Orca Slicer - en to it translation catalogue (1656 entries)

en:  Click here to install it.
it: Clicca per installarlo.

en:  doesn't work at 100%% density
it:  Non funziona con una densità del 100%%

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
it:  is too close to an exclusion area, and collisions will be caused.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
it:  è troppo vicino all'area di esclusione, potrebbero verificarsi collisioni durante la stampa.

en:  is too close to others, there may be collisions when printing.
it:  è troppo vicino agli altri; potrebbero verificarsi delle collisioni durante la stampa.

en:  not in range
it: Fuori portata

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
it: %1% è troppo vicino all'area di esclusione, potrebbero verificarsi collisioni durante la stampa.

en: %d triangles
it: %d triangoli

en: %s
    Do you want to continue?
it: %s
    Vuoi continuare?

en: %s can't be percentage
it: %s can’t be a percentage

en: %s does not support %s
it: %s non supporta %s

en: %s error
it: errore %s

en: %s has a warning
it: %s ha un avviso

en: %s has encountered an error
it: %s ha riscontrato un errore

en: %s info
it: Informazioni %s

en: %s information
it: %s informazioni

en: %s is not supported by AMS.
it: %s non è supportato da AMS.

en: %s warning
it: Avviso %s

en: &About %s
it: Inform&azioni su %s

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Open G-code
it: Apri G-code

en: &Quit
it: Es&ci

en: &View
it: &Vista

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
it: ) per individuare la posizione della testa dell'utensile. In questo modo si evita che il dispositivo si sposti oltre il limite stampabile, causando l'usura dell'apparecchiatura.

en: 0 (no open anchors)
it: 0 (senza ancore aperte)

en: 1000 (unlimited)
it: 1000 (senza limiti)

en: 3D Honeycomb
it: Nido d'ape 3D

en: 3D Mouse disconnected.
it: Mouse 3D disconnesso.

en: 3D Scene Operations
    Did you know how to control view and object/part selection with mouse and touchpanel in the 3D scene?
it: Operazioni sulla scena 3D
    Sapete come controllare la vista e la selezione di oggetti/parti con il mouse e il touch panel nella scena 3D?

en: 3Dconnexion settings
it: Impostazioni 3Dconnexion

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
it: A G-code path goes beyond plate boundaries.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
it: Esiste una configurazione con lo stesso nome: %s. Vuoi sovrascriverla?

en: A desiccant status lower than two bars indicates that desiccant may be inactive. Please change the desiccant.(The bars: higher the better.)
it: Uno stato dell'essiccante inferiore a due barre indica che l'essiccante potrebbe essere inattivo. Si prega di sostituire l'essiccante. (Le barre: più sono alte, meglio è).

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
it: An error occurred. The system may have run out of memory, or a bug may have occurred.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
it: Esiste un file con lo stesso nome: %s. Vuoi sovrascriverlo?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
it: This creates a gap between the innermost brim line and the object and can make the brim easier to remove.

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
it: Disponibile nuovo plug-in di rete (%s). Vuoi installarlo?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
it: A new configuration package is available. Do you want to install it?

en: AMS Materials Setting
it: Impostazione materiali AMS

en: AMS Slots
it: Slot AMS

en: AMS filament backup
it: Backup filamento AMS

en: AMS filaments
it: AMS filament

en: AMS not connected
it: AMS non collegato

en: AMS slot used for this filament
it: Slot AMS utilizzato per questo filamento

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
it: L'AMS passerà automaticamente a un altro filamento con stesse proprietà quando il filamento corrente si esaurisce

en: API Key / Password
it: Chiave API / Password

en: API key
it: Chiave API

en: Abnormal print file data. Please slice again.
it: Dati anomali del file di stampa. Eseguire nuovamente l'elaborazione

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
it: This is the printing acceleration for the first layer. Using limited acceleration can improve build plate adhesion.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
it: Accelerazione della parete esterna: l'utilizzo di un valore inferiore può migliorare la qualità.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
it: This is the acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality.

en: Accept
it: Accetta

en: Access Code
it: Codice di accesso

en: Access violation
it: Violazione di accesso

en: Accurate
it: Accurato

en: Adaptive
it: Adattiva

en: Adaptive Cubic
it: Adattivo Cubico

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Custom G-code
it: Aggiungi G-code personalizzato

en: Add Custom Template
it: Aggiungi template personalizzato

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Add Pause
it: Aggiungi pausa

en: Add connector
it: Aggiungi connettore

en: Add connector to selection
it: Aggiungi connettore alla selezione

en: Add connectors
it: Aggiungi connettori

en: Add detail
it: Aggiungi dettaglio

en: Add height range
it: Aggiungi intervallo di altezza

en: Add modifier
it: Aggiungi modificatore

en: Add negative part
it: Add Negative Part

en: Add one filament
it: Aggiungere un filamento

en: Add part
it: Aggiungi parte

en: Add plate
it: Add Plate

en: Add settings
it: Aggiungi impostazioni

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
it: Aggiunge un riempimento solido in prossimità delle superfici inclinate per garantire lo spessore verticale del guscio (layers solidi superiori e inferiori).

en: Add support blocker
it: Aggiungi blocco supporto

en: Add support enforcer
it: Aggiungi rinforzo supporto

en: Add/Remove filaments
it: Aggiungi/rimuovi filamento

en: Add/Remove materials
it: Aggiungi/rimuovi materiali

en: Add/Remove presets
it: Aggiungi/Rimuovi preset

en: Add/Remove printers
it: Aggiungi/Rimuovi stampanti

en: Advance
it: Advanced

en: Advanced
it: Avanzate

en: After cut
it: Dopo il taglio

en: Aligned
it: Allineato

en: Aligned Rectilinear
it: Rettilineo allineato

en: All
it: Tutto

en: All Files
it: Tutti i file

en: All changes will not be saved
it: No changes will be saved.

en: All objects will be removed, continue?
it: Saranno rimossi tutti gli oggetti, continuare?

en: All solid layer
it: All solid layers

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
it: All the selected objects are on a locked plate.
    Cannot auto-arrange these objects.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
it: All the selected objects are on a locked plate,
    We cannot auto-orient these objects.

en: All walls
it: Tutte le pareti

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
it: Consente di pitturare solo sulle sfaccettature selezionate da: "%1%"

en: Along X axis
it: Lungo asse X

en: Along Y axis
it: Lungo asse Y

en: Along Z axis
it: Lungo l'asse Z

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
it: È già stata effettuata una sincronizzazione; si desidera sincronizzare solo le modifiche o tutto?

en: Alt + Mouse wheel
it: Alt + Rotella del mouse

en: Alt+Left mouse button
it: Alt+tasto sinistro del mouse

en: Alt+Mouse wheel
it: Alt+Rotella del mouse

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
it: È necessario inserire una scheda microSD prima di stampare tramite LAN.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
it: È necessario inserire una scheda microSD prima di stampare.

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
it: È necessario inserire una scheda MicroSD prima di inviare alla scheda SD della stampante.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
it: È necessario inserire una scheda microSD prima di inviarla alla stampante.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
it: È necessario inserire una scheda microSD per registrare un timelapse.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
it: È stato rilevato un aggiornamento importante che deve essere eseguito prima che la stampa possa continuare. Si desidera aggiornare ora? È possibile effettuare l'aggiornamento anche in un secondo momento da "Aggiorna firmware".

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
it: Un oggetto è posizionato oltre il limite del piatto o supera il limite di altezza.
    Risolvi il problema spostando l'oggetto completamente dentro o fuori il piatto verificando che l'altezza rientri nel volume di costruzione.

en: An object is layed over the boundary of plate.
it: An object is laid over the boundary of the plate.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
it: La compensazione delle dimensioni XY di un oggetto non verrà utilizzata perché è anche dipinta a colori.
    La compensazione delle dimensioni XY non può essere combinata con la colorazione.

en: Angle
it: Angolo

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
it: This is the angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of lines.

en: Another virtual camera is running.
    Bambu Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
it: È in funzione un'altra telecamera virtuale.
    Bambu Studio supporta solo una singola telecamera virtuale.
    Si desidera interrompere questa telecamera virtuale?

en: Application is closing
it: Closing application

en: Apply
it: Applica

en: Archimedean Chords
it: Corde di Archimede

en: Are you sure to %1% the selected preset?
it: Are you sure you want to %1% the selected preset?

en: Are you sure you want to cancel this print?
it: Sei sicuro di voler annullare la stampa?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
it: Sei sicuro di voler cancellare le informazioni del filamento?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
it: Sei sicuro di voler aggiornare? Ci vorranno circa 10 minuti. Non spegnere l'alimentazione durante l'aggiornamento della stampante.

en: Arrange
it: Disponi

en: Arrange options
it: Opzioni di disposizione

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
it: La disposizione ha ignorato i seguenti oggetti che non possono entrare in un singolo piano:
    %s

en: Arranging
it: Disposizione

en: Arranging canceled.
it: Disposizione annullata.

en: Arranging done.
it: Disposizione completata.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
it: Arranging complete, but some items were not able to be arranged. Reduce spacing and try again.

en: Arrow Down
it: Freccia Giù

en: Arrow Left
it: Freccia Sinistra

en: Arrow Right
it: Freccia Destra

en: Arrow Up
it: Freccia Su

en: Assemble Control
it: Controllo assemblaggio

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
it: Assemble the selected objects into an object with multiple parts

en: Assemble the selected objects to an object with single part
it: Assemble the selected objects into an object with single part

en: Associate .3mf files to OrcaSlicer
it: Associate .3mf files to Orca Slicer

en: Associate .step/.stp files to OrcaSlicer
it: Associate .step/.stp files to Orca Slicer

en: Associate .stl files to OrcaSlicer
it: Associate .stl files to Orca Slicer

en: Associate files to OrcaSlicer
it: Associate files to Orca Slicer

en: Attention!
it: Attenzione!

en: Author
it: Autore

en: Authorization Type
it: Tipo di autorizzazione

en: Auto Orientation options
it: Auto orientation options

en: Auto orient
it: Auto Orient

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
it: This auto orients selected objects or all objects. If there are selected objects, it just orients the selected ones. Otherwise, it will orient all objects in the current plate.

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
it: Auto sync user presets (Printer/Filament/Process)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
it: Disposizione automatica
    Sapevi che puoi disporre automaticamente tutti gli oggetti del tuo progetto?

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
it: Orientamento automatico
    Sapevi che puoi orientare gli oggetti in modo ottimale per la stampa con un semplice clic?

en: Auto-record Monitoring
it: Monitora registrazione automatica

en: Auto-recovery from step loss
it: Recupero automatico perdita passi

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
it: Automatically combine sparse infill of several layers to print together in order to reduce time. Walls are still printed with original layer height.

en: Aux
it: Ausiliario

en: Avoid crossing wall
it: Evita di attraversare le pareti

en: Avoid crossing wall - Max detour length
it: Evitare di attraversare le pareti - Lunghezza massima della deviazione

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
it: Esegui periodicamente il backup del tuo progetto per facilitare il ripristino dopo un crash occasionale.

en: Balanced
it: Bilanciato

en: Bamabu Engineering Plate
it: Bambu Engineering Plate

en: Bamabu High Temperature Plate
it: Bambu High Temperature Plate

en: Batch manage files.
it: Gestione batch dei file.

en: Bed
it: Piano

en: Bed Leveling
it: Bed leveling

en: Bed Shape
it: Forma Piano

en: Bed Temperature
it: Temperatura piano

en: Bed Type
it: Tipo di piano

en: Bed adhension
it: Bed adhesion

en: Bed custom model
it: Modello piano personalizzato

en: Bed custom texture
it: Texture piano personalizzata

en: Bed exclude area
it: Excluded bed area

en: Bed filling canceled.
it: Riempimento del piano annullato.

en: Bed filling done.
it: Riempimento del piano completato.

en: Bed leveling
it: Livellamento del piano

en: Bed temperature
it: Temperatura piano

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: This is the bed temperature for layers except for the first one. A value of 0 means the filament does not support printing on the Cool Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: This is the bed temperature for layers except for the first one. A value of 0 means the filament does not support printing on the Engineering Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: This is the bed temperature for layers except for the first one. A value of 0 means the filament does not support printing on the High Temp Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Temperatura del piano dopo il primo layer. Il valore 0 significa che il filamento non supportata la stampa su piatto Textured PEI.

en: Bed temperature is higher than vitrification temperature of this filament.
    This may cause nozzle blocked and printing failure
    Please keep the printer open during the printing process to ensure air circulation or reduce the temperature of the hot bed
it: La temperatura del piano è superiore alla temperatura di vetrificazione di questo filamento.
    Ciò può causare il blocco del nozzle e il fallimento della stampa.
    Si prega di tenere la stampante aperta durante il processo di stampa per garantire la circolazione dell'aria o ridurre la temperatura del piano.

en: Bed temperature of other layer is lower than bed temperature of initial layer for more than %d degree centigrade.
    This may cause model broken free from build plate during printing
it: The bed temperature of other layers is lower than the bed temperature of the first layer by more than %d degrees centigrade.
    This may cause models to break free from the build plate during printing.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: This is the bed temperature of the first layer. A value of 0 means the filament does not support printing on the Cool Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: This is the bed temperature of the first layer. A value of 0 means the filament does not support printing on the Engineering Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: This is the bed temperature of the first layer. A value of 0 means the filament does not support printing on the High Temp Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: La temperatura del piano del primo layer a 0 indica che il filamento non è supportato sul piatto Textured PEI.

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto Textured PEI. Il valore 0 significa che il filamento non è supportato sul piatto Textured PEI

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: This is the bed temperature when the cool plate is installed. A value of 0 means the filament does not support printing on the Cool Plate.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: This is the bed temperature when the engineering plate is installed. A value of 0 means the filament does not support printing on the Engineering Plate.

en: Bed temperature when high temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: This is the bed temperature when the high temperature plate is installed. A value of 0 means the filament does not support printing on the High Temp Plate.

en: Before layer change G-code
it: G-code prima del cambio layer

en: Block seam
it: Blocca giunzione

en: Block supports
it: Blocca supporti

en: Bottom
it: Inferiore

en: Bottom Minimum Shell Thickness
it: Bottom minimum shell thickness

en: Bottom Solid Layers
it: Bottom solid layers

en: Bottom View
it: Vista inferiore

en: Bottom Z distance
it: Distanza Z inferiore

en: Bottom interface layers
it: Layer inferiori di interfaccia

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
it: Sovrascrivere l'angolo del Bridge. Il valore 0 significa che l'angolo di collegamento verrà calcolato automaticamente. Altrimenti l'angolo fornito verrà utilizzato per i Bridge esterni. Usa 180° per un angolo zero.

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
it: Brim per una migliore adesione
    Sapevate che quando i modelli stampati hanno una piccola interfaccia di contatto con la superficie di stampa, si consiglia di utilizzare un brim?

en: Brim type
it: Tipo di brim

en: Brim width
it: Larghezza brim

en: Browse
it: Sfoglia

en: Brush
it: Pennello

en: Brush shape
it: Forma del pennello

en: Brush size
it: Misura del pennello

en: Bucket fill
it: Riempimento Secchio

en: By Layer
it: Per layer

en: By Object
it: Per oggetto

en: CANCELED
it: ANNULLATO

en: COMPLETED
it: COMPLETATO

en: Cabin humidity
it: Umidità della cabina

en: Cali
it: Calib.

en: Calibrating the micro lida
it: Calibrating the micro lidar

en: Calibrating... %d%%
it: Calibrazione in corso... %d%%

en: Calibration completed
it: Calibrazione completata

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
it: Calibrazione completata. Trova la linea di estrusione più uniforme sul tuo piatto come nell'immagine sotto e inserisci il valore sul lato sinistro nella casella di immissione del fattore K.

en: Calibration of extrusion
it: Calibrazione estrusione

en: Calibration step selection
it: Seleziona calibrazione

en: Camera Setting
it: Impostazioni camera

en: Can not add models when in preview mode!
it: Unable to add models in preview mode

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
it: Unable to print multiple filaments which have large temperature differences together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing.

en: Can't apply when proccess preview.
it: Non si può applicare durante la creazione dell'anteprima.

en: Can't connect to the printer
it: Impossibile connettersi alla stampante

en: Can't find my devices?
it: Non riesci a trovare i dispositivi?

en: Can't start this without SD card.
it: Impossibile iniziare senza scheda MicroSD.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel print
it: Annulla la stampa

en: Cancel upload
it: Annulla caricamento

en: Canceled
it: Annullato

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
it: Impossibile leggere le informazioni sul filamento: il filamento è caricato nella testa di stampa. Scaricare il filamento e riprovare.

en: Cannot send the print job for empty plate
it: Impossibile inviare un lavoro di stampa per una piatto vuoto.

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
it: Impossibile inviare il lavoro di stampa a una stampante il cui firmware deve essere aggiornato.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
it: Impossibile inviare un lavoro di stampa mentre la stampante sta aggiornando il firmware

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
it: Cannot send print tasks when an update is in progress

en: Capabilities
it: Caratteristiche

en: Center
it: Centro

en: Cham
it: Camera

en: Change filament at the beginning of this layer.
it: Cambia filamento all'inizio di questo layer.

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
it: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral/vase mode automatically
    No  - Cancel enabling spiral mode

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
it: Modificare queste impostazioni automaticamente? 
    Si - Modifica queste impostazioni automaticamente.
    No - Non modificare queste impostatzioni per me

en: Change type
it: Cambia tipo

en: Changing the region will log out your account.
it: Changing the region will log you out of your account.

en: Check cloud service status
it: Verifica lo stato del servizio cloud

en: Check for Update
it: Check for Updates

en: Check the current status of the bambu server by clicking on the link above.
it: Controlla lo stato attuale del server Bambu Lab cliccando sul link qui sopra.

en: Check the normative items.
it: Controlla gli articoli normativi.

en: Check the reason
it: Verifica la causa

en: Check the status of current system services
it: Verifica lo stato attuale dei servizi di sistema.

en: Choose Download Directory
it: Scegliere la directory di download

en: Choose SLA archive:
it: Seleziona l'archivio SLA:

en: Choose a directory
it: Scegliere una directory

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
it: Seleziona un file da cui importare la forma del piano di stampa (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filiament.
it: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" to automatically load or unload filament.

en: Choose an STL file to import bed model from:
it: Scegli un file STL da cui importare il modello del piano:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
it: Scegli un file STL da cui importare la forma del piano:

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
it: Scegli uno o più file (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Circle
it: Cerchio

en: Circular
it: Circolare

en: Classic
it: Classico

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
it: La classica generazione di pareti produce pareti con larghezza di estrusione costante e per aree molto sottili viene utilizzato il riempimento degli spazi vuoti. Il motore Arachne produce pareti con larghezza di estrusione variabile.

en: Clear
it: Cancella

en: Clear my choice on the unsaved presets.
it: Cancella la mia scelta sui preset non salvati.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
it: Cancella la mia scelta sui progetti non salvati.

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Raggio di sicurezza attorno all'estrusore: utilizzato per evitare collisioni nella stampa per oggetto.

en: Click OK to update the Network plug-in when Bambu Studio launches next time.
it: Clicca su OK per aggiornare il plug-in di rete al prossimo avvio di Bambu Studio.

en: Click the icon to edit color painting of the object
it: Click the icon to edit color painting for the object

en: Click the icon to shift this object to the bed
it: Fare clic sull'icona per spostare l'oggetto sul piano

en: Click the icon to toggle printable property of the object
it: Click the icon to toggle printable properties of the object

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
it: Click to drop current modifications and reset to saved value.

en: Click to edit preset
it: Clicca per modificare il preset

en: Click to pick filament color
it: Click to select filament color

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
it: Clicca per ripristinare tutte le impostazioni dell'ultimo preset salvato.

en: Click to select AMS slot manually
it: Fai clic per selezionare manualmente lo slot AMS

en: Clone selected
it: Clone Selected

en: Close
it: Chiudi

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
it: Turn off all cooling fans for the first few layers. This can be used to improve bed adhesion.

en: Close holes
it: Chiudi fori

en: Cloud Slicing...
it: Slicing in cloud...

en: Collapse/Expand the sidebar
it: Riduci/Espandi barra laterale

en: Color
it: Colore

en: Color Painting
it: Color painting

en: Color Scheme
it: Color scheme

en: Color change
it: Cambio colore

en: Color painting
it: Color Painting

en: Colour
it: Color

en: Compare presets
it: Confronta i preset

en: Completed
it: Completato

en: Concentric
it: Concentrico

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
it: Configura lo slot AMS da usare per un filamento utilizzato nel lavoro di stampa.

en: Configuration can update now.
it: A new configuration is available. Update now?

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
it: The configuration file “%1%” was loaded, but some values were not recognized.

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
it: The configuration package was loaded, but some values were not recognized.

en: Configuration update
it: Aggiornamento di configurazione

en: Configuration updates
it: Aggiornamenti di configurazione

en: Confirm connectors
it: Conferma connettori

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
it: Connessione %s non riuscita! [SN: %s, codice=%s]

en: Connect failed [%d]!
it: Connection failed [%d]!

en: ConnectPrinter(LAN)
it: Connect Printer (LAN)

en: Connection
it: Connessione

en: Connection to printer failed
it: Connessione stampante fallita

en: Connector
it: Connettore

en: Connectors
it: Connettori

en: Contour
it: Contorno

en: Contour and hole
it: Contorno e foro

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: The contour of objects will be grown or shrunk in the XY plane by the set value. Positive values make contours bigger, and negative values make contours smaller. This function is used to adjust sizes slightly when objects have assembly issues.

en: Convert from inch
it: Convert from Inches

en: Convert from meter
it: Convert from Meters

en: Cooling
it: Raffreddamento

en: Copies of the selected object
it: Copie dell'oggetto selezionato

en: Copy
it: Copia

en: Copy selection to clipboard
it: Copia selezione negli appunti

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
it: Copia del file %1% su %2% non riuscita: %3%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
it: Copia del G-code temporaneo nel G-code di output non riuscita.

en: Cost
it: Costo

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
it: Copre con anelli il layer superiore del supporto a contatto. Disattivato per impostazione predefinita.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
it: Le fessure più piccole di 2X del gap vengono riempite durante lo slicing della mesh del triangolo.
    L'operazione di chiusura della fessura può ridurre la risoluzione di stampa finale.
    Si consiglia di mantenere un valore ragionevolmente basso.

en: Creating a new project
it: Creazione nuovo progetto

en: Critical error
it: Errore critico

en: Ctrl + Mouse wheel
it: Ctrl + Rotella del mouse

en: Ctrl + Shift + Enter
it: Ctrl + Shift + Invio

en: Ctrl+Any arrow
it: Ctrl+qualsiasi freccia

en: Ctrl+Left mouse button
it: Ctrl+Tasto sinistro del mouse

en: Ctrl+Mouse wheel
it: Ctrl+Rotellina del mouse

en: Cubic
it: Cubico

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
it: È possibile specificare un file di certificato CA personalizzato per le connessioni HTTPS di OctoPrint, in formato crt/pem. Se lasciato vuoto, viene utilizzato l'archivio di certificati CA predefinito del sistema operativo.

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Custom G-code
it: G-code personalizzato

en: Custom G-code:
it: G-code personalizzato:

en: Custom Template:
it: Template personalizzato:

en: Cut
it: Taglia

en: Cut Connectors information
it: Informazioni sui connettori di taglio

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
it: Strumento di taglio
    Sapevate che è possibile tagliare un modello in qualsiasi angolazione e posizione con l'utensile di taglio?

en: Cut connectors
it: Taglia connettori

en: Cylinder
it: Cilindro

en: DEBUG settings have saved successfully!
it: Debug settings have been saved successfully!

en: Dark Mode
it: Modalità Scura

en: Deadzone:
it: Zona morta:

en: Decimate ratio
it: Rapporto di decimazione

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
it: Decrease this value slightly (for example 0.9) to reduce the amount of material extruded for bridges to avoid sagging.

en: Default
it: Predefinito

en: Default color
it: Colore predefinito

en: Default filament color
it: Colore predefinito del filamento

en: Default filament profile
it: Profilo filamento predefinito

en: Default filament profile when switch to this machine profile
it: Default filament profile when switching to this machine profile

en: Default process profile when switch to this machine profile
it: Default process profile when switching to this machine profile

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Custom G-code
it: Elimina G-code personalizzato

en: Delete Custom Template
it: Elimina Template Personalizzato

en: Delete Filament Change
it: Elimina cambio filamento

en: Delete Plate
it: Elimina piatto

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Delete all connectors
it: Elimina tutti i connettori

en: Delete connector from object which is a part of cut
it: Elimina il connettore dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete file
it: Elimina file

en: Delete files
it: Elimina i file

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
it: Elimina il volume negativo dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete object which is a part of cut object
it: Elimina l'oggetto che fa parte dell'oggetto tagliato

en: Delete selected
it: Elimina selezionato

en: Delete selected files from printer.
it: Elimina i file selezionati dalla stampante.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
it: Elimina la parte solida dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete this preset
it: Elimina questo preset

en: Deletes all objects
it: Elimina tutti gli oggetti

en: Deletes the current selection
it: Elimina la selezione corrente

en: Density
it: Densità

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
it: This is the density of internal sparse infill. 100% means that the object will be solid throughout.

en: Density of the first raft or support layer
it: This is the density of the first raft or support layer.

en: Depth ratio
it: Rapporto di profondità

en: Deretraction Speed
it: Velocità di deretrazione

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Deselects all objects
it: Deseleziona tutti gli oggetti

en: Desiccant status
it: Stato dell'essiccante

en: Detached
it: Distaccato

en: Detail level
it: Livello di dettaglio

en: Detail.
it: More

en: Details
it: Dettagli

en: Detect overhang wall
it: Detect overhang walls

en: Detect overhangs for auto-lift
it: Rilevare le sporgenze per il sollevamento automatico

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
it: This detects the overhang percentage relative to line width and uses a different speed to print. For 100%% overhang, bridging speed is used.

en: Detect thin wall
it: Detect thin walls

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
it: This detects thin walls which can’t contain two lines and uses a single line to print. It may not print as well because it’s not a closed loop.

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
it: This detours to avoid traveling across walls, which may cause blobs on the surface

en: Develop mode
it: Developer mode

en: Diameter
it: Diametro

en: Diameter of nozzle
it: The diameter of the nozzle

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
it: Diametro del piano di stampa. Si presume che l'origine (0,0) si trovi al centro.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
it: Diversi tipi di supporto
    Sapevate che potete scegliere tra diversi tipi di supporto? I supporti ad albero funzionano benissimo per i modelli organici, risparmiando filamento e migliorando la velocità di stampa. Scopriteli!

en: Disable AMS
it: Disabilita AMS

en: Discard
it: Cancella

en: Discard or Keep changes
it: Discard or keep changes

en: Discribe how long the nozzle will move along the last path when retracting
it: This describes how long the nozzle will move along the last path while retracting.

en: Distance from model to the outermost brim line
it: This is the distance from the model to the outermost brim line.

en: Distance from skirt to brim or object
it: This is the distance from the skirt to the brim or the object.

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
it: Distanza della coordinata 0,0 del G-code dall'angolo frontale sinistro del rettangolo.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Distanza dalla punta del nozzle al coperchio. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa oggetto per oggetto.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Distanza dalla punta del nozzle all'asta inferiore. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa di oggetto per oggetto.

en: Divide by zero
it: Dividi per zero

en: Do not Enable AMS
it: AMS non abilitato

en: Do not recommend bed temperature of other layer to be lower than initial layer for more than this threshold. Too low bed temperature of other layer may cause the model broken free from build plate
it: Non è consigliabile che la temperatura del piano degli altri layer sia inferiore a quella del primo layer di oltre questa soglia. Una temperatura del piano troppo bassa degli altri layer può causare il distacco dell'oggetto dal piatto.

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
it: Non eseguire alcun controllo di validità, come il controllo dei conflitti di percorso del G-code.

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
it: Vuoi eliminare il file '%s' dalla stampante?

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
it: Vuoi sincronizzare i tuoi dati personali da Bambu Cloud?
    Contiene le seguenti informazioni:
    1. I presets del processo
    2. I presets del filamento
    3. I presets della stampante

en: Don't create support on model surface, only on build plate
it: This setting only generates supports that begin on the build plate.

en: Don't remind me of this version again
it: Non ricordarmi più questa versione.

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
it: Non ritrarre quando gli spostamenti si trovano interamente ad un'area di riempimento. Ciò significa che il gocciolamento non verrà visto. Questo può ridurre i tempi di ritrazione per i modelli complessi e far risparmiare tempo di stampa, ma rende lo slicing e la generazione del G-code più lento.

en: Don't save
it: Non salvare

en: Don't show again
it: Non mostrare più

en: Don't support bridges
it: Non supportare i bridge

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
it: This disables supporting bridges, which decreases the amount of support required. Bridges can usually be printed directly without support over a reasonable distance.

en: Done
it: Fine

en: Dowel
it: Tassello

en: Download Models
it: Scarica Modelli

en: Download failed
it: Download non riuscito

en: Download finished
it: Download completato

en: Download selected files from printer.
it: Scarica i file selezionati dalla stampante.

en: Download waiting...
it: Download in attesa...

en: Downloading %d%%...
it: Scaricamento %d%%...

en: Downloading Bambu Network Plug-in
it: Scaricando il plug-in Bambu Network

en: Downloading Virtual Camera Tools
it: Scaricare strumenti telecamera virtuale

en: Downloads
it: Scaricati

en: Dynamic flow Calibration
it: Calibrazione dinamica del flusso

en: Dynamic flow calibration
it: Calibrazione dinamica del flusso

en: ERROR
it: ERRORE

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Custom G-code
it: Modifica G-code personalizzato

en: Edit Process Settings
it: Modifica le impostazioni del processo

en: Edit Text
it: Modifica testo

en: Edit connectors
it: Modifica connettori

en: Edit in Parameter Table
it: Modifica nella tabella dei parametri

en: Edit preset
it: Modifica preset

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
it: Espulsione del dispositivo %s (%s) non riuscita.

en: Elephant foot compensation
it: Compensazione zampa d'elefante

en: Embeded
it: Integrato

en: Embeded
    depth
it: Profondità integrata

en: Enable
it: Abilita

en: Enable AI monitoring of printing
it: Abilita monitoraggio AI della stampa

en: Enable AMS
it: AMS abilitato

en: Enable Dark mode
it: Attiva modalità Scura

en: Enable SSL(FTP)
it: Abilita SSL (FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
it: Abilita SSL (MQTT)

en: Enable detection of build plate position
it: Abilita rilevamento posizione del piatto

en: Enable support generation.
it: This enables support generation.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
it: Enable this option if the machine has an auxiliary part cooling fan

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
it: Enable this option to optimize the part cooling fan speed for overhangs and bridges to get better cooling

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
it: Enable this option to slow down when printing overhangs. The speeds for different overhang percentages are set below.

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
it: Enable this option to slow printing speed down to ensure that the final layer time is not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that the layer can be cooled for a longer time. This can improve the quality for small details.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
it: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line.

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
it: Enable this to allow the camera on the printer to check the quality of the first layer.

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is same with resolution
it: Enable this to get a G-code file with G2 and G3 moves. The fitting tolerance is the same as the resolution.

en: End G-code
it: G-code finale

en: End G-code when finish the printing of this filament
it: Add end G-code when finishing the printing of this filament.

en: End G-code when finish the whole printing
it: Add end G-Code when finishing the entire print.

en: Enforce seam
it: Forza la giunzione

en: Enforce supports
it: Rinforzi supporti

en: Ensure vertical shell thickness
it: Garantisci spessore verticale del guscio

en: Enter Custom G-code used on current layer:
it: Inserisci G-code personalizzato utilizzato nel layer corrente:

en: Enter new name
it: Inserisci un nuovo nome

en: Error
it: Errore

en: Error code
it: Codice di errore

en: Error during replace
it: Errore durante la sostituzione

en: Error loading shaders
it: Errore caricamento shader

en: Error occurs while loading G-code file
it: An Error has occurred while loading the G-code file.

en: Error!
it: Errore!

en: Error! Invalid model
it: Errore! Modello non valido

en: Error! Unable to create thread!
it: Error. Unable to create thread.

en: Error: IP or Access Code are not correct
it: Errore: l'IP o il codice di accesso non sono corretti

en: Errors
it: Errori

en: Even-odd
it: Pari-dispari

en: Example
it: Esempio

en: Exit %s
it: Chiudi %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
it: Espandere (+) o restringere (-) la portata orizzontale del supporto normale

en: Expand all raft layers in XY plane
it: This expands all raft layers in XY plane.

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
it: This expands the first raft or support layer to improve bed adhesion.

en: Export
it: Esporta

en: Export &Toolpaths as OBJ
it: Esporta percorso strumen&to come OBJ

en: Export 3MF
it: Esporta 3MF

en: Export G-code
it: Esporta G-code

en: Export G-code file
it: Esporta file G-code

en: Export STL file:
it: Esporta file STL:

en: Export all objects as STL
it: Export All Objects as STL

en: Export all plate sliced file
it: Esporta tutti i piatti elaborati

en: Export all sliced file
it: Esporta tutti i file elaborati

en: Export as STL
it: Esporta come STL

en: Export current configuration to files
it: Esporta la configurazione corrente in file

en: Export current plate as G-code
it: Esporta piatto corrente come G-code

en: Export current sliced file
it: Esporta il file elaborato corrente

en: Export plate sliced file
it: Esporta il file del piatto elaborato

en: Export project as 3MF.
it: This exports the project as a 3mf file.

en: Export result
it: Export Result

en: Export settings to a file.
it: This exports settings to a file.

en: Export slicing data
it: Esporta dati elaborati

en: Export slicing data to a folder.
it: Esporta dati elaborati in una cartella

en: Export successfully.
it: Esportato correttamente

en: Export toolpaths as OBJ
it: Esporta percorso strumento come OBJ

en: Exporting G-code
it: Esportando il G-code

en: Exporting.
it: Esportazione.

en: Ext Spool
it: Bobina esterna

en: Extension Board
it: Scheda di estensione

en: Extra high
it: Molto alto

en: Extra low
it: Molto basso

en: Extruder
it: Estrusore

en: Extruder Clearance
it: Spazio estrusore

en: Extruder Color
it: Colore estrusore

en: Extruder offset
it: Offset estrusore

en: Extruders
it: Estrusori

en: Extruders count
it: Conteggio estrusori

en: Extrusion Width
it: Larghezza Estrusione

en: Factor K
it: Fattore K

en: Factor N
it: Fattore N

en: Failed
it: Fallito

en: Failed processing of the filename_format template.
it: Processing of the filename_format template failed.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
it: Failed to calculate line width of %1%. Cannot get value of “%2%”

en: Failed to connect socket
it: Connessione del socket non riuscita

en: Failed to connect to cloud service
it: Connessione al servizio cloud non riuscita

en: Failed to create socket
it: Impossibile creare il socket

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
it: Impossibile scaricare il plug-in. Controlla le impostazioni del firewall e VPN poi riprova.

en: Failed to fetching model infomations from printer.
it: Impossibile recuperare le informazioni del modello dalla stampante.

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
it: Failed to generate G-code for invalid custom G-code.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
it: Impossibile installare il plug-in. Verificare se è bloccato o se è stato eliminato dall'antivirus.

en: Failed to parse login report reason
it: Non è stato possibile analizzare la causa del rapporto di login.

en: Failed to parse model infomations.
it: Analisi delle informazioni sul modello non riuscita

en: Failed to post ticket to server
it: Inserimento del ticket sul server non riuscito

en: Failed to publish login request
it: Non è stato possibile pubblicare la richiesta di login

en: Failed to repair folowing model object | Failed to repair folowing model objects
it[0]: Failed to repair the following model object
it[1]: Failed to repair the following model objects

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
it: Failed to save G-code file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file.
it: Non è stato possibile salvare il progetto.
    Verificare se online la cartella esiste o se altri programmi hanno aperto il file del progetto.

en: Failed to send the print job. Please try again.
it: Impossibile inviare il lavoro di stampa. Riprova.

en: Failed to start printing job
it: Impossibile avviare il processo di stampa

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
it: Caricamento del file in ftp non riuscito. Riprova.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
it: Impossibile caricare il file di stampa tramite FTP. Controlla lo stato della rete e riprova.

en: Fan Speed (%)
it: Velocità ventola (%)

en: Fan Speed:
it: Velocità ventola:

en: Fan speed
it: Velocità ventola

en: Fan speed for overhang
it: Fan speed for overhangs

en: Fatal error
it: Errore irreversibile

en: Fatal error, exception catched: %1%
it: Fatal error, eccezione registrata: %1%

en: Fetching model infomations ...
it: Recupero informazioni del modello...

en: Filament
it: Filamento

en: Filament
it: Filamento

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento %s non corrisponde al filamento nello slot AMS %s. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento %s supera il numero di slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament Changes
it: Filament changes

en: Filament Settings
it: Impostazioni Filamento

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
it: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. Only the first %1% filaments will be available in painting tool.

en: Filament density. For statistics only
it: Filament density, for statistical purposes only.

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
it: Filament diameter is used to calculate extrusion variables in G-code, so it is important that this is accurate and precise.

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento non corrisponde al filamento nello slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento supera il numero di slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament load time
it: Durata caricamento filamento

en: Filament price. For statistics only
it: Filament price, for statistical purposes only.

en: Filament to print internal sparse infill.
it: This is the filament for printing internal sparse infill.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
it: Filamento per stampare basi di supporto e raft. "Predefinito" indica che non viene utilizzato alcun filamento specifico per il supporto e viene utilizzato il filamento corrente

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
it: Filamento per la stampa delle interfacce di supporto. "Predefinito" significa che non esiste un filamento specifico per l'interfaccia di supporto e che verrà utilizzato il filamento corrente.

en: Filament unload time
it: Durata scaricamento filamento

en: Filament used in this print job
it: Filamento utilizzato in questa stampa

en: Filaments
it: Filamenti

en: File '%s' was lost! Please download it again.
it: Il file "%s" è stato perso! Si prega di scaricarlo di nuovo.

en: File for the replace wasn't selected
it: Il file per la sostituzione non è stato selezionato

en: Fill bed with copies
it: Riempi il piano di copie

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
it: Riempi l'area rimanente del piano con copie dell'oggetto selezionato

en: Filling bed
it: Riempi piano

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
it: Regolazione precisa del flusso
    Sapevi che la velocità del flusso può essere regolata con precisione per stampe ancora più belle? A seconda del materiale, è possibile migliorare la finitura complessiva del modello stampato effettuando regolazioni precise.

en: Finish
it: Fine

en: Finished
it: Finito

en: First Layer Inspection
it: Ispezione del primo layer

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems?
it: Correggi Modello
    Sapevi che puoi correggere un modello 3D danneggiato per evitare molti problemi di slicing?

en: Fix model
it: Fix Model

en: Flow
it: Flusso

en: Flow:
it: Flusso:

en: Flush Options
it: Opzioni spurgo

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
it: Spurga nei supporti/oggetti/riempimenti
    Sapevi che puoi ridurre lo spreco di filamento spurgandolo nei supporti/oggetti/riempimenti durante la sostituzione del filamento?

en: Flushed
it: Spurgo

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
it[0]: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or G-code visualization and print time estimation will be broken.
it[1]: Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or G-code visualization and print time estimation will be broken.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
it[0]: The following model object has been repaired
it[1]: The following model objects have been repaired

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
it[0]: The following preset will be deleted too:
it[1]: The following presets will be deleted too:

en: For "Tree Strong" and "Tree Hybrid" styles, we recommend the following settings: at least 2 interface layers, at least 0.1mm top z distance or using support materials on interface.
it: Per gli stili "Albero Strong" e "Albero ibrido", si consigliano le seguenti impostazioni: almeno 2 layer interfaccia, distanza z superiore di almeno 0,1 mm o utilizzo di materiali di supporto sull'interfaccia.

en: Force a retraction when changes layer
it: This forces a retraction on layer changes.

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
it: Forza la ventola di raffreddamento a una velocità specifica quando il grado di sporgenza della parte stampata supera questo valore. Questo valore è espresso in percentuale e indica la larghezza della linea senza il supporto dei layer. 0%% significa forzare il raffreddamento per tutta la parete esterna, indipendentemente dal grado di sporgenza.

en: Force cooling for overhang and bridge
it: Force cooling for overhangs and bridges

en: Force part cooling fan to be this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
it: Force part cooling fan to be this speed when printing bridges or overhang walls which have a large overhang degree. Forcing cooling for overhangs and bridges can achieve better quality for these parts.

en: From
it: Da

en: Front
it: Frontale

en: Front View
it: Vista anteriore

en: Full fan speed at layer
it: Massima velocità della ventola al layer

en: Fuzzy Skin
it: Superficie Crespa

en: Fuzzy skin point distance
it: Distanza punti superficie crespa

en: Fuzzy skin thickness
it: Spessore superficie crespa

en: G-code files can not be loaded with models together!
it: G-code files and models cannot be loaded together!

en: G-code flavor
it: Formato G-code

en: G-code output
it: Uscita G-code

en: G-code path is genereated after simplifing the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
it: The G-code path is generated after simplifying the contour of models to avoid too many points and G-code lines. Smaller values mean higher resolution and more time required to slice.

en: GNU Affero General Public License, version 3
it: GNU Affero General Public License, versione 3

en: Gap Fill
it: Riempimento gap

en: Gap area
it: Area Gap

en: Gap fill
it: Riempimento gap

en: Gcode path overlap
it: G-code path overlap

en: General
it: Generale

en: Generating G-code
it: Generazione G-code

en: Generic
it: Generico

en: Get ticket from device timeout
it: Timeout durante il recupero del Ticket dal dispositivo.

en: Get ticket from server timeout
it: Timeout durante il recupero del Ticket dal server.

en: Gizmo FDM paint-on seam
it: Gizmo FDM pittura giunzione

en: Gizmo Place face on bed
it: Gizmo Posiziona faccia sul piano

en: Gizmo SLA support points
it: Punti di supporto SLA Gizmo

en: Gizmo cut
it: Taglia Gizmo

en: Gizmo move
it: Muovi Gizmo

en: Gizmo rotate
it: Ruota Gizmo

en: Gizmo scale
it: Scala Gizmo

en: Go Home
it: Vai all'origine

en: Go Live
it: Vai in diretta

en: Goto download page.
it: Go to download page

en: Grab new filament
it: Prendo un nuovo filamento

en: Green means that AMS humidity is normal, orange represent humidity is high, red represent humidity is too high.(Hygrometer: lower the better.)
it: Il verde indica che l'umidità dell'AMS è normale, l'arancione che l'umidità è elevata, il rosso rappresenta un'umidità troppo elevata (igrometro: più basso è, meglio è).

en: Grid
it: Griglia

en: Group
it: Gruppo

en: Group Operations
it: Group operations

en: Group files by month, recent first.
it: Raggruppa i file per mese, prima i recenti.

en: Group files by year, recent first.
it: Raggruppa i file per anno, prima i recenti.

en: Group manipulation
it: Manipola il gruppo

en: Guide
it: Guida

en: Gyroid
it: Giroide

en: HTTPS CA File
it: File CA HTTPS

en: Heat the nozzle
it: Riscaldo nozzle

en: Height
it: Altezza

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhension
it: This is the height of the first layer. Making the first layer height thicker can improve build plate adhesion.

en: Height range Modifier
it: Modifica intervallo di altezza

en: Height ranges
it: Intervalli di altezza

en: Height:
it: Altezza:

en: Help
it: Aiuto

en: Hexagon
it: Esagono

en: Hide
it: Nascondi

en: High
it: Alto

en: Highlight overhang areas
it: Highlight overhangs

en: Hilbert Curve
it: Curva di Hilbert

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: Holes in objects will be grown or shrunk in the XY plane by the set value. Positive values make holes bigger and negative values make holes smaller. This function is used to adjust size slightly when objects have assembly issues.

en: Hollow
it: Svuota

en: Honeycomb
it: Nido d'ape

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a sinistra il cursore attivo

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a destra il cursore attivo

en: Horizontal text
it: Testo orizzontale

en: Host Type
it: Tipo host

en: Hostname, IP or URL
it: Nome host, IP o URL

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
it: Numero di layer skirt: solitamente uno

en: Idle
it: Inattivo

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stoped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stoping
it: Enabling this setting means that part cooling fan will never stop entirely and will instead run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stopping.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
it: Se abilitato, i ponti sono più affidabili e possono colmare distanze maggiori, ma potrebbero avere un aspetto peggiore. Se disattivato, i ponti hanno un aspetto migliore ma sono affidabili solo per distanze più brevi.

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .3mf files
it: If enabled, this sets Orca Slicer as the default application to open .3mf files.

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .step files
it: If enabled, this sets Orca Slicer as the default application to open .step files.

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .stl files
it: If enabled, this sets Orca Slicer as the default application to open .stl files.

en: If enabled, useful hints are displayed at startup.
it: Se abilitato, all'avvio vengono visualizzati suggerimenti utili.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
it: If the first selected item is a part, the second one should be a part in the same object.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
it: If the first selected item is an object, the second one should also be an object.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
it: Se si seleziona la modalità "Smooth" o "Tradizionale", per ogni stampa viene generato un video in timelapse. Dopo la stampa di ogni layer, viene scattata una foto.Tutte queste foto verranno unite per creare un video timelapse al termine della stampa. Se si seleziona "Smooth", la testa di stampa si sposta sullo scivolo di spurgo posteriore dopo la stampa di ogni layer e poi scatta una foto. Poiché il filamento può fuoriuscire dal nozzle durante il processo di acquisizione della foto, la modalità "Smooth" ha bisogno che venga utilizzata la prime tower per pulire il nozzle.

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
it: Ignora i controlli di revoca dei certificati HTTPS

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
it: Ignora i controlli di revoca dei certificati HTTPS in caso di punti di distribuzione mancanti o offline. Si potrebbe voler abilitare questa opzione per i certificati autofirmati se la connessione fallisce.

en: Illegal instruction
it: Istruzione illegale

en: Immediately score
it: Punteggio immediato

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
it: Importa 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import File
it: Importa File…

en: Import file
it: Importa file

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
it: Importa geometrie da file STL/STEP/3MF/OBJ/AMF.

en: Import geometry only
it: Importa solo la geometria

en: Import model and profile
it: Importa modello e profilo

en: Import model only
it: Importa solo modello

en: Import profile only
it: Importa solo profilo

en: Importing Model
it: Importazione del modello

en: Importing SLA archive
it: Importa archivio SLA

en: Importing canceled.
it: Importazione annullata.

en: Importing done.
it: Importazione eseguita.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
it: Migliorare la resistenza
    Sapevate che è possibile utilizzare un maggior numero di anelli a parete e una maggiore densità riempimento per migliorare la resistenza del modello?

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
it: Ci sono %s attività davanti nella coda di slicing del cloud.

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
it: Nella comunità della stampa 3D, impariamo dai successi e dagli insuccessi degli altri per adattare i nostri parametri e impostazioni di slicing. %s segue lo stesso principio e utilizza l'apprendimento automatico per migliorare le sue prestazioni basandosi sui successi e sugli insuccessi di un vasto numero di stampe effettuate dai nostri utenti. Stiamo addestrando %s affinché diventi più intelligente alimentandolo con dati reali. Se sei d'accordo, questo servizio accederà alle informazioni dai tuoi registri degli errori e dai registri di utilizzo, che possono includere informazioni descritte nell'Informativa sulla privacy. Non raccoglieremo alcun Dato Personale con il quale un individuo possa essere identificato direttamente o indirettamente, incluso, a titolo esemplificativo, nomi, indirizzi, informazioni di pagamento o numeri di telefono. Abilitando questo servizio, accetti questi termini e la dichiarazione sull'Informativa sulla privacy.

en: Incompatible
it: Non compatibile

en: Incompatible presets
it: Preset incompatibili

en: Incorrect password
it: Password errata

en: Increase/decrease edit area
it: Aumenta/diminuisci l'area di modifica

en: Infill
it: Riempimento

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
it: This allows the infill area to be enlarged slightly to overlap with walls for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill.

en: Infill/Wall overlap
it: Infill/wall overlap

en: Information
it: Informazione

en: Initial layer
it: First layer

en: Initial layer bed temperature
it: First layer bed temperature

en: Initial layer density
it: First layer density

en: Initial layer expansion
it: First layer expansion

en: Initial layer height
it: Altezza layer iniziale

en: Initial layer infill
it: First layer infill

en: Initial layer nozzle temperature
it: First layer nozzle temperature

en: Initial layer speed
it: First layer speed

en: Initialize failed (%s)!
it: Inizializzazione fallita (%s)!

en: Initialize failed (Device connection not ready)!
it: Inizializzazione fallita (la connessione del dispositivo non è pronta)!

en: Initialize failed (Missing LAN ip of printer)!
it: Inizializzazione fallita (indirizzo IP LAN della stampante mancante)!

en: Initialize failed (No Camera Device)!
it: Inizializzazione fallita (Nessun dispositivo fotocamera)!

en: Initialize failed (No Device)!
it: Initialization failed (No Device)!

en: Initialize failed (Not accessible in LAN-only mode)!
it: Inizializzazione fallita (non accessibile in modalità solo LAN)!

en: Inner brim only
it: Solo brim interno

en: Input text
it: Inserisci testo

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
it: Inserisci un comando di pausa all'inizio di questo layer.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
it: Inserisci G-code personalizzato all'inizio di questo layer.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
it: Inserisci un template G-code personalizzato all'inizio di questo layer.

en: Install failed
it: Installazione non riuscita

en: Install successfully.
it: Installato con successo

en: Installing
it: Installazione…

en: Instance manipulation
it: Manipola istanze

en: Interface pattern
it: Trama interfaccia

en: Interface use loop pattern
it: Loop pattern interface

en: Internal bridge support thickness
it: Spessore supporto interno del ponte

en: Internal developer mode
it: Modalità sviluppatore interno

en: Invalid connectors detected
it: Rilevati connettori non validi

en: Invalid data
it: Dati non validi

en: Invalid file format.
it: Formato file non valido.

en: Invalid input.
it: Ingresso non valido

en: Invalid state. 
    No one part is selected for keep after cut
it: Stato non valido.
    Non è stata selezionata alcuna parte da conservare dopo il taglio

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
it: Valore non valido quando la modalità vaso a spirale è abilitata:

en: Invalid values found in the 3mf:
it: Valori non validi trovati in 3mf:

en: Invalidate cut info
it: Annulla informazioni di taglio

en: Ironing
it: Stiratura

en: Ironing Pattern
it: Trama stiratura

en: Ironing Type
it: Tipo di stiratura

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
it: Ironing uses a small flow to print at the same height of a surface to make flat surfaces smoother. This setting controls which layers are being ironed.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
it: Sembra che l'oggetto %s ha %s. Orienta nuovamente l'oggetto o abilita la generazione dei supporti.

en: Jump to Layer
it: Vai al layer

en: Jump to layer
it: Vai al layer

en: Keep
it: Mantieni

en: Keep fan always on
it: Mantieni la ventola sempre accesa

en: Keep min
it: Mantieni min

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie Tastiera

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
it: Connessione LAN non riuscita (impossibile avviare liveview)

en: LAN Connection Failed (Sending print file)
it: Connessione LAN fallita (invio del file di stampa)

en: Language
it: Lingua

en: Language selection
it: Selezione lingua

en: Last Step
it: Indietro

en: Latest version
it: Ultima versione

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
it: Posiziona su faccia
    Sapevate che è possibile orientare rapidamente un modello in modo che una delle sue facce si trovi sul piatto di stampa? Selezionare la funzione "Posiziona su faccia" o premere il tasto <b>F</b> .

en: Lay on face
it: Lay on Face

en: Layer Height (mm)
it: Layer height (mm)

en: Layer Time
it: Tempo layer

en: Layer Time (log)
it: Tempo layer (log)

en: Layer Time:
it: Tempo layer:

en: Layer height
it: Altezza layer

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
it: Layer height cannot exceed nozzle diameter.

en: Layer height limits
it: Limiti altezza layer

en: Layer range Settings to modify
it: Impostazioni range layer da modificare

en: Layers
it: Layer

[ctx: Layers]
en: Bottom
it: Inferiore

[ctx: Layers]
en: Top
it: Superiore

en: Layers and Perimeters
it: Layers e Perimetri

en: Left
it: Sinistra

en: Left View
it: Vista sinistra

en: Left click
it: Click sinistro

en: Left mouse button
it: Tasto sinistro mouse

en: Left mouse button:
it: Tasto sinistro del mouse:

en: Length
it: Lunghezza

en: Line
it: Linea

en: Line Width (mm)
it: Line width (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
it: This is the line pattern for internal sparse infill.

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
it: This is the line pattern of bottom surface infill, not including bridge infill.

en: Line pattern of support
it: This is the line pattern for support.

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
it: This is the line pattern for support interfaces. The default pattern for non-soluble support interfaces is Rectilinear while the default pattern for soluble support interfaces is Concentric.

en: Line pattern of top surface infill
it: This is the line pattern for top surface infill.

en: Load 3mf
it: Carica 3mf

en: Load Filament
it: Load

en: Load a model
it: Carica modello

en: Load cached slicing data from directory
it: Carica i dati di slicing nella cache dalla directory

en: Load failed [%d]
it: Caricamento non riuscito [%d]

en: Load failed [%d]!
it: Loading failed [%d]!

en: Load shape from STL...
it: Carica forma da STL...

en: Load slicing data
it: Carica dati di slicing

en: Load...
it: Caricamento...

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading G-codes
it: Loading G-code

en: Loading configuration
it: Caricamento configurazione

en: Loading file
it: Caricamento file

en: Loading of a model file failed.
it: Caricamento file del modello non riuscito.

en: Low
it: Basso

en: Lower part
it: Parte inferiore

en: Machine gcode
it: Machine G-code

en: Machine limits
it: Limiti macchina

en: Material becomes soft at this temperature. Thus the heatbed cannot be hotter than this tempature
it: Material becomes soft at this temperature. Thus, the heat bed cannot be hotter than this temperature.

en: Max
it: Massimo

en: Max bridge length
it: Lunghezza massima Bridge

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
it: This is the maximum length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.

en: Max volumetric speed
it: Massima velocità volumetrica

en: Maximum acceleration E
it: Accelerazione massima E

en: Maximum acceleration X
it: Accelerazione massima X

en: Maximum acceleration Y
it: Accelerazione massima Y

en: Maximum acceleration Z
it: Accelerazione massima Z

en: Maximum acceleration of the E axis
it: Accelerazione massima dell'asse E

en: Maximum acceleration of the X axis
it: Accelerazione massima dell'asse X

en: Maximum acceleration of the Y axis
it: Accelerazione massima dell'asse Y

en: Maximum acceleration of the Z axis
it: Accelerazione massima dell'asse Z

en: Maximum count of recent projects
it: Numero massimo di progetti recenti

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is large than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
it: Distanza massima di deviazione per evitare di attraversare la parete: la stampante non eseguirà alcuna deviazione se la distanza di deviazione è maggiore di questo valore. La lunghezza della deviazione può essere specificata come valore assoluto o come percentuale (ad esempio 50%) di uno spostamento. Un valore pari a 0 lo disabiliterà.

en: Maximum jerk E
it: Jerk massimo E

en: Maximum jerk X
it: Jerk massimo X

en: Maximum jerk Y
it: Jerk massimo Y

en: Maximum jerk Z
it: Jerk massimo Z

en: Maximum jerk of the E axis
it: Jerk massimo dell'asse E

en: Maximum jerk of the X axis
it: Jerk massimo dell'asse X

en: Maximum jerk of the Y axis
it: Jerk massimo dell'asse Y

en: Maximum jerk of the Z axis
it: Jerk massimo dell'asse Z

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
it: This is the maximum printable height which is limited by the height of the build area.

en: Maximum recent projects
it: Numero massimo di progetti recenti

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
it: Parts of the object at these heights may be too thin or the object may have a faulty mesh.

en: Medium
it: Medio

en: Mesh name
it: Nome mesh

en: Micro lidar calibration
it: Calibrazione micro lidar

en: Min
it: Minimo

en: Min print speed
it: Velocità minima di stampa

en: Minimal purge on wipe tower
it: Spurgo minimo sulla torre di pulitura

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
it: HRC minimo del nozzle richiesto per stampare il filamento. Un valore pari a 0 significa che non viene controllato l'HRC del nozzle.

en: Minimum feature size
it: Dimensione minima caratteristica

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Spessore minimo elementi sottili. Gli elementi del modello più sottili di questo valore non verranno stampati, mentre le più spesse della dimensione minima  verranno ampliate fino alla larghezza minima della parete. È espresso in percentuale rispetto al diametro del nozzle

en: Minimum wall width
it: Larghezza minima parete

en: Mirror
it: Specchia

en: Mirror Object
it: Specchia Oggetto

en: Mirror along the X axis
it: Mirror along the X Axis

en: Mirror along the Y axis
it: Mirror along the Y Axis

en: Mirror along the Z axis
it: Mirror along the Z Axis

en: Model
it: Modello

en: Model:
it: Modello:

en: Modifier
it: Modificatore

en: Monotonic
it: Monotonico

en: More
it: Altro

en: Mouse wheel
it: Rotella del mouse:

en: Mouse wheel reverses when zooming
it: Reverse scroll direction while zooming

en: Mouse wheel:
it: Rotella del mouse:

en: Move
it: Sposta

en: Move Object
it: Sposta oggetto

en: Move connector
it: Sposta connettore

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
it: This moves the nozzle along the last extrusion path when retracting to clean any leaked material on the nozzle. This can minimize blobs when printing a new part after traveling.

en: Move of view
it: Pan View

en: Move selection 10 mm in negative X direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione X negativa

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione Y negativa

en: Move selection 10 mm in positive X direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione X positiva

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione Y positiva

en: Movement
it: Movimento

en: Movement in camera space
it: Movimento nello spazio della camera

en: Movement step set to 1 mm
it: Passo movimento impostato a 1 mm

en: Multi-part object detected
it: Rilevato oggetto in più parti

en: Multiplier
it: Moltiplicatore

en: Name
it: Nome

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
it: Component name(s) inside step file not in UTF8 format!

en: Name of the printer
it: Nome della stampante

en: Names of presets related to the physical printer
it: Nomi dei preset relativi alla stampante

en: Nearest
it: Più vicino

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
it: Please check any unsaved changes before updating the configuration.

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
it: Il plug-in di rete non è stato rilevato. Le funzioni di rete non sono disponibili.

en: Network plug-in update
it: Aggiornamento del plug-in di rete

en: Network unreachable
it: Rete non raggiungibile

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: New Value
it: Nuovo valore

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New network plug-in available.
it: Nuovo plug-in di network disponibile

en: New version of Bambu Studio
it: Nuova versione di Bambu Studio

en: Next
it: Avanti

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
it: Nessun filamento AMS. Selezionare una stampante nella pagina 'Dispositivo' per caricare le informazioni AMS.

en: No SD Card
it: Nessuna scheda microSD

en: No check
it: Nessun controllo

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
it: Non sono stati rilevati layers. Ripara il file STL o controlla le dimensioni o lo spessore e riprova.

en: No object can be printed. Maybe too small
it: No object can be printed. It may be too small.

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Normal Support expansion
it: Espansione normale dei supporti

en: Normal mode
it: Modalità normale

en: Normative check
it: Controllo normativo

en: Not found:
it: Non trovato:

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
it: Nota: è possibile selezionare solo gli slot AMS caricati con lo stesso tipo di materiale.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patiant.
it: Note: The preparation may take several minutes. Please be patient.

en: Note: When the lid is open or the desiccant pack is changed, it can take hours or a night to absorb the moisture. Low temperatures also slow down the process. During this time, the indicator may not represent the chamber accurately.
it: Nota: quando il coperchio è aperto o la confezione di essiccante viene cambiata, possono essere necessarie ore o una notte per assorbire l'umidità. Anche le basse temperature rallentano il processo. Durante questo periodo, l'indicatore potrebbe non rappresentare la camera con precisione.

en: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
it: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing has finished.

en: Notice
it: Avvertenza

en: Nozzle
it: Ugello

en: Nozzle Diameter
it: Diametro Nozzle

en: Nozzle diameter
it: Diametro ugello

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
it: The nozzle may become clogged when the temperature is out of the recommended range.
    Please make sure whether to use this temperature to print.

en: Nozzle temperature
it: Temperatura ugello

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
it: Nozzle temperature after the first layer

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
it: Nozzle temperature for printing the first layer with this filament

en: Number of currently selected parts: %1%
it: Numero attuale di parti selezionate:  %1%

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
it: This is the number of loops for the skirt. 0 means the skirt is disabled.

en: Number of top interface layers
it: This is the number of top interface layers.

en: Number of walls of every layer
it: This is the number of walls per layer.

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
it: Elenco oggetti
    Sapevate che è possibile visualizzare tutti gli oggetti/parti in un elenco e modificare le impostazioni per ciascun oggetto/parte?

en: Object Operations
it: Object operations

en: Object Settings to modify
it: Impostazioni oggetto da modificare

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
it: The object has empty layers between %1% and %2% and can’t be printed.

en: Object manipulation
it: Manipola oggetti

en: Object too large
it: Oggetto troppo grande

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
it: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid warping when printing ABS.

en: Object with multiple parts was detected
it: An object with multiple parts was detected

en: Object/Part Setting
it: Object/part setting

en: Objects List
it: Elenco oggetti

en: Octagram Spiral
it: Spirale a Ottogramma

en: Old Value
it: Valore precedente

en: On overhangs only
it: Solo su sporgenze

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
it: On/Off modalità un layer del cursore di scorrimento verticale

en: Ongoing uploads
it: Caricamenti in corso

en: Online Models
it: Modelli Online

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
it: Creare il supporto solo per le regioni critiche, tra cui una estremità tagliente, sbalzo, ecc.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
it: Only one G-code file can be opened at a time.

en: Only one wall on first layer
it: Solo un perimetro sul primo layer

en: Only the object being edit is visible.
it: Only the object being edited is visible.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
it: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold.

en: Open &Studio
it: Aprire &Studio

en: Open Documentation in web browser.
it: Aprire la documentazione nel browser web

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Open Folder.
it: Apri Cartella.

en: Open G-code file:
it: Apri un file G-code:

en: Open Network Test
it: Apri test di rete

en: Open Preferences.
it: Apri Preferenze

en: Open Studio
it: Apri Studio

en: Open a G-code file
it: Apri un file G-code

en: Open a new window
it: Apri una nuova finestra

en: Open a project file
it: Apri un file progetto

en: Open as project
it: Apri come progetto

en: Open next tip.
it: Apri suggerimento successivo

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
it: Operazione già annullata. Si prega di attendere qualche secondo.

en: Optimize orientation
it: Ottimizza orientamento

en: Options
it: Opzioni

en: Options:
it: Opzioni:

en: Order of inner wall/outer wall/infil
it: Order of inner wall/outer wall/infill

en: Orienting
it: Orientamento

en: Origin
it: Origine

en: Other
it: Altro

en: Other Color
it: Altro colore

en: Other layers
it: Altri layer

en: Outer and inner brim
it: Brim interno e esterno

en: Outer brim only
it: Solo brim esterno

en: Outer wall speed
it: Velocità parete esterna

en: Output Model Info
it: Info Modello di output

en: Output directory for the exported files.
it: This is the output directory for exported files.

en: Output the model's information.
it: This outputs the model’s information.

en: Overwrite a system profile is not allowed
it: Overwriting a system profile is not allowed.

en: Pan View
it: Vista panoramica

en: Parameter validation
it: Validazione parametri

en: Part
it: Parte

en: Part Settings to modify
it: Imposta parti da modificare

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
it: The part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed for the part cooling fan.

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
it: The part cooling fan will run at maximum speed when the estimated layer time is shorter than the threshold value.

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
it: The part cooling fan will run at the minimum fan speed when the estimated layer time is longer than the threshold value. When the layer time is shorter than the threshold, the fan speed will be interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time.

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
it: The part cooling fan will be enabled for layers where the estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time.

en: Part manipulation
it: Manipola parti

en: Paste
it: Incolla

en: Paste clipboard
it: Incolla appunti

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Pattern angle
it: Angolo trama

en: Pause
it: Pausa

en: Pause:
it: Pausa:

en: Perform
it: Eseguire

en: Perform cut
it: Effettua taglio

en: Place on cut
it: Posiziona sul taglio

en: Plate %d: %s does not support filament %s
it: Piatto %d: %s non supporta il filamento %s

en: Plate Settings
it: Impostazioni Piatto

en: Plate Type
it: Tipo di piatto

en: Plate name
it: Nome Piatto

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
it: Piatto% d: %s non è consigliato per l’utilizzo del filamento %s (%s). Se desideri continuare, imposta la temperatura del piano di questo filamento su un numero diverso da zero.

en: Plater
it: Piano

en: Please check the following:
it: Controllare quanto segue:

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
it: Controlla la connessione di rete della stampante e di Studio.

en: Please check the printer network connection.
it: Controlla la connessione rete della stampante.

en: Please check your object list before preset changing.
it: Controlla l'elenco oggetto prima di modificare il preset.

en: Please choose the filament colour
it: Si prega di scegliere il colore del filamento

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
it: Fai clic sul link in alto per visualizzare lo stato del servizio cloud

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
it: Fai clic sul pulsante di conferma se desideri continuare con la stampa.

en: Please correct them in the param tabs
it: Si prega di correggerli nella scheda dei Parametri

en: Please enter the layer number
it: Inserisci numero del layer

en: Please give a score for your favorite Bambu Market model.
it: Assegna un punteggio per il tuo modello Bambu Market preferito.

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading filament.
it: Riscaldare il nozzle a una temperatura superiore a 170 gradi prima di caricare il filamento.

en: Please home all axes (click
it: Prego fai l'home degli assi (clicca

en: Please input a valid value (K in 0~0.5)
it: Inserisci un valore valido (K in 0~0.5)

en: Please input a valid value (K in 0~0.5, N in 0.6~2.0)
it: Inserisci un valore valido (K in 0~0.5, N in 0.6~2.0)

en: Please note that saving action will replace this preset
it: Please note that saving will overwrite the current preset.

en: Please save project and restart the program.
it: Please save your project and restart the application.

en: Please select an AMS slot before calibration
it: Seleziona uno slot AMS prima di calibrare.

en: Plug
it: Connettore

en: Portions copyright
it: Porzioni di copyright

en: Position
it: Posizione

en: Post-processing Scripts
it: Script post-elaborazione

en: Power on update
it: Update on startup

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
it: Preset "%1%" already exists and is incompatible with the current printer.

[ctx: PresetName]
en: Copy
it: Copia

en: Presets
it: Preset

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Evita la transizione avanti e indietro tra una parete extra e una in meno. Questo margine estende l'intervallo di estrusione che segue a [Larghezza minima parete - margine, 2 * Larghezza minima parete + margine]. L'aumento di questo margine riduce il numero di transizioni, il che riduce il numero di avvii/arresti dell'estrusione e il tempo di viaggio. Tuttavia, una grande variazione della larghezza di estrusione può portare a problemi di sotto-estrusione o sovra-estrusione. È espresso in percentuale rispetto al diametro delnozzle

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
it: Modalità solo anteprima:
    Il file caricato contiene solo G-code, non può accedere alla pagina Prepara

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
it: Previously unsaved items have been detected. Do you want to restore them?

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
it: È necessaria una Prime Tower per una modalità timelapse fluida. Potrebbero esserci dei difetti sul modello senza Prime Tower. Vuoi abilitare la Prime Tower?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
it: È necessaria una Prime Tower per la modalità timeplase fluida. Potrebbero esserci difetti sul modello senza una Prime Tower. Sei sicuro di voler disabilitare la Prime Tower?

en: Print
it: Stampa

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
it: Print By Object: 
    We suggest using auto-arrange to avoid collisions when printing.

en: Print Options
it: Opzioni stampa

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
it: File di stampa non trovato; elabora nuovamente il file e invia per la stampa.

en: Print file not found. please slice again.
it: File di stampa non trovato; si prega di eseguire nuovamente lo slice

en: Print plate
it: Stampa piatto

en: Print sequence of inner wall, outer wall and infill.
it: This is the print sequence of inner walls, outer walls, and infill.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
it: This determines the print sequence, allowing you to print layer-by-layer or object-by-object.

en: Print settings
it: Impostazioni di stampa

en: Print speed of ironing lines
it: This is the print speed for ironing lines.

en: Print using materials mounted on the back of the case
it: Stampa filamento con bobina esterna.

en: Print with filaments in ams
it: Stampa con filamento AMS

en: Print with filaments in the AMS
it: Stampa con filamento in AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
it: Stampa filamento con bobina esterna

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
it: Stampa filamento con bobina esterna

en: Printable
it: Stampabile

en: Printer
it: Stampante

en: Printer is busy downloading, Please wait for the downloading to finish.
it: Stampante in fase di caricamento; attendi il completamento del caricamento.

en: Printer local connection failed, please try again.
it: Connessione locale della stampante fallita; Si prega di riprovare.

en: Printer preset names
it: Nomi dei preset della stampante

en: Printing
it: Stampa

en: Printing Progress
it: Printing progress

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
it: Stampa di filamento Silk (seta)
    Sapevi che il filamento seta richiede un'attenzione speciale per stampare con successo? Una temperatura più alta e una velocità inferiore sono sempre consigliate per ottenere i migliori risultati.

en: Privacy Policy
it: Informativa Privacy

en: Privacy Policy Update
it: Aggiornamento dell'informativa sulla privacy

en: Processing G-Code from Previous file...
it: Processing G-Code from previous file…

en: Project downloaded %d%%
it: Progetto scaricato %d%%

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
it: PrusaSlicer originariamente basato su Slic3r di Alessandro Ranellucci.

en: Pull back current filament
it: Pull back the current filament

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Lo spurgo dopo il cambio del filamento verrà eseguito all'interno dei riempimenti degli oggetti. Ciò può ridurre la quantità di rifiuti e ridurre il tempo di stampa. Se le pareti sono stampate con filamenti trasparenti, il riempimento a colori misti sarà visibile. Non avrà effetto a meno che la Prime Tower non sia abilitata.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Lo spurgo dopo il cambio del filamento verrà eseguito all'interno del supporto degli oggetti. Ciò può ridurre la quantità di rifiuti e ridurre il tempo di stampa. Non avrà effetto a meno che non sia abilitata la Prime Tower.

en: Purging volumes
it: Volumi di spurgo

en: Push new filament into extruder
it: Inserisco il nuovo filamento nell'estrusore

en: Push new filament into the extruder
it: Inserisco il nuovo filamento nell'estrusore

en: Quality
it: Qualità

en: Quality / Speed
it: Qualità / Velocità

en: Quick
it: Rapido

en: Quit %s
it: Chiudi %s

en: Radius
it: Raggio

en: Raft contact Z distance
it: Distanza di contatto Z Raft

en: Raft expansion
it: Espansione del raft

en: Raft layers
it: Layer raft

en: Random
it: Casuale

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
it: This setting makes the toolhead randomly jitter while printing walls so that the surface has a rough textured look. This setting controls the fuzzy position.

en: Range
it: Intervallo

en: Re&load from Disk
it: R&icarica da disco

en: Read and accept
it: Leggi e accetta

en: Rear
it: Posteriore

en: Rear View
it: Vista posteriore

en: Receive login report timeout
it: Timeout ricezione del rapporto di login

en: Recent projects
it: Prog&etti recenti

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
it: The recommended nozzle temperature for this filament type is [%d, %d] degrees centigrade

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
it: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means not set

en: Rectangular
it: Rettangolare

en: Rectilinear
it: Rettilineo

en: Rectilinear Interlaced
it: Rettilineo Interlacciato

en: Rectilinear grid
it: Griglia rettilinea

en: Redo
it: Ripeti

en: Regular
it: Regolare

en: Release Note
it: Note di aggiornamento

en: Reload from disk
it: Ricarica da disco

en: Reload the plater from disk
it: Ricarica piano da disco

en: Reload the selected parts from disk
it: Ricarica le parti selezionate da disco

en: Remaining errors
it: Errori rimanenti

en: Remember my choice
it: Ricorda la mia scelta

en: Remember my choice.
it: Ricorda la mia scelta

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove connector
it: Rimuovi connettore

en: Remove connector from selection
it: Rimuovi connettore dalla selezione

en: Remove connectors
it: Rimuovi connettori

en: Remove detail
it: Rimuovi dettagli

en: Remove height range
it: Rimuovi intervallo altezza

en: Remove last filament
it: Rimuovi ultimo filamento

en: Remove painted color
it: Rimuovi colore dipinto

en: Remove parameter
it: Rimuovi parametro

en: Remove selection
it: Rimuovi selezione

en: Rename
it: Rinomina

en: Renaming
it: Rinomina

en: Repaired 3mf file contains more than one object
it: The repaired 3mf file contains more than one object.

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
it: The repaired 3mf file contains more than one volume.

en: Repaired 3mf file does not contain any object
it: The repaired 3mf file does not contain any objects.

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
it: The repaired 3mf file does not contain any volume.

en: Repairing was canceled
it: La riparazione è stata annullata

en: Replace the selected part with new STL
it: Sostituisci la parte selezionata con un nuovo STL

en: Replace with STL
it: Sostituisci con STL

en: Required nozzle HRC
it: Necessita nozzle HRC

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Position
it: Reset position

en: Reset Rotation
it: Reimposta rotazione

en: Reset direction
it: Ripristina direzione

en: Reset to base
it: Ripristina alla base

en: Resonance frequency identification
it: Identificazione frequenza di risonanza

en: Restore to inch
it: Restore to Inch

en: Restore to meter
it: Restore to Meter

en: Resync
it: Risincronizza

en: Retract amount before wipe
it: Retrai la quantità prima di pulire

en: Retract when change layer
it: Retract on layer change

en: Retraction
it: Retrazione

en: Retraction Length
it: Lunghezza Retrazione

en: Retraction Speed
it: Velocità di retrazione

en: Retry
it: Riprova

en: Right
it: Destra

en: Right View
it: Vista destra

en: Right button click the icon to drop the object printable property
it: Right click the icon to drop the object printable property

en: Right button click the icon to drop the object settings
it: Right click the icon to drop the object settings

en: Right click
it: Clic destro

en: Right mouse button
it: Tasto destro mouse

en: Right mouse button:
it: Tasto destro mouse:

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate View
it: Ruota vista

en: Rotate of view
it: Rotate View

en: Rotate text
it: Ruota testo

en: Rotation
it: Rotazione

en: Running post-processing scripts
it: Esecuzione script di post-elaborazione

en: SD Card
it: MicroSD

en: SD Card Abnormal
it: microSD anomala

en: Safely remove hardware.
it: Rimuovi l'hardware in modo sicuro.

en: Same as Global Bed Type
it: Uguale al tipo di piano globale

en: Same as Global Plate Type
it: Uguale al tipo di piano globale

en: Same as Global Print Sequence
it: Uguale a Sequenza stampa globale

en: Save
it: Salva

en: Save G-code file as:
it: Salva il file G-code come:

en: Save current %s
it: Salva le %s attuali

en: Save file as:
it: Salva come:

en: Save preset
it: Salva preset

en: Save project
it: Salva progetto

en: Save the selected options.
it: Salvare le opzioni selezionate.

en: Scale
it: Ridimensiona

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
it: Pianificazione caricamento su `%1% `. Vedi Finestra -> Coda di caricamento dell'host di stampa

en: Score
it: Punteggio

en: Seam painting
it: Pittura giunzione

en: Seam position
it: Posizione giunzione

en: Seams
it: Giunzioni

en: Search in preset
it: Cerca nel preset

en: Section View
it: Vista in sezione

en: Select
it: Seleziona

en: Select a new file
it: Seleziona nuovo file

en: Select a part
it: Seleziona parte

en: Select all
it: Select All

en: Select all connectors
it: Seleziona tutti i connettori

en: Select all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Select presets to compare
it: Seleziona i preset da confrontare

en: Select profile to load:
it: Seleziona profilo da caricare:

en: Select the language
it: Seleziona la lingua

en: Selects all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Send G-code
it: Invia G-code

en: Send all
it: Invia tutto

en: Send progress to pipe
it: Inviare l'avanzamento al pipe

en: Send progress to pipe.
it: Inviare l'avanzamento al pipe

en: Send to Printer SD card
it: Invia a microSD stampante

en: Send to printer
it: Manda alla stampante

en: Sending gcode file over LAN
it: Invio file G-code tramite LAN

en: Sending gcode file to sdcard
it: Invia file G-code a scheda microSD

en: Sensitivity of pausing is
it: La sensibilità pausa è

en: Serial:
it: Seriale:

en: Service Unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Set
it: Imposta

en: Set Orientation
it: Imposta orientamento

en: Set Position
it: Imposta posizione

en: Set Scale
it: Imposta scala

en: Set as an individual object
it: Set as An Individual Object

en: Set as individual objects
it: Set as Individual Objects

en: Set filaments to use
it: Imposta filamenti da usare

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
it: Impostare i parametri per più oggetti
    Sapevi che puoi impostare i parametri di elaborazione per tutti gli oggetti selezionati contemporaneamente?

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
it: L'impostazione informazioni sullo slot AMS in fase di stampa non è supportata.

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
it: Non è supportata l’impostazione informazioni dello Slot Virtuale durante la stampa.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings for height range
it: Impostazioni intervallo altezza

en: Shape
it: Forma

en: Shift + Left mouse button
it: Shift + Tasto sinistro mouse

en: Shift + Left mouse button:
it: Shift + Tasto sinistro mouse:

en: Shift + Mouse move up or dowm
it: Shift + Sposta il mouse verso l'alto o il basso

en: Shift + Right mouse button:
it: Shift + Tasto destro mouse:

en: Shift+Any arrow
it: Shift+freccia qualsiasi

en: Shift+Left mouse button
it: Shift+tasto sinistro mouse

en: Shift+Mouse wheel
it: Shift+Rotella mouse

en: Show
it: Mostra

en: Show "Live Video" guide page.
it: Mostra pagina della guida "Diretta Video".

en: Show "Tip of the day" notification after start
it: Mostra "Suggerimento del giorno" dopo l'avvio

en: Show &Labels
it: Mostra &Etichette

en: Show &Overhang
it: Mostra sporgenze

en: Show Labels
it: Mostra Etichette

en: Show Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Show all files, recent first.
it: Mostra tutti i file, prima i recenti.

en: Show all presets (including incompatible)
it: Mostra tutti i preset (compresi non compatibili)

en: Show command help.
it: This shows command help.

en: Show keyboard shortcuts list
it: Mostra elenco scorciatoie di tastiera

en: Show object labels in 3D scene
it: Mostra etichette oggetti nella scena 3D

en: Show object overhang highlight in 3D scene
it: Mostra la sporgenza dell'oggetto evidenziata nella scena 3D

en: Show online staff-picked models on the home page
it: Mostra i modelli online selezionati dallo staff  nella home page

en: Show the list of the keyboard shortcuts
it: Mostra l'elenco delle scorciatoie di tastiera

en: Show wireframe
it: Mostra wireframe

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
it: Mostra/nascondi la finestra di dialogo impostazioni dei dispositivi 3Dconnexion

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
it: This shrinks the first layer on the build plate to compensate for elephant foot effect.

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
it: La semplificazione è attualmente consentita solo quando è selezionata una singola parte

en: Simplify
it: Semplifica

en: Simplify Model
it: Semplifica Modello

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
it: Semplifica Modello
    Sapevate che è possibile ridurre il numero di triangoli in una mesh utilizzando la funzione Semplifica mesh? Fare clic con il tasto destro del mouse sul modello e selezionare Semplifica modello. Per saperne di più, consultare la documentazione.

en: Simplify model
it: Semplifica modello

en: Size
it: Dimensioni

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
it: Dimensioni X e Y del piano rettangolare.

en: Skip AMS blacklist check
it: Salta check Blacklist AMS

en: Skip Objects
it: Salta oggetti

en: Skip some objects in this print
it: Salta alcuni oggetti in questa stampa

en: Skirt height
it: Altezza skirt

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
it: Slic3r può caricare file G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere il tipo di host.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
it: Slic3r può caricare file G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere la chiave API o la password richiesta per l'autenticazione.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
it: Slic3r può caricare file di G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere il nome dell'host, l'indirizzo IP o l'URL dell'istanza dell'host di stampa. L'host di stampa dietro HAProxy con l'autenticazione di base abilitata è accessibile inserendo il nome utente e la password nell'URL nel seguente formato: https://username:password@your-octopi-address/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
it: Slic3r è stato creato da Alessandro Ranellucci con l'aiuto di molti altri collaboratori.

en: Slice
it: Processa

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
it: Slice all plates to obtain time and filament estimation

en: Slice gap closing radius
it: Raggio chiusura del gap

en: Slice ok.
it: Slice complete

en: Sliced Info
it: Informazioni processo

en: Slicing Canceled
it: Slicing Annullato

en: Slicing Mode
it: Modalità slicing

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
it: Tabella Parametri Slicing
    Sapevate che è possibile visualizzare tutti gli oggetti/parti di una tabella e modificare le impostazioni di ciascun oggetto/parte?

en: Slicing complete
it: Slicing completato

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
it: This is the height for each layer. Smaller layer heights give greater accuracy but longer printing time.

en: Slope
it: Inclinato

en: Slow down for overhang
it: Slow down for overhangs

en: Smart fill
it: Riempimento intelligente

en: Smart fill angle
it: Angolo riempimento intelligente

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
it: La modalità fluida del timelapse non è supportata quando è abilitata la sequenza "per oggetto".

en: Smoothing
it: Lisciatura

en: Snug
it: Aderenti

en: Software has New version.
it: An update is available!

en: Soluble material
it: Materiale solubile

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
it: Soluble material is commonly used to print support and support interfaces

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
it: This is the amount of filament in the extruder that is pulled back to avoid oozing during long travel distances. Set to 0 to disable retraction.

en: Some connectors are overlapped
it: Alcuni connettori si sovrappongono

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing between support lines
it: This determines the spacing between support lines.

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
it: This is the spacing of bottom interface lines. 0 means solid interface.

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
it: This is the spacing of interface lines. 0 means solid interface.

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
it: Sparse infill areas which are smaller than this threshold value are replaced by internal solid infill.

en: Speed
it: Velocità

en: Speed (mm/s)
it: Velocità (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
it: The speed for reloading filament into the extruder after a retraction; setting this to 0 means that it will be the same speed as the retraction.

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers
it: This is the speed of auxiliary part cooling fan. The auxiliary fan will run at this speed during printing except for during the first several layers which may be set to have no part cooling.

en: Speed of bridge and completely overhang wall
it: This is the speed for bridges and 100% overhang walls.

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
it: This is the speed for gap infill. Gaps usually have irregular line width and should be printed more slowly.

en: Speed of initial layer except the solid infill part
it: This is the speed for the first layer except for solid infill sections.

en: Speed of inner wall
it: This is the speed for inner walls.

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
it: This is the speed for internal solid infill, not including the top or bottom surface.

en: Speed of internal sparse infill
it: This is the speed for internal sparse infill.

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
it: This is the printing speed for the outer walls of parts. These are generally printed slower than inner walls for higher quality.

en: Speed of retractions
it: This is the speed for retraction.

en: Speed of solid infill part of initial layer
it: This is the speed for solid infill parts of the first layer.

en: Speed of support
it: This is the speed for support.

en: Speed of support interface
it: This is the speed for support interfaces.

en: Speed of top surface infill which is solid
it: This is the speed for solid top surface infill.

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
it: This is the speed at which traveling is done.

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
it: Accelera la stampa con l'opzione Layers Adattativo
    Sapevi che puoi stampare un modello ancora più velocemente utilizzando l'opzione  Layer Adattativo? Scoprilo!

en: Speed:
it: Velocità:

en: Speed:
it: Velocità:

en: Sphere
it: Sfera

en: Spiral
it: Spirale

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional.
it: La modalità spirale funziona solo quando il loop parete è 1, il supporto è disabilitato, i layers superiori del guscio sono 0, la densità riempimento è 0 e il tipo di timelapse è tradizionale

en: Spiral vase
it: Vaso a spirale

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
it: This enables spiraling, which smooths out the Z moves of the outer contour and turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam.

en: Split
it: Dividi

en: Split the selected object
it: Dividi l'oggetto selezionato

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
it: Dividi in oggetti/parti
    Sapevi che è possibile dividere un oggetto grande in piccoli oggetti per facilitare la colorazione o la stampa?

en: Split to objects
it: Dividi in oggetti

en: Split to parts
it: Dividi in parti

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
it: Dividi le stampe in piatti
    Sapevi che puoi dividere un modello con molte parti in singoli piatti pronti per la stampa? Ciò semplificherà il processo di elaborazione di tutte le parti.

en: Square
it: Quadrato

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
it: Impila oggetti
    Sapevi che puoi impilare oggetti interi?

en: Start G-code
it: G-code iniziale

en: Start G-code when start the printing of this filament
it: G-code added when the printer starts using this filament

en: Start G-code when start the whole printing
it: G-code added when starting a print

en: Start a new project
it: Inizia un nuovo progetto

en: Start a new window
it: Inizia in una nuova finestra

en: Start calibration
it: Calibra

en: Start end points
it: Punti iniziali e finali

en: Statement about User Experience Improvement Program
it: Dichiarazione del programma miglioramento dell'esperienza utente

en: Statement on User Experience Improvement Plan
it: Dichiarazione del piano miglioramento dell'esperienza utente

en: Statistics of All Plates
it: Statistiche di tutti i piatti

en: Status
it: Stato

en: Step 1, please confirm Bambu Studio and your printer are in the same LAN.
it: Step 1, conferma che Bambu Studio e la tua stampante siano sulla stessa LAN.

en: Step 2, if the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
it: Step 2, se l'IP e il codice di accesso riportati di seguito sono diversi dai valori effettivi sulla stampante, correggili.

en: Still load
it: Carica ancora

en: Still unload
it: Scarica ancora

en: Stop them and continue anyway?
it: Ferma e continua comunque?

en: Stopped [%d]!
it: Interrotto [%d]!

en: Style
it: Stile

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material (default), while hybrid style will create similar structure to normal support under large flat overhangs.
it: Stile e forma del supporto. Per supporti normali, la proiezione dei supporti in una griglia regolare creerà supporti più stabili (impostazione predefinita), mentre le torri di supporto aderenti faranno risparmiare materiale e ridurranno le giunzioni oggetto.
    Per i supporti ad albero, lo stile slim unirà i rami in modo più aggressivo e risparmierà molto materiale (impostazione predefinita), mentre lo stile ibrido creerà una struttura simile a quella dei sostegni normali sotto grandi sporgenze piatte.

en: Succeed to export G-code to %1%
it: Success! G-code exported to %1%

en: Successfully sent. Close current page in %s s
it: Inviato con successo. Chiudi la pagina corrente in %s s

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
it: Inviato con successo. Salta automaticamente alla pagina del dispositivo in %s

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
it: Smontato con successo. Il dispositivo %s (%s) può ora essere rimosso dal computer in sicurezza

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
it: Suggerimento: Volume di spurgo nell'intervallo [%d, %d]

en: Support Blocker
it: Blocco Supporto

en: Support Cubic
it: Supporto cubico

en: Support Enforcer
it: Rinforzo Supporto

en: Support Generated
it: Support generated

en: Support critical regions only
it: Supporta solo aree critiche

en: Support filament
it: Filament for Supports

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
it: Il layer di supporto utilizza l'altezza layer indipendentemente dal layer dell'oggetto. Questo serve a supportare la personalizzazione di z-gap e ridurre il tempo di stampa. Questa opzione non puó essere utilizzata quando la Prime Tower è abilitata.

en: Support material
it: Materiale di supporto

en: Support material is commonly used to print support and support interface
it: Support material is commonly used to print support and support interfaces.

en: Support painting
it: Support Painting

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
it: Pitturare supporti
    Sapevi che è possibile pitturare la posizione dei supporti? Questa funzione consente di posizionare facilmente il materiale di supporto solo sulle sezioni del modello che ne hanno effettivamente bisogno.

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
it: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below this threshold.

en: Support/raft base
it: Base supporto/raft

en: Support/raft interface
it: Interfaccia supporto/raft

en: Supports Painting
it: Support Painting

en: Supports silent mode
it: Silent Mode

en: Surface
it: Superficie

en: Swap Y/Z axes
it: Inverti assi Y/Z

en: Switch cloud environment, Please login again!
it: Cambia ambiente cloud; Effettua nuovamente il login!

en: Switch to 3mf model files.
it: Passa ai file modello 3mf.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
it: Passa alla modalità di impostazione oggetto per modificare le impostazioni di processo degli oggetti selezionati.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automaticlly
    No  - reset density to default non 100% value automaticlly
it: Passare alla trama rettilinea?
    Sì - passa automaticamente alla trama rettilinea
    No - ripristina automaticamente la densità al valore predefinito non 100%

en: Switch to timelapse files.
it: Passa ai file timelapse.

en: Switch to video files.
it: Passare ai file video.

en: Switching the language requires application restart.
it: Switching languages requires the application to restart.

en: Sync
it: Sincronizza

en: Sync filaments with AMS
it: Sincronizza filamenti con AMS

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
it: La sincronizzazione filamenti con AMS eliminerà tutti i preset e i colori dei filamenti attualmente selezionati. Vuoi continuare?

en: Synchronize filament list from AMS
it: Sincronizza l'elenco filamenti da AMS

en: Synchronizing device information time out
it: Synchronizing device information timed out

en: System Sync
it: Sincronizzazione sistema

en: System presets
it: Preset di sistema

en: Task canceled.
it: Attività annullata.

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature (°C)
it: Temperatura (°C)

en: Temperature of vitrificaiton
it: Temperature of vitrification

en: Temperature variation
it: Variazione di temperatura

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Template Custom G-code
it: Modello G-code personalizzato

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Text Gap
it: Gap testo

en: Text shape
it: Formato testo

en: Thank you for purchasing a Bambu Lab device.Before using your Bambu Lab device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policyand Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.
it: Grazie per aver acquistato un dispositivo Bambu Lab. Prima di utilizzare il dispositivo Bambu Lab, si prega di leggere i termini e le condizioni. Facendo clic per accettare di utilizzare il tuo dispositivo Bambu Lab, accetti di rispettare l'Informativa sulla privacy e le Condizioni d'uso (collettivamente, i "Termini"). Se non rispetti o non accetti l'Informativa sulla privacy di Bambu Lab, ti preghiamo di non utilizzare i dispositivi e i servizi di Bambu Lab.

en: The 3mf is not compatible, load geometry data only!
it: Il 3mf non è compatibile, carica solo i dati della geometria!

en: The 3mf is not from Bambu Lab, load geometry data only.
it: Il 3mf non proviene da Bambu Lab, carica solo dati geometrici.

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Found following keys unrecognized:
it: Versione del 3mf %s è più recente %s della versione %s, trovate le seguenti chiavi non riconosciute:

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Suggest to upgrade your software.
it: Versione del 3mf %s è più recente della versione %s di %s, si consiglia di aggiornare il software.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
it: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament spool. This takes about 20 seconds.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
it: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will rotate the filament spools.

en: The AMS will estimate Bambu filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
it: L'AMS stimerà la capacità residua del filamento Bambu dopo l'aggiornamento delle informazioni. Durante la stampa, la capacità residua verrà aggiornata automaticamente.

en: The Config can not be loaded.
it: La configurazione non può essere caricata.

en: The Orca Slicer needs an upgrade
it: Orca Slicer needs an update

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
it: L'archivio SLA non contiene preset. Attivare alcuni preset di stampanti SLA prima di importare l'archivio SLA.

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
it: I volumi di spurgo effettivi sono pari al moltiplicatore di spurgo moltiplicato per i volumi di spurgo indicati nella tabella.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
it: This is the amount of material to be extruded during ironing. It is relative to the flow of normal layer height. Too high a value will result in overextrusion on the surface.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
it: The application cannot run normally because your OpenGL version is lower than 2.0.

en: The average diatance between the random points introducded on each line segment
it: The average distance between the random points introduced on each line segment

en: The bed temperature exceeds filament's vitrification temperature. Please open the front door of printer before printing to avoid nozzle clog.
it: La temperatura del piano supera la temperatura di vetrificazione del filamento. Aprire lo sportello anteriore della stampante prima di stampare per evitare l'intasamento del nozzle.

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
it: The configuration package is incompatible with the current application.
    %s will update the configuration package to allow the application to start.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
it: The current project has unsaved changes. Would you like to save before continuing?

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
it: This is the default acceleration for both normal printing and travel after the first layer.

en: The distance between the lines of ironing
it: This is the distance between the lines used for ironing.

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
it: Il file %s è stato inviato allo spazio di memoria della stampante e può essere visualizzato sulla stampante.

en: The file contains invalid vertex index.
it: Il file contiene un indice dei vertici non valido.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
it: Il file contiene poligoni con meno di 2 vertici.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
it: Il file contiene poligoni con più di 4 vertici.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
it: La versione firmware è anomala. Prima di stampare, è necessario eseguire la riparazione e l'aggiornamento. Si desidera aggiornare ora? È possibile eseguire l'aggiornamento anche in un secondo momento sulla stampante o al prossimo avvio di Bambu Studio.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
it: L'archivio SLA importato non contiene alcun preset. Gli attuali preset SLA sono stati utilizzati come recupero.

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
it: The highest printable layer height for the extruder: this is used to limit the maximum layer height when adaptive layer height is enabled.

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
it: This is the length of fast retraction before a wipe, relative to retraction length.

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
it: Il tag di localizzazione del piatto verrà rilevato e la stampa verrà messa in pausa se il tag non rientra nell'intervallo predefinito.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
it: The lowest printable layer height for the extruder. This is used to limit the minimum layer height when adaptive layer height is enabled.

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
it: The material may have volumetric change after switching between molten and crystalline states. This setting changes all extrusion flow of this filament in G-code proportionally. The recommended value range is between 0.95 and 1.05. You may be able to tune this value to get a nice flat surface if there is slight overflow or underflow.

en: The material type of filament
it: Filament material type

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
it: The metallic material of the nozzle: This determines the abrasive resistance of the nozzle and what kind of filament can be printed.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
it: The minimum printing speed when slowing down for cooling.

en: The model has too many empty layers.
it: Il modello ha troppi layers vuoti.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
it: Il moltiplicatore deve essere compreso nell'intervallo [%.2f, %.2f].

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
it: Il nome non può essere uguale a quello di un preset.

en: The name is not allowed to be empty.
it: The name field is not allowed to be empty.

en: The name is not allowed to end with space character.
it: The name is not allowed to end with a space.

en: The name is not allowed to start with space character.
it: The name is not allowed to start with a space.

en: The name length exceeds the limit.
it: La lunghezza del nome supera il limite.

en: The name may show garbage characters!
it: Because of unsupported text encoding, garbage characters may appear!

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
it: La durezza del nozzle richiesta dal filamento è superiore alla durezza del nozzle predefinito della stampante. Si prega di sostituire il nozzle o il filamento indurito, altrimenti il nozzle sarà usurato o danneggiato.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
it: La temperatura del nozzle e la velocità volumetrica massima influiranno sui risultati della calibrazione. Inserisci gli stessi valori della stampa effettiva. Possono essere riempiti automaticamente selezionando un filamento dal preset.

en: The nozzle's hardness. Zero means no checking for nozzle's hardness during slicing.
it: Durezza nozzle. Zero significa che non è necessario controllarla durante lo slicing.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
it: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin a shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and the thickness of the bottom shell is determined simply by the number of bottom shell layers.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
it: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin a shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is determined simply by the number of top shell layers.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
it: Il numero di pareti, contati a partire dal centro, sui quali deve essere distribuita la variazione. Valori più bassi indicano che le pareti esterne non cambiano in larghezza

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
it: The object from file %s is too small, and may be in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?

en: The peroid of backup in seconds.
it: Periodo di backup in secondi.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
it: A prime tower is not supported in “By object” print.

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
it: A prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
it: La Prime Tower è supportata solo se tutti gli oggetti hanno la stessa altezza layer adattativi.

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
it: A prime tower requires any “support gap” to be a multiple of layer height.

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
it: A prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers.

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
it: A prime tower requires that all objects are sliced with the same layer height.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
it: A prime tower requires that all objects have the same layer height.

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
it: A prime tower requires that support has the same layer height as the object.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
it: Il file di stampa supera la dimensione massima consentita (1 GB). Semplifica il modello ed elaboralo nuovamente

en: The printer does not support sending to printer SD card.
it: La stampante non supporta l'invio alla scheda microSD della stampante.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
it: Il firmware della stampante supporta solo la mappatura sequenziale del filamento => slot AMS.

en: The printer is busy on other print job
it: The printer is busy with another print job.

en: The printer is required to be in the same LAN as Bambu Studio.
it: La stampante deve essere sulla stessa LAN di Bambu Studio.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
it: Il tipo di stampante selezionato durante la generazione del G-Code non è coerente con la stampante attualmente selezionata. Si consiglia di utilizzare lo stesso tipo di stampante per lo slicing.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
it: The printing speed in exported G-code will be slowed down when the estimated layer time is shorter than this value in order to get better cooling for these layers.

en: The selected file
it: Il file selezionato

en: The selected file contains no geometry.
it: Il file selezionato non contiene geometrie.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
it: Il file selezionato contiene molteplici aree disgiunte. Non è supportato.

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
it: La dimensione del file di stampa è troppo grande. Modifica la dimensione del file e riprova.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
it: Spiral (vase) mode does not work when an object contains more than one material.

en: The start and end points which is from cutter area to garbage can.
it: I punti di partenza e arrivo che si trovano dall'area del taglio allo scarico.

en: The start position to print each part of outer wall
it: This is the starting position for each part of the outer wall.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
it: Impossibile leggere il file fornito perché è vuoto.

en: The target object contains only one part and can not be splited.
it: The target object contains only one part and cannot be split.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
it: The type of the last solid object part cannot be changed.

en: The uploads are still ongoing
it: I caricamenti sono ancora in corso

en: The volume of material to prime extruder on tower.
it: This is the volume of material to prime the extruder with on the tower.

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
it: The width of jittering: it’s recommended to keep this lower than the outer wall line width.

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
it: La torre di pulizia può essere utilizzata per pulire i residui sul nozzle e stabilizzare la pressione della camera all'interno del nozzle al fine di evitare difetti estetici durante la stampa.

en: The z gap between the bottom support interface and object
it: Lo spazio z gap tra l'interfaccia supporto inferiore e l'oggetto

en: The z gap between the top support interface and object
it: This determines the Z gap between top support interfaces and objects.

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
it: Non ci sono filamenti compatibili, la sincronizzazione non viene eseguita.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
it: Ci sono alcuni filamenti sconosciuti nelle mappature AMS. Si prega di verificare se sono i filamenti necessari. Se sono a posto, fai clic su «Conferma» per iniziare a stampare.

en: Thick bridges
it: Ponti spessi

en: Thickness
it: Spessore

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
it: This G-code is inserted at every layer change before lifting z.

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
it: Questo G-code verrà utilizzato come codice pausa stampa. Gli utenti possono inserire il G-code di pausa nel visualizzatore G-code.

en: This G-code will be used as a custom code
it: Questo G-code verrà utilizzato come codice personalizzato

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
it: Impossibile leggere il file OBJ perché è vuoto.

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate with solid parts or negative volumes you have to invalidate cut infornation first.
it: Questa azione interromperà una corrispondenza di taglio.
    In seguito, la coerenza del modello non può essere garantita.
    
    Per manipolare parti solide o volumi negativi è necessario invalidare prima le informazioni di taglio.

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
it: Questo controlla la generazione del brim esterno e/o interno dei modelli. Auto significa che la larghezza del brim viene analizzata e calcolata automaticamente.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
it: Il file contiene oggetti posizionati ad altezze diverse.
    Invece di considerarli come oggetti multipli, è necessario
    considerarlo come singolo oggetto con più parti?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
it: This G-code is inserted when filament is changed, including T commands to trigger tool change.

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
it: This G-code is inserted at every layer change after the z lift.

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
it: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than the top shell thickness, the top shell layers will be increased

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Questo oggetto viene utilizzato per spurgare il nozzle dopo un cambio filamento per risparmiare filamento e ridurre il tempo di stampa. I colori degli oggetti saranno mescolati. Non avrà effetto se non è abilitata la Prime Tower.

en: This only takes effect during printing
it: Questo ha effetto solo in fase di stampa

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
it: This option will auto-detect narrow internal solid infill areas. If enabled, the concentric pattern will be used for the area to speed up printing. Otherwise, the rectilinear pattern will be used by default.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
it: This plate is locked.
    We cannot auto-arrange this plate.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
it: This plate is locked.
    We cannot auto-orient this plate.

en: This printer does not support printing all plates
it: Questa stampante non supporta la stampa di piatti multipla

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
it: This setting determines the maximum overhang angle that the branches of tree support are allowed to make. If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
it: This setting is only used for tuning model size by small amounts.
    For example, when the model size has small errors or when tolerances are incorrect. For large adjustments, please use the model scale function.
    
    The value will be reset to 0.

en: This setting specifies whether to add infill inside large hollows of tree support
it: This setting specifies whether to add infill inside large hollows of tree support.

en: This setting specify the count of walls around tree support
it: This setting specifies the wall count around tree support.

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
it: Questa indica il volume del filamento che può essere fuso ed estruso al secondo. La velocità di stampa è limitata dalla velocità volumetrica massima, in caso di impostazione della velocità troppo alta e irragionevole. Questo valore non può essere zero.

en: Time
it: Tempo

en: Time Estimation
it: Tempo stimato

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
it: Time to load new filament when switching filament, for statistical purposes only.

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
it: Time to unload old filament when switching filament, for statistical purposes only.

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
it: Timelapse
    Sapevi che puoi generare un video timelapse durante ogni stampa?

en: Tips:
it: Suggerimenti:

en: To objects
it: In oggetti

en: To parts
it: In parti

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
it: Per salvare il taglio corrispondente puoi eliminare tutte le connessioni tra gli oggetti correlati.

en: Toggle Wireframe
it: Attiva Wireframe

en: Tolerance
it: Tolleranza

en: Too large elefant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
it: The elephant foot compensation value is too large.
    If there are significant elephant foot issues, please check other settings.
    The bed temperature may be too high, for example.
    
    The value will be reset to 0.

en: Too large line width
it: Line width too large

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
it: Ironing spacing too small
    It has been reset to 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
it: Layer height too small
    It has been reset to 0.2

en: Too small line width
it: Line width too small

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
it: Velocità volumetrica massima troppo bassa.
    Il valore è stato ripristinato a 0,5

en: Tool
it: Strumento

en: Tool Move
it: Tool move

en: Tool Rotate
it: Strumento Ruota

en: Tool type
it: Tipo di strumento

en: Top
it: Superiore

en: Top Minimum Shell Thickness
it: Top minimum shell thickness

en: Top Solid Layers
it: Top solid layers

en: Top View
it: Vista superiore

en: Top interface layers
it: Layer superiori di interfaccia

en: Top solid layers
it: Layer solidi superiori

en: Top surfaces
it: All top surfaces

en: Topmost surface
it: Topmost surface only

en: Total
it: Totale

en: Total Estimation
it: Total estimation

en: Total Time Estimation
it: Stima del tempo totale

en: Total time
it: Tempo totale

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Transfer
it: Trasferisci

en: Translate
it: Traduci

en: Translation/Zoom
it: Traduzione/Zoom

en: Travel
it: Spostamento

en: Tree Hybrid
it: Albero ibrido

en: Tree Slim
it: Albero Slim

en: Tree Strong
it: Albero Strong

en: Tree support brim width
it: Larghezza brim supporto ad albero

en: Triangles
it: Triangoli

en: Type:
it: Tipo:

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be exported.
it: Impossibile eseguire operazioni booleane sulle mesh del modello. Verranno esportate solo le parti positive.

en: Undefine
it: Indefinito

en: Undefined
it: Indefinito

en: Undo
it: Annulla

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown error when export G-code.
it: Unknown error with G-code export

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
it: Formato file sconosciuto: il file di input deve avere estensione .3mf o .zip.amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
it: Formato file sconosciuto: il file di input deve avere estensione .stl, .obj o .amf(.xml).

en: Unkown Error.
it: Errore sconosciuto

en: Unload Filament
it: Unload

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
it: Area non stampabile nel piano XY. Ad esempio, le stampanti della serie X1 utilizzano l'angolo anteriore sinistro per tagliare il filamento durante il cambio filamento. L'area è espressa come poligono di punti nel seguente formato: "XxY, XxY, ..."

en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

en: Unsupported OpenGL version
it: Versione OpenGL non supportata

en: Untitled
it: Senza titolo

en: UpToDate
it: Aggiornato

en: Update built-in Presets automatically.
it: Aggiorna automaticamente i preset.

en: Update firmware
it: Aggiorna firmware

en: Update remaining capacity
it: Aggiorna capacità residua

en: Update the configs values of 3mf to latest.
it: Aggiorna valori di configurazione dei 3mf ai più recenti.

en: Updating
it: Aggiornamento in corso…

en: Updating failed
it: Aggiornamento fallito

en: Updating successful
it: Aggiornamento riuscito

en: Upload Models
it: Carica modelli

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
it: Attività di Upload scaduto. Controlla lo stato della rete e riprova.

en: Uploading
it: Caricamento

en: Upper part
it: Parte superiore

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
it: Usa "Pari-dispari" per modelli di aeroplano 3DLabPrint. Utilizza "Chiudi fori" per chiudere tutti i fori del modello.

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
it: Use only one wall on flat top surfaces, to give more space to the top infill pattern

en: Used Filament (g)
it: Filamento usato (g)

en: Used Filament (m)
it: Filamento usato (m)

en: Used Filament (mm³)
it: Filamento usato (mm³)

en: Used filament
it: Filamento usato

en: User
it: Utente

en: User can self-define the project file name when export
it: Users can decide project file names when exporting.

en: User logged out
it: Utente disconnesso

en: User presets
it: Preset utente

en: Variable layer height
it: Altezza layer adattativo

en: Version
it: Versione

en: Version:
it: Versione:

en: Vertical slider - Move active thumb Down
it: Cursore di scorrimento verticale - Abbassa cursore attivo

en: Vertical slider - Move active thumb Up
it: Cursore di scorrimento verticale - Solleva cursore attivo

en: View
it: Vista

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
it: Per questa operazione è necessario Virtual Camera Tools!
    Vuoi installarli?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
it: Inizializzazione Virtual Camera fallita (%s)!

en: Volume Operations
it: Volume operations

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
it: Volume of nozzle between the filament cutter and the end of the nozzle

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
it: Flusso volumetrico (mm³/s)

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: Wall distribution count
it: Conteggio distribuzione parete

en: Wall generator
it: Generatore parete

en: Wall transition length
it: Lunghezza transizione parete

en: Wall transitioning filter margin
it: Margine filtro transizione parete

en: Wall transitioning threshold angle
it: Angolo soglia transizione parete

en: Warning
it: Attenzione

en: We ask for your help to improve everyone's printer
it: Chiediamo il tuo aiuto per migliorare tutte le stampanti

en: We have added an experimental style "Tree Slim" that features smaller support volume but weaker strength.
    We recommend using it with: 0 interface layers, 0 top distance, 2 walls.
it: Abbiamo aggiunto uno stile sperimentale "Albero Slim" che presenta un volume di supporto più piccolo ma una resistenza più debole.
    Si consiglia di utilizzarlo con: 0 layer interfaccia, 0 distanza dall'alto, 2 pareti.

en: What kind of gcode the printer is compatible with
it: What kind of G-code the printer is compatible with.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
it: Quando si registra un timelapse senza testa di satmpa, si consiglia di aggiungere un "Timelapse Torre di pulizia"
    facendo clic con il pulsante destro del mouse sulla posizione vuota del piatto e scegli "Aggiungi primitiva" ->"Timelapse Torre di pulizia"».

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
it: Quando si creano transizioni tra pareti in numero pari e dispari. Una forma a cuneo con un angolo superiore a questa impostazione non avrà transizioni e non verranno stampate pareti al centro per riempire lo spazio rimanente. Riducendo questa impostazione, si riduce il numero e la lunghezza delle pareti centrali, ma si possono lasciare spazi vuoti o sovraestrusi

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Quando si passa da un numero pareti diverso all'altro, man mano che il pezzo diventa più sottile, viene assegnata una certa quantità di spazio per dividere o unire i segmenti di parete. Viene espressa in percentuale sul diametro del nozzle.

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, concentric pattern and disable independent support layer height
it: Quando si utilizza il materiale di supporto per l'interfaccia di supporto, si consigliano le seguenti impostazioni:
    0 distanza z superiore , 0 spaziatura interfaccia, trama concentrico e disabilita altezza layer di supporto indipendente

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
it: Whenever there is a retraction, the nozzle is lifted a little to create clearance between the nozzle and the print. This prevents the nozzle from hitting the print when traveling more. Using spiral lines to lift z can prevent stringing.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
it: Dove trovo l'IP e il codice accesso della stampante?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
it: Whether the machine supports silent mode in which machine uses lower acceleration to print more quietly

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
it: Durante la stampa per oggetto, il Nozzle potrebbe urtare lo skirt.
    Quindi, ripristina il layer skirt su 1 per evitare collisioni.

en: Width
it: Larghezza

en: Width of prime tower
it: This is the width of prime towers.

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Larghezza della parete che sostituirà gli elementi sottili (in base alla dimensione minima dell'elemento) del modello. Se la larghezza minima della parete è più sottile dello spessore dell'elemento, la parete diventerà spessa quanto l'elemento stesso. È espresso in percentuale rispetto al diametro del nozzle

en: Width:
it: Larghezza:

en: Wipe
it: Pulitura

en: Wipe Distance
it: Wipe distance

en: Wipe options
it: Opzioni pulitura

en: Wipe while retracting
it: Pulisci durante la retrazione

en: World coordinates
it: Coordinate reali

en: Would you like to log in this printer with current account?
it: Would you like to log in this printer with the current account?

en: XY separation between an object and its support
it: Separazione XY tra un oggetto e il suo supporto

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
it: You can find it in "Settings > Network > Access code"
    on the printer, as shown in the figure:

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
it: You can keep the modified presets for the new project or discard them

en: You can keep the modifield presets to the new project, discard or save changes as new presets.
it: You can keep the modified presets for the new project, discard, or save changes as new presets.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
it: Non è possibile caricare un progetto SLA con un oggetto composto da più parti sul piano

en: You have changed some preset settings. 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
it: Sono stati modificati alcuni preset preimpostati. 
    Vuoi mantenere le impostazioni (nuovo valore) dopo aver cambiato i preset?

en: You have changed some settings of preset "%1%". 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
it: Sono state modificate alcune impostazioni del preset "%1%". 
    Vuoi mantenere le impostazioni (nuovo valore) dopo aver cambiato i preset?

en: You need to select the material type and color first.
it: Devi prima selezionare il tipo e il colore del materiale.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
it: Stai cercando di eliminare un oggetto che fa parte di un oggetto tagliato.
    Questa azione interromperà la corrispondenza tra gli oggetti tagliati.
    In seguito, la coerenza del modello non può essere garantita.

en: You'd better upgrade your software.
it: You should update your software.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
it: Your model needs support! Please enable support material.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
it: L'oggetto sembra troppo grande. Vuoi ridimensionarlo per adattarlo automaticamente al piatto di stampa?

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
it: This is the Z gap between an object and a raft. It is ignored for soluble interfaces.

en: Z hop when retract
it: Z hop when retracting

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
it: Posizione giunzione Z
    Sapevi che puoi personalizzare la posizione della giunzione Z e persino dipingerla sulla stampa, per averla in una posizione meno visibile? Ciò migliora l'aspetto generale del modello. Dai un'occhiata!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
it: Zero first layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.

en: Zoom View
it: Vista Zoom

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
it: Ingrandisci verso la posizione del puntatore del mouse nella vista 3D, anziché verso il centro della finestra 2D.

en: Zoom of view
it: Zoom View

en: Zoom to mouse position
it: Zoom posizione del mouse

en: above
it: sopra

en: active
it: attivo

en: allocation failed
it: allocazione fallita

en: and
it: e

en: archive too large
it: Archive too large

en: arrange current plate
it: Arrange current plate

en: auto rotate current plate
it: Auto rotate current plate

en: buffer too small
it: buffer troppo piccolo

en: click here to see more info
it: clicca per ulteriori informazioni

en: code
it: Codice

en: compression failed
it: compressione fallita

en: connector is out of cut contour
it: Connettore fuori dal contorno

en: connector is out of object
it: Connettore fuori dall'oggetto

en: connectors are out of cut contour
it: Connettori fuori dal contorno

en: connectors is out of object
it: I connettori devono trovarsi sulla superficie dell'oggetto.

en: debug save button
it: Debug save button

en: default
it: predefinito

en: delete all objects on current plate
it: Delete all objects on the current plate

en: does not contain valid gcode.
it: non contiene un g-code valido.

en: downloading project ...
it: Download progetto...

en: every
it: Ogni

en: failed finding central directory
it: directory centrale non trovata

en: file close failed
it: chiusura del file fallita

en: file create failed
it: generazione del file non riuscita

en: file not found
it: file non trovato

en: file open failed
it: apertura file non riuscita

en: file read failed
it: lettura del file non riuscita

en: file seek failed
it: ricerca file fallita

en: file stat failed
it: statistica file non riuscita

en: file too large
it: file troppo grande

en: file write failed
it: scrittura file fallita

en: floating cantilever
it: cantilever galleggiante

en: floating regions
it: regioni galleggianti

en: from
it: da

en: illegal characters:
it: Illegal characters:

en: illegal suffix:
it: Illegal suffix:

en: inner-outer-inner/infill
it: interno-esterno-interno/riempimento

en: internal error
it: errore interno

en: invalid filename
it: nome file non valido

en: invalid parameter
it: parametro non valido

en: invalid value
it: Valore non valido

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
it: Keyboard 1-9: set filament for object/part

en: large overhangs
it: ampie sporgenze

en: layers
it: layer

en: load_obj: failed to parse
it: load_obj: analisi non riuscita

en: loaded
it: caricato

en: max slicing time per plate in seconds.
it: Tempo massimo di slicing per piatto in secondi

en: max triangle count per plate for slicing.
it: numero massimo di triangoli per piatto da elaborare

en: mm or %
it: mm o %

en: money/kg
it: soldi/kg

en: multiple cells copy is not supported
it: Copying multiple cells is not supported.

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
it: non è consentito aprire un nuovo file progetto durante lo slicing!

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
it: normale(auto) e albero(auto) sono usati per generare automaticamente i supporti. Se si seleziona normale(manuale) o albero(manuale), vengono generati solo gli esecutori del supporto.

en: normal(manual)
it: normale(manuale)

en: not a ZIP archive
it: non un archivio ZIP

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
it: One cell can only be copied to one or more cells in the same column.

en: parameter name
it: nome parametro

en: prepare 3mf file...
it: preparazione file 3mf...

en: select all objects on current plate
it: Select all objects on the current plate

en: send completed
it: Send complete

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
it: The configuration package is incompatible with the current version of Bambu Studio.

en: the configuration package is incompatible with current application.
it: the configuration package is incompatible with the current application.

en: to
it: a

en: too large line width
it: larghezza della linea troppo grande

en: too many files
it: troppi file

en: travel
it: Travel

en: tree(manual)
it: albero(manuale)

en: undefined error
it: errore non definito

en: unexpected decompressed size
it: dimensione decompressa imprevista

en: uniform scale
it: Uniform scale

en: unloaded
it: scaricato

en: unsupported central directory size
it: dimensione della directory centrale non supportata

en: unsupported encryption
it: criptaggio non supportato

en: unsupported feature
it: caratteristica non supportata

en: unsupported method
it: metodo non supportato

en: unsupported multidisk
it: Saving to RAID is not supported.

en: up to
it: fino a

en: upward compatible machine
it: macchina compatibile con versioni successive

en: validation failed
it: convalida non riuscita

en: version %s update information :
it: Versione %s informazioni aggiornate:

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
it:  verrà chiuso prima di creare un nuovo modello. Vuoi continuare?

en: ⌘+Any arrow
it: ⌘+Freccia qualsiasi

en: ⌘+Left mouse button
it: ⌘+Tasto sinistro del mouse

en: ⌘+Mouse wheel
it: ⌘+Rotella mouse

en: ⌥+Left mouse button
it: ⌥+Tasto sinistro mouse

en: ⌥+Mouse wheel
it: ⌥+Rotella mouse
