumes négatifs, vous devez d’abord invalider les informations de coupe.

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
fr: Cela contrôle la génération de la bordure extérieure et/ou intérieure des modèles. Automatique signifie que la largeur de la bordure est analysée et calculée automatiquement.

en: This experimental setting uses G10 and G11 commands to have the firmware handle the retraction. This is only supported in recent Marlin.
fr: Ce paramètre expérimental utilise les commandes G10 et G11 pour que le firmware gère la rétraction. Ceci n’est pris en charge que dans une version de Marlin récente.

en: This factor affects the amount of material for bottom solid infill
fr: Ce facteur affecte la quantité de matériau pour le remplissage solide inférieur

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
fr: Ce facteur affecte la quantité de matériau pour le remplissage solide supérieur. Vous pouvez le diminuer légèrement pour avoir une finition de surface lisse

en: This fan speed is enforced during all support interfaces, to be able to weaken their bonding with a high fan speed.
    Set to -1 to disable this override.
    Can only be overriden by disable_fan_first_layers.
fr: Cette vitesse de ventilateur est appliquée pendant toutes les interfaces de support, pour pouvoir affaiblir leur liaison avec une vitesse de ventilateur élevée.
    Réglez sur -1 pour désactiver ce remplacement.
    Ne peut être remplacé que par disable_fan_first_layers.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
fr: Ce fichier contient plusieurs objets positionnés à plusieurs hauteurs.
    Au lieu de les considérer comme des objets multiples, faut-il
    que le fichier soit chargé en tant qu'objet unique comportant plusieurs parties ?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
fr: Ce gcode est inséré lors du changement de filament, y compris la commande T pour déclencher le changement d'outil

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
fr: Cette partie gcode est insérée à chaque changement de couche après une levée en Z

en: This is the newest version.
fr: Il s'agit de la version la plus récente.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
fr: Il s'agit du nombre de couches solides des coques inférieures, y compris la couche de surface inférieure. Lorsque l'épaisseur calculée par cette valeur est plus fine que l'épaisseur de la coque inférieure, les couches de la coque inférieure sont augmentées

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
fr: Il s'agit du nombre de couches solides de la coque supérieure, y compris la couche de surface supérieure. Lorsque l'épaisseur calculée par cette valeur est plus fine que l'épaisseur de la coque supérieure, les couches de la coque supérieure seront augmentées

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
fr: Il s'agit de la vitesse pour différents degrés de surplombs. Les degrés de surplombs sont exprimés en pourcentage de la largeur de la ligne. Une vitesse à 0 signifie qu'il n'y a pas de ralentissement pour la plage de degrés des surplombs et que la vitesse des parois est utilisée

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
fr: Cet objet servira à purger la buse après un changement de filament pour économiser du filament et diminuer la durée d'impression. Les couleurs des objets seront mélangées en conséquence. Cela ne prendra effet que si la tour de purge est activée.

en: This only takes effect during printing
fr: Cela ne prend effet que lors de l'impression

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
fr: Cette option détectera automatiquement les zones de remplissage solides étroits. Si activé, un motif concentrique sera utilisé pour les zones afin d'accélérer l'impression. Sinon, le motif rectiligne est utilisé par défaut.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
fr: Ce plateau est verrouillé,
    la disposition automatique n'est pas possible.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
fr: Ce plateau est verrouillé,
    l'auto-orientation n'est pas possible.

en: This printer does not support printing all plates
fr: Cette imprimante ne prend pas en charge l’impression de toutes les plateaux

en: This separate setting will affect the speed of perimeters having radius <= small_perimeter_threshold (usually holes). If expressed as percentage (for example: 80%) it will be calculated on the outer wall speed setting above. Set to zero for auto.
fr: Ce paramètre séparé affectera la vitesse des périmètres ayant un rayon <= petite longueur de périmètre (généralement des trous). S’il est exprimé en pourcentage (par exemple : 80%), il sera calculé sur la vitesse du mur extérieur ci-dessus. Mettre à zéro pour automatique.

en: This sets the threshold for small perimeter length. Default threshold is 0mm
fr: Cela définit le seuil pour une petite longueur de périmètre. Le seuil par défaut est de 0 mm

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
fr: Ce paramètre détermine la distance entre les branches de support.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
fr: Ce paramètre détermine le diamètre initial des branches de support.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
fr: Ce paramètre détermine l’angle de surplomb maximal que les branches sont autorisées à faire. Si l’angle est augmenté, les branches peuvent être imprimées plus horizontalement, ce qui leur permet de s’étendre plus loin.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
fr: Ce paramètre n'est utilisé que pour le réglage de la taille du modèle avec une petite valeur dans certains cas.
    Par exemple, lorsque la taille du modèle présente une petite erreur et est difficile à assembler.
    Pour un réglage de grande taille, veuillez utiliser la fonction d'échelle de modèle.
    
    La valeur sera réinitialisée à 0.

en: This setting specifies whether to add infill inside large hollows of tree support
fr: Ce paramètre spécifie s’il faut ajouter un remplissage à l’intérieur des supports arborescents

en: This setting specify the count of walls around tree support
fr: Ce paramètre spécifie le nombre de parois des branches de support

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
fr: Ce paramètre représente le volume de filament pouvant être fondu et extrudé par seconde. La vitesse d'impression est limitée par la vitesse volumétrique maximale, en cas de réglage d’une vitesse trop élevée et déraisonnable. Cette valeur ne peut pas être à 0

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
fr: Ce logiciel utilise des composants open source dont les droits d'auteur et autres droits de propriété appartiennent à leurs propriétaires respectifs

en: Threshold angle
fr: Angle de surplomb

en: Time
fr: Durée

en: Time Estimation
fr: Durée estimée

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
fr: Durée pour charger un nouveau filament lors du changement de filament. Pour les statistiques uniquement

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
fr: Durée pour décharger l'ancien filament lors du changement de filament. Pour les statistiques uniquement

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
fr: Timelapse
    Saviez-vous que vous pouvez générer une vidéo Timelapse lors de chaque impression ?

en: Tips
fr: Astuces

en: Tips:
fr: Astuces :

en: To
fr: À

en: To minimize the visibility of the seam in a closed loop extrusion, a small inward movement is executed before the extruder leaves the loop.
fr: Pour minimiser la visibilité de la couture dans une extrusion en boucle fermée, un petit mouvement vers l’intérieur est exécuté avant que la buse ne quitte la boucle.

en: To objects
fr: En objets

en: To parts
fr: En parties

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
fr: Pour enregistrer la correspondance coupée, vous pouvez supprimer tous les connecteurs de tous les objets associés.

en: To use a custom CA file, please import your CA file into Certificate Store / Keychain.
fr: Pour utiliser un certificat personnalisé, veuillez importer votre fichier dans magasin de certificats / trousseau.

en: Toggle Wireframe
fr: Basculer la structure

en: Tolerance
fr: Tolérance

en: Too large elefant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
fr: Une trop grande compensation du pied d'éléphant est déraisonnable.
    Si vous avez vraiment un effet de pied d'éléphant sérieux, veuillez vérifier d'autres paramètres.
    Par exemple, si la température du plateau est trop élevée.
    
    La valeur sera réinitialisée à 0.

en: Too large line width
fr: Largeur de ligne trop grande

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
fr: Espacement de lissage trop petit.
    Réinitialiser à 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
fr: Hauteur de couche trop petite.
    Réinitialiser à 0.2

en: Too small line width
fr: Largeur de ligne trop petite

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
fr: Vitesse volumétrique maximale trop petite.
    Réinitialiser à 0.5

en: Tool
fr: Outil

en: Tool Move
fr: Déplacements de l'outil

en: Tool Rotate
fr: Rotation de l’outil

en: Tool type
fr: Type d'outil

en: Tool-Lay on Face
fr: Pose de l’outil sur la face

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Top
fr: Vue de dessus

en: Top Minimum Shell Thickness
fr: Épaisseur minimale de la coque supérieure

en: Top Solid Layers
fr: Couches solides supérieures

en: Top View
fr: Vue de dessus

en: Top Z distance
fr: Distance Z supérieure

en: Top interface layers
fr: Couches des interfaces supérieures

en: Top interface spacing
fr: Espacement du motif des interfaces supérieures

en: Top shell layers
fr: Nombre de couches des coques supérieures

en: Top shell thickness
fr: Épaisseur des coques supérieures

en: Top solid layers
fr: Couches solides supérieures

en: Top surface
fr: Surface supérieure

en: Top surface flow ratio
fr: Débit des surfaces supérieures

en: Top surface pattern
fr: Motif des surfaces supérieures

en: Top surfaces
fr: Surfaces supérieures

en: Top/bottom shells
fr: Coques supérieures/inférieures

en: Topmost surface
fr: Surface la plus élevée

en: Total Estimation
fr: Estimation totale

en: Total Time Estimation
fr: Estimation totale

en: Total Volume:
fr: Volume total :

en: Total time
fr: Durée totale

en: Traditional
fr: Traditionnel

en: Transfer
fr: Transférer

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
fr: Transférer les options sélectionnées vers le préréglage nouvellement sélectionné
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
fr: Transférer les options sélectionnées vers le préréglage nouvellement sélectionné.

en: Translate
fr: Traduire

en: Travel
fr: Déplacements

en: Travel distance threshold
fr: Distance minimale

en: Travel speed
fr: Vitesse de déplacements

en: Travel speed of initial layer
fr: Vitesse de déplacement de la couche initiale

en: Tree Hybrid
fr: Arborescents Hybrides

en: Tree Slim
fr: Arborescents Fins

en: Tree Strong
fr: Arborescents Solides

en: Tree support branch angle
fr: Angle des branches

en: Tree support branch diameter
fr: Diamètre des branches

en: Tree support branch distance
fr: Distance des branches

en: Tree support brim width
fr: Supports arborescents avec bordure

en: Tree support wall loops
fr: Nombre de parois des branches

en: Tree support with infill
fr: Supports arborescents avec remplissage

en: Tri-hexagon
fr: Tri-hexagone

en: Triangles: %1%
fr: Triangles : %1%

en: Tutorial
fr: Didacticiel

en: Unable to load shaders:
    %s
fr: Impossible de charger les shaders : %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be exported.
fr: Impossible d'effectuer une opération booléenne sur les maillages du modèle. Seules les parties positives seront exportées.

en: Undef
fr: Indéfini

en: Undefine
fr: Non défini

en: Undefined
fr: Non défini

en: Underflow
fr: Sous-dépassement

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo integration failed.
fr: L'annulation de l'intégration a échoué.

en: Undo integration was successful.
fr: Annuler l’intégration réussi.

en: Units
fr: Unités

en: Unknown
fr: Inconnue

en: Unknown Failure
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error when export G-code.
fr: Erreur inconnue lors de l'exportation du G-code.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
fr: Format de fichier inconnu : le fichier d'entrée doit porter l'extension .3mf, .zip ou .amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
fr: Format de fichier inconnu : le fichier d'entrée doit porter l'extension .stl, .obj ou .amf (.xml).

en: Unkown Error.
fr: Erreur inconnue.

en: Unload
fr: Décharger

en: Unload Filament
fr: Décharger

en: Unlock
fr: Ouvrir

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
fr: Zone non imprimable dans le plan X-Y. Par exemple, les imprimantes de la série X1 utilisent le coin avant gauche pour couper le filament lors du changement de filament. La surface est exprimée sous forme de polygone par points au format suivant : "XxY, XxY, …"

en: Unretract
fr: Réinsertion

en: Unsaved Changes
fr: Modifications non enregistrées

en: Unsupported OpenGL version
fr: Version OpenGL non prise en charge

en: Untitled
fr: Sans_Titre

en: UpToDate
fr: À jour

en: Update
fr: Mise à jour

en: Update built-in Presets automatically.
fr: Mettre automatiquement à jour les préréglages intégrés.

en: Update failed.
fr: Mise à jour a échoué.

en: Update firmware
fr: Mettre à jour le firmware

en: Update remaining capacity
fr: Mise à jour de la capacité restante

en: Update successful.
fr: Mise à jour réussie.

en: Update the configs values of 3mf to latest.
fr: Mettre à jour les dernières valeurs de configuration de 3mf.

en: Updating
fr: Mise à jour

en: Updating failed
fr: Échec de la mise à jour

en: Updating successful
fr: Mise à jour réussie

en: Upload Models
fr: Envoyer des modèles

en: Upload task timed out. Please check the network problem and try again
fr: La tâche de téléchargement a expiré. Veuillez vérifier le réseau et réessayer

en: Uploading
fr: Téléversement

en: Uploading 3mf
fr: Téléchargement 3mf

en: Upper part
fr: Partie supérieure

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
fr: Utiliser "Even-odd" pour les modèles d'avion 3DLabPrint. Utiliser "Combler les trous" pour fermer tous les trous du modèle.

en: Use Orthogonal View
fr: Utiliser la vue orthogonale

en: Use Perspective View
fr: Utiliser la vue en perspective

en: Use firmware retraction
fr: Utiliser la rétraction firmware

en: Use only one wall on first layer, to give more space to the bottom infill pattern
fr: Utiliser qu’une seule paroi sur la première couche, pour donner plus d’espace au motif de remplissage inférieur

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
fr: Utiliser qu'une seule paroi sur une surface plane pour donner plus d'espace au motif de remplissage supérieur

en: Use relative E distances
fr: Utiliser l’extrusion relative

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
fr: Utiliser ce paramètre pour faire pivoter le motif de support sur le plan horizontal.

en: Used Filament (g)
fr: Filament utilisé (g)

en: Used Filament (m)
fr: Filament utilisé (m)

en: Used Filament (mm³)
fr: Filament utilisé (mm³)

en: Used Materials
fr: Matériaux utilisés

en: Used filament
fr: Filament utilisé

en: User
fr: Utilisateur

en: User Preset
fr: Préréglage utilisateur

en: User Sync
fr: Synchronisation utilisateur

en: User authorization timeout
fr: Expiration de l'autorisation utilisateur

en: User can self-define the project file name when export
fr: L'utilisateur peut définir lui-même le nom du fichier de projet lors de l'exportation

en: User logged out
fr: Utilisateur déconnecté

en: User presets
fr: Préréglages utilisateur

en: User sync
fr: Synchronisation utilisateur

en: VFA test
fr: Test VFA

en: Value %s is out of range, continue?
fr: La valeur %s est hors plage, continuer ?

en: Value is out of range.
fr: La valeur est hors plage.

en: Variable layer height
fr: Hauteur de couche variable

en: Verbose G-code
fr: G-code commenté

en: Verification failed.
fr: Échec de la vérification.

en: Vertical slider - Move active thumb Down
fr: Curseur vertical - Déplacer le pouce actif vers le bas

en: Vertical slider - Move active thumb Up
fr: Curseur vertical - Déplacer le pouce actif vers le haut

en: Video
fr: Vidéo

en: View
fr: Vue

en: View all object's settings
fr: Afficher tous les paramètres de l'objet

en: View control settings
fr: Afficher les paramètres de contrôle

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
fr: Virtual Camera Tools est requis pour cette tâche !
    Voulez-vous l'installer ?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
fr: Échec de l'initialisation de la caméra virtuelle (%s) !

en: Volume Operations
fr: Opérations sur les volumes

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
fr: Volume de la buse entre le coupeur de filament et l'extrémité de la buse

en: Volume:
fr: Volume :

en: Volume: %1% in³
fr: Volume : %1% in³

en: Volume: %1% mm³
fr: Volume : %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
fr: Débit volumétrique (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
fr: Limitation de vitesse volumétrique

en: Voron Cube
fr: Cube Voron

en: WARNING:
fr: ATTENTION:

en: Wall distribution count
fr: Nombre de distributions de paroi

en: Wall generator
fr: Générateur de paroi

en: Wall loops
fr: Nombre de parois

en: Wall transition length
fr: Longueur de transition de paroi

en: Wall transitioning filter margin
fr: Marge du filtre de transition de paroi

en: Wall transitioning threshold angle
fr: Angle de seuil de transition de paroi

en: Walls
fr: Parois

en: Warning
fr: Avertissement

en: Warning:
fr: Avertissement:

en: We have added an experimental style "Tree Slim" that features smaller support volume but weaker strength.
    We recommend using it with: 0 interface layers, 0 top distance, 2 walls.
fr: Nous avons ajouté un style expérimental "Arborescents Fins" qui présente un volume de supports
    plus petit mais une résistance plus faible.
    
    Nous recommandons de l’utiliser avec :
    
    Couches des interfaces supérieures : 0
    Distance Z supérieure : 0
    Nombre de parois des branches : 2

en: What kind of gcode the printer is compatible with
fr: Type de gcode avec lequel l'imprimante est compatible

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
fr: Lors de l'insertion d'un nouveau filament, l'AMS ne lira pas automatiquement ses informations, les laissant vides pour que vous les saisissiez manuellement.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
fr: Lors de l'enregistrement d'un Timelapse sans tête d'outil, il est recommandé d'ajouter une "Tour d’essuyage Timelapse"
    en cliquant avec le bouton droit sur une zone vide du plateau et en choisissant "Ajouter une primitive" -> "Tour d’essuyage Timelapse".

en: When the retraction is compensated after changing tool, the extruder will push this additional amount of filament.
fr: Lorsque la rétraction est compensée après le changement d’outil, l’extrudeur poussera cette quantité supplémentaire de filament.

en: When the retraction is compensated after the travel move, the extruder will push this additional amount of filament. This setting is rarely needed.
fr: Lorsque la rétraction est compensée après le mouvement de déplacement, l’extrudeuse poussera cette quantité supplémentaire de filament. Ce paramètre est rarement nécessaire.

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
fr: Permet d'indiquer quand créer des transitions entre des nombres pairs et impairs des parois. Une forme de coin avec un angle supérieur à ce paramètre n'aura pas de transitions et aucune paroi ne sera imprimée au centre pour remplir l'espace restant. La réduction de ce paramètre réduit le nombre et la longueur de ces parois centrales, mais peut laisser des espaces ou une sur-extrusion

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Lors de la transition entre différents nombres de parois à mesure que la pièce devient plus mince, un certain espace est alloué pour diviser ou joindre les segments de paroi. Elle est exprimée en pourcentage sur le diamètre de la buse

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, concentric pattern and disable independent support layer height
fr: Lorsque vous utilisez du filament pour supports, nous vous recommandons les paramètres suivants :
    Distance Z supérieure à 0, un espacement de l’interface supérieure à 0, un motif d’interface Concentrique et la désactivation de la hauteur de couche indépendante des supports

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
fr: A chaque fois qu’une rétraction est effectuée, la buse est légèrement soulevée pour créer un espace entre la buse et l'impression. Cela empêche la buse de toucher l'impression lors du déplacement. L'utilisation d'une ligne en spirale pour soulever l’axe Z peut empêcher le stringing

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
fr: Où trouver l’adresse IP et le code d’accès de votre imprimante ?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
fr: Prise en charge du mode silencieux dans lequel l’imprimante utilise une accélération plus faible pour imprimer

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
fr: Lors de l’impression par objet, la hotend peut entrer en collision avec la jupe.
    Réinitialisez le nombre de couche de la jupe à 1 pour éviter cela.

en: Width
fr: Largeur

en: Width of prime tower
fr: Largeur de la tour de purge

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
fr: Largeur de la paroi qui remplacera les parois fines (en fonction de la taille minimale de la paroi) du modèle. Si la largeur minimale de la paroi est plus fine que l'épaisseur de la paroi du modèle, la paroi deviendra aussi épaisse que celle du modèle. Elle est exprimée en pourcentage sur le diamètre de la buse

en: Width:
fr: Largeur:

en: Will only take into account the delay for the cooling of overhangs.
fr: Ne prend en compte que le délai de refroidissement des surplombs.

en: Wipe
fr: Essuyage

en: Wipe Distance
fr: Distance d’essuyage

en: Wipe on loops
fr: Essuyer sur les boucles

en: Wipe options
fr: Options d'essuyage

en: Wipe speed
fr: Vitesse d’essuyage

en: Wipe while retracting
fr: Essuyer lors des rétractions

en: World coordinates
fr: Coordonnées

en: Would you like to log in this printer with current account?
fr: Souhaitez-vous vous connecter à cette imprimante avec le compte actuel ?

en: Would you like to log out the printer?
fr: Souhaitez-vous déconnecter l'imprimante ?

en: Wrong Access code
fr: Code d'accès erroné

en: X-Y contour compensation
fr: Compensation X-Y des contours

en: X-Y hole compensation
fr: Compensation X-Y des trous

en: XY separation between an object and its support
fr: Distance de séparation X-Y entre un objet et son support

en: Year
fr: Année

en: Yes
fr: Oui

en: Yes to All
fr: Oui pour Tous

en: You are going to delete %u files. Are you sure to continue?
fr: Vous allez supprimer %u fichiers. Êtes-vous sûr de continuer ?

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
fr: Vous pouvez le trouver dans "Paramètres > Réseau > Code de connexion"
    sur l'imprimante, comme illustré sur le schéma :

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
fr: Vous pouvez conserver les préréglages modifiés dans le nouveau projet ou les supprimer

en: You can keep the modifield presets to the new project, discard or save changes as new presets.
fr: Vous pouvez conserver les préréglages modifiés dans le nouveau projet, annuler ou enregistrer les modifications en tant que nouveaux préréglages.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
fr: Vous ne pouvez pas charger un projet SLA avec un objet en plusieurs parties sur le plateau

en: You have changed some preset settings. 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
fr: Vous avez modifié certains paramètres prédéfinis.
    Souhaitez-vous conserver ces paramètres modifiés (nouvelle valeur)
    en basculant sur un autre préréglage ?

en: You have changed some settings of preset "%1%". 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
fr: Vous avez modifié certains paramètres du préréglage "%1%".
    Souhaitez-vous conserver ces paramètres modifiés (nouvelle valeur)
    en basculant sur un autre préréglage ?

en: You need to select the material type and color first.
fr: Vous devez d’abord sélectionner le type de matériau et la couleur.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
fr: Vous essayez de supprimer un objet qui fait partie d’un objet coupé.
    Cette action rompra une correspondance coupée.
    Après cela, la cohérence du modèle ne pourra plus être garantie.

en: You'd better upgrade your software.
fr: Il est préférable de mettre à jour votre logiciel.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
fr: Votre modèle a besoin de supports ! Veuillez activer les supports.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
fr: Votre objet semble être trop grand, voulez-vous le mettre à l’échelle pour qu'il s'adapte automatiquement au volume d'impression ?

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
fr: Espace Z entre l'objet et le radeau. Ignoré pour les interfaces de support solubles

en: Z hop type
fr: Type de décalage en Z

en: Z hop when retract
fr: Décalage en Z lors des rétractions

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
fr: Emplacement de la couture en Z
    Saviez-vous que vous pouvez personnaliser l'emplacement de la couture Z, et même la peindre sur votre impression, pour l'avoir dans un endroit moins visible ? Cela améliore l'aspect général de votre impression. Essayez !

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
fr: Une hauteur de couche initiale nulle n'est pas valide.
    
    La hauteur de la première couche sera réinitialisée à 0.2.

en: Zoom View
fr: Vue zoomée

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
fr: Effectuer un zoom avant vers la position du pointeur de la souris dans la vue 3D, plutôt que vers le centre de la fenêtre 2D.

en: Zoom of view
fr: Zoom de la vue

en: Zoom to mouse position
fr: Zoom à la position de la souris

en: above
fr: au dessus

en: accel_to_decel
fr: Ajuster l’accélération à la décélération

en: active
fr: actif

en: allocation failed
fr: l'attribution a échoué

en: archive too large
fr: archive trop volumineuse

en: arrange current plate
fr: organiser le plateau actuel

en: auto rotate current plate
fr: rotation automatique du plateau actuel

en: buffer too small
fr: tampon trop petit

en: click here to see more info
fr: cliquez ici pour voir plus d'informations

en: compression failed
fr: la compression a échoué

en: connector is out of cut contour
fr:  connecteur est hors contour de coupe

en: connector is out of object
fr:  connecteur est hors de l’objet

en: connectors are out of cut contour
fr:  connecteurs sont hors contour de coupe

en: connectors is out of object
fr:  connecteurs sont hors de l’objet

en: current
fr: courant

en: debug
fr: déboguer

en: debug save button
fr: bouton d'enregistrement du débogage

en: decompression failed
fr: la décompression a échoué

en: default
fr: défaut

en: delete all objects on current plate
fr: supprimer tous les objets sur le plateau actuel

en: does not contain valid gcode.
fr: ne contient pas de gcode valide.

en: downloading project ...
fr: téléchargement du projet…

en: error
fr: erreur

en: every
fr: toutes les

en: failed finding central directory
fr: échec de la recherche du dossier central

en: fatal
fr: fatale

en: file close failed
fr: la fermeture du fichier a échoué

en: file create failed
fr: la création du fichier a échoué

en: file not found
fr: fichier introuvable

en: file open failed
fr: l'ouverture du fichier a échoué

en: file read failed
fr: la lecture du fichier a échoué

en: file seek failed
fr: la recherche de fichier a échoué

en: file stat failed
fr: les statistiques du fichier ont échoué

en: file too large
fr: fichier trop large

en: file write failed
fr: l'écriture du fichier a échoué

en: floating cantilever
fr: un cantilever flottant

en: floating regions
fr: des régions flottantes

en: from
fr: de

en: illegal characters:
fr: caractères illégaux :

en: illegal suffix:
fr: suffixe illégal :

en: in
fr: dans

en: infill/inner/outer
fr: Remplissage / Intérieure / Extérieure

en: infill/outer/inner
fr: Remplissage / Extérieure / Intérieure

en: inner-outer-inner/infill
fr: Intérieure / Extérieure / Intérieure / Remplissage

en: inner/outer/infill
fr: Intérieure / Extérieure / Remplissage

en: internal error
fr: erreur interne

en: invalid filename
fr: nom de fichier non valide

en: invalid header or corrupted
fr: en-tête invalide ou corrompu

en: invalid parameter
fr: paramètre invalide

en: invalid value
fr: valeur invalide

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
fr: clavier 1-9 : définir le filament pour objet/pièce

en: large overhangs
fr: des surplombs importants

en: layers
fr: couches

en: load_obj: failed to parse
fr: load_obj : échec de l'analyse

en: loaded
fr: chargé

en: max slicing time per plate in seconds.
fr: Durée de découpage maximum par plateau en secondes.

en: max triangle count per plate for slicing.
fr: Nombre maximum de triangles par plateau pour le découpage.

en: mm or %
fr: mm ou %

en: mm/s or %
fr: mm/s ou %

en: money/kg
fr: €/kg

en: multiple cells copy is not supported
fr: la copie de plusieurs cellules n'est pas prise en charge

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
fr: un nouveau projet ou l’ouverture d’un projet existant n'est pas autorisé pendant le processus de découpage !

en: normal(auto)
fr: Normaux (auto)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
fr: Normaux (auto) et Arborescents (auto) sont utilisés pour générer automatiquement les supports. Si Normaux ou Arborescents est sélectionné, seuls les supports forcés sont générés

en: normal(manual)
fr: Normaux (manuels)

en: not a ZIP archive
fr: n’est pas une archive ZIP

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
fr: une cellule ne peut être copiée que dans une ou plusieurs cellules de la même colonne

en: outer/inner/infill
fr: Extérieure / Intérieure / Remplissage

en: parameter name
fr: nom du paramètre

en: prepare 3mf file...
fr: préparation du fichier 3mf…

en: return
fr: retour

en: save debug settings
fr: enregistrer les paramètres de déboggage

en: select all objects on current plate
fr: sélectionner tous les objets sur le plateau actuel

en: send completed
fr: envoi terminé

en: step:
fr: Intervalle:

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
fr: le package de configuration est incompatible avec l'application actuelle.

en: the configuration package is incompatible with current application.
fr: le package de configuration est incompatible avec l'application actuelle.

en: to
fr: à

en: too large line width
fr: Largeur de ligne trop grande

en: too many files
fr: trop de fichiers

en: trace
fr: tracer

en: travel
fr: déplacements

en: tree(auto)
fr: Arborescents (auto)

en: tree(manual)
fr: Arborescents (manuels)

en: undefined error
fr: erreur indéfinie

en: unexpected decompressed size
fr: taille décompressée inattendue

en: uniform scale
fr: Échelle uniforme

en: unloaded
fr: déchargé

en: unsupported central directory size
fr: taille du dossier central non prise en charge

en: unsupported encryption
fr: cryptage non pris en charge

en: unsupported feature
fr: fonctionnalité non prise en charge

en: unsupported method
fr: méthode non prise en charge

en: unsupported multidisk
fr: multidisque non pris en charge

en: up to
fr: jusqu'à

en: upward compatible machine
fr: imprimante compatible en haut

en: validation failed
fr: validation échouée

en: version %s update information :
fr: informations de mise à jour de la version %s :

en: warning
fr: attention

en: warnings
fr: avertissements

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
fr: sera fermé avant de créer un nouveau modèle. Voulez-vous continuer ?

en: write callback failed
fr: échec du rappel d'écriture

en: ⌘+Any arrow
fr: ⌘ + N'importe quelle flèche

en: ⌘+Left mouse button
fr: ⌘ + Bouton gauche de la souris

en: ⌘+Mouse wheel
fr: ⌘ + Molette de la souris

en: ⌘+Shift+G
fr: ⌘ + Shift + G

en: ⌥+Left mouse button
fr: ⌥ + Bouton gauche de la souris

en: ⌥+Mouse wheel
fr: ⌥ + Molette de la souris
